Bıçak Sanatı - Forum

BAŞLANGIÇTAN SONRA MANZARALARIM...

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
BAŞLANGIÇTAN SONRA MANZARALARIM...
« : 18 Mart 2013, 21:36:08 »
Fırından yeni çıktı >:D  Manzarada alan derinliği için örnekler...

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

:)
YUCELMORE

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
Ynt: BAŞLANGIÇTAN SONRA MANZARALARIM...
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2013, 22:44:53 »
yucel abı kadrajına saglık cok guzel fotola :)r kullandıgın lens nedır acaba ozelıklerını yazarmısın

Kaya

• 2867
  • Meslek: technik
  • Yer: Frankfurt
« Yanıtla #2 : 19 Mart 2013, 00:40:44 »
Yucel bey kullandiğiniz ayarlardan bir ikisinede örnek verebilirseniz
İkinci sorum ise iki farkli derinlikteki objeleri fokuslamada sorun yaşiyorum.bir kisa bilgi verebilirmisiniz.
Alimler seyre dalar ,cahil olan dostluk düsmanlik arar

Low-maker TC Cem

• 171
  • TC Cem Uludinç
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #3 : 19 Mart 2013, 02:02:45 »
wooovvv süper kareler tebrik ederim  :2up
Üzerimizde güneş, gözümüzde mavi deniz, tepemizde martı, tenimizde tuz, rakımızda buz, oltamızda balık, ayaklarımız suya salık, ruhumuzda özgürlük, yosun kokar tenimiz, anlasanıza artık biz İZMİRLİYİZ
Cem ULUDİNÇ/Karşıyaka

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2013, 10:52:31 »
Baktıkça içim açıldı, çok teşekkürler.  :2up
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #5 : 19 Mart 2013, 10:59:36 »
Öncelikle iyi yorumlarınız için teşekkür ederim, önce yaptığınız işi sevmelisiniz...
Lens, Sigma 17-70:)) İkinci elini 500tl civarında bulabilirsiniz, ilk versiyondur...Pahalı lenslere ölüm, düdüklü tencereler çöpe:))( İyi ekipmanı olan iyi fotoğraf çeker zannedilir ama önemli olan aşçıdır...)
Kaya hocam,
 faklı derinlikler diyafram ile belirlenir. Önemli olan nesnenin uzaklığına göre bir yer belirleyip çekimi doğru şekilde, vermek istediğiniz etki neyse ona göre yapmalısınız...Nasıl? Ben Manzara çekmeyi seviyorum, her yeri net istiyorum ve temel kural, 10km lik bir alanı çekmek istiyorsanız, odağınızı 1km. civarında bir yere/nesneye  yapmanız ve diyaframınızı kısabildiğiniz ölçüde kısmanız...Ben genellikle 11diyafram kullanırım ki(f11),ıso 100, manzaracıların çoğu da:)) bunu yapar. (Yapmasa bile artık yapacak:)) 1/10 mesafe kuralı ve 11 diyafram ile, doğru ışık altında çok iyi fotoğraflar elde edersiniz...Acemi iseniz Tripod kullanmanızı da tavsiye ederim...Bu uzak mesafe için önerdiğim formül...
Yakın plandaki odaklanmalar ise biraz daha karışık, biz bıçak çekiyoruz örneğin, bıçağın arkasında bir kütük var, önünde ise taş olsun...Merkezi odaklamaya aldığınız makinayı mutlaka manuel ayara getirin, buradan netlik ayarınızı da manuel yapın...Hangi nesneyi net çekmek istiyorsanız ona odaklanın...Taş ise taş, bıçak ise bıçak, kütük ise kütük...Diyaframı açmanız gerekir yakın nesnelerde ki flu bir arka plan elde edebilesiniz. Ortalama 1-2 metrede 5,6 diyafram işinizi görür, görmezse diyaframı biraz daha açabilirsiniz...f4. Genellikle lensinizin özellikleriyle alakalı bir konudur aynı zamanda ve mutlaka böyle yakın plan çekimlerde çok iyi ışıklandırma yapmalısınız...5 adet 100 lük ampul yakın olsun bitsin:))İnce bir takım ayrıntılar daha var ki yazdıklarımı yaparsanız zaten yüzde seksen- doksan oranında başarıyı yakalarsınız. Onluk kısım da kişinin yaratıcılığına kalıyor. Kafanıza takılan konu varsa bildiğim ölçüde yanıtlamaya çalışırım, daha iyi bilen arkadaşlarımızın da katkısını beklerim...
YUCELMORE

Kaya

• 2867
« Yanıtla #6 : 19 Mart 2013, 11:23:11 »
Yücel bey teşekkur ederim diyaframi olabilldiğince kisip cekim suresini azaltmak için iso artirimina gitsek ozaman daha duşük işikli ortamlarda daha iyi olacak gibi sonucta cikariyorum burdan ama her halukarda iyi bir tripd şart anladiğim kadariyla benim tripod makinayla birlikte aldiğim orjinal versiyonu ama daha iyi bir tripod şart oldu anladigim kadariyla 
Yakin çekimlerde demekki ayni kural gecerli burdanda iyibir işik kaynagina sahip olmaliyiz diye anliyorum.yedek bir flas ile birlikte kuvvetli bir iki el feneri işi cözecek gibi
« Son Düzenleme: 19 Mart 2013, 11:28:12 Gönderen: Kaya »

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #7 : 19 Mart 2013, 15:11:52 »
Iso artırımı 200 e kadar olabilir. Mümkünse arttırmayın. Ancak zaten kapalı ortamın karanlığı varken, ıso artırımının getirdiği gren fazlalığı görsel kaliteyi düşürecektir. İyi bir tripod ile mum ışığında dahi çekim yapabilirsiniz tetikleyici kullanmak da işe yarar, dokunmadan çekeceğiniz her kare sizi daha çok memnun edecektir. Böylece sarsıntıyı engellersiniz, tek sarsıntı makinanızın motorlarından olacaktır:) oda o kadar önemli değil, ağır bir tripod işi kotarır. yeri gelmişken, ıs, os şeklinde ifade edilen titreşim önleyici özellikler makinanızda mevcutsa mutlaka kapatın ki daha keskin bir fotoğraf elde edin, (Sırlardan biri daha gitti::),
flaş kötü bir icat, düğün fotoğrafları için gelen eş dost haricinde flaş kullanmanızı önermem, çiğ ışık verir, evde kullanacağınız yapay ışıklarda da ışığı dolaylı olarak kullanmanızı öneririm, ya tavana yansıtın ya da ürün çadırı gibi bir şey kullanın,daha önce tartışılan bir konu idi burada...Flaş illa olacaksa tavana patlatın ki ışık dolaylı gelsin.
Ben burada gördüğünüz manzara fotoğraflarından bazılarını 40, bazılarını 60 enstantane de çektim ki titreşimsiz bir fotoğraf en az 80-125 enstantaneden başlar. Gerisi fantazidir, profesyonel fotoğrafçıların kullanacağı tekniklerdir ve ben dahil her fotoğrafçı çekemez...Bu noktada makinayı tutuş şekliniz de çok önemli ve aldığınız nefes bile...
YUCELMORE

bora atalay

• 1515
  • bora atalay 1969 5366888999
  • Meslek: esnaf
  • Yer: samsun
« Yanıtla #8 : 19 Mart 2013, 16:23:32 »
paylaşım için teşekkürler insanın içi açılıyor ...

aliata

• 998
  • Meslek: elk.
  • Yer: ankara
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2013, 17:37:01 »
     Yücel Bey ; Bilgi paylaşımı için terekkür ederim.Küçük elektronik makinalar için kısaca neler önerirsiniz.Örneğin bendeki makina sigara paketi büyüklüğünde (canon dıgıtal ıxus 750  7.1 mega pıxels).Acemi'ye ne önerirsiniz.

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2013, 17:56:44 »
Bu tip makinalar gün ışığında iyi fotoğraf verir, optik zoom u  kullanın ancak dijital zoom u kullanmanızı pek önermem. Mümkünse zoom özelliğini kullanmamaya çalışın, nesneye yaklaşma imkanınız varsa yaklaşın derim. Beklentiniz fazla olmamalı ancak bu makinalar başlangıç düzeyi, yarı profesyonel ve profesyonel makinalara geçiş için kolaylık oluşturur, (Canon olması şartıyla)menüleri büyük benzerlik taşır...
YUCELMORE

aliata

• 998
  • Meslek: elk.
  • Yer: ankara
« Yanıtla #11 : 19 Mart 2013, 19:37:39 »
Bu tip makinalar gün ışığında iyi fotoğraf verir, optik zoom u  kullanın ancak dijital zoom u kullanmanızı pek önermem. Mümkünse zoom özelliğini kullanmamaya çalışın, nesneye yaklaşma imkanınız varsa yaklaşın derim. Beklentiniz fazla olmamalı ancak bu makinalar başlangıç düzeyi, yarı profesyonel ve profesyonel makinalara geçiş için kolaylık oluşturur, (Canon olması şartıyla)menüleri büyük benzerlik taşır...
   Bilgi için teşekkür ederim.

« Yanıtla #12 : 19 Mart 2013, 20:56:19 »
Yücel, fotoğraflar çok güzel olmuş, bayıldım valla. Aydınlatıcı bilgi için de ayrıca teşekkürler, sağol varol  :2up

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
« Yanıtla #13 : 20 Mart 2013, 00:12:27 »
Çok teşekkür ederim, bildiklerimi anlattım.
Selamlar.
YUCELMORE

Kaya

• 2867
« Yanıtla #14 : 20 Mart 2013, 00:15:13 »
Yücel Bey harika bir anlatim ve yazi tarziniz var beni miknatis gibi hemen çekiyor .teşekkürler...
« Son Düzenleme: 20 Mart 2013, 00:19:26 Gönderen: Kaya »

halili brahim

• *
  • 39
  • Meslek: memur
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #15 : 31 Temmuz 2013, 14:31:01 »
Yakın plandaki odaklanmalar ise biraz daha karışık, biz bıçak çekiyoruz örneğin, bıçağın arkasında bir kütük var, önünde ise taş olsun...Merkezi odaklamaya aldığınız makinayı mutlaka manuel ayara getirin, buradan netlik ayarınızı da manuel yapın...Hangi nesneyi net çekmek istiyorsanız ona odaklanın...Taş ise taş, bıçak ise bıçak, kütük ise kütük...Diyaframı açmanız gerekir yakın nesnelerde ki flu bir arka plan elde edebilesiniz. Ortalama 1-2 metrede 5,6 diyafram işinizi görür, görmezse diyaframı biraz daha açabilirsiniz...f4. Genellikle lensinizin özellikleriyle alakalı bir konudur aynı zamanda ve mutlaka böyle yakın plan çekimlerde çok iyi ışıklandırma yapmalısınız...5 adet 100 lük ampul yakın olsun bitsin:))İnce bir takım ayrıntılar daha var ki yazdıklarımı yaparsanız zaten yüzde seksen- doksan oranında başarıyı yakalarsınız. Onluk kısım da kişinin yaratıcılığına kalıyor. Kafanıza takılan konu varsa bildiğim ölçüde yanıtlamaya çalışırım, daha iyi bilen arkadaşlarımızın da katkısını beklerim...

sevgili yücel,
güzel açıklamışsın. ürün çekimlerinde ışık çadırı veya ışık kutusu (her yönden ışık gelmesi) güneş altında aydınlanma gibi homojen bir ışıma sağlar. dolayısı ile objenin her yeri net görülebilir.
ölçüm modunu genel ölçüm ve çekim kadranını da diyafram öncelikli yaparsanız başka ayar yapmaya da gerek kalmaz.

yine obje çekimlerinde tek flaş varsa objenin arkasına obje büyüklüğüne göre kesilen bir fotoblok yansıtıcı olarak kullanılabilir, kreatif sonuçlar elde edilebilir.

bu tip çekimlerde bence üçayak / tripod kullanımı çekimi daha da kolaylaştıracaktır. tripod işi bile ayrı bir deryadır, titreşim az olsun diyorsanız bu işin piri carbon tripoddur. üç ayak kadar kullanılan kafa da önem taşır. makine ve lens ağır ise bu ağırlıkla rahatlıkla baş edebilecek bir kafa olması gerekir.

ürün çekimlerinde referans olarak www.storobox.com sitesini önerebilirim. çok güzel setuplar var. tek ışık ve reflektör ile çok güzel çekimler çıkarabilirsiniz.

örneğin:

http://strobox.com/still_life/18644
http://strobox.com/food/6578
http://strobox.com/object/11512
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2013, 14:39:45 Gönderen: halili brahim »

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #16 : 31 Temmuz 2013, 15:13:33 »
Işık olarak ne kullanmamızı önerirsiniz? Fiyatı ucuz ama işimize yarayacak bir öneri olursa sevinirim.

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #17 : 31 Temmuz 2013, 16:22:23 »
Işık olarak ne kullanmamızı önerirsiniz? Fiyatı ucuz ama işimize yarayacak bir öneri olursa sevinirim.

ahşap bir küp yapın, çıtadan olabilir. 60x60, 40x40, 80x80 boyu size kalmış.
yüzeylere aydinger kağıdı yapıştırın.
her dört yüzeye bakacak şekilde en az 40-50cm uzağına 100 lük sarı ampül koyun (yüzeyin büyüklüğüne göre ampül sayısını artırabilirsiniz.
fotoğraf çekeceğiniz cephe tam açık olmayabilir. sadece lensin ucu girecek kadar boşluk olsa da yeter.

böylelikle homojen bir aydınlanma kutusu elde etmiş olursunuz.

harici tetikleyici / 10 saniye gecikmeli çekim ile diyafram öncelikli modda çok güzel pozlama alabilirsiniz

çektiklerinizi makinede varsa öyle bir özellik raw (ham) çekin daha sonra ışık sıcaklığı ve ufak poz telafilerini, kayıpları çekim akabinde değiştirme olanağı elde etmiş olursunuz.

tepe flaşında homojen ışık dağıtmak için de difuser / softbox yapabilirsiniz.
ben kendim şunu yapmıştım:

gereken malzemeler:
oluklu karton karton 2.5 tl
yapıştırıcı 1.5 tl
aliminyum folyo 3 tl
a4 kağıdı / aynı boyda aydınger kağıdı

köşelerinden kıvırdığım karton kısmı saymazsam yaklaşık 18.5x27cm yüzeyi var ve işe yarıyor

Not: flaşın etrafını saran kısmı yapıştırıcı ile yapıştırmadım, bant ile sardım. size de aynısını tavsiye ederim, çünkü giriş kısmı arka kısmından daha geniş flaşın....
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2013, 16:26:22 Gönderen: halili brahim »

Salim Türk

• *
  • 6973
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #18 : 31 Temmuz 2013, 16:25:42 »
Çok teşekkürler kaplama işinde hep kumaş düşünmüştüm aydinger kağıdını mutlaka deneyeceğim.

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #19 : 31 Temmuz 2013, 16:29:34 »
ayrıca Mehmet Ali Özırmak isimli bir arkadaşımızın ışık kutusu / çadırı / lightbox çalışmasını ekleyeyim:

Uzun zamandır aklımda olan bi projeydi fakat aydınlatma olayına bir türlü çözüm bulamıyordum taa ki bu led spotları görene kadar (: Aslında ışık gücü çok yeterli gelmiyor fakat ışığı homojen dağıtıyor. Işık yetersizliğinide spot sayısını artırarak çözdüm, şu anda 5 spot ile f/7.1'de 125 ila 160 perde hızına erişebiliyorum fakat alttan aydınlatma için 1 adet daha spota ihtiyacım olacak. Kutu olarak kutu profil ve delikli sac kullandım aslında karton kutu ile çok daha basit yapılabilir ama ışıklar hareketli olsun istedim bu sayede tek yüzeye 4 adet spot bağlanabilir oldu. Kutu tam anlamıyla bitmiş değil alta cam kestireceğim ve fon tutmak için kıstırgaç kaynatacağım. Mesai bitimine denk geldiği için tam anlamıyla deneme fotoğrafları çekemedim kısmetse yarın sonuçları paylaşacağım.

Maliyeti biraz tuzlu oldu gibi spotların tanesini 42+kdv ye aldım geri kalanı benim imalatım zaten (:

sonuçlar:

« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2013, 16:31:32 Gönderen: halili brahim »