Bıçak Sanatı - Forum

Bahçe Demirciliği

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
  • Meslek: İnfaz Koruma Memuru
  • Yer: Kayseri-Niğde
Bahçe Demirciliği
« : 16 Haziran 2021, 19:59:20 »
Herkese Merhaba,

Sefa Hocamın arazi demirciliği konusuna istinaden böyle bir başlık seçtim. Bu foruma 6 yıldır üyeyim aktif bir şekilde kullanasamda forumdaki bilgi yüklü konuların hepsini hatim ettim.İlk başta talaş kaldırarak birşeyler üretmeyi denesemde başarılı olamadım. Bende bir örs(30kg),körük yerine kullanılacak yatak pompası, birkaç çekiç edinerek işe koyuldum. Hurdadan bulduğum rulmanı bugün dövdüm.

Birkaç fotoğraf ekliyorum;

Kömür olarak;
üç harfli marketlerden edindiğim 2kglık tropik odun kömürlerini kullandım ilk paket kıvılcım atmıyordu ancak 2.pakete geçince kollarım hep su topladı :)

Körük olarak;
iki tane manuel yatak pompasının ucuna demir boru ekleyip toprağa gömdüm.Birbirine zıt çekerek kullandım.

Kısaç olarak;
ayarlı pense ve kerpeten kullandım. Kerpetenin ağzını ne kadar köreltsemde malzemede hep iz bıraktı.
İnşaat(16lık) demirinden bir kısaç dövdüm ama malzemeyi tuttuğum zaman eğiliyor. En kolay neyden kısaç yapabilirim ? birçok konuda çelik kullanılmaması önerilmiş.

en küçük rulmanın dış çeperini dövdüm. Üstteki profili friction folder yapmayı düşünüyorum, Alttaki parçadan ise ufak bi çakı yapacağım üstündeki deliği ocakta açtım. Zımbam olmadığı için çelik çivinin ucunu biraz düzeltip sertleştirerek deldim.Rulmanın çemberini kesmek içinde ikinci fotoğrafta kenarda duran bahçe çapasını keski olarak kullandım  :)

Tüm bunları yaptıktan sonra kırık bir eğeyi san-mai yapmayı denedim.

Parçaları temizledim.Kaynak makinası olmadığı için tellerle parçaları sıkıladım.
Ocağa sokup çıkardığımda yüzeyin sulandığını gözlemledim.Boraksımda vardı kullandım ancak parçanın hiçbir yerini tutturamadım. Bu iş için biraz daha çalışmalıyım  :)

Uzun lafın kısası ben yaptıysam herkes yapabilir. Hiçbir elektrikli alet kullanmadım aracımın arkasında duruyor herşey bi araziyede çıkılabilir. Yapmak isteyenlere fikir vermesi açısından konuyu açtım.

Bu forumdaki herkesten birşeyler öğrendim. Hepinize çok teşekkür ederim. İnşallah bitirmiş olduğum bıçakların fotoğraflarınıda paylaşmak nasip olur

Herkese hayırlı günler

İşlemeyen demiri kendi pası insanı tembelliğe alışması mahveder.

Ersin Özdemir

• 2442
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
Ynt: Bahçe Demirciliği
« Yanıtla #1 : 16 Haziran 2021, 20:05:48 »
Bende denemek istiyorum sıcak dövmeyi başarılarınız devamıni dilerim

Şeref Acar

• *
  • 1564
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #2 : 16 Haziran 2021, 22:10:04 »
Kadir bey tebrikler.

Çok güzel işler yapmışsınız.
Özellikle rulman işi çok hoşuma gitti.

Bir kaç detay vermek isterim. Rulmanı ilk düzeltirken yüksek sıcaklıkta açmak mikro çatlaklara karşı iyi olur.

Kıskaç için kolay bir malzeme yok malesef. Forumda örnekler mevcut, kalın malzemeden yapmak neredeyse bir zaruret.

Eğeyi ocakta kaynatamamanız çok normal. Kendisi bu iş için pek müsait değil. Bunun yerine rulmanla ocak kaynağı çok daha kolay olacaktır.

Eğer bir kaynak makineniz yoksa ince malzemeleri direkt ocak kaynağı yapmaya çalışmayın, bu tahmin edemeyeceğiniz kadar zor. Bunun yerine en aşağı 6mm kalınlıkta parçaları kaynatabilirsiniz.

dela

• *
  • 2114
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #3 : 16 Haziran 2021, 22:21:39 »
Ben de dövme işlerimi bir tık daha iyi şartlarda yapıyorum.
Bu şartlarda çıkan sonucu başarılı buldum.
Elinize sağlık.

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2021, 22:36:07 »
Bende denemek istiyorum sıcak dövmeyi başarılarınız devamıni dilerim

Ersin Bey,
Forumla ilk tanıştığım yıllarda 5 KG balyozu örs olarak kullanıyordum. Kalın çöp torbalarınıda afrikalılar gibi körük olarak kullanarak inşaat demirlerini dövüyordum.
Siz istedikten sonra gerisi gelir. Başarılar dilerim. 

Kadir bey tebrikler.

Çok güzel işler yapmışsınız.
Özellikle rulman işi çok hoşuma gitti.

Bir kaç detay vermek isterim. Rulmanı ilk düzeltirken yüksek sıcaklıkta açmak mikro çatlaklara karşı iyi olur.

Kıskaç için kolay bir malzeme yok malesef. Forumda örnekler mevcut, kalın malzemeden yapmak neredeyse bir zaruret.

Eğeyi ocakta kaynatamamanız çok normal. Kendisi bu iş için pek müsait değil. Bunun yerine rulmanla ocak kaynağı çok daha kolay olacaktır.

Eğer bir kaynak makineniz yoksa ince malzemeleri direkt ocak kaynağı yapmaya çalışmayın, bu tahmin edemeyeceğiniz kadar zor. Bunun yerine en aşağı 6mm kalınlıkta parçaları kaynatabilirsiniz.

Şeref Abi,

Yorumun için teşekkür ederim. Rulmanı kömüre gömüp kızdırtıktan sonra kastırarak açtım bilmeden doğru yapmışım ama bunuda öğrendim.

Ocak kaynağı konusunda söylediklerini uygulayacağım. Başarılı olursam yine burdan mesaj atmayı düşünüyorum.
Aslında kaynak makinem yok değil , tüm elektrikli demirci aletlerine dolaylı yoldan sahibim ancak birçoğunu kullanmayı bilmiyorum. Amcam veya Babama rica edip bir iki punta attırıcaz artık :)

Ben de dövme işlerimi bir tık daha iyi şartlarda yapıyorum.
Bu şartlarda çıkan sonucu başarılı buldum.
Elinize sağlık.

Aslında bir saç kurutma makinası ve biraz ateş tuğlasıyla çıtayı arttırabilirim ama elektrikli alet olmadan çalışmaktan çok keyif alıyorum. bu arada belirteyim ilk dövme işim

Örsü bir kaideye sabitlemek yerine kendime bir çukur kazmayı planlıyorum. Birde elle çevirmeli biley taşı var belki bir fana dönüştürebilirim.

KAZIMUGUR

• **
  • 121
  • Meslek: Elk müh
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2021, 23:42:24 »
Eskiden yeğenlerim sülale boyu 3-4 kuşak sıcak demirci idiler işlerinde en iyilerdi.
Kıskaçla parça tutarken sürekli sıkmak yerine , kıskacın sapını bir yere dayayarak fazlaca sıkıştırırlardı ( esner ) ve elips şeklinde bir halkayı geçirirlerdi...

Sıcak demirci dediğin kendi aletini kendi yapar.

Yapılacaklardan bir kaç örnek :

https://tr.pinterest.com/pin/347199452512458950/

Aletler için vakit kaybedemem ben demirci değil bıçakçıyım diyenler için :

https://www.amazon.com/Knife-Making-Bladesmith-Blacksmith-Hammer/dp/B08BYP5QXQ   :)

(edit : dela - Youtube videosunu site içinden oynar şekilde düzenledim.)
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2021, 00:49:50 Gönderen: dela »

Şaban Kurt

• 1182
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #6 : 16 Haziran 2021, 23:52:04 »
Elinize sağlık gayet güzel dövmüşsünüz formu oturmuş sıcak dövmenin yerini hazır lamalar hiç tutmuyor sürekli dövme imkanım olsa hazır lama çalışmam hiç zevk-i ise çok başka çekici eline alan bence zor bırakır  :)
Gendarmerie Special Operation...

« Yanıtla #7 : 17 Haziran 2021, 01:22:27 »
Sonuç gayet başarılı, hele ki koşullar göz önüne alındığında çok daha başarılı. Minimum alet kullanılarak, rulmanın açılması, ateşin harlanması, bıçakların dövülmesi... gerçekten takdire şayan bir durum. Ellerine ve kollarına sağlık  :2up  :2up

orkunaydin350

• *
  • 1874
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #8 : 17 Haziran 2021, 08:27:49 »
Vallahi çok özendim. Ne keyiflidir kim bilir. İyi eğlenceler. :2up

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
« Yanıtla #9 : 17 Haziran 2021, 11:59:16 »
Yorum yaparak azmimi artıran tüm hobidaşlarıma teşekkür ederim. Verdiğiniz tavsiyelerin çoğunu cumartesi günü deneyeceğim.

Sonuç gayet başarılı, hele ki koşullar göz önüne alındığında çok daha başarılı. Minimum alet kullanılarak, rulmanın açılması, ateşin harlanması, bıçakların dövülmesi... gerçekten takdire şayan bir durum. Ellerine ve kollarına sağlık  :2up  :2up

Sefa Hocam,
Sizin konularınızdan, yaptığınız yorumlardan faydalanarak ufakta olsa birşeyler öğrendim. bu işte sizin katkınız çok büyük yorumunuz için teşekkür ederim.

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #10 : 17 Haziran 2021, 14:01:21 »
Kadir hocam eline, emeğine sağlık. Forumu okuyarak işlere girişmek bence aşırı derecede faydalı. Sonrası zaten hatalarla kazanılan tecrübelerle gelişip gider diye düşünüyorum.

Benim bir sorum olacak konu ile ilgili. Merakımdan ötürü, yoksa eleştirisel anlamda bakmayınız lütfen. Acaba ateşin yandığı kısım çukur kazılsa sıcaklığın muhafazası konusunda bize daha çok yararı olmaz mı? Çukur derken bir kürek boyu falan gibi. İstenilen sıcaklığa ulaşmanın zorluğu bu tarz uygulamalarda sanırım biraz daha sorun olacaktır aşırı kontrolsüz bir ortam olduğu için. Sorum şunun içindir; ileride bir yerde denk gelir böyle bir fırsat elime geçerse kampta, bahçede vs. kendime kolaylık sağlamış olayım. Zira özellikle bizim gibi bu işe yeni gönül verenlerin ulaşmak istediği aşama her zaman bıçağı döverek yapmak olmuştur diye düşünüyorum.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
« Yanıtla #11 : 17 Haziran 2021, 16:14:41 »
Kadir hocam eline, emeğine sağlık. Forumu okuyarak işlere girişmek bence aşırı derecede faydalı. Sonrası zaten hatalarla kazanılan tecrübelerle gelişip gider diye düşünüyorum.

Benim bir sorum olacak konu ile ilgili. Merakımdan ötürü, yoksa eleştirisel anlamda bakmayınız lütfen. Acaba ateşin yandığı kısım çukur kazılsa sıcaklığın muhafazası konusunda bize daha çok yararı olmaz mı? Çukur derken bir kürek boyu falan gibi. İstenilen sıcaklığa ulaşmanın zorluğu bu tarz uygulamalarda sanırım biraz daha sorun olacaktır aşırı kontrolsüz bir ortam olduğu için. Sorum şunun içindir; ileride bir yerde denk gelir böyle bir fırsat elime geçerse kampta, bahçede vs. kendime kolaylık sağlamış olayım. Zira özellikle bizim gibi bu işe yeni gönül verenlerin ulaşmak istediği aşama her zaman bıçağı döverek yapmak olmuştur diye düşünüyorum.

Mustafa Bey,
Dediğiniz şekilde birkaç çukur açarak ateş yaktım. Hem çukura kül doluyo ve uzun parçaları istediğim gibi ocağa yerleştiremediğimi farkettim.
Aynı zamanda toprak sanki ısıyı daha çok soğuruyor. Bu şekilde taş kullanarak daha iyi ısı elde ettiğimi düşünüyorum. Çukur şeklindeki ocakta kaynak ısısına çıkamamıştım hiç kendi ekipmanlarımla. Belkide yanlış düşünüyorumdur. Bilmiyorum

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #12 : 18 Haziran 2021, 10:19:31 »

Mustafa Bey,
Dediğiniz şekilde birkaç çukur açarak ateş yaktım. Hem çukura kül doluyo ve uzun parçaları istediğim gibi ocağa yerleştiremediğimi farkettim.
Aynı zamanda toprak sanki ısıyı daha çok soğuruyor. Bu şekilde taş kullanarak daha iyi ısı elde ettiğimi düşünüyorum. Çukur şeklindeki ocakta kaynak ısısına çıkamamıştım hiç kendi ekipmanlarımla. Belkide yanlış düşünüyorumdur. Bilmiyorum

Hocam benimki tecrübe değil sadece düşünceydi. Aslında düşününce haklısınız, toprak genelde havadan daha soğuk oluyor kazıldığı zaman. O zaman ben bu düşünceyi aklımdan çıkarayım. Teşekkürler tecrübenizi paylaştığınız için.  :2up
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
« Yanıtla #13 : 20 Haziran 2021, 18:52:54 »
Dün aynı ekipmanlarla ocak kaynağı yapma girişimim başarıyla sonuçlandı.silme adı verilen malzemelerden aynı ebatta 5 tane kestim. Malzemenin yüzeylerini spiralin zımparasıyla temizledikten sonra elektrik kaynağıyla bir inşaat demirine kaynattım.

Malzeme demir olduğu için odun kömürü kullanmadım. Taş kömürünü denemek istedim.
İlk olusturduğum kütüğün fotoğrafını çekmeyi unutmuşum  :)

Parçaların kaynadığından emin olduktan sonra katladım.

Resime dikkatli bakılırsa görülüyor bu haliyle 10 kat

Başarılı ocak kaynağı yaptığım için sevinçliyim.Sırada sanmai yada turkish twist denemesi var. Biraz patern olsun istiyorum hurdadan ulaşabileceğim hangi çelikleri kombin etmeliyim ?

Bu arada taş kömürünün kalorisi çok yüksek hatta bi ara ucunu erittim yanlışlıkla  :)
Kükürt oranı az, delici kesici yapımından kullanılabilecek bi taş kömürü varmı ? İlla kok mu bulmamız gerekecek odun kömürünün kıvılcımı ve fiyatı problem oluyor.

orkunaydin350

• *
  • 1874
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #14 : 21 Haziran 2021, 08:52:19 »

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22

Şeref Acar

• *
  • 1564
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #16 : 22 Haziran 2021, 00:05:48 »
Tekrar tebrikler  :2up

Ocak kaynağını başarmışsınız.
Haliyle kaynak hataları var. Bunlar bıçakta pek kabul görmez, hele ki ağızda. Bunun sebebi ilk yapılan çeliği ısıtma, borakslama ve dövmedir. İlk işlemde hata yaparsanız sonraları bu hatayı telafi etmek çok zor. Bahsettiğiniz hedeflerden önce hatasız bir ocak kaynağını halletmeniz gerekiyor. Tabi bu işler bayağı emek ve maliyet harcatır.

Kolaylıklar dilerim