Bıçak Sanatı - Forum

usruramı aldım ve fotoğrafladım :D

halili brahim

• *
  • 39
  • Meslek: memur
  • Yer: istanbul
usruramı aldım ve fotoğrafladım :D
« : 14 Ağustos 2013, 14:20:01 »
çekimler 6d + 100mm macro + twin ttl flaş ile elde yapılmıştır. kırmızı kumaş zemin üstünde çekilmiştir. photoshop ile kumaşta ve bıçak üstünde temizlik işlemi yapılmıştır.

iso 100
diyafram 9
poz süresi 1/160

kullandığım ekipmanın setup fotoğrafını merak edenler için şu şekilde gösterebilirim.

2 tane ttl uzatma kablosu ile flaşları bağladım, flaşların ucunda da A4 kağıdından difuser var :D

ttl kablo ve flaşların bağlandığı twin arm şu şekilde:

...... ve sonuç olarak elde edilen fotoğraflar da bunlar:

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
Ynt: usruramı aldım ve fotoğrafladım :D
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2013, 14:40:50 »
Birgün bu fotoğraf çekmeyi bende öğreneceğim inşallah :) Pratik ve etkili bir yöntem gibi algıladım. Böyle bir sistemle lightbox ihtiyacı olmadan bıçakların fotoğraflarını çekebiliriz demek ki.

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2013, 15:12:06 »
Tebrikler hedefe kisa surede vardin usyurayi alip forumu trk etme bundan sonraki hedef kendi usturani yapmak olsun :2up

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2013, 15:15:00 »
Birgün bu fotoğraf çekmeyi bende öğreneceğim inşallah :) Pratik ve etkili bir yöntem gibi algıladım. Böyle bir sistemle lightbox ihtiyacı olmadan bıçakların fotoğraflarını çekebiliriz demek ki.

evet çekilebilir, zaten hemen hemen lightbox etkisi veriyor fotoğraf üzerinde.
tabi ki çekim anında odanın tepeden gelen floresan ışığının da etkisini unutmayalım.

Tebrikler hedefe kisa surede vardin usyurayi alip forumu trk etme bundan sonraki hedef kendi usturani yapmak olsun :2up

ben daha çok ahşap işi ile uğraşıyorum. fotoğraf ve gitar çalmak ana hobim, hat denemeleri ve ağaç oyma ise diğer hobilerim. demir işleme ile hiç ilgilenmedim bugüne kadar. ona bütçe de ayırabileceğimi zannetmiyorum. yine de iyi dilekleriniz için teşekkürler.
en fazla burada bıçak alırsam onlara sap yaparım :D
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2013, 15:17:18 Gönderen: halili brahim »

metin anan

• 336
  • Meslek: bicak yapimcisi ressam
  • Yer: almanya
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos 2013, 16:07:32 »
evet ben de bir cogumuz gibi bicak yapimina sap yaparak basladim ;D

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #5 : 14 Ağustos 2013, 16:26:48 »
evet ben de bir cogumuz gibi bicak yapimina sap yaparak basladim ;D

valla eğe çeliğinden anca şekil veririm ben, öyle fırın vs yapacak uygun yerim yok maalesef

dolch

• **
  • 159
  • Meslek: nakliye
  • Yer: kocaeli
« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2013, 16:57:05 »
yanlis anlasilmasinda konu sanirim fotograf cekmek bu fotograflardan daha guzelini benim telefonda cekiyo farkli cekimler gormek isterim sizden bence bu fotograflar gayet normal olmus saygilar

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2013, 17:27:38 »
zaten önemli olan fotoğrafta gözün gördüğü normallikte kareleri yakalamaktır diye düşünüyorum. bence, baktığınız zaman "aa evet ben de aynen böyle görüyorum" diyorsanız, o fotoğraf vasatın üstünde bir kaliteye sahiptir. sonrası fotoğraf sanatçılığı olur ki, o zaten başka bir mesele...
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #8 : 14 Ağustos 2013, 17:31:35 »
yanlis anlasilmasinda konu sanirim fotograf cekmek bu fotograflardan daha guzelini benim telefonda cekiyo farkli cekimler gormek isterim sizden bence bu fotograflar gayet normal olmus saygilar

iyi bir şey mi dediniz kötü bir şey mi dediniz anlamadım :yarıl

zaten önemli olan fotoğrafta gözün gördüğü normallikte kareleri yakalamaktır diye düşünüyorum. bence, baktığınız zaman "aa evet ben de aynen böyle görüyorum" diyorsanız, o fotoğraf vasatın üstünde bir kaliteye sahiptir. sonrası fotoğraf sanatçılığı olur ki, o zaten başka bir mesele...

still life fotoğraflarda zaten amaç budur, yeterince veya çok aydınlanmış bir sahnede gözün gördüğü gibi bir ürünü sunabilmektir. ben olması gerekenden biraz daha karanlık sundum, göze daha yakın bir izlenim versin diye

B.B

• Başıma başlık.
  • 242
  • Meslek: Aslan Terbiyecisi
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #9 : 15 Ağustos 2013, 16:37:20 »
Ha ha ha :D Ah biz sanatçılar... Herşeyi farklı görmek zorunda mıyız. :D Lanet olsun ruhumu sıksan sanat akar :D :D :D
Forumun kendi söyleyen kendi gülen delisi

tarpoon

• 4739
« Yanıtla #10 : 24 Ağustos 2013, 22:48:06 »
şayet bır bıçağa başlamak ıstersenız haberım olsun bır profıl ve ısıl ışlem hedıyem olur  ;)   bu  arada fotoğraflar gayet net. makıneyı aldık hala lightbox yapacağım  :-\
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #11 : 24 Ağustos 2013, 22:56:56 »
flasların baglandıgı ekipmanın fotografı cok daha profosyonel olmus. Arka pilan beyaz fon ve sadece cisimlerin golgesi seklinde usturayı cekerseniz daha hos olur gibi. Kırmızı arka fon insanın nesneye odaklanmasını zorlaştırıyor.  İyi çalışmalar

puukko

• 166
  • Meslek: İnsaat muhendisi
  • Yer: Özgür / Bursa
« Yanıtla #12 : 27 Ağustos 2013, 02:07:38 »
usturayı güle güle kullanın, kesinlikle bastırmadan, yavaş yavaş

fotograflar konusunda ben biraz gıcık olayım  üstat o fotogralar için o setup fazla olmuş bence.

sonuç kareler pek canlı değil, albenisi yok.

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #13 : 27 Ağustos 2013, 14:15:16 »
şayet bır bıçağa başlamak ıstersenız haberım olsun bır profıl ve ısıl ışlem hedıyem olur  ;)   bu  arada fotoğraflar gayet net. makıneyı aldık hala lightbox yapacağım  :-\

eyvallah, çok memnun olurum taner bey, light box yapımı konusunda da ben yardımcı olabilirsem ne ala.

flasların baglandıgı ekipmanın fotografı cok daha profosyonel olmus. Arka pilan beyaz fon ve sadece cisimlerin golgesi seklinde usturayı cekerseniz daha hos olur gibi. Kırmızı arka fon insanın nesneye odaklanmasını zorlaştırıyor.  İyi çalışmalar

beyaz gölgesiz fon daha çok web siteleri veya kataloglarda (ekseriyet kuyumculukta) kullanılıyor. kırmızı fonu özellikle seçtim. teşekkür ederim yorum için.

usturayı güle güle kullanın, kesinlikle bastırmadan, yavaş yavaş

fotograflar konusunda ben biraz gıcık olayım  üstat o fotogralar için o setup fazla olmuş bence.

sonuç kareler pek canlı değil, albenisi yok.

zaten obje çekimlerinde mümkün olduğu kadar gerçeğe yakın sonuç almak gerekiyor. daha farklı sunumlar yapılabilirdi tabi ki ama alelacele yapılan bir çekimdi :D
teşekkür ederim yorum için

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #14 : 31 Ağustos 2013, 18:33:27 »
Ve usturam tabanca boyasıyla mat siyaha boyandı:

Boyanırken agzı da boyandıgı icin once 800 kumlu zımpara kagıdında su ile agzı acılıp 8000 kumlu tasta bilendi:

Sırada sapını yapmak kaldı

Not: cekimler elde cep telefonu ile yapıldı

tarpoon

• 4739
« Yanıtla #15 : 31 Ağustos 2013, 21:15:29 »
boya bır sure sonra cıkacaktır. şayet karartmak ıstıyorsanız asıt dene  bence  ;)
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #16 : 31 Ağustos 2013, 23:23:20 »
boya bır sure sonra cıkacaktır. şayet karartmak ıstıyorsanız asıt dene  bence  ;)

yanlış anlaşılma olmasın. bizim silahları boyattığımız silah tamirhanesinde silahlarla birlikte aynı kazanda ve aynı yöntemle boyandı. bu boya da gerçekten dayanıklıdır. yüzeyde deformasyon olmadan kolay kolay çıkmıyor.
benim silah on yılı devirdi aktif olarak kullandım hala simsiyah duruyor. sadece sık sürtünen yerlerde boya aşınması oluyor.

boyanın da çıkmasını değil, tam aksine durmasını istiyorum. :D

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #17 : 31 Ağustos 2013, 23:29:05 »
Aslında böyle çok güzel görünüyor. Bıçağın tersine ağzın dışında bir yerin kullanılmayacağı için boya kalıcı olabilir. Kullandıkça oluşan durumları da bize bildirirseniz seviniriz.

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #18 : 01 Eylül 2013, 12:43:14 »
Aslında böyle çok güzel görünüyor. Bıçağın tersine ağzın dışında bir yerin kullanılmayacağı için boya kalıcı olabilir. Kullandıkça oluşan durumları da bize bildirirseniz seviniriz.

bence de sadece ağız kısmı sürtüneceği için o da bilendiği için boya uzun süreli kalıcı olur diye düşünüyorum.

tabi ki gelişmeleri zaten paylaşacağım buradan.

puukko

• 166
  • Meslek: İnsaat muhendisi
  • Yer: Özgür / Bursa
« Yanıtla #19 : 01 Eylül 2013, 14:29:01 »
Boy çok yakışmış ve orijinallik katmış. Sıhhi yönden bir sıkıntı yapabilir mi?