Bıçak Sanatı - Forum

Atölye Muhabbeti => Fotograf Tekniği => Konuyu başlatan: DUMRU - 18 Kasım 2014, 12:06:11

Başlık: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 18 Kasım 2014, 12:06:11
Değerli ustalarım, kullandığım makine sony dsc h2 artık miadını doldurdu. Bu nedenle yeni bir makine arayışı içerisine girdim ve sony a58i bütçeme uygun olduğu için almayı düşünüyorum. 1000-1300 tl bir bütçe ayırdım.Yeri gelecek düğünlerde çekip yapabileceğim bir lens ve minarenin aleminde ki güvercini çekebileceğim bir lens önerilerinizi alabilir miyim?

Bu gün bu makineyi gördüm :http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sony-a58-plus18-135mm-plus16-gb-lexar-pluspetrix-tripod-pluscanta-186904709/detay
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 12:35:43
Yarı saydam ve hareketsiz bir aynasının olması ilginç ve faydalı bir özellik diye görüyorum.

SLR sınıfına geçince Türkiye'de geleneksel olanı göz ardı etmemek gerek; Türkiye'de Nikon ve Canon popüler diğerleri ise değil. SLR'nin vazgeçilmez özelliği olan aksesuar kullanma hali popülere yönelmeyi gerektiriyor. Objektif ve diğer akla gelecek şeyleri alırken popüler makineleri kullanmanın ekmeğini yersin. Evdeki Nikon için makro alırken Nikon objektiflerin yanında Tokina da bizim için seçenekti ve onu aldık. Sony'de ne olurdu, problem kaç paraya çözülürdü bilemiyorum.

Elle odaklamaya, diyafram ayarlamaya razı olursan bu sefer neredeyse her eski objektifi uydurabileceğin ama performansta SLR'den bir tık geride olan aynasız makineler var. Özellikle Micro Four Thirds (MFT) formatındaki makineleri olan Panasonic ve Olympus bu aynasızlar arasında aksesuar yaygınlığından dolayı önerdiğim sistemler. Objektif gibi aksesuar zenginliğinde bir tık geri gideyim, sensörde bir tık ileri gideyim dersen Sony'nin aynasızları var.

-- o --

Minarenin alemindeki güvercin için hızlı telelere ihtiyacın var. Bu da bolca para demek. En ulaşılır ürünler olarak Nikon'un 18-105 objektif ile gelen modellerine bakabilirsin. Bu objektifler telede senin dediğine göre kısa kalır ama bence başarılılar. Bunun Canon muadili nedir bilmiyorum. Bu 105'in full framedeki eşdeğeri ~150 mm

Ben MFT makinamda elle odaklamaya razı olup 135mm'lik eski  Pentacon ile 270mm eşdeğer odak uzaklığında çekim yapıyorum. Odaklaması zahmetli oluyor tabi. Ama 135m F/2.8 objektifi çok ucuza getirdim.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 12:41:55
SLR'lerde kuş fotoğrafçılığının hakkını vermek için yatırım yapmak şart. 200+ gerek derim.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: emin albayrak - 18 Kasım 2014, 13:32:30
Hüseyin bir arkadaşımıza canon eos m aldık. hem lendi değişebiliyor hem aynasız (geleceğin teknolojisi) hem de ufak. fiyatı da bütçene uygun sanıyorum. hatta kit lensinin üzerine bir tele bile alabilirsin belki... bi bak istersen  ;)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 18 Kasım 2014, 13:44:36
Hüseyin bir arkadaşımıza canon eos m aldık. hem lendi değişebiliyor hem aynasız (geleceğin teknolojisi) hem de ufak. fiyatı da bütçene uygun sanıyorum. hatta kit lensinin üzerine bir tele bile alabilirsin belki... bi bak istersen  ;)


Emin ustam bakalım da nere bakacağız?
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: emin albayrak - 18 Kasım 2014, 13:46:25
internetten  8) yorumlarını, çekim örneklerini vs incele. aklına yatarsa alımı konusunda sana İstanbul'dan yardımcı olurum.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 18 Kasım 2014, 13:52:09
Abilerim,ustalarım, ben elektronik üzerine ne kullanırsam alışmışım Sony. Bu alışkanlığımdan şu an için memnunum desem hem akıl danışıp hem nasihat tutmazlık sayılmaz umarım.


Canon ve nikon kullanan arkadaşlardan bazen alıyorum makineleri ama ne bileyim içime sinmiyor,kullanamıyorum.  Değerlendirmelerinizi Sony bazında yaparsanız çok memnun olurum.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: maxilla - 18 Kasım 2014, 14:00:00
Belki adını hiç duymadınız ama PENTAX fotograf makinalarına da bir bakın derim.Gövdeden titreşim engelleyici bulunur.K bayonet 30-40 yıllık manuel lenslerinide son çıkan SDM motorlu lenslerinide keyifle kullanabilirsiniz.Bütceniz uygunsa zeiss ya da leica kalitesinde prime lensleri vardır.
İlla ki sony olsun diyorsanız,sony nin cok güzel aynasız NEX serisi makinaları var.Hem taşıması kolay hem fazla yer tutumuyor,onlarıda değerlendirebilirsiniz...
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: emin albayrak - 18 Kasım 2014, 14:00:45
sony nin de aynasız D-slr makinaları var. onlara da bakabilirsin. benim genel tavsiyem aynasız bir D-slr makina alman yönünde. sony de bu anlamda candır  :)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 18 Kasım 2014, 14:19:42
Fotoğraf merakıma uzun süredir ara vermek zorunda kaldım ama , yakın arkadaşım var devam ediyor düğün , model vb. çekimler yapıyor iş geldikçe. şu an canon kullanıyor  ama mesele marka değil. Hem düğün ,hem kuş çekmek  çok farklı birbirinden.
En önemli nokta sana uygun lensleri belirlemek ve iyi bir lens alabilmen. f/2,8 in üstünde değeri olan lense para vermek seni orta düzeyde tutar , bana yeter dersen sorun yok. çok daha iyi fotoğraflar istiyorum dersen 1000-1300 aralığında efsane lenslerden birini ele geçirmen lazım ,daha sonra lense göre body 2.el alabilirsin.
bazı markaların sabit 200 mm leri F/4 te bile çok iyi fotolar veriyor  hatırladığım kadarıyla bunlardan biri canon 200 mm f:4 .
Sony nin çok iyi makinaları var ama  iyi lensler çok pahalı ,(carl zeis,leica ).
harbiden çok çetrefilli  bir iş. kolay gelsin. Naçizane tavsiyem markalara takılmadan , sen hangi lens aralığını istediğini belirle  takip edelim , lensin fotolarına bakalım , ona göre iyi bir lens alıp bu işe başla bence.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Salim Türk - 18 Kasım 2014, 14:35:16
Ben en son video çekimini de dikkate alarak Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM lens almıştım. Video çekimlerinde inanılmaz sessiz bir şekilde odaklanma yapıyor ve odaklanması da çok hızlı. Fotoğraflardaki netlikte çok iyi. Bende 650D var. Bu lence uyumlu bir makineniz varsa kesinlikle tavsiye ederim.

Özellikleri;
http://www.canon.com.tr/For_Home/Product_Finder/Cameras/EF_Lenses/EF-S/EF-S_18_135mm_f_3.5_5.6_IS_STM/

STM ve STM olmayan lens testi;
http://www.youtube.com/watch?v=tm8C76c-jtA
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 14:47:42
Önereceğim bilgi-karşılaştırma-test siteleri:

http://www.dpreview.com/
http://www.slrgear.com/reviews/

Emin+1
Sony'nin aynasızları için NEX serisine a5000, a6000 gibi modellere bakabilirsin. Eskiden baktığımdan modelleri unuttum, bir bakman gerek.

Pentax için de şunu demeliyim. popülarite bakımından çok geride. Eski popülaritesinin aksine artık egzotik kalıyor. Bahsettiğim Tokina markası Pentax'ın diğer marka fotoğraf makineleri için olan objektiflerinin markası. Gövdeden titreşim önleme teknolojisi Olympus'un MFT'lerinde ve yeni Panasonic MFT'lerde var. Başka markalarda da olabilir.

Çok hesaplı bir sistem kamera için 2. el bir MFT olympus (Hayyamda bir ara çok vardı) yada panasonic alınabilir. Sonraki adımlar da bir kaç objektif adaptörü ve elle odaklı de diyafram ayarlı objektif alınarak eskinin çok kaliteli objektifleri ile çok ucuza çalışılabilir.

Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 18 Kasım 2014, 15:07:36
Anlatımım yanlış olunca yorumlarda o doğrultuda oldu. Minarenin aleminde ki kuş temsili bir ifade benim için. Ben ne çekmek istediğimi biraz açayım.

İlk olarak düğün-dernek çekimlerine girmek istiyorum. Burada bu işi yapanların elinden çıkanları gördükçe sinir oluyorum. Askeri nizam esas duruşta gelin dağmat çekiyorlar:) Bu boşluğu doldurabileceğimi düşünüyorum.Tabi bu esnada üç beş kazanabilirim diye umuyorum.

İkincisi kazandığım parayı yemek için kır bayır gezmeye gittiğimde doğal bir manzara karşısında yetersiz kalmak istemiyorum. Şu an kullandığım makine f 2,8-f8  diyafram açıklığına sahip elektronik vizöre sahip ki bu benim için çok büyük nimettir. Emin ustam next 3n önerdi şimdi onu inceliyorum. Ama kendimi biraz tanıdıysam sonuç büyük ihtimalle A58 olur:)

Önce makineyi alıp maddi gücüm olduğu zaman lens değişim ve çeşitleme işine girmeyi hedefliyorum.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Osman Kurt - 18 Kasım 2014, 15:17:35
Düğün-dernek çekimine özelliklede kazanç sağlamak için girmek istiyorsan abi yedekli çalışma şart(enaz 2makina ve 2lens) düğünün ortasında makine arıza verirse halini düşünmek istemiyorum.Hem düğün sahipleri hem de senin için yıkıcı olur :(
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 15:56:47
Düğün dernek işlerinde ekstra pil, harici flaş, datanın pratik transferi ve yüksek İSO'larda başarılı olmak önemli diye düşünürüm.

Daha ağır makinalara baktığından dolayı sağlam bir tripod olmazsa olmazın.

----

Kuş derdin yoksa makul açılarda fotoğraflar çekeceksin demektir. Makina ile gelen objektifler büyük ihtimalle işini görecektir. Doğa için neredeyse her makina sana yarar.

Kriterlerini düğünü ağırlıklı düşünerek belirle derim. Diğer fotoğrafların koşulları düğün koşulları kadar toleranssız olmayacaktır.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: maxilla - 18 Kasım 2014, 17:29:28
Düğün dernek işine girmeden önce eğer çekimleri düğün salonunda yapmayı planlıyorsan bilmelisin ki her düğün salonunun bir fotografçısı vardır.Adamlar neredeyse cep telefonuyla yapılan çekime bile mırın kırın ediyorlar.Dışardan öyle kocaman makinayla çekime asla müsade etmezler.Ha ben dışarıda gelin ve damatı alır, doğal bir ortamda özel çekimler yaparım dersen o ayrı tabi...
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 18 Kasım 2014, 18:51:10
Hüseyin kardeşim Ankara da da fotoğrafçıların çoğu senin bahsettiğin gibi ,bir  nikon d 90 bir de lensle  düğün çekiyorlar. Önce de yazdığım gibi bir arkadaşım senin de yapmak istediğini yapmaya uğraşıyor. İnternet sitesi bile yaptı ama , bizim insanımız fotodan falan anlamaz ,50 tl daha ucuz yapana gider çektirir. O yüzden yapabiliyorsan
yap ,bir şansını dene. Hatta siteyi de  yazıyım   www.serdargungor.com    , şu  an hemen hemen  10 bin tl lik malzemesi var ama müşteri çok az çıkıyor.

Bir de benim üyelik başa mı dönmüş  anlamadım ?  tam üye nedir?
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Osman Kurt - 18 Kasım 2014, 18:55:48
Forester abi aşağıdaki konuda yazdığı ismini profiline yazmayanlar özel üyelikten çıkarılıyor.
http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=272.msg137433#msg137433
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 19:00:59
Hüseyin kardeşim Ankara da da fotoğrafçıların çoğu senin bahsettiğin gibi ,bir  nikon d 90 bir de lensle  düğün çekiyorlar. Önce de yazdığım gibi bir arkadaşım senin de yapmak istediğini yapmaya uğraşıyor. İnternet sitesi bile yaptı ama , bizim insanımız fotodan falan anlamaz ,50 tl daha ucuz yapana gider çektirir. O yüzden yapabiliyorsan
yap ,bir şansını dene. Hatta siteyi de  yazıyım   www.serdargungor.com    , şu  an hemen hemen  10 bin tl lik malzemesi var ama müşteri çok az çıkıyor.

Bir de benim üyelik başa mı dönmüş  anlamadım ?  tam üye nedir?


Bkz.:
Arkadaşlar, üye isimleri konusunda bir karar aldık buna göre;
"Özel üye olup isim bilgisi girmeyen herkesin özel üyeliklerinin iptal edileceğini, isim bilgisini girmeyen hiç kimsenin de özel üyeliğe yükseltilmeyeceğini" Sizlere de duyuralım istedik. Bir hafta sonra uygulamaya geçeceğiz haberiniz olsun

Ref: http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=272.msg136243#msg136243 (http://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=272.msg136243#msg136243)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 18 Kasım 2014, 19:03:00
 8) Osman yine daha hızlı çıktı. Az önce Clark Kent buradaydı, keşke o da olsaydı da Osman'ın hızını görebilseydi.  :)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Osman Kurt - 18 Kasım 2014, 19:06:38
8) Osman yine daha hızlı çıktı. Az önce Clark Kent buradaydı, keşke o da olsaydı da Osman'ın hızını görebilseydi.  :)
  O:-)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 18 Kasım 2014, 19:13:16
Fazla kurcalamadığımdan forumu şimdi öğrenmiş oldum , kusura bakmayın  , hemen ekledim ismimi. Osman a da teşekkürler. Valla ben Yozgat ta namı diğer bir hocanın lakabının jet Osman olduğunu biliyorum :) :) Bir de fantom Ahmet vardı :) Arkadaşım hikayelerini anlatırdı bundan 15-20 sene önce :)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Emrah kent - 18 Kasım 2014, 23:57:22
bendede bir ara fotoraf merakı vardı ama sunu soylemek ıstedıgım benım gordugum kadarıyla fotoraf sulu boya gıbıdır  kullanmayı bilen ellerde  pikasso oluyor bılmeyenın elınde ise hiç bir sey mkina ayrı bir arac ama kullanmayı bılmekte o ayrı bir zanaat bence
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 19 Kasım 2014, 14:08:04
bendede bir ara fotoraf merakı vardı ama sunu soylemek ıstedıgım benım gordugum kadarıyla fotoraf sulu boya gıbıdır  kullanmayı bilen ellerde  pikasso oluyor bılmeyenın elınde ise hiç bir sey mkina ayrı bir arac ama kullanmayı bılmekte o ayrı bir zanaat bence

Elimize fırça almadan bakma ile öğrenilmiyor bazen. Kaliteli fırçanın kaliteli resim yapmadığı gibi kalitesiz fırçada bazen kaliteli resim yapmaya engel olabiliyor.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Emrah kent - 19 Kasım 2014, 21:25:17
dogru söze ne denir hayat bile deneme  yanılma :)  yapmak istedigin bir iş varsa hobi bile olsa  sonuna kadar gitmek lazım hayırlısı ıle  güzel bir makina alırsınız ve güzel fotaraflar çekerseiniz nasıp olursa bizde görme sansını yakalarız
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Mâhir - 20 Kasım 2014, 15:07:22
Canon 650d ve 18-135 stm lens işinizi görür bence. Çok uzun odaklı objektif alacaksanız titreşim önleyici motoru olanlardan almalısınız ki bu da fiyatı ikiye hatta üçe katlıyor. Ben 70D kullanıyorum. Bir adet 50mm bir adet de 18-135 lensim var. Bunlar beni idare ediyor. Daha önce Nikon D80 im vardı. Nikon un verdiği sağlamlık hissini mark3 te bile görmedim. Nikon D90 da bulabilirsiniz bu fiyata, o da iyidir.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 20 Kasım 2014, 16:57:42
Arkadaşlar ister tutku deyin ister aşk, ama ben sony den başka makine tercih etmiyorum.
 En son araştırmam a57 nin a58 den daha çok iş görür olduğu. A57 +18-55 ile başlayacak gibiyim.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: egeleme_rampasi - 20 Kasım 2014, 17:05:32
Ben "kargadan başka kuş, D2 ve M390/S90V'den başka çelik tanımam!" diyorum şaka yollu, sizinkisi de o hesap olmuş. :))

Ne diyeyim, Allah gönlünüzdeki aslanı yani Sony yi nasip etsin.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 20 Kasım 2014, 20:54:50
Akşam üzeri Fethiyedeki fotoğraf sütüdyosunu eşinin ataması Bozkıra çıktı diye kapatıp Bozkırda llokanta işleten birisinin fikrini almak istedim.

Konuşma şu şekilde: Ben sony a57 veya A58 modellerinden birisini almak istiyorum Ne dersiniz?
-Bakın, dünyada nikon ve canon dan başka fotoğraf makinesi üreticisi yoktur.Gerisi taklittir. Kime sorarsanız sorun ya nikon der ya canon. Sony nin adı bile geçmez. İki makine ile çekim yapalım sony nin çekiminin yüzüne bile bakılmaz.
- Bu konuşma, bir deneyimin sonunda ortaya çıkan fikir mi yoksa duyduklarınız mı? Sony nin hangi makinesini kullandınız? Ne tür çekimler yaptınız?

Adamda şaşkın bir bakış eveleme geveleme.Ben alacağımı aldığım için müsade isteyip kalktım.
Değerli ustlarım, ben sabit görüşlü değilimdir. Canon ve nikon da muhakkak çok belkide daha kaliteli fotoğraflar çekmeye yarar. Ama sony nin tadı başkadır. Damak zevki meselesi, umarım anlaşılıyorumdur.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 20 Kasım 2014, 23:52:17
Kalitede hiç bir zaman aşırı bir fark olmaz. Fark illa ki olur ama aynı yıllarda üretilen aynı fiyatlı iki farklı ürünün arasındaki fark aynı markanın 5-6 yıl aralıklı iki ürününün arasındaki farktan çok çok azdır.

Model modele karşılaştırmak genel konuşuyorken anlamlı değil. O yüzden hiç model lafı edip konuyu detaya boğmayayım. :)

Bu konuda aklına gelen bir çok faktör içinde farkın en çok sırıtacak ve Sony'i geri düşürecek olan yaygınlık. Sen fotoğraf çekmeyi gerçekten seviyorsun. Bu gün belki alacağın APS-C formattaki makina hangi marka olursa olsun muhtemelen bunu 18-55 18-105 gibisinden bir aralıktaki zumlu objektifle alacaksın. Fark bundan sonra daha güzel portreler yada daha güzel makro çekmek isteyip de sıfır yada ikinci el objektif almak istediğinde çıkacak. Bir de daha da sonrasında aldığın ancak kullanmadığın bir objektifini satarken... Bu yaygınlık sana maliyet problemi olarak geri dönebilir.

Her bir SLR, çok fazla ayar seçeneği sunar ve bu seçenekleri hazmedene, menüleri ezberleyene, kontrollere alışana kadar seni biraz kasacaktır. O yüzden compact yada SLR-benzeri makinaya alışmış olarak denediğin SLR'leri beğenmemen normal bir durum.

Ancak tabi son noktayı senin tercihin koyuyor. Ben Sony'nin NEX-3'leri Hollanda'da Medya Markt fena halde indirmişken daha fazla para vermeye razı olup git-gel 6 vesait ve bir saatten fazla yürümeyle ülkenin apayrı bir noktasına gidip Panasonic GF2 almıştım. Sen de önce mantığını kullanarak düşünüp sonra da arada çok ciddi bir fark görmüyorsan canının istediğini yap derim.

Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 22 Kasım 2014, 18:24:02
En büyük sorun hangi makine modelini hangi markanın modeliyle karşılaştırdığımıza dikkat etmemek. Her markanın güzel modelleri var , sonuçta işi bitiren üzerindeki lensin kalitesi ve fotoğrafçının bilgi düzeyidir. Lenslerdeki avantajımız şu ,ör. canonun 3 bin tl lik bir lensine karşı sigma yarı fiyatına yapıp piyasaya sürüyor. Ayırdığım bütçe sınırlıysa 2. ele yönelir böyle lenslerde birini düşürmeye bakar sonra ona göre bir body ile işi bitiririm .
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 22 Kasım 2014, 20:27:18
En büyük sorun hangi makine modelini hangi markanın modeliyle karşılaştırdığımıza dikkat etmemek. Her markanın güzel modelleri var , sonuçta işi bitiren üzerindeki lensin kalitesi ve fotoğrafçının bilgi düzeyidir. Lenslerdeki avantajımız şu ,ör. canonun 3 bin tl lik bir lensine karşı sigma yarı fiyatına yapıp piyasaya sürüyor. Ayırdığım bütçe sınırlıysa 2. ele yönelir böyle lenslerde birini düşürmeye bakar sonra ona göre bir body ile işi bitiririm .

İşin çıkmazı ben daha önce sürekli olarak hiç dslr makine kullanmadım. Ve bütçem ciddi oranda sıkıntılı. Bu nedenle  bady olarak 2. el giriş seviyesinde araştırıyorum. Öküzden süt sağabilme özelliğim vardır. Alacağım makine ve lensin sınırlarını zorlayarak çalışabileceğimi düşünüyorum. Araştırmaya devam
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 22 Kasım 2014, 20:45:33
Tamron 17-50 f/2,8 var mış , vc(titreşim önleyici sistem) lisi de var mış , bizim fotocuya sordum , ister vc li ister vc siz hangisini daha ucuza bulursa alsın işini görür dedi :). bu lensi bir araştır istersen .
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 22 Kasım 2014, 21:45:42
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-tamron-17-50mm-2.8-nikon-uyumlu-sifirdan-farksiz-181355787/detay (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-tamron-17-50mm-2.8-nikon-uyumlu-sifirdan-farksiz-181355787/detay)
 Şöyle bir baktım Konya da satan var.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: yuceldeniz - 23 Kasım 2014, 00:29:35
Hüseyin hocam, bildiğim kadarıyla birşeyler yazayım,
Hem düğün hem cami minaresindeki güvercini 1300 tl lik ekipmanla çekmek zordur ancak imkansız değildir.
Düğünü para kazanmak için çekecekseniz bütçeniz sadece flaşa yetecek, makine(body) ve objektif alamayacaksınız. Yok hatıra amaçlı çekim yapacağım diyorsanız herhangi bir basit makine de iş görecektir. Ayrıca "düğün fotoğraflarınız benden" gibi bir sözü vermemeniz gerektiğini de söylemeliyim ki işi profesyonellerin yapmasını daha doğru buluyorum, ben de böyle bir işe girmiyorum. (Arıza  veya aksilik durumunda insanlar bir daha evlenemezler:))
Uzaktaki nesneyi yakın yapmak(Cami minaresi kuşu)için "tele" lense ihtiyacınız var en az 300 mm lik lens ile başlar ve gider...(Fiyatları 4000-60000tl arasıdır.)
Elinizdeki bütçe ile ne yapılabilir?
Ben hala Canon 40D kullanıyorum. 650tl ye temiz ikinci el bulunabilir(İstanbul Hayyam pasajında tanıdık ve güvenilir arkadaşlarınıza baktırabilirsiniz ama biraz fotoğraftan anlasın,kandırılmasın.)kalan 700 tl ile sigma 17-50(İkinci el),Tamron 17-50(2.el)veya canon 85mm alabilirsiniz. 85 mm ile çok iyi portreler çekebilirsiniz.Belki kuş da çekilebilir.  17-50 ler manzara ve portre için uygundur ancak yine belirtiyorum mükemmel değiller. Ayrıca Sigma ile çiçek- böcek(Makro) fotoğrafları da çekebilirsiniz, nette örnekleri dolu. Bu bütçe ile saydığım ekipmanlarla zararlı çıkmazsınız. Yüksek bütçe ile farklı kombinasyonlar oluşturursunuz...Sony? Bence Canon. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.
Umarım faydalı olur.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 23 Kasım 2014, 19:26:07
Hüseyin bugün Sony A58'i çok kısa da olsa kurcaladım.

(+) Ekranı aşağı ve yukarı bakacak şekilde oynatılabiliyor. Çiçek makrosunda falan çok işe yarar bu...
(+) Normal SLR'lere ekran ve vizörü kullanışlılığı ile fark atıyor. Gözünü vizöre dayayınca otomatik olarak ekran kapanıp vizör açılıyor.
(+) Elle odaklama sırasında hangi bölgeler net ise buralardaki konturlar kırmızı olarak işaretlenerek odağı o bölgelerde doğru yaptığınız gösteriliyor.

(~) Sağdaki ele tutma şişintisi bana biraz ufak geldi. Tabi benim elim biraz büyük ve alışık olduğum diğer makine Nikon D90. Bu ufaklık kötü demiyorum, bir de benim elim de biraz iri.Karış boyum 24cm'den biraz fazla.
(~) Kumandaların hepsine bakamadım ancak kumandalarda bir garipliğe rastlamadım.
(~) Objektifinde odaklama halkasını ilk anda bulamadım. Zumun çok geniş bir halkası vardı. Odak bunun biraz ilersindeymiş. Fotoğraf çekmeye zaman ayırıp da ayrıntılı yorum yapacak vaktim olmadı.

(+tahmin) Bunun fiziksel bir aynasının olmaması bunun geleneksel SLR'lere göre video çekmede ve art arda kare almada daha avantajlı hale getiriyor olmalı. Yorumlara bakarsak da muhtemelen aynısı denecek.

İstanbul Ataşehir Optimum'daki Medya marketinde bu aletin fiyatı 1600TL. Ancak bu fiyata ne dahil, objektifin özellikleri nedir emin değilim. Sanırım 18-55; 55'i okuduğumu hatırlıyorum.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 23 Kasım 2014, 19:36:12
Objektif galiba bu:

Sony 18-55mm f/3.5-5.6 DT SAM II
http://slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/1596/cat/all
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 24 Kasım 2014, 10:41:36
Hüseyin hocam, bildiğim kadarıyla birşeyler yazayım,
Hem düğün hem cami minaresindeki güvercini 1300 tl lik ekipmanla çekmek zordur ancak imkansız değildir.
Düğünü para kazanmak için çekecekseniz bütçeniz sadece flaşa yetecek, makine(body) ve objektif alamayacaksınız. Yok hatıra amaçlı çekim yapacağım diyorsanız herhangi bir basit makine de iş görecektir. Ayrıca "düğün fotoğraflarınız benden" gibi bir sözü vermemeniz gerektiğini de söylemeliyim ki işi profesyonellerin yapmasını daha doğru buluyorum, ben de böyle bir işe girmiyorum. (Arıza  veya aksilik durumunda insanlar bir daha evlenemezler:))
Uzaktaki nesneyi yakın yapmak(Cami minaresi kuşu)için "tele" lense ihtiyacınız var en az 300 mm lik lens ile başlar ve gider...(Fiyatları 4000-60000tl arasıdır.)
Elinizdeki bütçe ile ne yapılabilir?
Ben hala Canon 40D kullanıyorum. 650tl ye temiz ikinci el bulunabilir(İstanbul Hayyam pasajında tanıdık ve güvenilir arkadaşlarınıza baktırabilirsiniz ama biraz fotoğraftan anlasın,kandırılmasın.)kalan 700 tl ile sigma 17-50(İkinci el),Tamron 17-50(2.el)veya canon 85mm alabilirsiniz. 85 mm ile çok iyi portreler çekebilirsiniz.Belki kuş da çekilebilir.  17-50 ler manzara ve portre için uygundur ancak yine belirtiyorum mükemmel değiller. Ayrıca Sigma ile çiçek- böcek(Makro) fotoğrafları da çekebilirsiniz, nette örnekleri dolu. Bu bütçe ile saydığım ekipmanlarla zararlı çıkmazsınız. Yüksek bütçe ile farklı kombinasyonlar oluşturursunuz...Sony? Bence Canon. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim.
Umarım faydalı olur.


Yücel ustam, "çıplak kral" olduğumun bende farkındayım,bu makine  ve ekipman ile tutup gece karanlığında kapalı mekanlarda çok profesyonel çekimler yapmak değildir niyetim.Buralarda düğün fotoğrafına servet yatıran insanları çok bulamayız. Kısacası ucuz etin suyu acı olur derler ya, buralarda acı suyu bile bulamayan insanlar var. Tadımlık da olsa pahalı et bulana kadar benim insanım mutlu olur bundan.Çıplak da olsa bir kral lazım insanımıza...
Durumu daha uygun nasıl anlatırım bilmiyorum,umarım anlaşılmışımdır.

Marka tercihini zor değiştiren insanlardanım. En kısa yol bildiğiniz yoldur çizgisinde Sony ile yoluma devam edeceğim.

Benim asıl  öğrenmek istediğim bu bütçe ile sınırlarımı zorlayacak bir bady olarak hangi modelini almam gerekir? Ve lens konusunda yok sayılacak kadar az deneyimden ötürü ışık tutacak  (sizin öneriniz gibi)ciddi önerilere ihtiyacım var. Sony uyumlu lensler içerisinde geniş açı  ve "tele" lensler için  öneriler..


Makineyi ikinci el alacağım için:
2. el makine alırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?
Lens alırken nelere dikkat etmeliyim?
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 24 Kasım 2014, 10:43:46
Hüseyin bugün Sony A58'i çok kısa da olsa kurcaladım.

(+) Ekranı aşağı ve yukarı bakacak şekilde oynatılabiliyor. Çiçek makrosunda falan çok işe yarar bu...
(+) Normal SLR'lere ekran ve vizörü kullanışlılığı ile fark atıyor. Gözünü vizöre dayayınca otomatik olarak ekran kapanıp vizör açılıyor.
(+) Elle odaklama sırasında hangi bölgeler net ise buralardaki konturlar kırmızı olarak işaretlenerek odağı o bölgelerde doğru yaptığınız gösteriliyor.

(~) Sağdaki ele tutma şişintisi bana biraz ufak geldi. Tabi benim elim biraz büyük ve alışık olduğum diğer makine Nikon D90. Bu ufaklık kötü demiyorum, bir de benim elim de biraz iri.Karış boyum 24cm'den biraz fazla.
(~) Kumandaların hepsine bakamadım ancak kumandalarda bir garipliğe rastlamadım.
(~) Objektifinde odaklama halkasını ilk anda bulamadım. Zumun çok geniş bir halkası vardı. Odak bunun biraz ilersindeymiş. Fotoğraf çekmeye zaman ayırıp da ayrıntılı yorum yapacak vaktim olmadı.

(+tahmin) Bunun fiziksel bir aynasının olmaması bunun geleneksel SLR'lere göre video çekmede ve art arda kare almada daha avantajlı hale getiriyor olmalı. Yorumlara bakarsak da muhtemelen aynısı denecek.

İstanbul Ataşehir Optimum'daki Medya marketinde bu aletin fiyatı 1600TL. Ancak bu fiyata ne dahil, objektifin özellikleri nedir emin değilim. Sanırım 18-55; 55'i okuduğumu hatırlıyorum.


Eylem abi on numara adamsın :) Gönlüne sağlık.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: yuceldeniz - 24 Kasım 2014, 11:37:45
www.canonturk.com
Bu adreste aradığınız cevapların(İncelemelerin) çoğu mevcut. İncelemenizi öneririm. Sony hakkında bir yorumda bulunmam yanlış olacak.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 24 Kasım 2014, 12:33:47
Yücel ustam, sen yinede Sony hakkında bildiklerini yaz bence. Bu forumda herkes benim gibi Sony tutkunu değildir. Ben makinemi alıp,kullanıp,sonra farklı bir makine aldığımda dahi bu  konu burada kalacak. Bilgilerinizi paylaşın bence.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 24 Kasım 2014, 14:02:59
Sony de karar kıldıysan hayırlısı olsun , yalnız uygun fiyatlı keskin lens seçeneğine dikkat etmek lazım, bulabilirsen minolta 50 mm f/1.4 lens çok iyi elinde bulunan pek satmıyor.

2. el body alacak arkadaşlara da önerim , makinayı temizlik moduna getirip ,sensörün üzerine dikkatli bakıldığın da sensör de çizik olup olmadığı anlaşılıyor. Başıma geldiği için söyleyim dedim. Bizim çok bilen bazı vatandaşlarımız sensörü  kendi temizlemeye kalktığı için çizebiliyor. Yanlız bazı çizikler derin olmadığından fotoğrafa etkisi olmuyor.

Lensde de yine aynı  çizikler kontrol edilmeli + autofocus  (af) iyi çalışıp çalışılmadığına bakılmalı vb.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: yuceldeniz - 24 Kasım 2014, 17:13:55
Sony de kullanacağınız lens sayısı sınırlıdır. Üzerindeki lensin kit lens olduğu ve hemen her şeyi çekmek için tasarlandığını yazalım ve bilelim. O yüzden konunun başında da belirttiğim gibi ;
Her şeyi aynı objektifle çekemezsiniz.
Body kalitesinin çok iyi olmadığını söylemeliyim.
Benim için olmazsa olmazlardan biri netliktir, İnceleme grafiklerinde her ne kadar iyi gösteriliyorsa da ben o netliği göremedim, :)) Bazen pazarlama stratejisi olarak bazı yorumlar veya incelemeler yapılabilir.
Kötü müdür?
Değildir.
Mükemmel midir?
Değildir, iş görür. İş görmesi sizin genel kullanıcı olduğunuz anlamını da taşır, bir çekim tarzında ustalaşamazsınız her şeyden biraz biraz elinizde olur...gibi.
Canonda ise alternatif yaratabilirsiniz, makro çekerken canınız sıkılır kuş çekeceğim dersiniz makina ve lensinizi satar uygun olanını kolaylıkla bulabilirsiniz. 
Şimdi karar vermeli, ne çekeceğiz?


Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Salim Türk - 24 Kasım 2014, 17:35:33
http://tr.aliexpress.com/item/POLO-SHARPSHOTS-HD9100-16-0MP-CMOS-Digital-Video-Camera-2-5-LCD-Screen-Telephoto-Lens-HD/1998620834.html

Ucuzluk açısından böyle bir makine iş görür mü veya güvenilir mi?
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 24 Kasım 2014, 17:40:33
Yücel ustam,ben doğayı, çekmek istiyorum. Daha çok doğa ve insan ağırlıklı çekimler. Bunu şu an kullandığım makine ile yapıyorum ama diyafram aralığı f8 den fazla kısılmayınca derin manzaralarda yetersizlik oluyor.Tabi birde çözünürlük meselesi. Ben şu an kullandığım makineden çok ama çok memnunum. Oğlumu onunla yetiştireceğim.


Anladığım kadarıyla en büyük sorun 2. el sorunu. Bulmak zor,satmak değerinin çok altında olan bir piyasaya sahip sony.Peki neden böyle?
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: Salim Türk - 24 Kasım 2014, 18:27:55
Verdiğim linkteki makineyi görmezden gelin :)
http://www.youtube.com/watch?v=a9w4Lq2tZ1o
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: yuceldeniz - 25 Kasım 2014, 00:32:27
f8 hemen hemen tüm cihazlarda kaliteli görüntü verir. Manzara çekecekseniz f11 veya 16 yı seçerseniz çok iyi alan derinliği elde edersiniz. Tek başına yeterli değildir elbette, çekim bilgisi ve tekniğine sahip olmanız iyi fotoğraf çekmeniz için şarttır. f8 den fazla kısamadığınız diyafram alan derinliği konusunda bir miktar eksik kalacaktır...
2.el alırken,
netten alacağınız cihazla ilgili araştırma yapın,en çok sorun nerede çıkarıyor?
Temiz mi? Dış görünüşünden yıpranıp yıpranmadığını anlarsınız.
Kim ne iş için kullanmış, sorunuz.
shutter sayısı kaç?Makinanın tahmini shutter i bellidir. Ne kadar kullanıldığını anlarsınız.
ölü pixel var mı?
Makinayı oynattığınızda içinden ses (vida sesi gibi) geliyor mu?
Satıcı daha önce nette satış yapmış mı? Dolandırıcı olabilir mi?Güvenli alışverişe yanaşıyor mu?
Ne için satıyor?
Gibi sorular riski azaltmaya faydalıdır.
Fotoğrafçılık bir binayı inşa etmeye benzer, temeli sağlam olursa üstüne bir çok katı güvenle çıkarsınız. Bir kulübede de yaşayabiliriz, kulübe önceleri iyi gelirken çetin kış koşullarında bize sorun çıkarabilir,,,İkisi de konut. Makinalar da böyle.
Çocuğa öğretmek için Sony ideal olabilir, kesinlikle çocukları fotoğrafçılık konusunda desteklemeliyiz, tebrik ederim.
Verdiğim siteyi inceleyiniz, 1 dakikada üye olabilirsiniz ve oldukça faydalanacaksınız...www.canonturk.com

Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 25 Kasım 2014, 12:52:33
Aslına bakarsan canon 40 d çok güzel bir makina , ben 20 d kullandım orta şeker sigma lensle  balık(ciklet-cichlid) fotoları çektim kendi akvaryumlarımdaki , 40 d gerçekten çok iyi bir makina .Sony de a 700 seviyesinde makinalar tatmin edici olabilir. Eklediğim sitede ki makrolar sony a 700 +tamron 90 mm ile çekilmiştir örnek olarak.Çeken arkadaş bütün lensleri ,makinayı sattı , şu an canon kullanıyor.

Canonun güzel makinaları magnezyum alaşımlı gövdeye sahip ,sağlam ve sıcaklık farklarında dayanıklıdır. Tavsiye olunur :) Valla senin bu konu fotoğraf çekme krizimin gelmesine sebep olacak gibi hadi hayırlısı.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifirdan-farksiz-canon-40-d-boylesi-zor-bulunur-183868806/detay (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifirdan-farksiz-canon-40-d-boylesi-zor-bulunur-183868806/detay)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 25 Kasım 2014, 18:01:54
Değerli ustalarım, bu gün itibari ile  ilanda ki makine olan A58 +18-135 lensi satın aldım. Cuma günü inşallah elimde olur.Gelir gelmez çekimleri sizlerle paylaşacağım inşallah. Baktım olmadı üç beş aşağıda olsa elden çıkarır  birde nikon yahut canon denemesi yaparız. Battı balık yan gider diyelim.:)

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sony-a58-plus18-135mm-plus16-gb-lexar-pluspetrix-tripod-pluscanta-186904709/detay (http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sony-a58-plus18-135mm-plus16-gb-lexar-pluspetrix-tripod-pluscanta-186904709/detay)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 25 Kasım 2014, 18:34:25
Hayırlı olsun. Makineni sev, ona iyi bak, güzel fotoğraflarını bizle paylaş.  :2up
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: ozgurozdemir - 25 Kasım 2014, 18:38:16
hayırlı olsun  :2up :2up
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 25 Kasım 2014, 18:38:33
Senin bu objektifte odaklarken ön kısım dönmüyormuş. İyi... Polar filtre falan takarsan sıkıntı olmaz. İlk söylediğin makinanın 18-55'inde sana söylememiştim ama bu konu sıkıntılıydı. Bu objektif iyi olmuş.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: yuceldeniz - 26 Kasım 2014, 10:03:04
iyi günlerde kullanın. Hem manzara, hem minaredeki kuş için bir objektif 18-135mm aralığı... Fotoğrafları merakla bekliyoruz.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: ecorotti - 26 Kasım 2014, 10:38:28
Güle güle kullanın.

Ara bilgi olarak olympus ve zuiko lenslerin keskinliğine hayran olduğumu belirtmek isterim.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 26 Kasım 2014, 11:10:47
Medya marketinde Olympus EPL3 + 14-42 objektif 587 TL idi.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: forester - 26 Kasım 2014, 17:09:44
Hayırlı olsun , güzel günlerde kullan işallah. Zaten bu iş kilometre işi foto çektikçe artık ekipman yetmiyor , hep ileri doğru bir gidiş var çoğu insanda.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: egeleme_rampasi - 26 Kasım 2014, 17:20:26
Hayırlı olsun. Fotoğraf makinesi konusunda, Sony sizin "D2"niz anlaşılan. Dilerim beklediğiniz performansı alırsınız makineden.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: ecorotti - 26 Kasım 2014, 17:43:07
Medya marketinde Olympus EPL3 + 14-42 objektif 587 TL idi.

Çok iyi fiyat.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: emin albayrak - 26 Kasım 2014, 18:11:08
Hayırlı olsun Hüseyin  ;)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: deserteagle - 06 Aralık 2014, 00:58:55
Nedir durum? Hayırlısıyla malı teslim aldın mı, bir şeyler çekebildin mi? Meraktayız.
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 15 Aralık 2014, 11:03:46
Eylem abi makine geldi gelmesinede ilk defa dslr kullanıyor olmamın sıkıntılarını atmaya çalışıyorum. Birde günler çok kısa işe sabah girip akşam çıkıyorum. Daha makineyi bu hafta bir kaç kare deneme şansım oldu.

Biraz öğreneyim sonra bol bol fotoğraf paylaşırım, hele bir bahar gelsin:)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 13 Ocak 2015, 16:24:13
Yeni makine ile çekilen fotoğrafları birde sizlerin görüşüne sunmak istedim:

(https://lh5.googleusercontent.com/-v9lbO-3ItKo/VLLNGXQ8YNI/AAAAAAAAeT8/2WcoEQBGnpQ/w702-h395-no/DSC09104.JPG)


(https://lh6.googleusercontent.com/--9bJ_8tPN2o/VLQduFDMVWI/AAAAAAAAeis/6tSMxTjLIAU/w702-h395-no/DSC09050-EFFECTS.jpg)


(https://lh6.googleusercontent.com/-mNLWiQN7Y9Q/VLLKKbzJaqI/AAAAAAAAeRg/OzNbzBSndZc/w702-h395-no/DSC09117.JPG)

(https://lh4.googleusercontent.com/-W1sD81ULHJ8/VLDsop6N92I/AAAAAAAAdXM/zHezHurkwWE/w701-h559-no/DSC08885.JPG)
Başlık: Ynt: Fotoğraf makinesi önerisi
Gönderen: DUMRU - 13 Ocak 2015, 16:26:56
(https://lh3.googleusercontent.com/-kaSp_N22E-I/VLK-TgzSAAI/AAAAAAAAejE/7rYa9N55LC8/w316-h562-no/DSC09170.JPG)