Bıçak Sanatı - Forum

Gizli Kuyruk Ahşap Sıkıştırma Aparatı

Soytürk Dönmez

• 4152
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
Gizli Kuyruk Ahşap Sıkıştırma Aparatı
« : 09 Eylül 2021, 02:07:09 »

Merhabalar değerli ustalarım ve forumdaşlarım. Gizli kuyruklu modellerde, kabzenin  düzgün ve tam oturması için yaptığım aparatı sizlerle paylaşmak istedim.

« Son Düzenleme: 14 Eylül 2021, 13:33:41 Gönderen: Salim Türk »

orkunaydin350

• *
  • 1438
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Gizli Kuyruk Ahşap Sıkıştırma Aparatı
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2021, 08:42:21 »
Soytürk ustam eline sağlık. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Ustam allen civataların başları direk bıçağa baskı yapıyor değil mi? Bıçakla civatalar arasında başka bir parça yok anladığım kadarıyla. Peki civataların başları iz yapmıyor mu bıçak üzerinde?

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2021, 15:37:38 »
Eline sağlık Soytürk Ustam.
Yandan namluyu tutması iyi. Ben ahşap kullanıyorum. Namlu ucu dalıyor. Karartmayı bozuyor. Bunu yapmaya çalışayım.  :2up

Soytürk Dönmez

• 4152
« Yanıtla #3 : 10 Eylül 2021, 01:05:36 »
Soytürk ustam eline sağlık. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler. Ustam allen civataların başları direk bıçağa baskı yapıyor değil mi? Bıçakla civatalar arasında başka bir parça yok anladığım kadarıyla. Peki civataların başları iz yapmıyor mu bıçak üzerinde?

Benim bıçaklar kara olduğu için beyazlama oluyor ama sonradan tekrar karartıyorum zaten en son işlem olarak sorun olmuyor bende , parlak bıçaklarda da sanmıyorum sorun olacağını hafif bir iz yapsa bile zımpara ile düzelir diye düşünüyorum.

Soytürk Dönmez

• 4152
« Yanıtla #4 : 10 Eylül 2021, 01:07:20 »
Eline sağlık Soytürk Ustam.
Yandan namluyu tutması iyi. Ben ahşap kullanıyorum. Namlu ucu dalıyor. Karartmayı bozuyor. Bunu yapmaya çalışayım.  :2up

Teşekkür ederim Mehmet hocam umarım faydası olur. Yalnız sendeki karartma olayını tam anlayamadım ben her iş bittikten sonra karartmayı yapıyorum sen ahşabı şekillendirmeden önce mi yapıyorsun?

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #5 : 10 Eylül 2021, 12:44:10 »
.........

Teşekkür ederim Mehmet hocam umarım faydası olur. Yalnız sendeki karartma olayını tam anlayamadım ben her iş bittikten sonra karartmayı yapıyorum sen ahşabı şekillendirmeden önce mi yapıyorsun?

Aynen Ustam.
Sapı takmadan namluyu karartıyorum.

En son canlı yayın yaptığında, bıçak sapı çalışıyordun. Namlu parlaktı. Sonra paylaştığında karartılmıştı. Soruyu aylık
toplantıya bırakmıştım. Tam yeri oldu.  Doktor ayağıma geldi.  :D

Ahşabı karartma işleminde nasıl koruyorsun? Yada tam uygulama nasıl?  İlaç benim için.  :)
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2021, 12:45:53 Gönderen: dela »

Soytürk Dönmez

• 4152
« Yanıtla #6 : 10 Eylül 2021, 20:40:31 »

Karatma işlemi ile kabzenin bir alakası olmuyor bende Mehmet hocam. Kabzeyi işledikten sonra namluyu karartıyorum ahşaba değmiyor az biraz değse de şimdiye kadar sorun olmadı zira kabze yağlanmış oluyor. Karartmadan sonra da ağzı açıyorum zaten.

dela

• *
  • 1377
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #7 : 10 Eylül 2021, 21:22:04 »
Sağolasın Soytürk Ustam.  :2up

Ersin Özdemir

• 2369
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #8 : 10 Eylül 2021, 22:55:08 »
Elinize sağlık Soyturk abi çok güzel olmuş

Soytürk Dönmez

• 4152
« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2021, 01:02:45 »
Sağolasın Soytürk Ustam.  :2up

Rica ederim, bu arada eksik yazmışım karartmadan sonra ikinci ağzı açıyorum olacaktı  O0

Elinize sağlık Soyturk abi çok güzel olmuş

Eyvallah kardeşim teşekkür ederim.

Salim Türk

• *
  • 6972
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2021, 13:45:07 »

Bıçağı sıkan yeri daha geniş yapıp cıvata ile bıçak arasına bıçağa zarar vermeyecek düz bir plaka konur ise bu sıkıntı ortadan kalkar. İkinci alternatif cıvata ucuna işkencelerdeki sıkma yeri gibi bir parça yapmak olabilir.

Bu aletin dışında farklı bir yöntem de bıçak mengeneye sabitlenip sapan lastiği kullanılabilinir.

orkunaydin350

• *
  • 1438
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2021, 15:06:24 »

Bıçağı sıkan yeri daha geniş yapıp cıvata ile bıçak arasına bıçağa zarar vermeyecek düz bir plaka konur ise bu sıkıntı ortadan kalkar. İkinci alternatif cıvata ucuna işkencelerdeki sıkma yeri gibi bir parça yapmak olabilir.

Bu aletin dışında farklı bir yöntem de bıçak mengeneye sabitlenip sapan lastiği kullanılabilinir.

Teşekkürler Salim ustam. :2up :2up :2up

Soytürk Dönmez

• 4152
« Yanıtla #12 : 14 Eylül 2021, 23:30:53 »

Benim sistemde 1 cm lik boşluk var ince bir sac olabilir fakat benim namluda pek bir iz olmuyor. İkinci yöntem yani sıkma ucu için çok geniş bir açıklık yapmak lazım o hiç olmaz. Üçüncü yöntem zaten başlı başına farklı bir metod benim aparatla alakası yok  ;)

Salim Türk

• *
  • 6972
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #13 : 14 Eylül 2021, 23:46:40 »
Aynen 2. Yöntem uygulama ve tasarım açıaından daha sıkıntılı