Bıçak Sanatı - Forum

maksat elimiz alışsın

mustafa TA4AHZ

• 374
  • Meslek: özel sektör -işçi
  • Yer: denizli
maksat elimiz alışsın
« : 03 Ocak 2020, 18:11:37 »
merhabalar değerli arkadaşlar,
yılbaşı tatili ve hafta tatili birleşince, can sıkıntısı ve matkabı denemek maksadıyla aklımda olan bir modeli denemek istedim,, taşlama makinesine henüz polisaj keçesi almadığım için parlatma yapmadım, ayrıca kabzanın iş kısımları sırt kısmı kadar düzgün olmadı, vidalı pim olmadığından pirinç pimler ile birleştirme yaptım, ama en çok aklımdaki karartma metodu için asit uygulamasının işe yaradığını görmek hoşuma gitti, izlediğim videolardan birisinde silah boyası olarak geçen sıvının nitrik asit çözeltisi olduğunu  söyleyen bir ustamızın dediği aklıma takılmıştı, elimdeki nitrik asidi sulandırdım, bir dk kadar bekletip sildim, bunu birkaç kez tekrarladım, gayet güzel karardı, dediğim gibi sadece deneme için uğraştım,  matkap stabil çalışıyor, eton testerei kullandım, suyunu kaçırmadan işledim, sonuç bir tane daha çakımız oldu, :) cümleten saygı ve selamlar.

« Son Düzenleme: 03 Ocak 2020, 18:15:27 Gönderen: mustafa09 »
.....tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir.....

Şeref Acar

• *
  • 1372
  • Yer: sarıyer
Ynt: maksat elimiz alışsın
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2020, 23:38:46 »
Mustafa abi eline sağlık
Çok iyi olmuş bu, biraz daha iş var ama bunda.
Tarzı şablon olarak güzel bu çakıların.
Biraz usturayı andırıyor, hoş görüntüsü var.

mustafa TA4AHZ

• 374
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2020, 00:40:04 »
Mustafa abi eline sağlık
Çok iyi olmuş bu, biraz daha iş var ama bunda.
Tarzı şablon olarak güzel bu çakıların.
Biraz usturayı andırıyor, hoş görüntüsü var.

ustam teşekkür ederim, namluyu ben de beğendim, ama kabza için kalıpçı motoru edinmem lazım, dremel var ama zımpara dayanmıyor, dediğiniz gibi bu şablonlar çok güzel, iki tane daha çıktı aldım, yarına başlarım nasipse, ama kabzada kaplama kullanmayı düşünmüyorum, çıplak çelik olsun diyorum ama pivot arayışındayım,  o da ha deyince  bulunmuyor, pirinçten de olsa sanırım kendim yapacağım,   beğenmenize  çok sevindim ustam, saygı ve selamlar, 

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2020, 23:35:21 »
Alışmış alışmış. Merak etme.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

Şaban Kurt

• 963
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2020, 00:15:58 »
Eline sağlık hocam böyle modelleri gördükçe ilk bu hobiye başlayacağım zamanlar aklıma geliyor böyle ustura tarzı çakıların yapılış  videosunu izleyip izleyip iç çekiyordum 🙂
Gendarmerie Special Operation...

mustafa TA4AHZ

• 374
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2020, 00:29:38 »
Alışmış alışmış. Merak etme.

ustam desteğiniz için çok teşekkür ediyorum var olun, pirinç bile olsa pivot vidanın dişisini yapabilirsem giydirmeli kabza modelleri var gözümün önünde :) inşaallah başarılı oluruz,  saygı ve selamlar ustam.

Eline sağlık hocam böyle modelleri gördükçe ilk bu hobiye başlayacağım zamanlar aklıma geliyor böyle ustura tarzı çakıların yapılış  videosunu izleyip izleyip iç çekiyordum 🙂

çok teşekkürler ustam,
babama 20 sene kadar önce yurt dışından hediye çift namlu bir çakı geldi, biri testere biri bıçak, o zamanlar bilmem tabi, kalınca bir deriden kemer askılı bir kılıf yaptırmıştı, hala durur o çakı, şimdi düşünüyorum da o çakıyı bile hiç belime asmadım, şimdi ise kendi bıçağımı yapmaya uğraşıyorum, sizlerin yardım ve destekleriyle de başaracağıma inanıyorum, çok teşekkür ederim, saygı ve selamlar ustam.

dela

• *
  • 1427
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2020, 00:41:13 »
Eline sağlık.

Kısa sürede bir çok deneme yaptın. Şahsen ben kıskanıyorum. Bıçaktan kilitli çakıya, bu çakıya... Matkap restorasyonu......
O projeden o projeye....
Heveslisin, heyecanlısın ama aynı zamanda acelecisin.
Yazmadan edemedim. Yaptıklarının, senin tarafından "tam olarak bitti" dediğin halini ne zaman göreceğiz?

mustafa TA4AHZ

• 374
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2020, 01:01:21 »
teşekkür ediyorum ustam,
kullandığım çelikler 55cr3, 1060 ve testere  çeliğiydi, her harfine kadar haklısınız, yaz sezonunda bıçaklara ara verdim, o arada 4 farklı proje ile uğraştım, 3ü tamamlandı, biri yarım, ve o sayfa kapanmak zorunda kaldı, yani hobilerimden birisi eksildi ustam, şu an özendiğim ve el yordamıyla uğraştığım bıçak avatarımda olan bıçak, kılıfını da kendim dikmeye çalıştım ustam, profil hazır, perdah yapıldı, su vermek kaldı, ama kömür yerine elektrikli fırın planım var, derecesini görerek ısıtmak istiyorum, bir kaç gündür geniş bant zımpara ve pimleri işleyebileceğim bir düzenek kurmayı planlıyorum, bu gün kafamda şekillendi, ikisini birleştirebilirsem tadından yenmez, aceleci davrandığımı tamam dediğimde ben de fark ediyorum ustam, şu kadarını diyeyim ustam, kabzaya lineer yaptım, işin özenini siz düşünün, :)  o projeyi kendime referans olarak görüyorum, hakkını verebilirsem, aynı sırayı izleyip sıradaki profilde uygulayabilirim sanırım, daha doğrusu uygulamak zorundayım,sonrasında  paslanmaz çelik ile çalışıp hazırlayacağım, suyunu verecek bıçakçı bile buldum :) kısa bir süre sonra avatardaki bıçağımı tamamlamayı planlıyorum, allahın izniyle, desteğiniz için teşekkür ederim ustam. saygı ve selamlar.