Bıçak Sanatı - Forum

Bıçak karartma ile ilgili bir soru ?

çömez

Bıçak karartma ile ilgili bir soru ?
« : 10 Mayıs 2017, 14:36:43 »
         Çeliğinin ne olduğunu bilmediğim , avuç taşlama ile kesilirken kıvılcımdan içinde karbon olduğunu tespit ettiğim bir çelik  ile bir adet  bıçak yaptım . Bu bıçak paslanıyordı, ben de paslanmasın diye karartmaya karar verdim. Pas ve kireç sökücü , asidik ve mavi özelliklere sahip  olan bir kimyasal vardı evde. ( Başka bir çelikte kullandığımdan ötürü iş gördüğünü biliyorum . )
   Acelem var diye, üzerinde yazdığı halde , içine su katmadan direk attım ,   3 kere yaklaşık 5-10 dk beklettim .Hafif pas vardı  bıçakta , dışarı pas attı , sonra diğer 2 seferde de siyah bir sıvı  hava baloncuklarına eşlik ederek dışarı çıktı  . Her seferin sonunda sünger ile sildim , yıkadım ve karbonatlı suda PHnı 7'ye çekmeye çalıştım .Sünger ile sildikten sonra ,  her seferinde siyah kısım çıktı ve gri pütürlü bir kısım kaldı .
    En sonda su katmadığım için , bıçaktaki testere olan kısım kaybolmuş (Sadece bir zamanlar testere olduğuna işaret eden çizgiler kalmıştı. ) , gri bir renge bürünmüştü. Bu gri rengi çıkarmak için zımpara kullandım , bıçak değil de zımpara kağıdı aşındı ve delinmeye başladı . Gri kısım sert, ve pütürlü .Bu gri kısım nedir , neden olmuştur ?
   Ekleme : Gri bıçağın dış kısmı , kaplamadan çok çelik gibi duruyor .Bu sefer daha dikkatli yazdım , hatam varsa uyarın .

çömez

Ynt: Bıçak karartma ile ilgili bir soru ?
« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2017, 20:18:46 »
Çeliğinin ne olduğunu bilmediğim , avuç taşlama ile kesilirken kıvılcımdan içinde karbon olduğunu tespit ettiğim bir çelik  ile bir adet  bıçak yaptım . Bu bıçak paslanıyordı, ben de paslanmasın diye karartmaya karar verdim. Pas ve kireç sökücü , asidik ve mavi özelliklere sahip  olan bir kimyasal vardı evde. ( Başka bir çelikte kullandığımdan ötürü iş gördüğünü biliyorum . )
   Acelem var diye, üzerinde yazdığı halde , içine su katmadan direk attım ,   3 kere yaklaşık 5-10 dk beklettim .Hafif pas vardı  bıçakta , dışarı pas attı , sonra diğer 2 seferde de siyah bir sıvı  hava baloncuklarına eşlik ederek dışarı çıktı  . Her seferin sonunda sünger ile sildim , yıkadım ve karbonatlı suda PHnı 7'ye çekmeye çalıştım .Sünger ile sildikten sonra ,  her seferinde siyah kısım çıktı ve gri pütürlü bir kısım kaldı .
    En sonda su katmadığım için , bıçaktaki testere olan kısım kaybolmuş (Sadece bir zamanlar testere olduğuna işaret eden çizgiler kalmıştı. ) , gri bir renge bürünmüştü. Bu gri rengi çıkarmak için zımpara kullandım , bıçak değil de zımpara kağıdı aşındı ve delinmeye başladı . Gri kısım sert, ve pütürlü .Bu gri kısım nedir , neden olmuştur ?
   Ekleme : Gri bıçağın dış kısmı , kaplamadan çok çelik gibi duruyor .Bu sefer daha dikkatli yazdım , hatam varsa uyarın .

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9423
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2017, 20:45:33 »
Mehmet, kimyasalın üstünde yazanlar neler? Ne varmış içinde?
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

FIRTIN4

• TA5ACT
  • 36
  • Kadir SAKİN - 22
  • Meslek: İnfaz Koruma Memuru
  • Yer: Kayseri-Niğde
« Yanıtla #3 : 21 Mayıs 2017, 22:57:50 »
mavi dediğiniz şey yüksek ihtimalle porçöz'dür. İçerisinde nitrik asit bulunmaktadır.

Ben bistüri uçlarında denemeler yapıyorum porçözle çok fazla içerisinde tuttuğumda aşınma hem çok fazla oluyor hemde çözelti ısınıyor o yüzden sulandırarak deniyorum bu seferde renk tatmin edici olmuyor

Randımanlı karartma yapamadığım için karbon çeliklerini parlak kullanmaktan yanayım :)
İşlemeyen demiri kendi pası insanı tembelliğe alışması mahveder.

Şeref Acar

• *
  • 1370
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2017, 00:43:21 »
Porçöz metali fazla aşındırıyor. Bir keresinde
hidrofor kapağı atmıştık içine fazla bekleyince vida
deliği genişlemişti.

altugbalamur

• 105
  • Meslek: Dalış malzemeleri imalatı
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2017, 05:22:46 »
Porçöz ile birkaç denemem olmuştu karbon çeliklerinde en uygun sonucu 2-3 dakikalık denemelerde almıştım. 5 Dakikayı geçtikçe aşınma rahatsız edici boyuta geliyor.

Huseyin KESKİN

• 573
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2017, 12:04:35 »
Benim porçöz le tecrübem,  bıçağı gri bıraktığı ve çok aşındırdığı yönünde, yanlışlıkla hamon çıkardım ama porçöz de aşınınca  zımparalamaya erindim doğrusu. Kısaca tavsiye etmem  ;D

çömez

« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2017, 15:41:37 »
Evet porçözdü , kemerin vidası paslandı diye attıp unutmuştum , erimişti resmen . Kullanacaklara tavsiyem pörçözü kullanacaksanız talimatlara uyun ve uzun süre bekletmeyin .Bu oluşan şey zımpara gibi kullanılabilir , sertleştirilmiş bir çelik pörçözde zaman geçirdikten sonra . Zımpara olarak kullanılma sebebi çok pütürlü olması .

çömez

« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2017, 15:56:08 »
Zımpara gibi denedim çok güzel iş görüyor  ??? . Tahtada 1 kere gelgit yapma ile diş sayısı  çok olan bir eğe gibi netice verdi .Çelik sertleştirilmemiş vurarak şekil verilebilecek kadar yumuşak . ;DYaz tatili gelince 3 4 deney ile işi öğrenip fotoğraf atarım .
Yapılacaklar :
Çelik suda sertleştirilecek , çok sert olması amaçlanıcak .
Porçözden sonra oluşan katman zımparalanmayacak , silinmeyecek .
Pörçöz saf halinde iken 20 dk civarı bekletilecek .
Denenicek iş görmez ise , başka çelik eğe gibi yapıldıktan sonra ısıl işlem yapılacak ardından pörçöz uygulanıp , randımanlı olduysa sevinilecek olmadıysa bir şey olmayacak .
(Fazla ümitli olmayın randımanlı olmaz muhtemelen .)
(Fotoğrafdakini eğe ile az miktar kazıdım .)

altugbalamur

• 105
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2017, 13:21:50 »
Arkadaşlar porçöz dediğiniz %20 nitrik asittir. Daha yüksek saflıkta nitrik asit kullanacağınız zaman zaten seyreltmeniz gerekecek. Ki o gri bırakma olayının özeti şudur, sertleşemeyen bölgeler açık gri çıkıyorken ideal sertliğe ulaşmış bölge siyaha yakın tonda gözüküyor. Yani mesele asitin iyi karartmaması değil bıçağın homojen sertleşmemiş olması.
Bunu iki şekilde aşabilirsiniz:
a)Sulamada bölgesel sertleştirme değil, tam sulama yapılacak.
b)Nitrik asit yerine demir klorür kullanılacak. Bu madde korozyonik bir şey olduğunda neresi sert neresi değil farkı gözetmeksizin komple karartır. Hatta paslanmazları bile karartır. Avantajı budur, dezavantajı ise bu faktöründen dolayı hamon çalışılamaz. Damascus deseni de çıkartılamaz.

Makbul olanı atölyenizde hem nitrik asit hem demir klorür bulundurulmasıdır. Diye düşünüyorum.

çömez

« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2017, 18:56:01 »
Arkadaşlar porçöz dediğiniz %20 nitrik asittir. Daha yüksek saflıkta nitrik asit kullanacağınız zaman zaten seyreltmeniz gerekecek. Ki o gri bırakma olayının özeti şudur, sertleşemeyen bölgeler açık gri çıkıyorken ideal sertliğe ulaşmış bölge siyaha yakın tonda gözüküyor. Yani mesele asitin iyi karartmaması değil bıçağın homojen sertleşmemiş olması.
b)Nitrik asit yerine demir klorür kullanılacak. Bu madde korozyonik bir şey olduğunda neresi sert neresi değil farkı gözetmeksizin komple karartır. Hatta paslanmazları bile karartır. Avantajı budur, dezavantajı ise bu faktöründen dolayı hamon çalışılamaz. Damascus deseni de çıkartılamaz.

Makbul olanı atölyenizde hem nitrik asit hem demir klorür bulundurulmasıdır. Diye düşünüyorum.
Sertleştirilmiş değildi .

Şeref Acar

• *
  • 1370
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #11 : 27 Mayıs 2017, 02:11:32 »

Ne zamandır kafamı kurcalayan sorunun cevabı tam olarak bu.
Sertlik farkının kontrasta etki edeceğini hiç düşünmemiştim.
Bilgi için çok teşekkürler.

altugbalamur

• 105
« Yanıtla #12 : 27 Mayıs 2017, 12:21:00 »
Rica ederim şeref bey.
Evet sertlik farkı çok etki ediyor :) sulanmamış çeliklerle deneme yaptığımızda hep açık gri, sertleşmiş çeliklerde ise siyaha takın tonlar görüyoruz.
Mesela bu bıçağa kısmi sulama yapmıştım bununla örnekleyeyim:

Bigwhite

• *
  • 1
  • Meslek: Demirci
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2021, 18:04:52 »
Ustalarım bilgi almak istediğim bir sorum olacak size biryerde okumuştum paslanmaz çeliklere asit karartma yapılmaz diye  (4116)  görüşlerinizi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim 🙏

MustafaV

• 77
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #14 : 09 Eylül 2021, 18:13:46 »
Ustalarım bilgi almak istediğim bir sorum olacak size biryerde okumuştum paslanmaz çeliklere asit karartma yapılmaz diye  (4116)  görüşlerinizi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim 🙏

Sayın Bigwhite öncelikle foruma hoş geldiniz. Forumun adetidir, ustalar söylemeden ben yazayım, kendinizi öncelikle "Merhaba" bölümünde tanıtırsanız seviniriz ve sizi tanımış oluruz. Ek olarak profilinizde isminizin bulunması da size hitabımızın kolaylığı açısından iyi olacaktır.

Sorunuza cevap olarak bilgim olmamakla birlikte forumun arama özelliğiyle "paslanmaz karartma" yazdığım zaman ilk sayfadan şöyle bir başlığa denk geldim: https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=14471.msg252162#msg252162 Burada konu hakkında konuşulmuş, hatta Osman Kurt (Osman ustam İnşallah ismen hitap ettim diye kızmaz bana, o anda nasıl hitap edeceğimi bilemeden direkt profil ismini yazıp geçtim  O:-) ) damasteelden bir tablo paylaşmış.

Bu vesileyle de söylemek isterim ki forumda sabırlıca arama yapıldığı zaman soracağımız soruların neredeyse tamamının sorulmuş olduğunu görebiliyoruz. Ha bu demek değildir ki kimse soru sormasın, konuları bazen böyle canlandırmak eski konuları görüp tekrar etmek adına herkese faydalı oluyordur diye düşünüyorum. Ama forumun da bilgi açısından derya deniz olduğunu vurgulamak istiyorum sizin nezdinizde yeni arkadaşların tamamına. (Bu yeni arkadaşlar grubunun içinde olduğumu da belirteyim ;D )
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Osman Kurt

• 6268
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #15 : 09 Eylül 2021, 20:21:48 »
Sorunuza cevap olarak bilgim olmamakla birlikte forumun arama özelliğiyle "paslanmaz karartma" yazdığım zaman ilk sayfadan şöyle bir başlığa denk geldim: https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=14471.msg252162#msg252162 Burada konu hakkında konuşulmuş, hatta Osman Kurt (Osman ustam İnşallah ismen hitap ettim diye kızmaz bana, o anda nasıl hitap edeceğimi bilemeden direkt profil ismini yazıp geçtim  O:-) ) damasteelden bir tablo paylaşmış.

Estağfurullah hocam.

Soruyu soran arkadaş içinde linkte yazılanların haricinde internette  "kral suyu" diye ararsa oldukça güçlü olan bir asit tarifi çıkıyor dikkatli kullanmak suretiyle paslanmaz çelikleri karartabilirsiniz.
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

orkunaydin350

• *
  • 1438
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #16 : 10 Eylül 2021, 08:41:50 »
Mustafa hocam güzel açıklamış, teşekkürler :2up

Ben sanki bu yazdığınızdan paslanmazların karartılmasının mümkün olmadığını değil de, nasıl olsa paslanmıyor diye karartmaya ihtiyaç duyulmadığını anladım. Sizin okuduğunuz bilgiyi yazan kişi bunu kastetmiş olabilir belki.

MustafaV

• 77
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #17 : 10 Eylül 2021, 09:15:05 »
Estağfurullah hocam.

Soruyu soran arkadaş içinde linkte yazılanların haricinde internette  "kral suyu" diye ararsa oldukça güçlü olan bir asit tarifi çıkıyor dikkatli kullanmak suretiyle paslanmaz çelikleri karartabilirsiniz.

Hocam bu kral suyu denen tarif bana uzaktan bakınca aşırı korkutucu görünüyor. Kimyasallar gözümü korkutuyor. :)) Hele ki bir kaç ustanın yaşadığı sıkıntıları okuyunca, aşırı dikkatli olmak lazım.

Mustafa hocam güzel açıklamış, teşekkürler :2up

Rica ederim hocam, foruma katkı sağlamaya çalışıyorum.  :2up
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur