Bıçak Sanatı - Forum

Taşlar ve sırları

vedatgizlenci

• 308
  • Meslek: Emekli
  • Yer: Bursa Mudanya
Taşlar ve sırları
« : 02 Mart 2014, 00:03:44 »
Bugün kestiğim taş. Muhtemelen obsidyen. İçindeki yosunlar belirgin görünüyor ama ortadaki gölge ya ağaç yada canlı fosili

« Son Düzenleme: 02 Mart 2014, 00:13:03 Gönderen: vedatgizlenci »

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
Ynt: Taşlar ve sırları
« Yanıtla #1 : 02 Mart 2014, 23:50:54 »
Vedat bey merhaba,
bir süredir bu taş işine ben de merak saldım, Denizli ilindeyim. Taşlarla ilgili bilgi verebilir misiniz? Ararken nelere dikkat etmeli vb. bilgiler...Teşekkürler.
YUCELMORE

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2014, 00:17:32 »
Merhaba Yücel Bey,
taşlarla ilgili her konuda seve seve yardımcı olurum. Fakat henüz doğada taş arama konusunda tecrübem yok. Özellikle ülkemizde çıkan birkaç taşı biliyorum. Daha çok işlenmesi konusunda yeni yeni deneyim kazanıyorum.
Ben şimdiye kadar edindiğim taşları Eskişehir ve Balıkesirden temin ettim. Balıkesirde Amatist çıkıyor. Eskişehir de de agat kalsedon opal krizopras çıkıyor. Eskişehir de Taşlar konusunda oldukça uzman Şahin bey var. O hem doğadan temin edebiliyor ayrıca taş ocaklarını biliyor. Atölyesinde bu taşları dilimliyor takı yapanlara satıyor. Havalar düzelince eskişehire gidip arazide taş arama konusunda bir planımız var.

rreiss_han_eker

• *
  • 1
  • Meslek: TSK Çalışanı Avcı
  • Yer: VATAN TR(N)
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2014, 01:09:25 »
slm alyküm sanki ilk resimdeki taşın ortasındaki beyazlık olan yer arapça ALLAH betimlemesine benzemiş gibi
TÜRK Evladı irkil ve kendine gel TÜRK olduğunu ve Tarihini sen unutsan bile düşmanların asla unutmazlar!!!!

FATİH OUTDOOR TEAM

• 373
  • Meslek: Pas bizim işimiz.KTL
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2014, 14:33:36 »
Merhaba Yücel Bey,
taşlarla ilgili her konuda seve seve yardımcı olurum. Fakat henüz doğada taş arama konusunda tecrübem yok. Özellikle ülkemizde çıkan birkaç taşı biliyorum. Daha çok işlenmesi konusunda yeni yeni deneyim kazanıyorum.
Ben şimdiye kadar edindiğim taşları Eskişehir ve Balıkesirden temin ettim. Balıkesirde Amatist çıkıyor. Eskişehir de de agat kalsedon opal krizopras çıkıyor. Eskişehir de Taşlar konusunda oldukça uzman Şahin bey var. O hem doğadan temin edebiliyor ayrıca taş ocaklarını biliyor. Atölyesinde bu taşları dilimliyor takı yapanlara satıyor. Havalar düzelince eskişehire gidip arazide taş arama konusunda bir planımız var.
Merhaba Üstadım,
Bundan sonra mudanyaya daha sık geleceğim.Resimler açmadığı için göremedim. Hep merak etmişimdir yerinde görmek isterim .

DUMRU

• Hüseyin DUMRU 1982
  • 1023
    • www.bozkirgezgini.com
  • Meslek: Eczane teknisyeni
  • Yer: Konya/Bozkır
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2014, 10:07:13 »
"Taşın Sırrı"nı hep merak etmişimdir.Yeğenimin taş koleksiyonu var. Doğada sıradışı görünümlü taşlardan buldukça bende katkıda bulunmaya çalışıyorum. Merakla konuyu takip edeceğim.
Yiğidin harman olduğu yerde doğmuşsam. Şu Uluçay'dan su içmişsem.. Namerdin sofrasına bağdaş kurup oturmam. Hüseyin DUMRU

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2014, 12:32:46 »
gecen sene şile  de dolasırken  buldgum cok ilinç bi tas vardı (ormanda buldum) evde hertarafı talan ettim bulamadım bulursam burdan paylasıcam istanbulda tas satan bikacyerede baktım ama benzerini dahi goremedim koyu  mavi icinde gıri damarları olan bi tas yaklasık yumruk kadar dıyebilirim

FATİH OUTDOOR TEAM

• 373
  • Meslek: Pas bizim işimiz.KTL
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2014, 13:55:46 »
Merhaba Üstadım,
Sizde Fotoğraf merakı da varmı acaba.Genelde deniz ve martılar.

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2014, 14:07:56 »
Fatih bey mudanyaya gelirseniz beklerim. Oğlum Emre fotoğraf meraklısıydı. Facebook ta paylaştığım onun resimleriydi deniz ve martılar deyince. Bizim evin balkonuna tripodunu kurar saatlerce şimşek  yada uygun ışık beklerdi.

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #9 : 25 Mart 2014, 14:11:17 »
gecen sene şile  de dolasırken  buldgum cok ilinç bi tas vardı (ormanda buldum) evde hertarafı talan ettim bulamadım bulursam burdan paylasıcam istanbulda tas satan bikacyerede baktım ama benzerini dahi goremedim koyu  mavi icinde gıri damarları olan bi tas yaklasık yumruk kadar dıyebilirim
Mehmet bey sınırlı bilgimle lapis lazuli taşı olabilir diye tahmin ettim

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #10 : 25 Mart 2014, 16:17:21 »
evet sonucu arattım benziyo ama kafama takılan silede yada bu bolelerde butarz taslar varmıdır varsa sayet bıdaha ormana ziyarete gidim :D

daniella

• *
  • 1
  • Meslek: Sanat direktörü
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2014, 09:57:10 »
Teşekkürler, çok yararlı bir haber gerçekten. Elinize sağlık.

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2014, 11:57:23 »
Teşekkürler, çok yararlı bir haber gerçekten. Elinize sağlık.
Lütfen kendinizi "merhaba "bölümünde tanıtınız. Ayrıca yazınızda verdiğiniz "haber" linki ne anlamda verildi, söylerseniz aydınlanmış oluruz.

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2014, 04:12:15 »
Bunlarda bugün kestiğim ametist taşları.[/URL][/img]

tarpoon

• 4739
« Yanıtla #14 : 14 Nisan 2014, 16:40:32 »
Vedat abi son resimlr gıtmış  ;)
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #15 : 14 Nisan 2014, 23:45:14 »
Sağol Taner. Bu resim yükleme siteleriyle aram hoş değil. 8) Yeniden yükleyeyim.[img][https://lh5.googleusercontent.com/-d4Kd8CIjngk/U0xHd_e17DI/AAAAAAAAA0M/9e8Nsj69EU0/s512/WP_20140407_001.jpg/img]
https://lh5.googleusercontent.com/-AAj1dcqIw70/U0xHalkGWZI/AAAAAAAAAz8/2nRZzQDp5b8/s512/WP_20140407_002.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-TwRhbGEGnRY/U0xHdLqMjUI/AAAAAAAAA0E/dQj72hdfDTg/s512/WP_20140407_003.jpg

vedatgizlenci

• 308
« Yanıtla #16 : 14 Nisan 2014, 23:50:29 »

ZENON

• **
  • 89
  • Meslek: jeoloji mühendisi
  • Yer: Hakkari
« Yanıtla #18 : 27 Mart 2015, 03:02:16 »
obsidyen içerisinde fosil bulunması imkansız. volkanik ve magmatik kayaçlarda fosil bulunamaz
Bilmek anlamak yetmez ben yapmanın aciliyetine inanırım!