Bıçak Sanatı - Forum

Bıçakçılık mesleği ? (Yardım)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Bıçakçılık mesleği ? (Yardım)
« : 27 Nisan 2021, 23:19:05 »
Herkese iyi forumlar sağlıklı günler dilerim. Kayseri'de el sanatları atölyesi açmayı düşünüyorum.

Çoğunlukla bıçak sanatı ile ilgileniyorum. Atölye açmaya nereden başlamalıyım, öncelikle dikkat etmem gereken hususlar nelerdir ? Ve bunun gibi en temel bıçakçılık mesleği ile ilgili sorularıma yanıt bulabileceğim bana yardımcı olabilecek tanıdığı olan veya kendisi yardım edebilecek kimse var mı ?

Özellikle Kayseri'de bu mesleği severek yaptığını düşündüğünüz bir usta varsa onunla görüşmem bana çok fayda sağlayacaktır.
Kayseri dışında de sabırla bütün sorularıma yanıt verebilecek ustalara son derece ihtiyacım var.

Bu sanatı kendime meslek edinmek istiyorum, vakit ayırıp değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

dela

• *
  • 1433
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Bıçakçılık mesleği ? (Yardım)
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2021, 01:46:17 »
Soruyu okudum. Düşündüm. Düşündüm. Şimdiye kadar forumda sorulmuş, cevaplanması en zor soruyu sormuşsunuz.
Cevaplanmasının zor olmasının sebebi cevabın zor olmasından değil. Sorulan soru bu forumun tüm arşiv bilgisini kapsıyor olması.

Kısaca,
Biraz forumda vakit geçirin.
Bilgi altyapınızı halledin. Forumda tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Bir atölyede neler olması gerektiğine dair forumda yeterli bilgi de var. Hatta kendiniz nasıl yaparsınız o da var.
Başarı öyküleri arıyorsanız o da var.

Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2021, 02:01:18 Gönderen: dela »

Huseyin KESKİN

• 573
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2021, 02:27:31 »
Cevap biraz da nasıl bir hizmet vereceğinizle alakalı çoğu bıçakçı yazan dükkanın içinde bir tane polisaj motoruna bağlanmış zımpara ve polisaj keçesi var birkaç tane de 40 liralık kasap bıçağı. Maddiyat ön planda tutuluyorsa dükkanda daha çok bileme işi ile meşgul olursunuz sanıyorum yukarıda yazdığım makine yeterli olur. Eğer bıçak yapacaksanız dükkan ne kadar mantıklı olur bilemedim günün çoğunu dükkanda geçireceğiniz için üretimde aktif olamayabilirsiniz ::)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2021, 05:00:49 »
Soruyu okudum. Düşündüm. Düşündüm. Şimdiye kadar forumda sorulmuş, cevaplanması en zor soruyu sormuşsunuz.
Cevaplanmasının zor olmasının sebebi cevabın zor olmasından değil. Sorulan soru bu forumun tüm arşiv bilgisini kapsıyor olması.

Kısaca,
Biraz forumda vakit geçirin.
Bilgi altyapınızı halledin. Forumda tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.
Bir atölyede neler olması gerektiğine dair forumda yeterli bilgi de var. Hatta kendiniz nasıl yaparsınız o da var.
Başarı öyküleri arıyorsanız o da var.

Kolay gelsin.
Teşekkür ederim Mehmet ustam. Şu sıralar bütün günüm forumda geçiyor zaten Allah herkesten razı olsun inanılmaz kapsamlı ayrıntılı bilgiler paylaşılıyor. Umarım faydalanabiliyorumdur.

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #4 : 28 Nisan 2021, 05:09:15 »
Cevap biraz da nasıl bir hizmet vereceğinizle alakalı çoğu bıçakçı yazan dükkanın içinde bir tane polisaj motoruna bağlanmış zımpara ve polisaj keçesi var birkaç tane de 40 liralık kasap bıçağı. Maddiyat ön planda tutuluyorsa dükkanda daha çok bileme işi ile meşgul olursunuz sanıyorum yukarıda yazdığım makine yeterli olur. Eğer bıçak yapacaksanız dükkan ne kadar mantıklı olur bilemedim günün çoğunu dükkanda geçireceğiniz için üretimde aktif olamayabilirsiniz ::)
Çok teşekkür ederim yanıtınız için.
Ben tamamen üretim odaklı düşünüyorum tüccar değil sanatçı olarak hizmet vermek istiyorum.
''Eğer bıçak yapacaksanız dükkan ne kadar mantıklı olur bilemedim'' Dükkan yerine kişisel bir atölye sahibi olmam gerekiyor anladığım kadarıyla.

Ebu zeyd

• **
  • 139
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Çoban+ sıcak demirci
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #5 : 28 Nisan 2021, 10:47:54 »
Kişisel deneyim ve tecrübe edinimis birisi olarak benim dallarım farklı bir sanat atölyesi değildi lakin siz bir sanat icra edeceksiniz materyal  kullandıkça ihtiyaç duyulan ve kendi talebini kendisi doğuran bir ihtiyaç. Bir örs ve çekiç ile bıçak yapan usta zanaatkar da var. A dan Z ye malzeme ile yapanda.
 Şahsi fikrim sizin az ve ya çok imkânlar ile bilginizi ve sanatinizi aktaracaginiz husus. Burda yine şahsi fikrim zanaat devreye giriyor.
 Sanat ise kimsenin görmediğini gören ve bunu gösteren dir diye düşünüyorum. Lakin bunun için zanaatkar olmak gerekli. Yani sizin sen ne kadar sanatkâr olursan ol bıçak yapmaya yeteneğin yoksa tatmin olamayacsinizdir.
 Özetle Allah kolaylık versin. Siz 5 10 bıçak yapıp burada paylaşın bu işin sanatsal ve zanaatsal boyutunu bilen ustalar bir değerlendirsin sizde kendisi bir sınayın bir gösterin ona göre sizde bir yol cizersiniz diye düşünüyorum.
Hakkınızı helal edin siz sordunuz diye şahsi fikirlerimi soykedim sizi kirdiysam yada yanlış anlasildiysam hakkınızı helal edin.
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #6 : 28 Nisan 2021, 20:38:17 »
Kişisel deneyim ve tecrübe edinimis birisi olarak benim dallarım farklı bir sanat atölyesi değildi lakin siz bir sanat icra edeceksiniz materyal  kullandıkça ihtiyaç duyulan ve kendi talebini kendisi doğuran bir ihtiyaç. Bir örs ve çekiç ile bıçak yapan usta zanaatkar da var. A dan Z ye malzeme ile yapanda.
 Şahsi fikrim sizin az ve ya çok imkânlar ile bilginizi ve sanatinizi aktaracaginiz husus. Burda yine şahsi fikrim zanaat devreye giriyor.
 Sanat ise kimsenin görmediğini gören ve bunu gösteren dir diye düşünüyorum. Lakin bunun için zanaatkar olmak gerekli. Yani sizin sen ne kadar sanatkâr olursan ol bıçak yapmaya yeteneğin yoksa tatmin olamayacsinizdir.
 Özetle Allah kolaylık versin. Siz 5 10 bıçak yapıp burada paylaşın bu işin sanatsal ve zanaatsal boyutunu bilen ustalar bir değerlendirsin sizde kendisi bir sınayın bir gösterin ona göre sizde bir yol cizersiniz diye düşünüyorum.
Hakkınızı helal edin siz sordunuz diye şahsi fikirlerimi soykedim sizi kirdiysam yada yanlış anlasildiysam hakkınızı helal edin.
Kırılmak ne kelime çok mutlu oldum böyle yararlı bir yorum aldığım için, Allah razı olsun.

Çok doğru söylüyorsunuz birinin sanatçılığının ve zanaatkarlığının değerlendirilebilmesi için eserlerinin sanatçılar ve zanaatkarlar tarafından görülüp yorumlanmaya değerlendirilmeye ihtiyacı vardır.
Şu an üretim imkanım yok ama şimdiye kadar evde kendi imkanlarımla basit el aletleriyle bir şeyler yapmaya çalıştım kendimi değerlendirdiğimde bu işi becerebileceğimi, yeterli deneyim ve tecrübe edindiğimde başarılı bir sanatçı ve zanaatkar olabileceğimi düşündüm tabi bunda çevremden gelen tepkilerde büyük ölçüde rol oynuyor.

Öncelikle sizin de dediğiniz gibi 5-10 tane bıçak yapıp bunları ustalarımızın değerlendirmesine sunmam gerekiyor.
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin..

Ebu zeyd

• **
  • 139
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Çoban+ sıcak demirci
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #7 : 28 Nisan 2021, 21:22:16 »
Kırılmak ne kelime çok mutlu oldum böyle yararlı bir yorum aldığım için, Allah razı olsun.

Çok doğru söylüyorsunuz birinin sanatçılığının ve zanaatkarlığının değerlendirilebilmesi için eserlerinin sanatçılar ve zanaatkarlar tarafından görülüp yorumlanmaya değerlendirilmeye ihtiyacı vardır.
Şu an üretim imkanım yok ama şimdiye kadar evde kendi imkanlarımla basit el aletleriyle bir şeyler yapmaya çalıştım kendimi değerlendirdiğimde bu işi becerebileceğimi, yeterli deneyim ve tecrübe edindiğimde başarılı bir sanatçı ve zanaatkar olabileceğimi düşündüm tabi bunda çevremden gelen tepkilerde büyük ölçüde rol oynuyor.

Öncelikle sizin de dediğiniz gibi 5-10 tane bıçak yapıp bunları ustalarımızın değerlendirmesine sunmam gerekiyor.
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Kolay gelsin..

Çok iyi tilavet yapan bir tanıdığım "Eleştiri sanatın namusudur " demişti.
 Allah s.w.t yolunuzu açık etsin. Sizede kolay gelsin..
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2021, 21:38:51 »

Çok iyi tilavet yapan bir tanıdığım "Eleştiri sanatın namusudur " demişti.
 Allah s.w.t yolunuzu açık etsin. Sizede kolay gelsin..
Amin.. Allah razı olsun.

Mahmut Erdoğan

• 529
  • Meslek: Matematik Öğrtmni-Makina Müh(öğrnci)
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : 29 Nisan 2021, 00:04:08 »
Bence kim ne derse desin sen bu işi yapacan kafaya koymuşsun.
işini severek yapan her insan illaki bir başarı elde eder.
Allah kolaylık versin, Allah Utandırmasın diyorum.
(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.(Fatiha 5)

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2021, 04:06:48 »
Bence kim ne derse desin sen bu işi yapacan kafaya koymuşsun.
işini severek yapan her insan illaki bir başarı elde eder.
Allah kolaylık versin, Allah Utandırmasın diyorum.
Amin.. Allah razı olsun.
Yapacağım inşallah.

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 29 Nisan 2021, 14:05:29 »

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

Yasin UZ

• 259
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram