Bıçak Sanatı - Forum

Nesne / ürün fotoğrafı çekmek - Işık çadırı (lightbox, ışık kutusu)

yuceldeniz

• *
  • 369
  • LANDSCAPEPHOTOGRAPHER
  • Meslek: İdareci
  • Yer: DENİZLİ
Ynt: Nesne / ürün fotoğrafı çekmek - Işık çadırı (lightbox)
« Yanıtla #20 : 06 Mart 2013, 09:55:35 »
Doğal renkleri vurgulayan pembe akvaryum ışığı ile çekim yaptım, akvaryum içindeki balıkları çektim,filtre de kullanmıştım yansıma için...Pek önermiyorum.Profesyonel anlamda yukarıda belirtmiş olduğum gün ışığı veren ampullerin önüne kullandıkları renkli(özellikle sarı tonlar)strech naylon konuluyor. Sonuç mükemmel...
Tayf konusunda haklı olabilirsin...Nihayetinde profesyonel çekim yapmayacağımızdan çok da önemli değil sanırım.
YUCELMORE

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #21 : 06 Mart 2013, 11:52:21 »
İkeanin seffaf beyaz camasir kutulari harika olur hem beyaz hemde ucuz

Tavsiyeye uydum. Sonuç aşağıda:

elımde bu kutuya benzer seffaf renkte bı kutu var acaba beyaz renk bı kagıtla kaplasam  is gorurmu??

Kaya

• 2867
  • Meslek: technik
  • Yer: Frankfurt
« Yanıtla #22 : 06 Mart 2013, 12:57:44 »
Tek işik kaynağla çekim yapiyorsam vede üçayakla sabitleme şansim oluyorsa çekim zamanini uzatiyorum ve çekim zamani içinde içinde bir sürü olanak oluyor.vurgulamak istediğim yerlere çeşitli işik filtreleriyle işik verebiliyorum çakmakla bile işik verdiğim vardir.gerisi biraz hayalgücü.kutuda çok fazla işik geçirgen olmadigından biraz iso spekule edilip elinizdeki ışıklara göre bir ayar kombinasyonu bulunacaktir.

Alimler seyre dalar ,cahil olan dostluk düsmanlik arar

halili brahim

• *
  • 39
  • Meslek: memur
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #23 : 29 Temmuz 2013, 17:27:09 »
merhabalar,

aranıza yeni katıldım. fotoğraf konularında her türlü ulaşabilirsiniz bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

elinizde tepe flaşınız varsa makine haricinde ışık çadırının değişik yerlerinden (her yönden) patlatarak homojen bir aydınlanma elde edebilirsiniz.

şeffaf kutuyu kaplarken de beyaz kağıt yerine aydinger kağıdı ile kaplarsanız daha fazla ışık geçirgenliği elde edebilirsiniz.

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #24 : 31 Temmuz 2013, 16:35:39 »
diğer bir konuya yazmıştım ama burada, asıl yerinde toparlayayım:

ahşap bir küp yapın, çıtadan olabilir. 60x60, 40x40, 80x80 boyu size kalmış.
yüzeylere aydinger kağıdı yapıştırın.
her dört yüzeye bakacak şekilde en az 40-50cm uzağına 100 lük sarı ampül koyun (yüzeyin büyüklüğüne göre ampül sayısını artırabilirsiniz.
fotoğraf çekeceğiniz cephe tam açık olmayabilir. sadece lensin ucu girecek kadar boşluk olsa da yeter.

böylelikle homojen bir aydınlanma kutusu elde etmiş olursunuz.

harici tetikleyici / 10 saniye gecikmeli çekim ile diyafram öncelikli modda çok güzel pozlama alabilirsiniz

çektiklerinizi makinede varsa öyle bir özellik raw (ham) çekin daha sonra ışık sıcaklığı ve ufak poz telafilerini, kayıpları çekim akabinde değiştirme olanağı elde etmiş olursunuz.

tepe flaşında homojen ışık dağıtmak için de difuser / softbox yapabilirsiniz.
ben kendim şunu yapmıştım:

gereken malzemeler:
oluklu karton karton 2.5 tl
yapıştırıcı 1.5 tl
aliminyum folyo 3 tl
a4 kağıdı / aynı boyda aydınger kağıdı

köşelerinden kıvırdığım karton kısmı saymazsam yaklaşık 18.5x27cm yüzeyi var ve işe yarıyor

Not: flaşın etrafını saran kısmı yapıştırıcı ile yapıştırmadım, bant ile sardım. size de aynısını tavsiye ederim, çünkü giriş kısmı arka kısmından daha geniş flaşın....

ayrıca Mehmet Ali Özırmak isimli bir arkadaşımızın ışık kutusu / çadırı / lightbox çalışmasını ekleyeyim:

Uzun zamandır aklımda olan bi projeydi fakat aydınlatma olayına bir türlü çözüm bulamıyordum taa ki bu led spotları görene kadar (: Aslında ışık gücü çok yeterli gelmiyor fakat ışığı homojen dağıtıyor. Işık yetersizliğinide spot sayısını artırarak çözdüm, şu anda 5 spot ile f/7.1'de 125 ila 160 perde hızına erişebiliyorum fakat alttan aydınlatma için 1 adet daha spota ihtiyacım olacak. Kutu olarak kutu profil ve delikli sac kullandım aslında karton kutu ile çok daha basit yapılabilir ama ışıklar hareketli olsun istedim bu sayede tek yüzeye 4 adet spot bağlanabilir oldu. Kutu tam anlamıyla bitmiş değil alta cam kestireceğim ve fon tutmak için kıstırgaç kaynatacağım. Mesai bitimine denk geldiği için tam anlamıyla deneme fotoğrafları çekemedim kısmetse yarın sonuçları paylaşacağım.

Maliyeti biraz tuzlu oldu gibi spotların tanesini 42+kdv ye aldım geri kalanı benim imalatım zaten (:

sonuçlar:

halili brahim

• *
  • 39
« Yanıtla #25 : 13 Ağustos 2013, 17:33:05 »
bugün yeni aldığım dual arm flaş kolunu deneme imkanım oldu.

Uzerine 2 ayrı ttl sunpak marka flaş bağladım
İlk fotoğrafta yongnuo 622c tetikleyilerle

İkincide de 2 tane ttl uzatma kablosu ile flaşları bağladım, flaşların ucunda da A4 kağıdından difuser var :D

Sonuçta da şöyle bir sonuç elde ettim:

iso 100 film hızında, f10 diyafram ve 1/160 sn değer veriyor.

Not: fotoğraf direk wifi ile alınıp photobucket iphone uygulaması ile yüklenmiştir, kalite kaybı yükleme esnasında olmuştur. Düzenleme yoktur.

pelin34

• *
  • 1
  • Meslek: işçi
paylaşımlarınız için teşekkürler. Bu ışık çadırını kullanan varmı yorumlarınız almak isterim. Bunu alayımmmı nedersiniz ?   http://fatihnebioglu.com/isik-cadiri/

valibey

• *
  • 15
  • Meslek: Torna-Freze
  • Yer: Aydın
çok faydalı bir konu olmuş.. teşekkürler.
ilk fırsatta deneyeceğim bende

EnesCan

• 70
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: istanbul-bayrampaşa
Gündüz ışığında çekim yapmak daha mantikli değil mi?
Hiçbir yapay ışıklandirma günışığı gibi olmuyor bence.

tarpoon

• 4739
lightbox.ta çekim yapmak  avantajlı yada dezavantajlı olabılır. yaptığınız bıçakta farz edelım ufak tefek hatalar var  kutuda makro çekimde hepsi bır anda ortaya çıkar. ancak  hatasız bır ürün ise detayları butun ihtişamı ıle ortaya çıkar  ;)  gün ışığıda bence çok güzel.
“ İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır ”    :)

captainmemo

• **
  • 83
  • El emeği ve göz nurunun değeri biçilmez.
    • hobi  bahcesi
  • Meslek: turizm ve eğitim
Light box konusunda bizlere bilgi, belge ve fotoğraf paylaşan başta Eylem olmak üzere tüm arkadaşımıza çok teşekkürler, Daha önceki yıllarda Reprüdüksiyon tekniği uyguladığım zamanlardan sonra bu yöntemi  bilmediğim için yaılanlar çok ilgimi çekti en kısa zamanda bir light box yapacağım. Yapacağım yapmasına yaparım ama çekimler için Digital SLR makinam yok. Bizler 36 lık filmler ile çalıştığımız SLR makinalara aşinayız. Tabii elektronik çağı çok hızlı ilerlediği  ve kompakt digital makinaların ve Telefonlar yaygınlaştığı için çağın amatörlere sağladığı fotoğraf çekme karekterine uyum sağladık.
Ortam profosyonellere kaldı. Bu yazıların  tamamını okudum. Bayağı keyif aldım.
Teşekkürler,

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Beni dürtün de fotoğraf çekip yayınlayayım, çünkü unutmuşum. Bir aralar hazır bir ışık çadırı almıştım. Onu göstereyim.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

captainmemo

• **
  • 83
  • El emeği ve göz nurunun değeri biçilmez.
    • hobi  bahcesi
  • Meslek: turizm ve eğitim
Evet evet, lütfen çok ilgimi çekti. yayınlayın..

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
Beni dürtün de fotoğraf çekip yayınlayayım, çünkü unutmuşum. Bir aralar hazır bir ışık çadırı almıştım. Onu göstereyim.

Fermuarlı modellerden mi?
Okinawian

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com

Ancak şimdi fotoğrafları çekip yayınlayabiliyorum.

Bu, esnek teller sayesinde biçimini koruyabilen, kullanılmadığında kolayca katlanılabilen, cırtlı bir ışık çadırı.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Çok akıllıca olmuş  :2up bunun hazırı var mı yoksa yapacakmıyız  ::)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
Hangi siteden aldığımı unuttum ama sanki gittigidiyor'dan almıştım. Ürün bu linktekiler gibi: http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=%C4%B1%C5%9F%C4%B1k+%C3%A7ad%C4%B1r%C4%B1

Fermuarlı bir çantasında ve zemin için renkli kumaşlarıyla geldi. Bir kere çıkardıktan sonra ürünü bir kere daha 8 gibi büküp çantasına sığdırmak zor geldi. Sadece fotoğraftaki gibi katladım. Yanında gelen fonları da tercih etmedim. Fon olarak kağıt kullanıyorum.

Bunun boyu galiba 50x50cm.
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
Alışverişimin kaydını buldum. Tanımı buymuş:  Soft Box - Light Tent - Işık Çadırı 50x50x50cm
Namık Kemal
Instagram'da ben

Hasan BAHCİVAN

• 1474
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Kayseri
Abi çadır tamamda ışık nerde ?
O iyi insanlar o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
Bunu masanın yada sandalyenin üstüne koyup üstüne masa lambasını uzatıyorum ama fotoğrafları gözü az az yoracak bir boşlukta çekmek durumunda kaldım. Lambalarım önceki fotoğraflarımda görülüyor.
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2015, 11:06:52 Gönderen: deserteagle »
Namık Kemal
Instagram'da ben