Bıçak Sanatı - Forum

Atölye çakallıklarımız neler? İtiraflar gelsin!

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
Önce benden gelsin:

Bu öğlen bazı kablolara kablo ucu sıkıştırmaya çalıştım ancak adam gibi sıkışmayınca lehimlemeye karar verdim. Atölyede lehim teli vardı ama hem havya falan yoktu hem de ciddi bir çözüm üretmeye uğraşmayacak kadar tembeldim. Zaten zamanım da yoktu.

Ben de lehimi eritmek için 5-6 kibriti bir arada yaktım ve lehimi bu alevle erittim. Lehimi misler gibi yaptım, işi aradan kısa zamanda çıkardım. Biraz is oldu ama umursamadım. :D
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
Ynt: Atölye çakallıklarımız neler? İtiraflar gelsin!
« Yanıtla #1 : 24 Mayıs 2017, 09:17:38 »
Isil islem firinim da yemek isitmak :)   

not:sakın denemeyin kullanulan fiber malzemelwr vs.. gida ile temasi kanserojen olabilme ihtimali var.

« Yanıtla #2 : 24 Mayıs 2017, 12:12:45 »
-Masaüstü matkabı yan yatırıp ağaç tornası olarak kullanmışlığım var  ^-^
-Saatçi eğelerinin kuyruğunu bileyip çizecek yapma.
-Sac makasının bir kolunu mengeneye bağlayıp sac kesme.
- El matkabına tel sıkıştırıp tel burma.
vs vs vs. aklıma ilk gelenler bunlar ama toplamı bundan çok çok daha fazla. Aklıma geldikçe yazarım  ::) Konu başlığı süper olmuş  :2up

gökhan bakla

• 2619
    • blog
  • Yer: İstanbul / Tekirdağ - 1978
« Yanıtla #3 : 24 Mayıs 2017, 12:34:31 »
Hımm bende bir giriş yapayım ;)

- Kağıt zımparanın arkasına koli bandı yapıştırıp, sapı zımparalarken kestiğim kağıt zımpara şeritlerinin yırtılmasının önüne geçmek
- Normalizasyon - su verme işleminde çok sulu hazırladığım ve çok ince sürdüğüm şamot ile bıçağı kaplayıp tufal olumunu azaltmak

cem eser

• 742
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Ereğli/KONYA
« Yanıtla #4 : 24 Mayıs 2017, 16:03:27 »
Eylem bey öncelikle bu yaratıcı ve komik konu başlığı için sizi tebrik ederim.

Anodik dağlama yaparken akülü vidalamanın bataryasını güç kaynağı olarak kullanırım.
Basit bir vida sıkma yada sökme işi var ise yıldız tornavida el altında değil ise yıldız tornavida yerine çivi kullanırım.
Çalışırken cırt zımparam bittiğinde eski zımpara kağıdının üzerine makas ile kestiğim zımparayı yapıştırıp kullandığın da olmuştur.
Küçük delme işlerinde tığ bulamayıp  akıllı vidayı matkap madrenine tığ takar gibi takarak metal deldiğim de olmuştur.
Sıcak havalarda matkabı serinletme aracı olarak bile kullandım :)
Bir avuç toprak,birazda suyum ben.
Neyimle övüneyim,işte buyum ben.

mustafaramazanoyar

• 808
  • Bende kesin karbon eksikliği var :)
  • Meslek: Arkeolog, Boulderer
  • Yer: manisa/salihli
« Yanıtla #5 : 24 Mayıs 2017, 20:54:16 »

*Laminant parkeden parça kesip zımpara takozu yapmak ( çok işime yaradı ve hemen yapıldı )
      *Dremel in matkap uçlarına pürmüzlü çakmak ile meneviş denemesi
      *Testerem kırıldığında demir testeresi ile bir parça kuksalık zeytinden  kabzalık parça çıkarmak ( çok yormuştu)
      *Opinel namlusuna karartma yaptıktan sonra pimini kaybetmiştim pirinç bir pim denedim olmayınca eğe ile inceltip pim yapmıştım.  :)

Hakuna Matata

murattarla

• 226
  • M T
  • Meslek: TCDD
  • Yer: İZMİR KARŞİYAKA
« Yanıtla #6 : 25 Mayıs 2017, 00:54:17 »
  *Bir boru parçasına yarık açıyorum onunda el matkabına takıyorum yarığa ince uzun bir zıparayı geçirip sarış yönüne doğru çeviriyorum, profildeki yuvarlak kısımları bu şekilde düzeltiyorum sadece yuvarlak yerler de değil profilin sırtında da çok işe yarıyor.
  *Pimleri kabzaya ve profile aliştırırken pimler genel de kalın geliyor, kestiğim pimleri sütunlu matkaba takıp zımparayi pimlere tutuyorum çaplarını bu şekilde küçültüyorum
« Son Düzenleme: 25 Mayıs 2017, 00:56:31 Gönderen: murattarla »

Okan

• 121
  • Meslek: Yönetici
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : 27 Mayıs 2017, 23:51:21 »
 Eylem Bey çok faydalı bir konu olmuş tebrikler :2up
1. Band zımpara makinasının önündeki aparatı uzatarak yüzey taşlama
2. L bıçak ağzı açma aparatına bıçagı zeminden yarım santim aşağı bırakarak tablaya dayamak suretiyle ağız açma. (En büyük icatım 🤓)
3. Band zımparatı keserek elde sap zımparalama son ( band zımpara makinası için )
4. Punç ile ufak silindirler yapıp etrafına zımpara yapıştırıp sutün matkapta kullanmak
5. Tüp kamp pürmüzlerinden iki tanesini karşılıklı koyup bıçak pişirmek ( çok zevkli )
6. Sütun matkaba çocuğun oyuncak atının tutacak yerini sökerek sütun matkaba takıp deri kılıf yakma 😂
7. Aklıma bir sürü geliyo hangi birini yazayım 😂😂😂 ve son olarak rollerblade patenin vidalarından çakı rulmanlarından stres oyuncağı yapmak ... bence yeter ne çakal diyecekler yoksa 👋🏻👋🏻👋🏻
omknives

Huseyin KESKİN

• 573
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2017, 21:21:23 »
Dremel e zımpara yaparken herhangi bir ucu kırıyorum,  daha sonra çift taraflı banta sarıp istediğim gritten zımparayı kullanıyorum  :)

Dikkat edilmesi gereken bantın alt tarafta biraz toplanması yoksa yapışmıyor.

-Ayrıca matkap iz kalemi olarak eski bir eğenin ucunu sivrilttim.

atikmehmet

• 1105
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : 01 Haziran 2017, 09:08:34 »
İnsan yazmak istiyor da aklıma birşeyler gelmiyordu.

Ben özellikle geçmeli ahşap kutularda doğrudan ahşabın üzerine çizim yerine pcde çizimleri yapıp ahşaba yapıştırıyorum. Her defasından ölçü almaktan kurtulmuş oluyorum.

Geniş alanların yapıştırılmasında kırılan çelik testere parçalarını kullanıyorum. Dişli yüzeyi sürünce her tarafa eşit şekilde yapıştırıcı dağılmış oluyor bu işlem hakkaten çok hoşuma gidiyor tavsiye ederim.

İşkence almak istiyorsanız ancak maddi durumunuz müsait değilse 4*4 sağlam iki adet lata ve istenilen ölçüde sonsuz dişli kullanarak kendinize işkence yapabilirsiniz.

Gizli sap denemelerinde eğer lazer kullanımıyorsanız balçağın namluyla öpüşmesi deliğin iç kısımları için biraz yorucu olabiliyor. Ben hassas bir kesim dahi yapsam bazen zorlamayla falan istenmeyen açıklıklar oluşabiliyor. Bundan kurtulmak için açılan deliğe topbaş çekiçle vurarak deliğin büyüklüğünü küçültüyoruz ardından namluya çekiç yardımıyla hafif zorlayarak sokuyoruz. Delik tam namlunun sapa giren kısmının formunu aldığı zaman balçağın namluya bakan kısmını bant zımparada siliyoruz. Böylece daha düzgün bir iş ortaya çıkıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Birşeyler buldukça yada hatırladıkça yine yazarım. 
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #10 : 06 Haziran 2017, 15:23:38 »
Eğe sapı vb. amaçla mısır koçanı kullanmak...
Namık Kemal
Instagram'da ben

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2017, 23:34:24 »
Dremel e zımpara yaparken herhangi bir ucu kırıyorum,  daha sonra çift taraflı banta sarıp istediğim gritten zımparayı kullanıyorum  :)

Dikkat edilmesi gereken bantın alt tarafta biraz toplanması yoksa yapışmıyor.

-Ayrıca matkap iz kalemi olarak eski bir eğenin ucunu sivrilttim.

Sevgili hemşerim Hüseyin,
Dremel uçlarının demir kısmına çift taraflı bantla rulo şeklinde sarıp, yüzü eskidikçe açarakmı kullanıyorsun zımparayı. Bant zımparam olmadığı için çok kullanışlı geldi bu yöntem bana. Daha detaylı bir fotoğraf paylaşırmısın. Sağlıcakla kal.
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Huseyin KESKİN

• 573
« Yanıtla #12 : 08 Haziran 2017, 04:38:26 »
Alıntı
Dremel uçlarının demir kısmına çift taraflı bantla rulo şeklinde sarıp, yüzü eskidikçe açarakmı kullanıyorsun zımparayı. Bant zımparam olmadığı için çok kullanışlı geldi bu yöntem bana. Daha detaylı bir fotoğraf paylaşırmısın. Sağlıcakla kal.
Öncelikle hemşeri olmamıza sevindim  ;D. Evet sizin dediğiniz şekilde eskidikçe açıp kullandığım kısmı yırtıyorum. Grit arttıkça daha başarılı bir uygulama oluyor. Birde bunu yalnızca ahşapta ve sırt kısımlarında kullanıyorum .

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #13 : 08 Haziran 2017, 10:39:06 »
Alıntı
Öncelikle hemşeri olmamıza sevindim  ;D. Evet sizin dediğiniz şekilde eskidikçe açıp kullandığım kısmı yırtıyorum. Grit arttıkça daha başarılı bir uygulama oluyor. Birde bunu yalnızca ahşapta ve sırt kısımlarında kullanıyorum .

Teşekkür ederim. Ellerine sağlık. 
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Aytunç Ayper(itunch)

• 351
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #14 : 09 Haziran 2017, 16:11:51 »
Biri çakallık mı dedi... ::)
-Mengenede eğeleme yaparken mıknatısa peçete yada poşet sarıp çıkan talaşı kolayca çöpe atmak.
-Spiral avuç taşlamanın ince kesme disklerinden alıp dremel için uygun çapta kesip kullanmak.
- Küçük nokta(zımba) isterseniz, özellikle kamyonlardaki tercih edilen enjektör memesi, bu uçları işleyerek kendinize ağaç yada bazı yumuşak metallerde güzelce işleme kalemi yapabilirsiniz bu meme ile H :)

Herkeste bir sürü vardır ama düşününce akla gelmiyor, şimdilik bunlar...
Aytunç Ayper (itunch)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
« Yanıtla #15 : 09 Haziran 2017, 16:46:07 »
Uzun ince beton çivileri çok işe yarıyor. Biz yapmaya, delik icin işaretlemeye vs.
Namık Kemal
Instagram'da ben

Soytürk Dönmez

• 4155
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #16 : 18 Haziran 2017, 14:58:01 »

Bende karbon çeliği ile çalışanların en gıcık olduğu sorun olan ( bana göre tabii ) bıçağın ağzını açarken ısıtmamak için sürekli suya daldırıp dururken oluşan paslanmaya karşı bir tüyo vereyim :) Suyun içerisine katacağınız sıvı bulaşık deterjanı ( belki sıvı sabunda olur ama ben denemedim ) bu paslanmanın oluşmasını engelliyor ( Bıçak paslanamaz olmuyor yanlış anlaşılmasın  :D ).

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #17 : 19 Haziran 2017, 00:06:04 »
Uzun ince beton çivileri çok işe yarıyor. Biz yapmaya, delik icin işaretlemeye vs.

Bu harbi iyi fikirmiş

yunus_cbn

• 1147
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #18 : 23 Haziran 2017, 00:43:47 »
Sıvı sabunların boş kutularını atmayalım arkadaşlar zira epoksilerinizi içine katın kullanması basit ve kolay oluyor. Artı Eti puf kutuları da benim icin baya değerli oluyor bu karışımlarda  :2up
Beni bu guzel havalar mahvetti

Huseyin KESKİN

• 573
« Yanıtla #19 : 28 Temmuz 2017, 13:52:36 »
Bu konu kapansın istemediğim için hortlatıyorum umarım siz devam ettirirsiniz :)
1.Matkapta borunun kaçmasını önlemek için köşebente ayak yaptım işe yarıyor ^-^

2. Zımpara yırtarken düz ve kolay olsun diye eski demir testeresinde yaptım ama daha kalın birşey olsa daha iyi olurdu sanırım  :)

3. Sanırım en iyisi bu oldu sapların alt kısmını elimle düzlemek çok zaman alıyordu şimdi sadece 5 saniye  8) yapıştırıcı olarak bally kullanıyorum ama sökmesi çok zor oluyor başka bir çözüm bulmaya çalışıyorum.

Fikirleri pinteresten esinlendim O:-)