Bıçak Sanatı - Forum

Aşı Bıçağı Tavsiyeleri

Isparta

• 68
  • Furkan-19
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Türkiye
Aşı Bıçağı Tavsiyeleri
« : 26 Ağustos 2021, 19:55:56 »
 Herkese selamlar,

Aşı bıçağı olarak hangi marka-model tavsiye edersiniz? Bir tanıdık, benim önereceğim modeli alacağını söyledi lakin aşı bıçakları hakkında bir bilgim yok. Orta seviyede bir şey iş görecektir.

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Aşı Bıçağı Tavsiyeleri
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2021, 08:13:39 »
Benim bildiğim sadece Victorinox marka var. Aşı işlemini hiç görmedim, hiç bilmiyorum ama bıçağın formuna bakınca herhangi bir bıçak ve hatta falçata bile iş görür gibi geliyor bana. Aşı bıçaklarının farkı nerede? Farklı bir geometri mi var?

MustafaV

• 133
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2021, 09:20:05 »
Ustam aşı tipi de önemli bıçak seçiminde bence. Eğer göz aşısı yapılacaksa, namlusu içe kıvrımlı bir çakı rahatça iş görecektir. Eğer yarma aşı yapılacaksa bu sefer de düz ama kalınlığı fazla olmayan namlusu olan bir bıçak seçilmelidir.

Burada ana nokta bıçağın markasından, modelinden ziyade işçilik önemli diye düşünüyorum. Dedem ziraat emeklisi, cebindeki (misalen) 5 liralık çakıyla yüzlerce ağaca aşı yapmıştır. Ayrıca esnek bir namluya sahip olmalı bence aşı bıçakları. Özellikle yarma aşı sisteminde biraz yükle karşılaşacak. Bununla birlikte sağlam da bir kabzası olmalı yine yarma aşı sisteminde.

Velhasıl kelam, öyle afaki paralar bağlamaya gerek yok, işlemleri düzgün yapılmış ortalama bir bıçak bile rahatça iş görecektir diye düşünüyorum.

Şuraya ekleme olarak dedemin çakısının tipinde bir Opinel çakı ekleyeyim, akılda canlansın:
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2021, 09:22:14 Gönderen: MustafaV »
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 1433
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2021, 09:53:43 »
Kendi yaptığım bir kridashi var. Onu kullanıyorum.