Bıçak Sanatı - Forum

Tanto Çakı ( Mahogany)

Tanto Çakı ( Mahogany)
« : 27 Nisan 2020, 02:21:15 »
Bu Tanto formunda görece büyük çakılar toplam beş tanelik bir seriydi. Bu üçüncüsü oluyor ve geriye iki tane kalıyor. Bu çakı da bundan önce paylaştığım iki taneyle ahşap hariç aynı, ufak tefek gözle görünmeyen farklar elbette vardır ama sonuçta aynı tip. Fazla söylenecek bir detay yok, fotoğraf ekliyorum.
Çelik: N695
Açık boy: 215 mm
Kapalı boy: 115 mm ( 120 de olabilir şu an tam hatırlayamadım)
Kilit: Sırttan
Ahşap: Mahogany
Meneviş: 180 derecede iki kez ikişer saat.

dela

• *
  • 1427
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Tanto Çakı ( Mahogany)
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2020, 05:45:23 »
Elinize sağlık hocam.
Ahşap dışında bir ayrıntı buldum. Tırnak çentiği.  :)

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2 : 27 Nisan 2020, 07:13:14 »
Sefa hocam ellerinize sağlık çok güzel duruyor, yapım aşamalarının resimleri var mı acaba çok merak ettim.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #3 : 27 Nisan 2020, 11:15:59 »
Elinize sağlık hocam. Bu çakının formu çok hoşuma gidiyor, namlu sırtının kabza hizasından yukarı çıkışı beni benden alıyor.

Başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Şaban Kurt

• 963
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #4 : 27 Nisan 2020, 11:55:58 »
Elinize sağlık ustam harika görünüyor
Gendarmerie Special Operation...

« Yanıtla #5 : 27 Nisan 2020, 22:30:36 »
Elinize sağlık hocam.
Ahşap dışında bir ayrıntı buldum. Tırnak çentiği.  :)
Sağol hocam, harbiden orası farklıymış  ::)
Sefa hocam ellerinize sağlık çok güzel duruyor, yapım aşamalarının resimleri var mı acaba çok merak ettim.
Sağolasın Emrah, maalesef yapım fotoğrafları yok :(
Elinize sağlık hocam. Bu çakının formu çok hoşuma gidiyor, namlu sırtının kabza hizasından yukarı çıkışı beni benden alıyor.

Başarılar ve sağlıklı günler diliyorum.
Sağol Temur, çok teşekkürler.
Elinize sağlık ustam harika görünüyor
Çok teşekkürler Şaban, sağolasın.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2020, 22:53:16 »

Az buçuk kıyısından köşesindende mi yok Sefa hocam, çok yakışıklı duruyor gerçekten. Bende bir tantoya başlayacağım kısmetse yarından itibaren sonraki hedefimde inşallah bu olacak çıraklar ustalarından ne görürlerse artık.

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #7 : 28 Nisan 2020, 02:00:24 »
Elinize sağlık ustam. Gayet cezbedici olmuş.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2020, 12:45:55 »

Az buçuk kıyısından köşesindende mi yok Sefa hocam, çok yakışıklı duruyor gerçekten. Bende bir tantoya başlayacağım kısmetse yarından itibaren sonraki hedefimde inşallah bu olacak çıraklar ustalarından ne görürlerse artık.
Emrah, ucundan kıyısından da yok, olsa zaten paylaşırdım  ;) ama genel bir fikir vermesi açısından ve temel mantığı anlamak açısından yıllar önce bir baslıkta çakıyla ilgili deneyimimi paylaşmıştım. Belki o başlığı incelersen temel mantık üzerinden gidip namlu formunu buna uydurabilirsin.
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=359.0

Elinize sağlık ustam. Gayet cezbedici olmuş.
Sağolasın Cengiz.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2020, 15:00:39 »

Emrah, ucundan kıyısından da yok, olsa zaten paylaşırdım  ;) ama genel bir fikir vermesi açısından ve temel mantığı anlamak açısından yıllar önce bir baslıkta çakıyla ilgili deneyimimi paylaşmıştım. Belki o başlığı incelersen temel mantık üzerinden gidip namlu formunu buna uydurabilirsin.
https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=359.0

Konuyu baştan sona ince ince okuyorum şimdi Sefa hocam teşekkür ederim.

mustafa TA4AHZ

• 374
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
« Yanıtla #10 : 28 Nisan 2020, 16:44:25 »
ismi görünce cam kristali aklıma geldi, obsidyenin de aynı isimde bir çeşidi var, tanto modelleri çok beğeniyorum, bir de sizin elinizden çıktı mı, kullanmaya kıyamayıp,  çerçevede duvara asılacak kadar güzel oluyor, ellerinize sağlık ustam.
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

orkunaydin350

• *
  • 1472
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 30 Nisan 2020, 18:56:38 »
Hocam elinize sağlık, çok güzel gerçekten. İki sorum olacak, yanaklar ve kilit de paslanmaz mı? Kabza kısımlardaki piramit tepeyi nasıl yaptınız? Dar kısımları sivriltip birleştirmek kolay gibi ama geniş tabanları nasıl karşılıklı sivri şekilde birleştirdiniz, onu hayal edemedim. O:-)

« Yanıtla #12 : 01 Mayıs 2020, 00:16:20 »
Hocam elinize sağlık, çok güzel gerçekten. İki sorum olacak, yanaklar ve kilit de paslanmaz mı? Kabza kısımlardaki piramit tepeyi nasıl yaptınız? Dar kısımları sivriltip birleştirmek kolay gibi ama geniş tabanları nasıl karşılıklı sivri şekilde birleştirdiniz, onu hayal edemedim. O:-)
Sağolasın Orkun, yanaklar paslanmaz sac, eğer yanlış hatırlamıyorsam 304 kalite olabilir( veya 316) bakmam lazım. Kilit ve kuyruktaki malzeme de bıçağın çeliğiyle aynı malzeme ve hepsi namlu ile aynı şekilde sertleştirilmiş. Ahşabı, baş ve kuyruğu piramit haline getirdikten sonra sırt ve altı da aynı şekilde kontrollü olarak piramit haline getiriyorum, özel bir yöntem yok uyguladığım, olup bitiyor  ;)