Bıçak Sanatı - Forum

!!!HERKESTEN BİR RİCAM VAR!!!

Ercan Utkun

• 388
  • Meslek: eğitimci- 1975
  • Yer: aydın
Ynt: !!!HERKESTEN BİR RİCAM VAR!!!
« Yanıtla #20 : 11 Mart 2012, 14:44:01 »
İşin komik tarafı kelimeyi "bileği" diye yumuşak g kullanarak telaffuz eden vatandaşa rastlanmazken Yazım kılavuzuna bu kelimeler nasıl giriyor? Ankara'da ofisten çıkmadan İstanbul Türkçesi'nin ne olduğunu nereden biliyorlar?

Neyse madem Türk benim, ben konuşurum, herkes öyle konuşunca TDK kaydeder.

Aslında söylediğiniz durumda tamamen haklısınız, yani halk arasında yaşayan şekli ne neyse sözlükte de o şekilde geçmelidir.Fakat TDK'nin çalışmalarını da eleştirirken biraz daha dikkat çünkü kelimenin tarihi gelişiminde 8-10 yy arası Eski Türkçe ve Uygur Budist metinlerinde ''Bileği'' şeklinde kullanımı mevcut,karışıklık gibi görünen durum bundan ibaret.(kaynak Sevan Nişanyan Türkçenin Etimolojik sözlüğü) 
Bilgi sahibi olunmadan,fikir sahibi olunmaz.

mksubscorp1905

• *
  • 28
  • (ismim Furkan, memleket Erzurum)
  • Meslek: inş. müh. öğrencisi
  • Yer: İstanbul
Ynt: !!!HERKESTEN BİR RİCAM VAR!!!
« Yanıtla #21 : 13 Mart 2012, 19:26:42 »
Arkadaşım Türkçe konusunda duyarlı olman sevindirici. Fakat insanları uyarırken örnek olmak gerekir. Cümlelere başlarken büyük harfle başlamalısın. harfleri bir kaç defa yineleyerek yazmışsın. Kusura bakmayın ama bu yazınız liseli gençlerin chat ağzıyla yazı yazmasına benzemiş.
Eyvallah arkadaşım. Fakat biliyorsun ki yazarken tonlama diye birşey olmadığından bu olay bazı harfleri iki üç kere yazarak -heeeyy, n'oluuurrrrr gibi...- yapılır.

Alıntı
İşin komik tarafı kelimeyi "bileği" diye yumuşak g kullanarak telaffuz eden vatandaşa rastlanmazken Yazım kılavuzuna bu kelimeler nasıl giriyor? Ankara'da ofisten çıkmadan İstanbul Türkçesi'nin ne olduğunu nereden biliyorlar?

Neyse madem Türk benim, ben konuşurum, herkes öyle konuşunca TDK kaydeder.

TDK'yı eleştirmenizde haklısınız fakat "bileği, bileği taşı" diye kullanım var Anadoluda ve "biliyorum" derken zorluk çıkıyor farkındayım ama en azından "bileyliyorum" yerine "bileğiliyorum" kelimesi kullanılabilir.

Benim foruma sırf bu yanlışı söylemem için üye olduğumu düşünenler var. Açıklık getirmesi için söylüyorum, hemen önyargılı yaklaşılmış, ben bu foruma bir sanata merak saldığım ve yeni bir hobi edinebilmek için bilgi sahibi olmak üzere kayıt oldum. Herneyse, internette geçirebildiğim zaman kısıtlı olduğundan cevapları fazla takip edemiyorum, kusura bakmayın. Herkese hak veriyorum, bu konuyu herhalde fazla uzatmamak gerekiyor. Sağolun varolun.