Bıçak Sanatı - Forum

Bıçaklar ne kadar dayanıklı?

kotucenk

• *
  • 10
  • Meslek: dındırıdındındın
  • Yer: Bursa
Bıçaklar ne kadar dayanıklı?
« : 06 Mayıs 2011, 12:40:51 »
10-15 markanın kurtarma-hayatı idame türü bıçağına ait test. Glock almayı düşünüyordum ama boyası çabuk çıktı...

www.knifetests.com

yusuf biçer

• *
  • 1415
  • Meslek: sanat tarihçi
  • Yer: osmaniye
Ynt: Bıçaklar ne kadar dayanıklı?
« Yanıtla #1 : 06 Mayıs 2011, 13:32:16 »
elimde imkan olsa bora özekes ve mogan halmak dan birer bıçak alır
önce RC sertlik testine
sonra diğer başka dayanıklılık testlerine sokarım
takke düştü kel göründü misali  8)
Yusuf BİÇER / Adana 1974
Susuyorsak zannetme ki korkudan; saygıdan...edepten...

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #2 : 06 Mayıs 2011, 13:42:17 »
10-15 markanın kurtarma-hayatı idame türü bıçağına ait test. Glock almayı düşünüyordum ama boyası çabuk çıktı...

www.knifetests.com

Bıçak sanatçıları arasında oldukça gırgırı geçilen bir sitedir.
Bıçaklar dayanıklı olur veya olmayabilir, iyi yapılmış bir bıçak dayanıklı olmayabilir kötü yapılmışına göre, özellikle namlusu. Yapılış amacına göre bıçaklardan dayanıklılık beklenmelidir. Bir fileto bıçağından demir boruyu ikiye ayırmasını beklememeli, bir av bıçağından kütük yontmaya çalışmak abes olur. Eğer bir av bıçağı bu tür zorlanmalara dayanabiliyorsa bence o av bıçağı kötü bir av bıçağıdır. Bu test sitelerinde bu tür bıçaklara türlü işkenceler yapılıyor sonunda da hiç bir elle tutulur veri elde edilemiyor, sırf adamlar saldırganlıklarını zavallı nesnelerden çıkarıyorlar diye yorumluyorum.
Örneğin bir maşet testi gördüm, adam varili doğramaya çalığıyordu, sonra tuttu beton brikete saldırdı, bu testin size verebileceği hiçbir bilgi olamaz. Bunun tersine ağız tutuşunu anlamak için halat-karton kesme testleri, kabza tutuşunu kontrol eden ergonomi testleri, kılıfı varsa buna yönelik testler, 5X10'luk kalası baltalama gibi testler yapılabilir, eğer bunları bazı ölçülebilir ama relatif verilerle kayıt altına tutabilirseniz bir miktar bıçak hakkında fikre sahip olmuş olursunuz, ama tutup da bıçağı taşa-betona vurup bundan bir bilgi edinmeye çalışırsanız elde edebileceğiniz bilgi büyük ihtimalle o bıçağın bu iş için tasarlanmamış olduğunu görmek olacak, belki ikinci bilgi de bu tür saçma deneyleri yaparak cebinizi kolaylıkla hafifletebildiğinizi anlamak olacaktır  :D

Kipmen Sanat web sitesi

kotucenk

• *
  • 10
« Yanıtla #3 : 06 Mayıs 2011, 14:16:49 »
2 tane manifaktür keskim var, Cold Steel'i yağmurlu bir kamp gününde odun kesmek için feda ettim keza oldukça donmuştuk, kimler geldi kimler geçti o keskinlik bir daha geri gelmedi, çok deforme oldu işin aslı soğudum :-X

Gerber Applegate ise yaklaşık 2 aydır bende, elimden düştü ucu kırıldı boyunu kısalttım, 3-4 kez kabaca taşa tutuldu falan derken idare ediyor.

Günlük kullanım için olanlardan bu performansı beklemek olmaz ki elimde 2 tane örnek var ama bu testlerdeki bıçakların iddiası hayatı idame ettirme üzerine 8) Issız bir adaya düşeceğim yok ama survival knife da azıcık kurtarsın yani bir zahmet artık...

Benim ödediğim bu küçük dolaresler karşısında aldığım hayat bilgisi dersişu oldu; bu tür pahalı keskileri kullanmayın, dursun, sevin okşayın, eşe dosta gösterin ama kullanmayın...

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #4 : 06 Mayıs 2011, 14:46:54 »
2 tane manifaktür keskim var, Cold Steel'i yağmurlu bir kamp gününde odun kesmek için feda ettim keza oldukça donmuştuk, kimler geldi kimler geçti o keskinlik bir daha geri gelmedi, çok deforme oldu işin aslı soğudum :-X

Gerber Applegate ise yaklaşık 2 aydır bende, elimden düştü ucu kırıldı boyunu kısalttım, 3-4 kez kabaca taşa tutuldu falan derken idare ediyor.

Günlük kullanım için olanlardan bu performansı beklemek olmaz ki elimde 2 tane örnek var ama bu testlerdeki bıçakların iddiası hayatı idame ettirme üzerine 8) Issız bir adaya düşeceğim yok ama survival knife da azıcık kurtarsın yani bir zahmet artık...

Benim ödediğim bu küçük dolaresler karşısında aldığım hayat bilgisi dersişu oldu; bu tür pahalı keskileri kullanmayın, dursun, sevin okşayın, eşe dosta gösterin ama kullanmayın...

o kadar dolra gerek yok bence kendi bıcağını kendin yap bence istediğin ergonomide ve istediğin celikle kalıplara bağlıkalmayın :)
bende bir ara heveslendim cold steel recon tanto aldım r13k mıdır nedir evde duruyor kulanmak nasip olmadı  ama microtech cakım var her işte kulanıyorum gayet başarılı seramiğe iki sürtüyorum ustura gibin olu veriyor amacına uygun kulanımda iyi bir ara egeden sıkılıp bununla prinç yontunca biraz ağızı döndü ama biraz uğraşla eski keskinliğini aldı.
yabancı menşeyli bıcakların yapaçağı işi bizim bursa malı yatağan malı cakılar hayli hayli yapıyor.

saygılar
GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • 835
  • Meslek: Bilgisayar Mühendisi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : 06 Mayıs 2011, 15:12:47 »
Şu "ayı" kardeş (Bear Grylls) milletin aklını bozdu arkadaş.
Hayatta kalmak isteyen adam bayırlardan aşağı koşarak inmez, yarların üstünden atlamaz, 20km yolu yürümek yerine 1km yüzerim diye buz gibi sulara dalmaz, neden öldüğünü bilmediği murdar hayvandan ısırık almaz, bıçağını zorlamaz; çevresinden dolanır, en azından eti pişirir, bıçağına gözü gibi bakar, çünkü "ayı" gibi arkasında TV çekim ekibi yoktur, bıçağın yedeği yoktur, telefon mesafesinde seni hastaneye götürecek helikopter yoktur.
"Dört tür cinayet vardır: haince, mazur görülebilir, haklı ve takdire şayan." -- Ambrose Bierce

ibrahim 1969

• 540
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #6 : 06 Mayıs 2011, 15:32:00 »
İşte budur :2up

mehmetseyhan

• 91
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #7 : 06 Mayıs 2011, 16:17:44 »
Hayatta kalmak isteyen adam bayırlardan aşağı koşarak inmez, yarların üstünden atlamaz, 20km yolu yürümek yerine 1km yüzerim diye buz gibi sulara dalmaz, neden öldüğünü bilmediği murdar hayvandan ısırık almaz, bıçağını zorlamaz; çevresinden dolanır, en azından eti pişirir, bıçağına gözü gibi bakar, çünkü "ayı" gibi arkasında TV çekim ekibi yoktur, bıçağın yedeği yoktur, telefon mesafesinde seni hastaneye götürecek helikopter yoktur.

+1

Ş.Kaan Eren

• 712
    • Kendini başka bişey ilan edenlere cevap...
  • Meslek: Muhasebe
  • Yer: Marmaris
« Yanıtla #8 : 06 Mayıs 2011, 17:45:06 »

+1    :2up
Cehalet Mutluluktur...

kotucenk

• *
  • 10
« Yanıtla #9 : 06 Mayıs 2011, 19:17:23 »
Affınıza sığınarak  Ayıoğluyla yarışacak değilim ama bu bıçaklar reklamlarındaki kadar dayanıklı olmalı. Kamp konusunda tercihim  yerli bıçaklar sebebi ucuz ve boyasız olmaları. Bursa'da uzunca bir süre bulundum yakında da bulunmaya devam edeceğim, aldığım bıçaklar pek dayanmıyordu, bunda benim de hatam oldu, bakım, amaç dışı kullanım vs vs...

Şu adreste de çok marifetli en pahalısından keskilerin durumunu görebilirsiniz  :-[

http://www.siteground136.com/~knifetes/forum/showthread.php?t=133

Bıçak yapma konusunda hiçbir bilgim yok okumaya çalışıyorum ama biraz zor.

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #10 : 06 Mayıs 2011, 19:21:55 »
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46054.0
Yukardaki linkte bu resme karşılık yazdıklarım bulunabilir, ayrıca konu ile ilgili insanların kamp bıcağı konusundaki tartışmarı okunabilir....
Alıntı
Bu bıçağın kabzasının altındaki "kuyruk" ile bıçak namlusunun birleşim yerinin omuzlarına bakınız, gördüğüm kadarıyla birleşim tam 90 derece ve keskin kenarlı. Eğer bu bıçaklar bu tarz üretiliyorsa bu bıçakla asla "kanırtma" hareketi yapmayınız. Böyle keskin birleşim noktaları tüm yapıyı aşıyı zayıflatır ve sertleştirme işlemlerinde tam o noktada mikro-çatlaklara neden olur. Bu açıdan bıçak kötü tasarlanmış/üretilmiş bir bıçak sayılabilir...
Ayrıca unutmayınız, sıfır derecenin altında bıçak kullanımında bıçağın çeliği normal halinden daha kırılgan olacaktır...

Kipmen Sanat web sitesi

ugurcan_20

• 1232
  • Uğurcan Köylü 1995
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Denizli
« Yanıtla #11 : 06 Mayıs 2011, 20:03:58 »

Ben fotoğraflarda keski göremedim  O:-)

Saygılar...

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • 835
« Yanıtla #12 : 06 Mayıs 2011, 20:09:24 »
ColdSteel'in çoğunlukla fasarya olduğunu düşünüyorum, ama bu bıçağın durumu daha çok kullanıcısının eseri.

Bıçağın tokmaklamaya gelmeyeceğini gösteren çok açık iki işaret var (kırılan sapın içindeki köşeleri görmeden önce bile): false edge -- tokmağın gücünü azaltır ve sonunda haşat eder, finger guard -- belli ki bıçağı saplamak için tasarlamışlar. Üçüncü nokta bu iş için kullananların tecrübeyle elde edeceği bir işaret: sırttan ağıza tüm yanak eğimli, ayırana kadar devamlı sürtünür.

Kataloglarına bakınca SRK modeli bu işler için daha uygun gibi, tek falsosu false edge.

Bir de, o siyah kaplama ile firesteel kullanmak hayal (BK2'min en sevmediğim tarafı da bu).
"Dört tür cinayet vardır: haince, mazur görülebilir, haklı ve takdire şayan." -- Ambrose Bierce

ratbertovich

• Ferhat Savcı
  • 835
« Yanıtla #13 : 06 Mayıs 2011, 20:14:35 »
Bu arada sizdeki her iki çakı da en çok taklidi bulunan çakılar; belki orijinal değillerdir? Stiletto ile odun yarma :( kullanım hatası diyelim, düşünce kırılan Gerber ilginç...

kotucenk

• *
  • 10
« Yanıtla #14 : 06 Mayıs 2011, 20:42:27 »
Keski'den kastım ikisinin de kısmen kör olduğu ve masat niyetine kullanmam, onu yazmayı unutmuşum...

Bıçaklar replika değil o konuda sıkıntı yok, Ti-lite yaklaşık 4 yıldır bende Gerber de beton zemine düştü sadece ucundan kırıldı. Güvenilir satıcılar kullanıyorum diye biliyorum 8)

Benim sıkıntım marka bıçakların pek beklediğim gibi çıkmaması oldu,  son olarak SOG almayı düşünüyorum ama onu da kullanmayı düşünmüyorum hani biraz heves. Videolardaki Ka-bar USMC sanırım bizim ülkemizde de kullanılıyor...

http://www.turkmilitary.com/data/media/134/3ic1_2_2.jpg

Bu da farklı kullanımı  >:D

mehmetseyhan

• 91
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #15 : 06 Mayıs 2011, 21:50:43 »
Affınıza sığınarak  Ayıoğluyla yarışacak değilim ama bu bıçaklar reklamlarındaki kadar dayanıklı olmalı. Kamp konusunda tercihim  yerli bıçaklar sebebi ucuz ve boyasız olmaları. Bursa'da uzunca bir süre bulundum yakında da bulunmaya devam edeceğim, aldığım bıçaklar pek dayanmıyordu, bunda benim de hatam oldu, bakım, amaç dışı kullanım vs vs...

Şu adreste de çok marifetli en pahalısından keskilerin durumunu görebilirsiniz  :-[

http://www.siteground136.com/~knifetes/forum/showthread.php?t=133

Bıçak yapma konusunda hiçbir bilgim yok okumaya çalışıyorum ama biraz zor.

dikkatli bakarsanız kütükteki budağıda görebilirsiniz belki kırılmasına neden olmuş olabilir

Berke Boyacı

« Yanıtla #16 : 06 Mayıs 2011, 23:01:51 »
Cebehanedemiydi neydi bu konu tartışılmıştı. Emre hocam bıçağın yapımında hata olduğu için kırıldığını söyledi sap ile bıçağın arasında kalan nokta hatalı kısımdı sanırım... Kendisi aydınlatır bizi umarım... ;D

yusuf biçer

• *
  • 1415
  • Meslek: sanat tarihçi
  • Yer: osmaniye
« Yanıtla #17 : 07 Mayıs 2011, 23:27:01 »
bu tür saçma deneyleri yaparak cebinizi kolaylıkla hafifletebildiğinizi anlamak olacaktır  :D

bizde firmalar duygusal düşünüyor
şimdi bir test yapsak tabi mantıklı olanından (varile yada yutong beton parçasına  saldırmadan  :D)
onu da internette paylaşsak firma bizi ürüne hakaretten mahkemeye verir
aslın da firmanın kendisi  bu konuda yeterli kişilere bıçağı vererek test ettirmeli   
türkiyede sadece türk silahlı kuvvetleri bıçak alım yaparken test ediyor
ama nasıl test ediyor ?
kim test ediyor bilemeyiz

bunun için daha türkiyenin bir fırın ekmek yemesi gerek
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2011, 23:31:04 Gönderen: yusuf biçer »
Yusuf BİÇER / Adana 1974
Susuyorsak zannetme ki korkudan; saygıdan...edepten...

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #18 : 08 Mayıs 2011, 00:13:21 »
silahlı kuvvetler benim bildiğim kadarıyla bıcak almaz arkadaşlar o borda berelirde gördüğünüz bordo bereli arkadaşların kendi imkanları doğrultusunda almış olduğu bıcaklardır

saygılar
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2011, 00:15:08 Gönderen: ozgurozdemir »
GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #19 : 08 Mayıs 2011, 19:27:03 »
Bu kütükte kırılan bıçak fotoğrafını Türk sanal ortamında ilk alıntılayan olarak (sanırım) o zamanda beri nedenini niçinini düşünerek kafamı çok yordum. Hem dış ortamda hem de atölyede o zamandan beri kütük yararken doğru yöntem nedir diye düşünmeden edemedim. O boyda bir kütüğü bir de gidip bu budağının olduğu yerden (ve budağa dik olarak) bıçakla yarmak çok ciddi bir acemilik. Bunu yapan kişinin sobalı evinin ihtiyacı için balta ile de fazla odun yarmadığını düşünüyorum. Bazen balta bile tek başına yeterli olmaz. Kütüğe saplı kalan baltayı kurtarmak için de teknik, alet vs. gerekir. Bıçakta ise daha da tedbirli olmak gerekir. Böyle sınırları kaba kuvvetle zorlamak yerine o bıçakla baştan bir iki tane kama yontsa ve bıçağın az bir zorlama ile kütüğe biraz dalmasının ardından oluşan yarığa kamayı sokup gerisini bıçaksız getirse çok çok akıllıca olurdu.

Asıl konu bıçak testi iken şunu söyleyeyim. Uygun bıçağa sahip olmayı "survival" için gerek ve yeter şart gibi düşünmek çok büyük bir yanlıştır. Çok zaman çok faydalı olacağı doğrudur ancak son yıllarda Türkiye'deki haberlerden yaptığım taramalarda gördüğüm kadarıyla hayatta kalmak için bir GPS, bir telefon, bir yağmurluk yada bir kutu kibrit bir bıçak kadar faydalıdır. Her durumda omuzlarınızın üzerinde taşıdığınız şey en büyük hazinenizdir.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben