Bıçak Sanatı - Forum

Bıçak fotoğraflamak

magari

• 375
  • Serkan 1973
  • Meslek: Textil
  • Yer: İstanbul
Bıçak fotoğraflamak
« : 23 Ocak 2014, 13:25:53 »
Nette J. Neilso'ın sitesinde bazı fotoğraflar gördüm ve çok beğendim , kendimce bıçaklarımı bu konseptte çekmeye çalışmayı düşünüyorum. Sizinde beğendiğiniz fotoğraflar varsa burada paylaşırsanız esinlenip daha güzel fotoğraflar çekebiliriz diye düşünüyorum .
Birkaç örnek

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca

magari

• 375
  • Serkan 1973
Ynt: Bıçak fotoğraflamak
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2014, 21:56:13 »
Salim bey linkleri göndermeniz çok iyi oldu .
Fotoğraflara baktım teknik olarak çok iyiler fakat biraz fazla obje kullanılmış ve göz yoruyor fotoğraf, affınıza sığınarak eleştiriyorum, bıçaklar kılıflarla ilgili hiç bi diyeceğim yok ama fotoğraf hakkında biraz bilgim var . Benim yüklediğim j. Neilso'nun fotoğraflarında bıçak daha iyi izleniyor , deri arka plan sade bir fon oluşturuyor .
Diye düşünüyorum, tabi bunlar benim düşüncelerim naçizane.

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2014, 22:05:16 »
Ne diyeyim :) Böylelikle bir şeyler öğreniyoruz, sağolun. Fotoğrafçılık konusunda gerçekten çok kötüyüm. Hevesle bir makine aldım bakalım. Ara ara bişeyler çekmeye çalışıyorum. Fotoğrafçılık konusunda da forumda baya bir paylaşım yapıldı. Başka sitelere de arada bakarak bişeyler öğrenmeye çalışıyoruz. Artık sizde tecrübelerinizi paylaşırsanız seve seve takip ederiz yazıları. 

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2014, 22:12:45 »
Salim bey önce ben siz üstatlar tarafından hangi bıçak fotoğraflarının beğenildiğini anlamaya çalışıyorum işin teknik kısmı kolay herkez beğendiği fotoğraf örnekleri paylaşırsa bende teknik olarak bildiklerimi paylaşmaktan keyif alırım.

« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2014, 23:03:46 »
Bıçak fotoğrafı deyince ilk aklıma gelen isim Jim Cooper ( Sharp By Coop ) gerçekten her görüntü çok kaliteli.
İlgilenenler için, burada http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/328550-No-Frills-75-00-home-studio-tent-lightbox nasıl çalıştığını paylaşmışmaya başlamış
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2014, 00:09:14 Gönderen: sefaçabuk »

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2014, 23:17:59 »
Sağolun Sefa hocam. Benimde şu ışık olayını çözmem gerekiyor. Tembellik işte :) 

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2014, 11:06:40 »
abi uzaktan fotoğrafla ilgilenen birisi olarak yapabileceğim en güzel artistlik şu olur: foroğraf demek ışık demektir Salim abi, ışığa hakim olursan fotoğrafı çömüşsün demektir.  ^-^
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2014, 12:11:29 »
İnşallah bakalım. Bıçak resimlerini de çekerken ek ışık kullanmadığım için ayarlamak zor oluyor. Dün gece Sefa hocamızın verdiği linki, tekrardan lightbox yapımı ve çeşitli ışıklandırma teknikleri ile alakalı bir araştırma yaptım. Bunun doğrultusunda deneme çekimleri yapacağım.

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2014, 23:42:08 »
Bu linkteki Işık çadırından almayı düşünüyorum
http://urun.gittigidiyor.com/fotograf-kamera/soft-box-light-tent-isik-cadiri-75x75x75cm-102576678
Harici iki tane flaşım var, onları kullanırım
Flaşları http://www.zoomithalat.com/products/flex-tt5/ ile tetikleyip
http://www.zoomithalat.com/products/mini-tt1/ bunu flaşa takıp softbox takullanıcam
Birde deri arıyorum alta koyup fon oluşturması için.

« Yanıtla #11 : 25 Ocak 2014, 02:48:48 »
Su borusundan yapılan modeli yabancı bir fotoğrafçıda görmüştüm ben de Salim abi , gayet güzel resimleri vardı ışık çadırını da çekmişti sanırım bizler de görelim diye :)
Özgür Burak TAŞDEMİR
                                                                      zek®

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
« Yanıtla #12 : 25 Ocak 2014, 03:07:22 »
Sefa hocamızın paylaştığı linkte de aynı su borularından yapmışlar zaten. Bunlar gibi aslında çok fazla örnek var. İlk linkteki örnekteki düzenek beyaz pvc levhalar ile yapılabilinir herhalde. 

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2014, 11:52:49 »
Su borusundan yapılan çadırda aynı işi görür ama bence saklamsı problem olur gibi , benim gönderdiğim linkteki ve benzerleri portatif katlanabiliyor sanırım.
Birde deri nereden bulcam onu düşünüyorum

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #14 : 25 Ocak 2014, 13:48:22 »
ışık çadırından ziyade renk tonları konusunda profeyonel görüntüler alabilmek için önemli olan ışık kaynağı. beyaz dengesi için standart aydınlatma ekipmanları(ampüller, ledler) hep yanıltıcı sonuçlar veriyor. ampüllerde sarıya, ledlerde ise maviye kaymış tonlar çıkıyor fotoğrafta. gerçi bu sorunu da raw veya nef formatta çekip kelvin ayarıyla oynayarak değiştirebiliyoruz "fotoşop"ta ama yine de beyaz ışıklar gibi olmuyor. harici flash bu konuda en az maliyetli çözüm gibi geliyor bana...

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #15 : 25 Ocak 2014, 19:41:27 »
Sürekli ışıklarla çok canlı fotoğraf çekmek nispeten zordur.
Işık azaldıkça keskinlik ve kontrastta azalır , harici flaşlarla iki yandan yada biraz arkadan flaş patlatarak çekildimi çok daha keskin ve canlı fotoğraflar elde edebiliriz.

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #16 : 28 Ocak 2014, 17:57:27 »
Üstalarım beğendiğiniz başka bıçak fotoğrafları yokmu ?
İlham almak için ihtiyaç var ?

magari

• 375
  • Serkan 1973
« Yanıtla #17 : 29 Ocak 2014, 12:42:14 »
Bıçak fotoğrafı deyince ilk aklıma gelen isim Jim Cooper ( Sharp By Coop ) gerçekten her görüntü çok kaliteli.
İlgilenenler için, burada http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/328550-No-Frills-75-00-home-studio-tent-lightbox nasıl çalıştığını paylaşmışmaya başlamış
Sefa hocam ben Jim Cooper ın forumdaki paylaştığı yazıya bakmıştım, sitesine yeni girdim ve jim"in sitesindeki fotoğrafları çok beğendim sanırım daha iyisi zor gibi görünüyor , harika fotoğraflar çekmiş.
Sanırım forumda paylaştığı kolay ve ucuz fotoğraf sütüdyo kurulumu ile ilgili bir paylaşım , sitesindeki fotoğraflar sanırım paraflaşlarla ve profosyonel ekipmanlarla çekilmiş harika fotoğraflar.

Jim gibi başka isimler varmı acaba bu tarz fotoğraflar çeken merak ediyorum ?

« Yanıtla #18 : 29 Ocak 2014, 13:22:28 »
Valla Jim Cooper, diğer bir deyişle Sharp By Coop, bu işte öyle sanıyorum ki bir numaradır. Dünyada ismi olan tüm ustaların fotoğraflarını bu vatandaş çekiyor. Her yıl da bir katalog çıkarıyor. Başka denk gelirse yazarım mutlaka.

emin albayrak

• 3901
« Yanıtla #19 : 29 Ocak 2014, 15:36:27 »
daha iyisi gerçekten zor olur bence de...