Bıçak Sanatı - Forum

Usturadaki çizikleri giderme

Sezgin12

• *
  • 6
  • Meslek: mühendis
  • Yer: kayseri
Usturadaki çizikleri giderme
« : 13 Mayıs 2021, 17:57:12 »
Merhabalar. iyi bayramlar.  Gördüğünüz ustura rahmetli dedemindi. Bi ara kaybolmuştu, geçenlerde ben tekrardan buldum ve 100 kumdan 600 kuma  kadar zımparaladım ama çizikler kaybolmadı. Çiziklerin kaybolmamasının nedeni, el perdahında fazla itina istemesi ve benim tekniği yanlış uygulamam mı yoksa derin çiziklere zımparanın fayda etmemesi mi acaba? Bi arkadaşım gaz taşı ya da polisaj keçesi kullan demişti. Bu konuda beni bilgilendirmek isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Tekrardan iyi bayramlar herkese...

karemisola

• 583
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
Ynt: Usturadaki çizikleri giderme
« Yanıtla #1 : 13 Mayıs 2021, 18:17:11 »
100 kum ustura için fazla değil mi acaba. Gerçi İlk halini görmeden bilemeyiz.
Burada gördüğüm en bariz hata bir alttaki zımpara çiziklerini gidermeden üst kumlara geçmişsiniz. Zımpara yaparken sabırlı olmalı bir üst kuma geçeceğiniz zaman hangi zımaparayı yapıyorsanız onun çiziklerinden daha kalın çizikler olmamalı. Örneğin 100 150 220 şeklinde gidiyorsanız 150 den 220 ye geçerken 100 kum çizikler kalmamalı aksi taktirde 100 kum çizikler belirginleşecektir. Öyle olduğunu fark ederseniz hemen alt kuma geçin.
Kum değiştireceğiniz zamanı bilebilmek için de her kumda zımpara yönünü değiştirebilirsiniz. Biri yatay biri dikey veya 30 derece sağ 30 derece sol vs olabilir

Kolay gelsin

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2021, 18:30:54 »
Yusuf ustanın söylediği gibi ve sisin de ilk tahmininiz sıralama nizami yapılmamış. Zımparanın etki etmemesi durumu söz konusu değil.
Gaz taşları forumda daha önce konuşulmuştu. Ben çok ideal aletler olmadığını düşünüyorum. Hızlı bir çözüm olabilir fakar onlar da sonuçta aşınan aletler ve aşındıklarında bıçağın yüzeyini düz şekilde değil, cukur yada tümsekler şeklinde aşındırır. Bence hala en ideali kağıt zımpara.

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2021, 18:40:38 »
100 kum ustura için fazla değil mi acaba. Gerçi İlk halini görmeden bilemeyiz.
Burada gördüğüm en bariz hata bir alttaki zımpara çiziklerini gidermeden üst kumlara geçmişsiniz. Zımpara yaparken sabırlı olmalı bir üst kuma geçeceğiniz zaman hangi zımaparayı yapıyorsanız onun çiziklerinden daha kalın çizikler olmamalı. Örneğin 100 150 220 şeklinde gidiyorsanız 150 den 220 ye geçerken 100 kum çizikler kalmamalı aksi taktirde 100 kum çizikler belirginleşecektir. Öyle olduğunu fark ederseniz hemen alt kuma geçin.
Kum değiştireceğiniz zamanı bilebilmek için de her kumda zımpara yönünü değiştirebilirsiniz. Biri yatay biri dikey veya 30 derece sağ 30 derece sol vs olabilir

Kolay gelsin
+1

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2021, 19:48:02 »
İyi bayramlar,
Usturanızda çiziklerin hepsi yatay gibi görünüyor. Perdaha, dikey başlayıp bu yatay çiziklerin hepsinin silinmesini, yüzeyde sadece dikey zımpara çiziklerinin kalmasını sağlamanız gerekiyor. Ancak o zaman 30-90 derece istikamet ve kum değiştirmeniz lazım. Aksi halde çizikler gitmez.
Ustura sulu (sert) olduğu için bu derin çizikleri gidermek oldukça zahmet verici olacaktır. Usturanın içbükey ağzına dikkat etmeyi de unutmayın lütfen. Derin çizikler bu sebeple iç bükey kısımda kalmış olabilir.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2021, 21:33:03 »
Size bir öneri, usturanın iç bükey eğimine eş kaviste bir ağaç takoz oluşturup zımparalama işlemini bu takozla yaparsanız hem daha hızlı hem de daha doğru bir sonuç alırsınız. Polisaj keçesi kullanımında deneyiminiz yoksa bu usturayı asla polisajla işleme  tutmayın, ciddi kaza yapabilirsiniz.

wmasterfriend

• 138
  • Abdurrahman
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2021, 22:36:44 »
Bu çizikleri gidermenize hiç gerek yok. Anlaşılan o ki deneyimsizsiniz. Usturaya kesinlikle zarar verirsiniz. Özellikle zimpara ağız kısmına değerse köreltmekten kastetmiyorum. Usturanın ağzından yedirirsiniz ve yarın-öbürgün bilerken bir bakarsanız o kısımlar bilenmiyor. Bu işi bence bir bilene yaptırın.