Bıçak Sanatı - Forum

Makas + İreko

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Makas + İreko
« : 10 Eylül 2021, 19:22:04 »
Çelik : Makas
Toplam Boy: 34,5 cm
Namlu Boy: 23 cm
En : 4,5 cm
Kalınlık : 5 mm
Kabza : İreko

Yasin UZ

• 218
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Ynt: Makas + İreko
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2021, 20:02:30 »
Elinize sağlık Mehmet ustam çok heybetli güzel bir model olmuş.
İreko da çok güzelmiş rengine desenlerine bayıldım.
Mercek altında olmadığı için başka yorum yapamıyorum  :D

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #2 : 10 Eylül 2021, 21:26:49 »
Elinize sağlık Mehmet ustam çok heybetli güzel bir model olmuş.
İreko da çok güzelmiş rengine desenlerine bayıldım.
Mercek altında olmadığı için başka yorum yapamıyorum  :D

Sağolasın.  :)
Atış serbest.  :D

Yapılan işlerdeki kalitenin yükselmesi adına,

Forumda paylaşılan tüm işler, Görülen her kusurun dile getirilmesi gibi yeni bir bakış açısı ile gerektiğinde nezaket çerçevesinde eleştirilebilmelidir. Kısaca "Mercek Altında" bölümündeki kurallar "Fırından Yeni Çıktı" başlığı altındaki her işe yönelik olarak uygulanacaktır.

Bu noktada, alınganlık göstermemek temel yaklaşım olarak benimsenmelidir.

Bu bölümlerde iş paylaşan her üye bu koşulları kabul etmiş sayılacaktır.

selcuk.eren

• 162
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2021, 21:32:17 »
müsadenizle bir eleştiri yapayım, böyle iri kıyım bir bıçak, 5 mm kalınlığı varsa yani ağırlığı yerindeyse ve özellikle de yay çeliğinde yapıldıysa demek ki maçet tarzında vurmalı işlerde çalışacak belli ki. fakat yolu böyle olan bir bıçak için sapı bir hayli küçük olmuş. verdiğiniz ölçülere bakılırsa sap uzunluğu 11-11,5 cm gibi. çalışırken elden çıkabilir gibi. selamlar.

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2021, 22:25:53 »
müsadenizle bir eleştiri yapayım, böyle iri kıyım bir bıçak, 5 mm kalınlığı varsa yani ağırlığı yerindeyse ve özellikle de yay çeliğinde yapıldıysa demek ki maçet tarzında vurmalı işlerde çalışacak belli ki. fakat yolu böyle olan bir bıçak için sapı bir hayli küçük olmuş. verdiğiniz ölçülere bakılırsa sap uzunluğu 11-11,5 cm gibi. çalışırken elden çıkabilir gibi. selamlar.
Selam.
Siz yazınca baktım. Toplam boyu 35,5 olarak revize ettim. Ahşap uzunluğu 12 cm. Elle tutulan resimde kabza sonunda
bir miktar boşluk kalıyor veya benim elim küçük.  :)
Açık renk ahşapta sap tasarımının kıvrımları belli olmuyor. Elden çıkmaması için yandan, ortası geniş, sona doğru daralan ve son kısımda genişleyen bir tasarım var. Vazo gibi.
Aslında bu bıçağı kendime yaptığımdan,  vurdulu kırdılı işleri hiç düşünmemiştim. Bu tür işler için biraz daha büyük, pala satır arası birşey yaptım.
42,5 cm boy, 29 cm namlu. Kabzada el kaymaması için oyma türü desenleme de var.

selcuk.eren

• 162
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2021, 23:44:52 »
pekala, elinize sağlık, saygılar.

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #6 : 11 Eylül 2021, 00:12:42 »
pekala, elinize sağlık, saygılar.
Eyvallah. Sağolasın.

Yasin UZ

• 218
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #7 : 11 Eylül 2021, 10:04:17 »

Forumda paylaşılan tüm işler, Görülen her kusurun dile getirilmesi gibi yeni bir bakış açısı ile gerektiğinde nezaket çerçevesinde eleştirilebilmelidir. Kısaca "Mercek Altında" bölümündeki kurallar "Fırından Yeni Çıktı" başlığı altındaki her işe yönelik olarak uygulanacaktır.

Madem öyle bende gözüme takılan 2 noktayı belirteyim Mehmet ustam.
Bıçağın namlu sırtı ve parmak oyuğu kısmında dövme işleminden veya ısıl işlemden kalma karartılar var ve bu çok güzel duruyor. Fakat kabza bu işlemlerden sonra tekrar bir taşlama işlemi gördüğü için o karartılar gitmiş ve bıçağın bütününde bir renk uyumsuzluğuna sebep olmuş. Böyle durumlarda aradaki renk farkını gidermenin bence kolay yolu kabzadaki gibi geri kalan kısımlarıda bir elden geçirip aradaki keskin renk geçişini en azından yumuşatmak veya tamamen eşitlemek güzel olur.
Kabzanın sırt ve iç kısmındaki yatay zımpara/eğe izleri olmamalıydı diye düşünüyorum böyle güzel namluya sahip bir eserde  :D

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #8 : 11 Eylül 2021, 10:15:40 »

Bıçağın namlu sırtı ve parmak oyuğu kısmında dövme işleminden veya ısıl işlemden kalma karartılar var ve bu çok güzel duruyor. Fakat kabza bu işlemlerden sonra tekrar bir taşlama işlemi gördüğü için o karartılar gitmiş ve bıçağın bütününde bir renk uyumsuzluğuna sebep olmuş. Böyle durumlarda aradaki renk farkını gidermenin bence kolay yolu kabzadaki gibi geri kalan kısımlarıda bir elden geçirip aradaki keskin renk geçişini en azından yumuşatmak veya tamamen eşitlemek güzel olur.
Kabzanın sırt ve iç kısmındaki yatay zımpara/eğe izleri olmamalıydı diye düşünüyorum böyle güzel namluya sahip bir eserde  :D

:D :D :
Kendim kaşınmışım.

Tamam. Tamam. Komple karartıyorum.  :)

Yasin UZ

• 218
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #9 : 11 Eylül 2021, 10:30:31 »
Komple karartmak çok daha güzel olur tabi  8)

Şaban Kurt

• 943
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Diyarbakır
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2021, 12:41:09 »

:D :D :
Kendim kaşınmışım.

Tamam. Tamam. Komple karartıyorum.  :)

Güzel olmamış hocam bence kapının önüne bırakmalısınız şaka bir yana parlak bir ağız hattı görüyorum uzun aradan sonra kararmamış daha ne olsun elinize sağlık sağlıklı günlerde kullanılması dileği ile ustam saygılar  :2up
Gendarmerie Special Operation...

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2021, 20:06:31 »
Komple karartmak çok daha güzel olur tabi  8)

Hım. Ne yapsam ki.  :)

............

Güzel olmamış hocam bence kapının önüne bırakmalısınız şaka bir yana parlak bir ağız hattı görüyorum uzun aradan sonra kararmamış daha ne olsun elinize sağlık sağlıklı günlerde kullanılması dileği ile ustam saygılar  :2up

Sağolasın Şaban Ustam.  :)
Aynen. Yakutlar dışında karartmadığım birkaç bıçaktan biri.

orkunaydin350

• *
  • 1438
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2021, 08:26:32 »
Hocam eline sağlık, bu kadar büyük ebatlarda güzel çalışma olmuş. Aparat hala gelmedi diye düşünüyorum, eğer öyleyse tebrik ediyorum. Dövme namlunun girintili çıkıntılı zorluğuna ve bu kadar uzunluğa ramen gayet nizami ağız açmışsın. :2up Bitirişi neyle yaptın hocam? Çok temiz görünüyor.

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #13 : 13 Eylül 2021, 18:32:12 »
Hocam eline sağlık, bu kadar büyük ebatlarda güzel çalışma olmuş. Aparat hala gelmedi diye düşünüyorum, eğer öyleyse tebrik ediyorum. Dövme namlunun girintili çıkıntılı zorluğuna ve bu kadar uzunluğa ramen gayet nizami ağız açmışsın. :2up Bitirişi neyle yaptın hocam? Çok temiz görünüyor.

Sağolasın Orkun.
Aparat nasipse pazartesi geliyor.  :D :D :D

4 mm ve üzerinde serbest el biraz alıştım. Ama şef bıçağında zor oluyor. Sağ tarafı düzeltiyorum. Sol bozuluyor.
Solu düzeltiyorum.... Derken orta bir yolda buluşuyoruz.  :)

Bitiriş 800 kum el perdahı.