Bıçak Sanatı - Forum

Sansürün Dozajı

MustafaV

• 133
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Sansürün Dozajı
« : 03 Eylül 2021, 09:29:06 »
Akşam ATV kanalında yayınlanan Kingsman: Altın Çember isimli filmdeki sansürle ilgili konuşmak istiyorum.

Filmle ilgili bilgisi olmayanlara kısaca anlatırsam, serinin 2. filmi bu film. Ajanlık, dünyayı kurtarma vs konularının işlendiği ama şiddetin, kanın dozajının yüksekçe olduğu bir film. Öyle ki ilk filmin sonunda insanların kafasını patlatan bir çip var ve final dövüşünde arka planda sürekli insanların kafası patlıyor. Tabi kan yerine rengarenk bir şeyler çıkıyor. Film biraz (aslında epey) absürt bir yapım.

Gelelim konumuza, filmde uygulanan sansür. Öncelikle belirteyim, sansürün dozajı artmadıkça, televizyon, youtube, internet gibi çocukların kolayca erişebileceği yerlerde olmasından yanayım. Ama burada biraz dozajı kaçırmışız. Öncelikle filmdeki yan karakterlerin isimleri Şampanya, Viski, Tekila vb. Filmdeki bir kuruluş olan Statesman hem ajanlık işi yapıyor, hem de içki üreticisi. Film boyunca ekranın yarısında bulanıklaştırma ile sansür var. Ama bu karakterlerin isimleri söylenebiliyor. Bizi ilgilendiren kısım ise, filmde aşırı derecede tabanca, alev silahı ve nice ajanlık yöntemleriyle insan öldürme eylemi gerçekleşirken, Viski isimli karakterin final savaşında kullandığı bıçak (sanırım bir bowie) sansürleniyor. Gerçekten adamın elindeki bıçak sansürleniyor ama bu esnada karşısındaki insana bir tava, bir satır, bir şef bıçağı fırlatırken bunlar sansürlenmiyor. Hatta bu sahnenin sonunda iyi adamlarımız Viski isimli karakteri kocaman bir öğütücüye atarak öldürüyorlar ve tahmin edin, bu öğütücü de sansürlenmemiş.

Bu forumda özellikle eskiden malum kanunun neden bu kadar eleştirildiğini, neden anılmak dahi istenmediğini daha da bi kavradım. Neden böyle algıda seçicilik yapılarak temel işlevi bir şeyleri kesmek, doğramak, parçalamak olan materyallerin bir kısmının serbest iken bir kısmının böyle (tabiri caizse) öcü muamelesi gördüğünü anlamıyorum. Bu konunun ucu gerçekten üreticilere ve hobicilere yansıyor. Nasıl ki Sefa hocam zamanında bahsettiği gibi Youtube'a gelen bir yorumdan ötürü yorumları kapattıysa, nasıl ki forumdaki her konuda kanunun adı geçtiği zaman konu kapandıysa, ileride bir kaç kere bu muhabbete maruz kalanların bıçakçılık ile ilişkisini de kesebileceğini düşünüyorum.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Sansürün Dozajı
« Yanıtla #1 : 03 Eylül 2021, 13:30:49 »
Şoklardayım. Filmi hiç duymadım ve sahneyi görmedim ama bu derece fütursuzca sadece iş yapmış olmak için birşeyin abartıldığına inanamıyorum. Yani bunu nasıl sınıflardırsam bilmiyorum. İşgüzarlık mı, abartı mı, baştan savma mı, hatta belki de eksik bilgi ile orada sansür uygulayan adamın istemeden yaptığı bir yanlış mı... Öğütücünün içine insan atmak ile elinde bıçak tutan birinin mukayese edilmesi bile yersiz iken, sansürlenen objenin bıçak olmasını sınıflayamıyorum bile.

MustafaV

• 133
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2021, 14:09:53 »
Şoklardayım. Filmi hiç duymadım ve sahneyi görmedim ama bu derece fütursuzca sadece iş yapmış olmak için birşeyin abartıldığına inanamıyorum. Yani bunu nasıl sınıflardırsam bilmiyorum. İşgüzarlık mı, abartı mı, baştan savma mı, hatta belki de eksik bilgi ile orada sansür uygulayan adamın istemeden yaptığı bir yanlış mı... Öğütücünün içine insan atmak ile elinde bıçak tutan birinin mukayese edilmesi bile yersiz iken, sansürlenen objenin bıçak olmasını sınıflayamıyorum bile.

Ben inanın epeyce güldüm. Ama nasıl derler, trajikomik tanımlayabilir sanırım, öyle bir gülüştü yani. Yahu kocaman satırı adamın kafasına hedef alarak fırlatırlarken satırın dönüşü odağa alınarak çekim yapılıyor ama adamın elindeki bıçağı sansürlüyorlar. Sahnenin öğütme kısmı kesilmiş ama adamı baya sinematik şekilde birinin havaya atarak diğerinin kıymaya çevirmeye itmesi de gösteriliyordu. Kesilmiş ve sansürlenmiş sahneyi burada paylaşıp absürtlüğünü size göstermeyi çok isterdim.

Bu arada şuna da karşıyım, film televizyonda yayınlanmayacak kadar erotizm, kan, şiddet içeriyorsa yayınlanmasın. Buna izin verilmemeli. Yıllar önce Star TV'de Amerikan Pastası film serisinden birisi yayınlanmıştı, film abartmıyorum neredeyse yarım saatte falan bitmişti kese kese. Madem kendimizi bu kadar kasacaksak yayınlamayalım uygunsuzdur diye.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

« Yanıtla #3 : 03 Eylül 2021, 20:58:15 »
Valla ağzına sağlık diyorum, sosyoljik olarak toplumda engelenemeyen ama görsellerde engellenmeye çalışılan her çaba bana göre boşa çabadır. İnsanlık bir gün öğrenir elbet, herkesin yaşamını kendine göre dizayn etmemesi gerektiğini.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2021, 21:11:47 Gönderen: sefaçabuk »

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #4 : 19 Eylül 2021, 01:28:31 »
Maalesef haberlerde gerçek şiddeti gösterdikten sonra ardından çıkan filme 7+ uyarısının yapıldığı ayarsızlıkta bir medyamız var.  :(
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben