Bıçak Sanatı - Forum

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... Sonraki Sayfa
1
Sabit Namlu / Ynt: Yakut O1 (K460)
« Son İleti Gönderen: MustafaV 25 Nisan 2024, 16:18:38 »
Hocam ellerine sağlık, klas her zamanki seviyede yani söz yok. :2up

Yalnız yine bi fotolara baktım, dönüp ölçüleri kontrol ettim falan, minik bir şeymiş diyecektim fakat sizin ellerin (Maşallah) büyük olduğunu unutuyorum hep bi algım kayıyor. :D

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, bu seferkinde sanki namlunun dibinde epoksi kalıntısı mı kalmış biraz? Yoksa kabzanın yağı falan mıdır? Sizde görmezdik hiç böyle şeyler çünkü hocam.
2
Sabit Namlu / Yakut O1 (K460)
« Son İleti Gönderen: dela 25 Nisan 2024, 15:18:35 »
Çelik : O1
Tam boy : 23 cm
Namlu : 11,5 cm
Kabza : Ceviz

İçbükey tarafı talaş kaldırma olarak yaptım. Meneviş 300 derece.
3
Sabit Namlu / Ynt: 80CrV2 + (ceviz + paduk)
« Son İleti Gönderen: dela 24 Nisan 2024, 17:37:06 »
Mustafa abi süpersin vallahi çok ahenkli kabze ve namlu çizgileri olmuş

Sağolasın.
4
Sabit Namlu / Ynt: Paslanmaz San Mai Bowie 2
« Son İleti Gönderen: Ersin Özdemir 21 Nisan 2024, 21:31:50 »
Şaban ustam mükemmel olmuş enfes
5
« Son İleti Gönderen: Ersin Özdemir 21 Nisan 2024, 21:30:28 »
Mustafa abi süpersin vallahi çok ahenkli kabze ve namlu çizgileri olmuş
6
Mercek Altında / Ynt: Hüsran
« Son İleti Gönderen: Ersin Özdemir 21 Nisan 2024, 21:27:44 »
Yasin hocam geçmiş olsun.

Görsellerdeki iki bıçak için konuşuyorum, ağacın damar yönü de kırılmada etken gibi görünüyor.
Aynen Seref ustama katılıyorum bende son aldığım venge de bunu yaşadım, ağacın kesim yönü çok önemli gibi geliyor
7
« Son İleti Gönderen: dela 18 Nisan 2024, 22:03:31 »
Eline sağlık Mehmet hocam güzel çalışma olmuş.
Sağolasın.  :)
8
« Son İleti Gönderen: Talha Yıldırım 18 Nisan 2024, 15:07:53 »
Eline sağlık Mehmet hocam güzel çalışma olmuş.
9
Orkun abi söylediklerine tamamen katılıyorum. İnsanların bir dünya emeği çöp ediliyor.

Kahraman bey daha önce bu malzemeyle ilgili Orkun abinin anlattığı olayları duymuştum. Sizin yaşadığınızı çok insan yaşadı. En iyisi eğe, rulman, makas, yay gibi malzemelerle çalışmak. Artık marangoz testereleri bile farklı malzeme olabiliyor.

Her zaman hurda malzemelerde önceden küçük bir parçaya ısıl işlem uygulayıp sonuca göre ilerlemek çok iyi olur.
10
Merhaba arkadaşlar;

Elime 120 cm uzunluğunda 3,5 mm et kalınlığında resimdeki beton kesme bıçağı geçtim. Bu bıçaktan bir tane profil çıkardım ve her işini bitirdikten sonra 860 derecede ısıl işlemini yaptım. Ancak suyunu verdiğim profili hss uçla delme testine tabi tuttum ama profili matkap çatı çatır deldi. Yani anlayacağınız suyunu verememişim veya su almamış.
Sizce ben nerede hata yapmış olabilirim veya parça mı hatalı?
Değerli fikirlerinize ihtiyacım var...

Kullandığınız malzemenin ne olduğu ya da karbon vs. içeriği hakkında bilginiz var mı? Belki de demire su vermeye çalışıyorsunuz.

Şeref bey malzemeyi beton veya mermer blok kesimi yapan bir firmadan temin ettim. Üzerinde herhangi bir yazı veya işarete rastlamadım. Bu işlerde kullanıldığı için kendimce bu malzemenin 80crv2 olabileceği kanısına vardım, o yüzden 860 derecede su vermeye çalıştım. Yanlız şunu belirteyim bıçağın uçlarında elmas vardı.
Sayfa: [1] 2 3 ... Sonraki Sayfa