Bıçak Sanatı - Forum

Biri çuvallama mı demişti?

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
Ynt: Biri çuvallama mı demişti?
« Yanıtla #20 : 13 Haziran 2021, 00:53:19 »
Peki buna ne denir?
O kadar bıçak yaptıktan sonra gel sen bir bıçakta pim deliği delmeyi unutup suyunu ver.
Sonra karbür uca güven. Çıkma da olsa onu da kır.  :D

Ustam bir videoda benzer durumda elemanın teki, namludan ilgili yere kadar iri bir patates sokup pürmüzle kabza kısmını yumuşatmıştı. Bana mantıklı geldi, denenebilir.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

« Yanıtla #21 : 13 Haziran 2021, 01:42:34 »
Hocam, olmadı gizli kuyruğa çeviriverseydin   :))

karemisola

• 583
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #22 : 13 Haziran 2021, 11:35:05 »
3.2 mm testere çeliğinden denedim diye mi biliyorum ama bir türlü taşlama eşiğini tutturamadım iş inada binince de sapın ortasına kadar inatlaştık ;D

Olması gereken;

Bence de gayet güzel. O taşlama eşiği duzlenip sap takılsa çok güzel bi bıçak olacak. Taslama eşiği de olmayiversin. Formu vs baya iyi.

dela

• *
  • 1433
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #23 : 13 Haziran 2021, 11:53:10 »
..........
Mehmet hocam ben de 10 bıçakta bir unuturum, bir ritüel olarak düşünüyorum unutmazsam da delmeyeceğim artık  ;D

Senin yüzde benimkinden iyiymiş.  :D

.............
Ustam bir videoda benzer durumda elemanın teki, namludan ilgili yere kadar iri bir patates sokup pürmüzle kabza kısmını yumuşatmıştı. Bana mantıklı geldi, denenebilir.
O irilikteki patates benim için sadece kumpir olur.  :D

Hocam, olmadı gizli kuyruğa çeviriverseydin   :))

Zaten bütün suç son zamanlarda hep gizli kuyruk yapmam.  :D

« Yanıtla #24 : 13 Haziran 2021, 13:17:04 »
3.2 mm testere çeliğinden denedim diye mi biliyorum ama bir türlü taşlama eşiğini tutturamadım iş inada binince de sapın ortasına kadar inatlaştık ;D

Olması gereken;

Bence de gayet güzel. O taşlama eşiği duzlenip sap takılsa çok güzel bi bıçak olacak. Taslama eşiği de olmayiversin. Formu vs baya iyi.
Aynı fikirdeyim  :2up
Başlık çok güzel, iştahım kabardı, ben de katkı vereceğim  ;)

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #25 : 13 Haziran 2021, 19:43:04 »

Olması gereken;

Buna çok güldüm. :)) :)) :))
Allah da seni güldürsün Hüseyin ustam. :2up
Sap kısmına satıh taşlama yapar gibi, taşlama eşiği istediğin yere gelinceye kadar inceltebilirsin aslında ustam. Totalde profilin 3,2mm'den biraz daha incelmiş olur ama gene de kurtarabilirsin. Hala şansı var. ;)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #26 : 26 Haziran 2021, 19:55:14 »
Huzurlarınızda hamaguriba  :))

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #27 : 28 Haziran 2021, 08:54:24 »
Hay Allah, üzücü olmuş. Can sıkmaya gerek yok, hatanın neden kaynaklandığını öğrendiysek bir sonraki deneme için hazırlanmaya başlayın hocam. :2up Çelik neydi bu arada?

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #28 : 29 Haziran 2021, 23:28:51 »
Çelik o1 Orkun ustam sabah cevap atmıştım göndermemiş kusura bakmayın yeni farkettim.
Normalde çok büyük çaplı bir teker lazım olması gereken iç bükeylik için ben avuç içi taşlamayla yapmaya kalktım şurasını düzelteyim burasını düzelteyim derken giderek derinleşti hamaguribadan çok yakut oldu benimki  :D yakutun diğer yüzeyi curved olduğu için sanırım biraz daha tolere ediyor ama ben düz bir açıda ağız açtığım için iki yüzey arasındaki kalınlık tamamen yok oldu ve delindi yüzey  :))

dela

• *
  • 1433
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #29 : 29 Haziran 2021, 23:37:10 »

Çelik o1 Orkun ustam sabah cevap atmıştım göndermemiş kusura bakmayın yeni farkettim.
Normalde çok büyük çaplı bir teker lazım olması gereken iç bükeylik için ben avuç içi taşlamayla yapmaya kalktım şurasını düzelteyim burasını düzelteyim derken giderek derinleşti hamaguribadan çok yakut oldu benimki  :D yakutun diğer yüzeyi curved olduğu için sanırım biraz daha tolere ediyor ama ben düz bir açıda ağız açtığım için iki yüzey arasındaki kalınlık tamamen yok oldu ve delindi yüzey  :))

:D :D

Şimdi hatırladım. İki sene önce bu zamanlar ben de buna benzer bir denemede bulunmuştum.

Taşlamayla bir yere kadar...  :)

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=13853.msg244675#msg244675

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #30 : 29 Haziran 2021, 23:55:31 »
Mehmet ustam çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Kullanma fırsatı buldunuz mu ? Çok merak ediyorum nasıl bir kesimi var düşününce çok zevkli gibi duruyor ama hiç kullanmadım bu ağız yapısında bir bıçak.

dela

• *
  • 1433
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #31 : 30 Haziran 2021, 00:14:07 »
Mehmet ustam çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Kullanma fırsatı buldunuz mu ? Çok merak ediyorum nasıl bir kesimi var düşününce çok zevkli gibi duruyor ama hiç kullanmadım bu ağız yapısında bir bıçak.

O zaman Sefa Hoca'dan özenip taşlamayla denemiştim. Kesici ağızdan başlayıp sırta kadar bir içbükeylik olmayınca,
bu bıçak üzerinden bir değerlendirme, orjinaline haksızlık olur.
Yalnız epey makarna kesti. Komşular toplanıp makarna kesecekleri zaman bunu özellikle istiyorlar.  :)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #32 : 30 Haziran 2021, 00:26:00 »
Makarna kesiyorsa tamamdır. Aslında herkesin bıçaklarını bir makarna testinden geçirmesi lazım öyle her bıçakla düzgün makarna kesilmiyor valla ben baya zorlanıyorum valideye yardım ederken  :))