Bıçak Sanatı - Forum

Son yaptığım TULPAR çakılarım

bekir polat

• 333
  • Meslek: makine teknikeri
  • Yer: kayseri/melikgazi
Son yaptığım TULPAR çakılarım
« : 25 Ekim 2017, 16:47:46 »
Merhaba değerli ustalarım son yaptığım işleri sizlerle paylaşmak istedim çakının hatalı olan yerlerini veya beğenmediğiniz kısımları değişmesini düşündüğünüz yerlerle alakalı fikirlerinizi bekliyorum resimleri paylaştım video içinde link ekliyorum.

Namlu:  M390
Lineerler klips ve mesafe boncukları Titanyum
vidalar paslanmaz
Saygılarımla

https://www.youtube.com/watch?v=XrRjrdUFXHg&feature=share
https://www.youtube.com/watch?v=1MzASw2yuC4
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2017, 16:50:44 Gönderen: bekir polat »
YÜKSEK TEPELERE KARTAL DA ÇIKAR, BAZEN YILAN DA ÇIKAR AMA KARTAL YÜKSELEREK YILAN SÜRÜNEREK ÇIKAR

Levent88

• 413
  • LeventKÜÇÜKIŞIK
  • Meslek: Grafik Tasarım
  • Yer: Mersin
Ynt: Son yaptığım TULPAR çakılarım
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2017, 18:58:03 »
   Çok çekici işler olmuş gerçekten, ellerinizesağlık :2up

mehmet_

• 1006
« Yanıtla #2 : 25 Ekim 2017, 22:11:53 »
Bence en büyük kusurları fazlasıyla güzel olmaları. Muazzam bir işçilik var, resmen gözlerimiz bayram etti. Elinize sağlık!
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

Levent88

• 413
  • LeventKÜÇÜKIŞIK
« Yanıtla #3 : 25 Ekim 2017, 22:27:44 »
   Bekir bey merak ettiğim birşey var acaba bıçakları tamamen eldemi yaptınız yoksa cnc kullandınız mı?

« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2017, 01:22:35 »
Nefis olmuşlar, ellerine sağlık  :2up  :2up

Murat AKIN

• 608
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2017, 05:21:16 »
Çok güzeller.

Ama adıda ilginç.

Tulpar=Kanatlı veya uçan at.

Türkçe bir söz ve efsane atın adı.

adem42

• 647
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2017, 08:46:57 »
Türkiyede üretilen en güzel ve kaliteki çakılardan biri diye düşünüyorum belkide en güzeli. Eline sağlık çok güzel olmuş.

emin albayrak

• 3901
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2017, 11:36:34 »
çok temiz ve güzel olmuşlar ellerinize sağlık. ben de cnc veya freze kullanıp kullanmadığınızı merak ettim. ve titanyum aslında çalışılmasıyla ilgili forumda pek malumatın da olmadığı bir malzeme. titanyumla çalışmakla ilgili aktarabileceğiniz tecrübeleriniz olmuştur mutlaka, avantajları, dezavantajları, kritik eşikleri gibi. bu tecrübeleri bu çakı üzerinden paylaşabilirseniz kendi adıma sevinirim.

ha unutmadan, tek gördüğüm kusur ikinci videodaki siyah kutular. onları bence mümkün olan en uzak mesafaye fırlatıp atın  :) bu çakılar çok çok daha özel kutu veya ambalajı hak ediyorlar. aman diyim, bu güzel işleri böyle sıradan sunumlarla zayi etmeyin.
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

Salim Türk

• *
  • 6974
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2017, 13:55:37 »
Böyle güzel işlerin yapılıyor olması sevindirici. Bu çakının formu ve boyutlarını çok sevdim. Ellerine kollarına sağlık  :2up
Artık şu titanyumları renklendir  ;)

bekir polat

• 333
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2017, 14:06:21 »
Türkiyede üretilen en güzel ve kaliteki çakılardan biri diye düşünüyorum belkide en güzeli. Eline sağlık çok güzel olmuş.

Çok teşekkür ederim beğenmenize çok sevindim sağolun.

Bence en büyük kusurları fazlasıyla güzel olmaları. Muazzam bir işçilik var, resmen gözlerimiz bayram etti. Elinize sağlık!

Çok teşekkür ederim çok sağolun.

Çok güzeller.

Ama adıda ilginç.

Tulpar=Kanatlı veya uçan at.

Türkçe bir söz ve efsane atın adı.

Teşekkür ederim evet adı aynen bahsettiğiniz gibi İNŞALLAH adını beğenmişsinizdir

Nefis olmuşlar, ellerine sağlık  :2up  :2up

Teşekküe ederim ustam çok sağol beğenmene çok sevindim

Bekir bey merak ettiğim birşey var acaba bıçakları tamamen eldemi yaptınız yoksa cnc kullandınız mı?

Levent bey tamamen elde yaptım CNC kesinlikle kullanmadım ama eski bir freezem var rulman yataklarını delikleri işlenecek bölgeleri onun yardımı ile yaptım hatta küçük çapraki malzemelerimi onun yardımı ile tornalaya bilirim  ama şunu da itiraf etmek isterim CNC olsa kullanırdım çok daha güzel hatasız ve kusursuza yakın çakılar yapardım ama ne yazıkki yok tezgahta çakılarımı yaparken bir iki resim çekmiştim onları paylaşayım bakın tezgahıma.

Çok çekici işler olmuş gerçekten, ellerinizesağlık :2up

Teşekkür ederim
YÜKSEK TEPELERE KARTAL DA ÇIKAR, BAZEN YILAN DA ÇIKAR AMA KARTAL YÜKSELEREK YILAN SÜRÜNEREK ÇIKAR

bekir polat

• 333
« Yanıtla #10 : 26 Ekim 2017, 14:27:53 »
çok temiz ve güzel olmuşlar ellerinize sağlık. ben de cnc veya freze kullanıp kullanmadığınızı merak ettim. ve titanyum aslında çalışılmasıyla ilgili forumda pek malumatın da olmadığı bir malzeme. titanyumla çalışmakla ilgili aktarabileceğiniz tecrübeleriniz olmuştur mutlaka, avantajları, dezavantajları, kritik eşikleri gibi. bu tecrübeleri bu çakı üzerinden paylaşabilirseniz kendi adıma sevinirim.

ha unutmadan, tek gördüğüm kusur ikinci videodaki siyah kutular. onları bence mümkün olan en uzak mesafaye fırlatıp atın  :) bu çakılar çok çok daha özel kutu veya ambalajı hak ediyorlar. aman diyim, bu güzel işleri böyle sıradan sunumlarla zayi etmeyin.

Emin abi merhaba öncelikle önerilerin ve tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Abi CNC tezgahım yok ama frezem var her işimi onda yapıyorum ama diger soran arkadaşa dediğim gibi abi CNC olsa kullanırdım çünkü yaptığım işte sıfır hataya yakın çalışmak isterim  ara mesafe boncuklarını frezede tornadan daha hassas şekilde tornalayıp sonra ortasına M2 diş
 çekiyorum abi çakının bütün işçiliğini elimde yapıyorum sadece lineer lock kilit sisteminin o ince kanalını yapamıyorum o kadar ince uçla frezede çalışılmıyor tezgahın devri yetmiyor onunla ilgili dışardan yardım alıyorum dediğim gibi diger bütün parçaları frezede ve bant zımpara yardımı ile yapıyorum .

Titanyumla çalışma kısmına gelince muhteşem bir malzeme çıkan çapağı bile bir ayrı güzel abi hiç bilmeyen insanlar gelip baktığında o çıkan çapaklar dikkatini çekiyor o kadar güzel bir malzemem ama tabiki dezavantajı da yok değil işlemek için elmas freze gerekiyor ben en çok M2 diş çekerken zorlanıyorum baya kılavuz kırdım :( adet fiyatı 60 tl küçük takımla çalışması oldukça sıkıntılı ama bant zımpara makinası ile iyi çalışılıyor ama aşırı derecede ısınıyor bu yüzden ben bant zımparaya su sistemi ilave ettim genel itibari ile ileride bizim sektörde kullanımı aşırı artacağını düşündüğüm bir malzeme.

kutu konusuna gelince abi tabiki bahane değil ama kayserideki imkanlar dahilinde oldu inşallah bundan sonrası daha iyi olur abi ;)

Murat AKIN

• 608
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #11 : 26 Ekim 2017, 14:43:41 »

Teşekkür ederim evet adı aynen bahsettiğiniz gibi İNŞALLAH adını beğenmişsinizdir

Adı türkçe olduktan sonra beğenmemek elde değil.

Birde Sinan Erşen vardı yaptığı işlere türkçe isim koyardı, koyduğu adlara açıklama yapardım.

Tulpar sözünü TV de duymuştum yaşlı bir kazak dua ediyordu, duanın bir yerine varacağın yere kolay varılması için " atın tulpar bolsun" diyordu.

bekir polat

• 333
« Yanıtla #12 : 26 Ekim 2017, 14:51:39 »

Adı türkçe olduktan sonra beğenmemek elde değil.

Birde Sinan Erşen vardı yaptığı işlere türkçe isim koyardı, koyduğu adlara açıklama yapardım.

Tulpar sözünü TV de duymuştum yaşlı bir kazak dua ediyordu, duanın bir yerine varacağın yere kolay varılması için " atın tulpar bolsun" diyordu.

Gerçekten çok mutlu oldum öylesine ilgili olmanıza  diğer bıçakların isimlernide aynı şekilde Türkçe isim koydum
Alabay
Bürküt
Kumayık
Umay

bekir polat

• 333
« Yanıtla #13 : 26 Ekim 2017, 14:57:47 »
buda frezede çalışırken çekindiğim bir iki resim komparatör saati kullanıyorum bilya yataklarını açarken hassaslığı 0,01 mm dir çakıların işleme işlerini nu freze ile yapıyorum.

Osman Kurt

• 6271
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #14 : 26 Ekim 2017, 15:53:04 »
Eline sağlık abi söyleyecek söz yok müthişsin.Yeni çakılar içinde kolay gelsin.  :2up :2up :2up :2up
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

bekir polat

• 333
« Yanıtla #15 : 26 Ekim 2017, 18:03:02 »
Eline sağlık abi söyleyecek söz yok müthişsin.Yeni çakılar içinde kolay gelsin.  :2up :2up :2up :2up

Eyvallah kardeşim çalışmalar tam gaz devam ediyor

Zafer ÇELİKOĞLU

• 545
  • Meslek: Emekli
  • Yer: izmir / Buca
« Yanıtla #16 : 26 Ekim 2017, 20:52:57 »
Bekir,emeklerine sağlık,tek kelime ile harika.

Levent88

• 413
  • LeventKÜÇÜKIŞIK
« Yanıtla #17 : 26 Ekim 2017, 21:27:54 »
  Bekir bey cnc olsa kullanırdım kusursuza yakın çalışmalarım olurdu demişsiniz. Elde yaptığınız böyle ise cnc... Çok muntazam işler bence. Tekrardan ellerinize sağlık diyorum ve önümdeki uzun yolu birkez daha görüyorum.
   :2up :2up :2up

bekir polat

• 333
« Yanıtla #18 : 26 Ekim 2017, 22:26:45 »
Böyle güzel işlerin yapılıyor olması sevindirici. Bu çakının formu ve boyutlarını çok sevdim. Ellerine kollarına sağlık  :2up
Artık şu titanyumları renklendir  ;)

Salim abi iyi akşamlar abi şimdikileri hazırladım renklendirme işini bu yapacaklarımda kullanacağım abi sence hangi renk olsa güzel olur abi  :) :)

bekir polat

• 333
« Yanıtla #19 : 26 Ekim 2017, 22:28:07 »
Bekir,emeklerine sağlık,tek kelime ile harika.

Teşekkür ederim abi çok sağol