Bıçak Sanatı - Forum

tasarım ve uygulama

AbeyS Premium Knife

• *
  • 38
  • Mehmetmumtaz.deviantart.com
    • Web
  • Meslek: Teknisyen
  • Yer: Artık Antalya
tasarım ve uygulama
« : 03 Ağustos 2016, 10:29:35 »
amatörce başladığım çizim ve photoshop ile  boyutlu hale getirdiğim

bu çalışmayı boyutlandırma düşünmedim kaç cm olması uygun olur  :-[
[img width= height=]http://i.resimyukle.xyz/R7zN8.png[/img]

atikmehmet

• 1106
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
Ynt: tasarım ve uygulama
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2016, 13:36:47 »
Hocam reklamınızdan bıçak doğru düzgün okunmuyor.  Tasarlanan yazıymış da, bıçak imza gibi olmuş. Tasarımınıza saygı duyuyorum ancak böylesi paylaşımlar beni nedense üzüyor.  Ek olarak bir bıçağın üzerine de o ayetin işlenmesini hangi temele oturtunuz çok merak ettim. Açıklayabilirseniz çok sevinirim. Hani belki savunma yada saldırı tipi bir bıçak olsa aklıma birşeyler geliyorda :)  Son olarak bıçağı kullanacak olan eğer sizseniz sap kısmını elinize göre ölçülendirirseniz bıçağın ölçüsüde otomatik olarak çıkacaktır. Tahminim 28-32cm gibi bir ölçü olur gibime geliyor. Şimdiden bol şans diliyorum. İlk bıçak için hayli zor bir model. Özellikle balçaklarda biraz zorlanabilirsiniz.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

AbeyS Premium Knife

• *
  • 38
    • Web
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2016, 18:55:51 »
Kusuruma bakmayın watermark yapmayı bilmedigimden yapamadım

Bıçağın sapını kavaktan elle şekil versem sonra onu kalıp olarak kullanabilirmiyiz?
Üzerindeki ayet tamemrn görsellik için anlamı da güzel
Tesekkur ediyorum

AbeyS Premium Knife

• *
  • 38
    • Web
« Yanıtla #3 : 03 Ağustos 2016, 19:12:43 »
Bu arada mehmet bey tezhip kursu nereden alabilirim Ümraniye'de varmıdır bildiginiz ben şehirde yeniyim

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2016, 19:15:51 »
Namlu güzel ama kabzada biraz daha çalışmalısınız bence. Oturmayan birşey var
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

atikmehmet

• 1106
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #5 : 04 Ağustos 2016, 09:03:01 »
Kusuruma bakmayın watermark yapmayı bilmedigimden yapamadım
Bıçağın sapını kavaktan elle şekil versem sonra onu kalıp olarak kullanabilirmiyiz?
Üzerindeki ayet tamemrn görsellik için anlamı da güzel
Tesekkur ediyorum

Est Hocam ben bilerek ve isteyerek bu şekilde yaptınuız zannetmiştim asıl siz kusuruma bakmayın.
Model üzerinden ölçü alabilmek için en az 2-3 farklı uzunlukta model çıkarmanız gerekebilir. Ama kalın bir oklava, oyun hamuru, boru gibi bir cismi tutarak elinizin ölçüsünü alabilirsiniz. O ölçüden sonra kavaktan model çıkartırsanız size iki iş olmaz. Zaten çok fazla bir fark olmaz ona göre ufak tefek değişiklik yaparsınız. Genelde geleneksel usulde yapılan çalışmalara Fetih Suresi falan yazılıyor. Tevbe suresine ilk defa denk geldim. İnce bir anlamımı var acaba diye merak etmiştim.

Bıçağın ergonomisine gelince tabi tasarım sizin siz nasıl isterseniz nasıl seviyorsanız o şekilde yapın ama eğer kullanım içinse bıçak zaten ancak özel kullanım için olabilir çünkü avda falan kullanılacak bir tipe benzemiyor. Allah korusun bir tehlike anında bu bıçak saplandığı yerden çıkmaz namlu formu yüzünden. Görsellik yahut koleksiyonluk içinse ki ancak bu türe koyabiliyorum ben ozaman dediğim gibi siz nasıl uygun görürseniz. Sap kısmına gelince genelde bu tür balçaklarda balçağın geniş kısmı yukarı verilir yani sizin vavın ters aşağı olması daha uygun olur gibi onun sebebi de farklı girinti kısmı bıçağın namlu sırtı tarafına verilerek sapta daha düz ve kolay kullanıma yönelik olması. Güzel bir tutuş bıçağı size sevdirir ve hakimiyetinizi kolaylaştırır.

Son olarak Ümraniye'de özel ders veren birileri var mı bilmiyorum ancak İSMEK'te bu disiplinde kurslar veriliyor. Eğer üzerinde durursanız bir kaç yılda çözülebilir. Mesleğiniz gereği zaten çok boş vaktiniz olduğu kanaatindeyim :) Bu boş zamanları özellikle bıçak tasarlayıp yaparsanız bizide çok memnun etmiş olursunuz yani :) 
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com