Bıçak Sanatı - Forum

DTE-2021

acurfirarda

• Baki
  • 435
  • Meslek: Kamu
Ynt: DTE-2021
« Yanıtla #360 : 16 Şubat 2021, 16:51:18 »
Baki ustam eline sağlık. Hamon aşamasını anlatabilir misin? Nasıl uyguladın, suyu nasıl verdin, hamonu nasıl çıkardın?

Orkun Ustam teşekkür ederim. Şamot, kömür ve taş tozu ile harç yapmıştım  onunla kaplayıp su ve yağda suyunu verdim. Benim ısıl işlem ocağım yok onun yerine mutfaktaki ocak ve jet tork denilen nurgazın küçük el şaloması ile ısıttım. Menevişten sonra 2000 kuma kadar perdah yaptım. Hamon çıkarma işi biraz garip  alüminyum oksit yok ben de alüminyum oksit taşı vardı onu kırıp toz haline geitrdim. Porçözü seyreltip onunla asitledim toz ile  de hamonu çıkarmaya çalıştım. Küçük bir parça pamuğu hafiften ıslatıp toza değdirip bıçağın yüzeyine çok bastırmadan (bastırırsam çizebiliyor) ileri geri sildim.

borakent

• 527
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
« Yanıtla #361 : 16 Şubat 2021, 19:00:08 »
Elinize sağlık bakır çok güzel bir görüntü çıkarmış. Oyuklar da çok hoş. Benim bıçak bu bıçak ile kuzen olmuşlar. :D

Bu da benim bıçağım. 14,2 cm uzunluğunda eski bir eğeden kabza bakır. Kabzaya dremel ile oyuklar açarak içine siyah epoksi doldurdum. ilk resimde görünen kabza pirinç başarısız oldum bakır kabzayı takmadan önce fotoğraf çekmeyi unutmuşum bakır kabzada aynen o şekildeydi...

acurfirarda

• Baki
  • 435
  • Meslek: Kamu
« Yanıtla #362 : 16 Şubat 2021, 20:29:38 »
Elinize sağlık bakır çok güzel bir görüntü çıkarmış. Oyuklar da çok hoş. Benim bıçak bu bıçak ile kuzen olmuşlar. :D

Bu da benim bıçağım. 14,2 cm uzunluğunda eski bir eğeden kabza bakır. Kabzaya dremel ile oyuklar açarak içine siyah epoksi doldurdum. ilk resimde görünen kabza pirinç başarısız oldum bakır kabzayı takmadan önce fotoğraf çekmeyi unutmuşum bakır kabzada aynen o şekildeydi...

Ustam teşekkür ederim sizin de ellerinize sağlık. Evet çok benziyorlar kardeş gibiler nerdeyse :2up

Aytunç Ayper(itunch)

• 351
  • itunch
  • Meslek: Elektrik-Elektronik & Mekanik Kalibrasyon ve Ölçüm.
« Yanıtla #363 : 17 Şubat 2021, 19:33:14 »
Herkese selamlar ve saygılar. Uzunca bir süredir forumdan uzak kaldım, kusura bakmayın. Yabancı dil sınavlarım vardı. Ders çalışırken bıçak düşüncesi kafayı dağıttığı için bir süre kendimi bu işlerden izole ettim. Bu hafta foruma girdim ve güzel bir etkinliğin başlamış olduğunu okudum ve bende katılmaya karar verdim. Umarım geç kalmamışımdır. Bugün katılım kriterleri doğrultusunda bir profil çıkarttım. Talihli kişiye şimdiden hayırlı olsun.
 1. Orkun AYDIN
  2. Mehmet UYSAL
  3. Sefa ÇABUK
  4. Bülent KUTSAL
  5. Görkem SAĞINMAZ
  6. Şaban KURT
  7. Maxilla
  8. Hüseyin TÜFEKÇİ
  9. Şevkat
10. Adnan ERGÜN
11. Eyüp APAYDIN
12. Akın TEMÜR
13. Mehmet ARSLAN
14. wmasterfriend
15. Eren TOPBAŞ
16. Şeref ACAR
17. Teoman ŞENGÜN
18. Acur Firarda
19. Mehmet ATİK
20. Taner ÇİÇEK
21. Emrah UĞUR
22. Mehmet_
23. coktar
24. Setnogrom
25. Emin ALBAYRAK
26. Bora KENT
27. Fatih OCAK
28. Cem Eser
29. Yusuf Yıldız
30. Serdar Havsut
31. Oğulcan ANDAÇ
32. Erhan Özkalgay
33.Hüseyin Keskin
34.Recep Ünal Yıldızlı
35. Aytunç AYPER
Aytunç Ayper (itunch)

Erhan Özkalgay

• 62
  • Meslek: Dönerci
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #364 : 20 Şubat 2021, 14:43:45 »
Teknik aksaklıklar sebebiyle katılımdan vazgeçmek zorunda kaldım. kısmet seneye artık. iyi forumlar herkese.
Listeyi güncelledim.
1. Orkun AYDIN
  2. Mehmet UYSAL
  3. Sefa ÇABUK
  4. Bülent KUTSAL
  5. Görkem SAĞINMAZ
  6. Şaban KURT
  7. Maxilla
  8. Hüseyin TÜFEKÇİ
  9. Şevkat
10. Adnan ERGÜN
11. Eyüp APAYDIN
12. Akın TEMÜR
13. Mehmet ARSLAN
14. wmasterfriend
15. Eren TOPBAŞ
16. Şeref ACAR
17. Teoman ŞENGÜN
18. Acur Firarda
19. Mehmet ATİK
20. Taner ÇİÇEK
21. Emrah UĞUR
22. Mehmet_
23. coktar
24. Setnogrom
25. Emin ALBAYRAK
26. Bora KENT
27. Fatih OCAK
28. Cem Eser
29. Yusuf Yıldız
30. Serdar Havsut
31. Oğulcan ANDAÇ
32.Hüseyin Keskin
33.Recep Ünal Yıldızlı
34. Aytunç AYPER

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #365 : 20 Şubat 2021, 16:44:34 »
Etkinlik için düşündüğüm 3. bıçak (Garanti olsun diye 2 tane yapmıştım.) suda yaptığım ısıl işlemden hafif yamulma (yaptığım hiç bir yakut bıçağı yamulmadan çıkmadı. İç bükey tarafa yamuldular hep.) ile çıktı. Bir kısmını menviş aşamasında, bir kısmını da yüzey taşlaması yöntemiyle hallettim. Bileme işlemi dahil  tamam.
Sıra geldi sap takma ve kılıf.
Gerisi nasip.  :)

Tamamen talaş kaldırmadır.

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #366 : 20 Şubat 2021, 21:59:41 »
Etkinlik için düşündüğüm 3. bıçak (Garanti olsun diye 2 tane yapmıştım.) suda yaptığım ısıl işlemden hafif yamulma (yaptığım hiç bir yakut bıçağı yamulmadan çıkmadı. İç bükey tarafa yamuldular hep.) ile çıktı. Bir kısmını menviş aşamasında, bir kısmını da yüzey taşlaması yöntemiyle hallettim. Bileme işlemi dahil  tamam.

Mehmet hocam elinize sağlık. Valla hocam çoğumuz daha birinciyi bitirmemişken siz üçüncüyü (hatta dördüncüyü) yaptınız helal olsun gerçekten gıpta ediyorum size :) Bakalım ben yetiştirebilecek miyim  ::) :(
Rahatsızlık nedeniyle bir müddettir dinleniyorum, bir müddet daha dinlenecegim, çizim yaptım, profil çıkardım, ağız açtım. Geri kalan işleri de inşallah yetiştiririm. Ben de eğeden bir bıçak yapacağım inşallah.

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #367 : 20 Şubat 2021, 23:18:29 »
.............

Mehmet hocam elinize sağlık. Valla hocam çoğumuz daha birinciyi bitirmemişken siz üçüncüyü (hatta dördüncüyü) yaptınız helal olsun gerçekten gıpta ediyorum size :) Bakalım ben yetiştirebilecek miyim  ::) :(
Rahatsızlık nedeniyle bir müddettir dinleniyorum, bir müddet daha dinlenecegim, çizim yaptım, profil çıkardım, ağız açtım. Geri kalan işleri de inşallah yetiştiririm. Ben de eğeden bir bıçak yapacağım inşallah.

Sağolasın Hocam.  :)
Öncelikle tekrar geçmiş olsun.
Bu hobide iki tetik parmak ameliyatı olup, bir omuz yırtığı ve kireçlenmesi sorunu devam eden
birisi olarak ufak ufak dövme de yapıyorum.
Gençsin haydi haydi atlatırsın.  ;)

Aslında bant zımpara makinesi aldıktan sonra daha fazla şeyler yapmam lazım ama
balkonda, bahçede çalıştığımdan Eskişehir'in malum ayazı nedeniyle rolentide gidiyor.
Nisan gibi tempoyu arttırırım nasipse.  :)

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #368 : 20 Şubat 2021, 23:51:13 »

Tamamen talaş kaldırmadır.

Mehmet hocam ellerinize sağlık şahsen bana çıkacak olsa sizden bu yakut bıçaklarından birisini isterdim. Diğerleride güzel ama bunların formu diğer yakut bıçaklarına göre hem ufak hemde agresif duruyorlar.

Bakalım bende başladım bugun profili kestim biçimlendirdim eğeyle agzını açtım perdahını atmaya başladım Sefa hocamın ricassoda eğim olsa güzel olur dediği geldi aklıma onuda yaptım. Yarın gündüz gözüyle perdah bittiğinde resmini atacağım inş. Daha ismimi yazmadım gerçi ama yetiştirirsem en sona benim ismimi uygun görürseniz yazarız hocam.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #369 : 21 Şubat 2021, 01:14:51 »
.................

Mehmet hocam ellerinize sağlık şahsen bana çıkacak olsa sizden bu yakut bıçaklarından birisini isterdim. Diğerleride güzel ama bunların formu diğer yakut bıçaklarına göre hem ufak hemde agresif duruyorlar.

Bakalım bende başladım bugun profili kestim biçimlendirdim eğeyle agzını açtım perdahını atmaya başladım Sefa hocamın ricassoda eğim olsa güzel olur dediği geldi aklıma onuda yaptım. Yarın gündüz gözüyle perdah bittiğinde resmini atacağım inş. Daha ismimi yazmadım gerçi ama yetiştirirsem en sona benim ismimi uygun görürseniz yazarız hocam.

Sağolasın.  :)
Aslında yakut bıçağı en kolay dövme ile yapılıyor. Birkaç tane rulmandan dövdüm havalardan fırsat bulup ilgilenemedim. Hem içbükey, hem de dışbükey
tarafı dövüldüğünden çok fazla talaş kaldırmaya da gerek kalmıyor. Dövme yöntemiyle yapılanın en zor tarafı, bant zımpara yoksa içbükey tarafın yüzey tesfiyesi.
Şimdiye kadar bant zımparam oymayınca talaş kaldırma yöntemiyle yapmıştım.
Etkinlikte birinci yada ikinci yaptığım bıçak tercih edilirse vede sana çıkarsa yanına bir tane yakut profili atarım olur biter.  :)

Sefa Hocanın bahsettiği taşlama eşiğinde keskin köşeli bir hattan ziyade yuvarlak bir hat olmasının daha estetik durduğu. Bant zımparada bunun birkaç yöntemi olduğunu
öğrendim. Ama eğeleme rampasında bunu çözmek için bazı arkadaşlar iş bitiminde yuvarlak elmas eğeyle bu kısma müdahale ediyorlardı. Geçenlerde
bir arkadaştan daha pratik bir yöntem öğrendim.
Normalde kullandağımız lama eğelerin bir küşesi dişsiz, bir köşesi dişli ama köşeli. Hafif zımparalanmış dişsiz tarafı bir kısıtlayıcıyla kullanıyoruz. Keskin taşlama eşiği oluşuyor.

İnce eğe alırken bir köşesi yuvarlak ve dişli lama eğeler var piyasada onlardan alıyoruz. Kalın yada orta eğeyle işimiz bittikten sonra, ince eğeyi alıp yuvarlak dişli kısmı kısıtlayıcıyı kaldırıp taşlama eşiği tarafına çevirip dikkatli eğeliyoruz  ;)

Bu arada son cümleyi anlamadım.  ::)
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2021, 01:27:12 Gönderen: dela »

Şeref Acar

• *
  • 1556
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #370 : 21 Şubat 2021, 03:07:08 »
Mehmet hocam eline sağlık beim oyum yakuttan yana.
İç bükey kısmın tesviyesinin neden zor olduğunu
anlamadım.

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #371 : 21 Şubat 2021, 03:30:58 »
Mehmet hocam eline sağlık beim oyum yakuttan yana.
İç bükey kısmın tesviyesinin neden zor olduğunu
anlamadım.

Sağolasın Şeref Ustam.

Bant zımparada mıknatıslı aparata profili yapıştırıp iki tur tamam.

Senin bir videondan tiyo alıp eğeyi mengeneye sıkıştırıp profili üzerinde git gel epey uğraşmıştım.
(Kilitli çakı ile ilgili olan video)
Bir keresinde de mermere zımpara yapıştırıp yapmıştım.

Ki bu söylediklerim susuz profilde.

Bir de dövmede çelik bir miktar da sert kalıyor ve yüzeyi lama gibi nisbeten düzgün de olmuyor.

Bilmiyorum belkide bana zor geldi.  :)

« Son Düzenleme: 21 Şubat 2021, 03:33:45 Gönderen: dela »

orkunaydin350

• *
  • 1869
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #372 : 22 Şubat 2021, 08:23:24 »
Mehmet hocam bu yakutlar çok sevilecek bence de. Çok güzel olmuşlar. Hep özendiğim dövme desenleri çok başarılı. Paslanmazlarda çok güzel duracaktır. Eline sağlık.

Sefa hocamın tavsiyesini bant zımparada en kolay yapmanın yöntemi bantı kaydırmak. Ayarlı akıtma tekerinden bantı ilk önce dışa(uzağa) ayarlıyoruz. Ağız açmaya kalın kumla başladığımızda ricasso keskin köşeli olarak açılıyor. Aslında bu isteğimizin tam tersi durum. Ama tekerden zımparayı dışa aldığımız için, ricasso noktası da normalde planladığımız yerden daha dışta başlamış oldu. Sıradaki kuma geçtiğimizde bu sefer zımparayı gene dışa alıyoruz, ama bir önceki kum kadar değil. Daha geriye(yakına). Bu kumla taşladığımızda bir önceki kumun oluşturduğu keskin köşe bir miktar yuvarlanmış oluyor. Bu kumu da bitirip bir sonraki kuma geçtiğimizde, aynı şekilde zımpara ricassoya biraz daha yaklaşmış fakat hala istediğimiz ricasso noktasında değil, bir miktar dışta ayarlanmış olacak. Bu şekilde taşladığımızda bir önceki 2 numaralı kumun ovalleştirmeye başladığı ricasso noktası iyice ovalleşmiş oluyor. Bu şekilde bant ayar tekeri ile zımparaları adım adım geri alarak en son kumda planladığımız ricasso noktasında bitirmiş olacak şekilde ayarlamalıyız. İnşallah karışık olmamıştır. O:-)

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #373 : 22 Şubat 2021, 09:27:13 »
.................

Sağolasın.  :)
Aslında yakut bıçağı en kolay dövme ile yapılıyor. Birkaç tane rulmandan dövdüm havalardan fırsat bulup ilgilenemedim. Hem içbükey, hem de dışbükey
tarafı dövüldüğünden çok fazla talaş kaldırmaya da gerek kalmıyor. Dövme yöntemiyle yapılanın en zor tarafı, bant zımpara yoksa içbükey tarafın yüzey tesfiyesi.
Şimdiye kadar bant zımparam oymayınca talaş kaldırma yöntemiyle yapmıştım.
Etkinlikte birinci yada ikinci yaptığım bıçak tercih edilirse vede sana çıkarsa yanına bir tane yakut profili atarım olur biter.  :)

Sefa Hocanın bahsettiği taşlama eşiğinde keskin köşeli bir hattan ziyade yuvarlak bir hat olmasının daha estetik durduğu. Bant zımparada bunun birkaç yöntemi olduğunu
öğrendim. Ama eğeleme rampasında bunu çözmek için bazı arkadaşlar iş bitiminde yuvarlak elmas eğeyle bu kısma müdahale ediyorlardı. Geçenlerde
bir arkadaştan daha pratik bir yöntem öğrendim.
Normalde kullandağımız lama eğelerin bir küşesi dişsiz, bir köşesi dişli ama köşeli. Hafif zımparalanmış dişsiz tarafı bir kısıtlayıcıyla kullanıyoruz. Keskin taşlama eşiği oluşuyor.

İnce eğe alırken bir köşesi yuvarlak ve dişli lama eğeler var piyasada onlardan alıyoruz. Kalın yada orta eğeyle işimiz bittikten sonra, ince eğeyi alıp yuvarlak dişli kısmı kısıtlayıcıyı kaldırıp taşlama eşiği tarafına çevirip dikkatli eğeliyoruz  ;)

Bu arada son cümleyi anlamadım.  ::)

Mehmet hocam siz bildiğiniz gibi yapın bence size doğaçlama kendinize has olan modelleriniz ile çok seviyorum ve gıbta ediyorum bir gün benimde doğaçlamalar bu şekilde güzel olabilir mi diye :) son cümlede sizinki kadar güzel eserlerden 1 tane çıkartabilirsem inş. DTE ye gireceğim yoksa bu kadar güzel tasarımlar emekler varken benimki çokta güzel durmasa gerek.

Saygılarımla.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #374 : 22 Şubat 2021, 10:56:06 »
Mehmet hocam bu yakutlar çok sevilecek bence de. Çok güzel olmuşlar. Hep özendiğim dövme desenleri çok başarılı. Paslanmazlarda çok güzel duracaktır. Eline sağlık.

Sefa hocamın tavsiyesini bant zımparada en kolay yapmanın yöntemi bantı kaydırmak. Ayarlı akıtma tekerinden bantı ilk önce dışa(uzağa) ayarlıyoruz. Ağız açmaya kalın kumla başladığımızda ricasso keskin köşeli olarak açılıyor. Aslında bu isteğimizin tam tersi durum. Ama tekerden zımparayı dışa aldığımız için, ricasso noktası da normalde planladığımız yerden daha dışta başlamış oldu. Sıradaki kuma geçtiğimizde bu sefer zımparayı gene dışa alıyoruz, ama bir önceki kum kadar değil. Daha geriye(yakına). Bu kumla taşladığımızda bir önceki kumun oluşturduğu keskin köşe bir miktar yuvarlanmış oluyor. Bu kumu da bitirip bir sonraki kuma geçtiğimizde, aynı şekilde zımpara ricassoya biraz daha yaklaşmış fakat hala istediğimiz ricasso noktasında değil, bir miktar dışta ayarlanmış olacak. Bu şekilde taşladığımızda bir önceki 2 numaralı kumun ovalleştirmeye başladığı ricasso noktası iyice ovalleşmiş oluyor. Bu şekilde bant ayar tekeri ile zımparaları adım adım geri alarak en son kumda planladığımız ricasso noktasında bitirmiş olacak şekilde ayarlamalıyız. İnşallah karışık olmamıştır. O:-)

Sağolasın Orkun.
Bu bilgi benim gibi bant zımpara acemisi için çok faydalı. Taner Usta ağız açma aparatını gönderirse ben de başlayacağım bakalım. Serbest elde denemeye cesaret edemedim.
Yakut takılıyorum ben de. Makinada serbest ele uygun.  :)

...............

Mehmet hocam siz bildiğiniz gibi yapın bence size doğaçlama kendinize has olan modelleriniz ile çok seviyorum ve gıbta ediyorum bir gün benimde doğaçlamalar bu şekilde güzel olabilir mi diye :) son cümlede sizinki kadar güzel eserlerden 1 tane çıkartabilirsem inş. DTE ye gireceğim yoksa bu kadar güzel tasarımlar emekler varken benimki çokta güzel durmasa gerek.

Saygılarımla.

Sağolasın.
Yalnız ben çok gaza gelirim.  :D

borakent

• 527
  • Meslek: Psikolojik Danışman
  • Yer: Antakya
« Yanıtla #375 : 23 Şubat 2021, 10:47:56 »
Mehmet Hocam elinize sağlık yakutları ben de çok beğendim. Çarpılma için benim daha önce forumda okuyup kullandığım  bir yöntem bıçağı iki paslanmaz lama arasına sabitleyip öyle su vermek. Kontrol biraz daha zor oluyor ama çarpılma sorunum çözülmüştü. Bıçak da eğe ve pirinç testinden geçti.

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #376 : 23 Şubat 2021, 16:21:54 »
Mehmet Hocam elinize sağlık yakutları ben de çok beğendim. Çarpılma için benim daha önce forumda okuyup kullandığım  bir yöntem bıçağı iki paslanmaz lama arasına sabitleyip öyle su vermek. Kontrol biraz daha zor oluyor ama çarpılma sorunum çözülmüştü. Bıçak da eğe ve pirinç testinden geçti.

Sağolasın.

Yakut bıçağı asimetrik olduğundan normalizasyon yapmama rağmen az veya çok yamudu şimdiye kadar. Belki yamulmadan ısıl işlem yapan ustalarımız
vardır. Ben beceremedim.
Aslında çok da sorun olmuyor. Bir kısmını ısıl işlem sırasında, bir kısmı menevişde, bir kısmı da yüzey tesviyesinde halloluyor.

Yani düzeltilebildiği için çok da dert etmiyorum.  :)

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #377 : 24 Şubat 2021, 17:18:51 »
Yakutun birinin sapını (badem) taktım. Sıra geldi kılıfa...
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2021, 17:24:58 Gönderen: dela »

dela

• *
  • 2104
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #378 : 24 Şubat 2021, 17:22:26 »
Bu yakutun biraz daha işi var.
Sap olarak urlu iğde kullandım. Urun aralarında ufak çatlaklar vardı.
İki gündür çatlaklardan era 4000 sızmaya devam ediyor. Son şeklini vermek
için kurumasını bekliyorum. Yanlış mı karıştırdım diye şüphelenmeye başladım. :(

Ersin Özdemir

• 2437
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #379 : 24 Şubat 2021, 21:03:44 »
mehmet abi yakut cok guzel olmus eline sağlık bendemi.katilsam neyapsam :)