Bıçak Sanatı - Forum

Atölye çakallıklarımız neler? İtiraflar gelsin!

acurfirarda

• Baki
  • 420
  • Meslek: Kamu
Ynt: Atölye çakallıklarımız neler? İtiraflar gelsin!
« Yanıtla #20 : 28 Temmuz 2017, 14:24:59 »
Alıntı
3. Sanırım en iyisi bu oldu sapların alt kısmını elimle düzlemek çok zaman alıyordu şimdi sadece 5 saniye  8) yapıştırıcı olarak bally kullanıyorum ama sökmesi çok zor oluyor başka bir çözüm bulmaya çalışıyorum

3M in sprey yapistiricisi isini gorecektir belki baska markalar da vardir. Yuzeye yapistirdigin malzemeyi söküp tekrar yapistirici sıkmadan kullanabiliyorsun diye hatirliyorum...
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2017, 14:26:51 Gönderen: acurfirarda »

Huseyin KESKİN

• 573
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #21 : 28 Temmuz 2017, 19:38:31 »
Alıntı
3. Sanırım en iyisi bu oldu sapların alt kısmını elimle düzlemek çok zaman alıyordu şimdi sadece 5 saniye  8) yapıştırıcı olarak bally kullanıyorum ama sökmesi çok zor oluyor başka bir çözüm bulmaya çalışıyorum

3M in sprey yapistiricisi isini gorecektir belki baska markalar da vardir. Yuzeye yapistirdigin malzemeyi söküp tekrar yapistirici sıkmadan kullanabiliyorsun diye hatirliyorum...

Kıl testere kesiminde de yardımcı olur ama biraz pahalı diye erteliyorum, listeye ekledim ama ısınınca koyvermesin :)

Ahmet Arıkan

• 624
  • Ahmet Arıkan(1987)
  • Meslek: Hırdavat-Nalburiye
  • Yer: burdur
« Yanıtla #22 : 28 Temmuz 2017, 21:49:51 »
nokta olarak bits uçları da kullanabilirsiniz. susuz çeliğe gayet güzel işliyor.

trgtylcnky

• 166
  • Meslek: Makine Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #23 : 28 Temmuz 2017, 23:16:07 »
- Bıçak ağzı açarken ilk başta işkence-mengene vs yoktu. Bir tahta sandalyenin kenarına bıçağı koli bandıyla yapıştırdım, kaymasın diye de kaydırmayan örtülerden bir parça kesip altına koydum. Eğeleme rampası olarak iş gördün diye belli bir uzaklığa kalın bir kitap koydum koydum, eğenin arkasına da bir tahta parçasını (kitap aşınmasın diye kağıtla sararak) yapıştırdım. En dandik eğeleme rampasını böylece yapmış oldum.
- Bazen geniş çaplı bir şeyi çevirmek gerekiyor ama anahtarlar yetmeyince ben de işkencenin iki ağzını uygun mesafede kapatıp sıkıştırıyorum, anahtar gibi kullanıyorum.
- Bir kere ucu dikenli (böyle denmiyordur muhtemelen) bir matkap ucunu tahtanın üstüne noktalar koymak için kullanmıştım. Ucun talaş kanallarının kenarları çok keskinmiş farkında olmadan elimi kesmiştim, onun için bir kağıda sararak devam ettim.

Huseyin KESKİN

• 573
« Yanıtla #24 : 24 Ocak 2021, 19:46:17 »
Mehmet ustamızın bir videosunda denk gelmiştim kullanmaya fırsat olmasa da belki birinin işine yarar

Araba cilalamak için taşlamaya takılan aparatın ucuna bir civata uydurdum (hazır olarak satılıyor) üstüne polisaj pastası sürdüm. Özellikle pirinçte harika oluyor :)

Bu da satılan başka bir aparat spirale takılan malzemeleri matkapta kullanmaya yarıyor. Burada opinel benzeri bir çakı yapmak için kullandım. Ayrıca deri iz kalemini de bu aparatla yaptım. Malzeme sıkıcı mengeneye bağlanıyor (eğer sağlam değilse hiç denemeyin!) daha sonra matkabım kolunu sabitlemeye yarayan civata sıkılıp istenen aralıklarla indiriliyor :2up

Şeref Acar

• *
  • 1372
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #25 : 24 Ocak 2021, 23:18:47 »
Hüseyin o daire testereyi kullanma.
O alet hiç ummayacağın şekilde kazaya
sebebiyet verir. Aklına gelmeyecek kazalar!

« Yanıtla #26 : 25 Ocak 2021, 00:16:28 »
Tam anlayamadım ama  o testereyle çeliği mi kestin  ???

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #27 : 25 Ocak 2021, 00:18:13 »
Güzel fikirler var takipteyim :2up :-\
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

Huseyin KESKİN

• 573
« Yanıtla #28 : 25 Ocak 2021, 01:31:20 »
Hüseyin o daire testereyi kullanma.
O alet hiç ummayacağın şekilde kazaya
sebebiyet verir. Aklına gelmeyecek kazalar!
Ustam bu testereyi çook önceleri tehlikenin farkında değilken almıştım, şimdi 1000devirin altında döndüğü için ağacı kesmekten ziyade zımparalıyor gibi bir şey :)

Tam anlayamadım ama  o testereyle çeliği mi kestin  ???
Yok ustam bu testere saptaki oyuğu açmak içindi sadece, diş açarken spiral için olan kalın taşlardan (3mm civarı) takıp yine düşük devirde zımparalar gibi açtım.

Testi yapılmamış olduğundan nasıl sonuçlar doğurabileceğinden haberim yok ancak bıçaklar esnemediği ve aceleci davranılmadığı takdirde kırılmasına pek ihtimal vermiyorum  ::)

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #29 : 25 Ocak 2021, 01:58:22 »
Kırılmasından ziyade yerinden çıkmasıyla veya ağaca dalıp fırlamasıyla çok kötü kazalara sebebiyet verebilir. Bizzat yaşadım adam bacağından oluyordu. Allah korusun.
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

Huseyin KESKİN

• 573
« Yanıtla #30 : 25 Ocak 2021, 02:05:08 »
Kırılmasından ziyade yerinden çıkmasıyla veya ağaca dalıp fırlamasıyla çok kötü kazalara sebebiyet verebilir. Bizzat yaşadım adam bacağından oluyordu. Allah korusun.
En iyisi rafa kaldırmak öyleyse, zaten deri zımbası için almıştım, artık kullanacağım bir yerde yoktu. Bütün ustalara uyarıları için teşekkür ederim  O:-)

Ersin Özdemir

• 2378
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #31 : 25 Ocak 2021, 20:45:53 »
bende Emin ustam gibi zımparalarin arkasina koli banti cekiyorum sağlamlığı artiryor ayrıca ufak mengenemi bicak mengenesi gibi iskence ile sıkıştıriyorum 😁😁

Ersin Özdemir

• 2378
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #32 : 25 Ocak 2021, 20:46:37 »
kabzeyi islerken cok iyi oluyor :)

Yasin cengiz

• *
  • 13
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Afyon
« Yanıtla #33 : 12 Haziran 2021, 20:45:25 »
İtiraf ediyorum elimde uygun çapta matkap ucu olmadığında yada matkap ucu kör olup bilemeye üşendiğim zaman pim deliklerini akılı vidayla deliyorum  ::)

karemisola

• 583
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #34 : 13 Haziran 2021, 11:45:09 »
Bıçak ağzını işaretlemek icin kumpasım filan yok.
Sapsız ucgen bir eğenin ucunu bantta açıp  kalin cam yüzey uzerine bıçağa çizgiler çiziyorum. Celik kalınlığını tutturana kadar ucunu taslayıp deniyorum

orkunaydin350

• *
  • 1476
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #35 : 13 Haziran 2021, 20:42:45 »
İtiraf ediyorum elimde uygun çapta matkap ucu olmadığında yada matkap ucu kör olup bilemeye üşendiğim zaman pim deliklerini akılı vidayla deliyorum  ::)

Güzel fikir. :2up

Yasin cengiz

• *
  • 13
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Afyon
« Yanıtla #36 : 14 Haziran 2021, 12:27:06 »

Güzel fikir. :2up
teşekkürler orkun ustam siyah su borusundan kabza yaptığımda oldu boru tabi baya büyüktü  :D