Bıçak Sanatı - Forum

Paslanmaz San Mai Bowie 2

Şaban Kurt

• 1185
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
Paslanmaz San Mai Bowie 2
« : 01 Nisan 2024, 22:34:12 »
Merhabalar ikinci bir paslanmazıda yapmak nasip oldu. 
    Namluya uygun bir kabza yapmak biraz yordu çelikle veya demirle uğraşıp balçak yapmak elinde imkanlar kısıtlıysa zaman alıyor maalesef fakat sonucu görünce bence değer fotoğraf ve özelliklerini ekliyorum :)

Çelikler 420 HC 80Crv2
Toplam Boy 360 mm
Kalınlık 4.5 mm
Namlu 220 mm
Kabza Stabilize Söğüt

Gendarmerie Special Operation...

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Ynt: Paslanmaz San Mai Bowie 2
« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2024, 11:33:35 »
Şaban ustam ellerine sağlık. Mükemmel bir iş. Allah eline koluna zeval vermesin.

Kabza uzaktan bakınca kısa gibi geliyor ama 14 cm normal aslında. Herhalde balçağın büyüklüğü göz yanılgısına sebep oluyor. Bu arada balçağın da "fabrikasyon gibi olmaması" durumu namlunun işçiliğe de çok yakışmış, gayet uyumlu olmuş. Aynı durumu acaba son parça ve kıçtaki vidada da görsek nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim.

Ben çok sevdim bu arkadaşı. :2up
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1876
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2024, 16:59:16 »
Şaban ustam kutluyorum, ayakta alkışlıyorum, şapka çıkartıyorum. Amerikan tarzı olan bir form olmasına rağmen her bir ayrıntısı Amerika'lı bir ustadan çıkmış gibi doğru ve aslına uygun. Facebook'ta alakasız her türlü forma Bowie deniyor, altına örnek olarak bunu paylaşıp doğrusu budur diyebilirim. :2up

Talha Yıldırım

• 39
  • tyknives
  • Meslek: İktisatçı - Çiftçi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 02 Nisan 2024, 17:39:41 »
Şaban ustam eline sağlık böyle kaliteli işler gördükçe mutlu oluyorum.

dela

• *
  • 2120
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #4 : 02 Nisan 2024, 18:50:18 »
Şaban Ustam eline sağlık.
Balçağı sevmem ama rustik yapısı çok hoşuma gitti. Söğüt de felaketmiş.  :2up

« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2024, 19:59:13 »
Şahane olmuş, özellikle bakçaktaki detaylar gerçekten sabır ve emek gerektiren iş. Ellerin kolların dert görmesin, tebrik ediyorum  :2up :2up

Şaban Kurt

• 1185
« Yanıtla #6 : 05 Nisan 2024, 00:43:37 »
Şaban ustam ellerine sağlık. Mükemmel bir iş. Allah eline koluna zeval vermesin.

Kabza uzaktan bakınca kısa gibi geliyor ama 14 cm normal aslında. Herhalde balçağın büyüklüğü göz yanılgısına sebep oluyor. Bu arada balçağın da "fabrikasyon gibi olmaması" durumu namlunun işçiliğe de çok yakışmış, gayet uyumlu olmuş. Aynı durumu acaba son parça ve kıçtaki vidada da görsek nasıl olurdu diye düşünmeden edemedim.

Ben çok sevdim bu arkadaşı. :2up
Teşekkür ederim Mustafa hocam sağolun.
    Aslında arkadaki tapa vidasını matkapla yaptım torna işi oldu diyebilirim belki elde eğeleseydim muhtemelen oda öyle görünürdü.
     Bir daha ki sefere diyelim açıkçası bu tarz özellikle balçak üzerine çelikle hiç çalışmadım desem yeridir zor şu bıçağın kabza işçiliği 10 bıçağa bedel bana göre çok zahmetli işler namlu ebatlı olunca kabza ufak görünüyor normal olarak  :)

Şaban ustam kutluyorum, ayakta alkışlıyorum, şapka çıkartıyorum. Amerikan tarzı olan bir form olmasına rağmen her bir ayrıntısı Amerika'lı bir ustadan çıkmış gibi doğru ve aslına uygun. Facebook'ta alakasız her türlü forma Bowie deniyor, altına örnek olarak bunu paylaşıp doğrusu budur diyebilirim. :2up
Teşekkür ederim Orkun ustam çeliğiyle işçiliğiyle kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz diyelim güzel işler yaparız hep beraber inşallah  :)

Şaban ustam eline sağlık böyle kaliteli işler gördükçe mutlu oluyorum.
Teşekkür ederim Talha ustam elimizden geldiğince uğraşıyoruz şartlar zorlasada devam  :)

Şaban Ustam eline sağlık.
Balçağı sevmem ama rustik yapısı çok hoşuma gitti. Söğüt de felaketmiş.  :2up

Teşekkür ederim Mehmet Ustam bu arada çiğköfteler güzelmiş elinize sağlık  :)

Şahane olmuş, özellikle bakçaktaki detaylar gerçekten sabır ve emek gerektiren iş. Ellerin kolların dert görmesin, tebrik ediyorum  :2up :2up
Teşekkür ederim Sefa Ustam bu arada pirinçi denedim paslanmazlarla beraber pirinç eriyince kaynağı patlatıp sızdı.
    Bişey öğrenmiş oldum bir kaç videoya denk geldim araştırırken kesinlikle yüksek sıcaklıklara çıkmıyorlar ustam.
    Pirincin erime seviyesinde çekiçle ufak ufak damascus gibi ilk kaynama aşamasında dövüyorlar ufak ufak pirinç sıvılaştığı için yüzeye tutunuyor.
   Bir daha deneyeceğim nasip ustam bakalım sonuç alabilecekmiyim 🙂

« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2024, 10:09:37 »

Teşekkür ederim Sefa Ustam bu arada pirinçi denedim paslanmazlarla beraber pirinç eriyince kaynağı patlatıp sızdı.
    Bişey öğrenmiş oldum bir kaç videoya denk geldim araştırırken kesinlikle yüksek sıcaklıklara çıkmıyorlar ustam.
    Pirincin erime seviyesinde çekiçle ufak ufak damascus gibi ilk kaynama aşamasında dövüyorlar ufak ufak pirinç sıvılaştığı için yüzeye tutunuyor.
   Bir daha deneyeceğim nasip ustam bakalım sonuç alabilecekmiyim 🙂
[/quote]
Düşününce, aslında bu durumda buna "ocak kaynağı" değil de "ocak sert lehimi" demek lazım. Sonuç olarak, malzemenin birisi erime sıcaklığına gelemiyor.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2024, 16:34:03 Gönderen: sefaçabuk »

dela

• *
  • 2120
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2024, 12:42:41 »
........

.......... bu arada çiğköfteler güzelmiş elinize sağlık  :)
............
Afiyet olsun.  :)

Şeref Acar

• *
  • 1567
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2024, 03:17:19 »
Abi eline koluna sağlık

Herhalde namlu da el dövmesi, çok iyi bir deseni var. Balçak muhteşem. Tasarımın ve işçiliğin müthiş.

Türkiyede gördüğüm en iyi bowielerden biri, övünülecek bir çalışma.

Emeğin daim olsun.

Şaban Kurt

• 1185
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2024, 23:59:32 »
Abi eline koluna sağlık

Herhalde namlu da el dövmesi, çok iyi bir deseni var. Balçak muhteşem. Tasarımın ve işçiliğin müthiş.

Türkiyede gördüğüm en iyi bowielerden biri, övünülecek bir  :)çalışma.

Emeğin daim olsun.
Teşekkür ederim Şeref ustam.
   Presin kafası dardı genişlettik malzemede enine gitti güzel ezdik biraz daha şekil aldı diyebilirim.
    Elde paslanmaz çok ama çok zor karbon gibi hiç değil o kadar sıcaklığa rağmen direnç gösteriyor makina gücü olmadan zor sağolasın :)

Ersin Özdemir

• 2442
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #11 : 21 Nisan 2024, 21:31:50 »
Şaban ustam mükemmel olmuş enfes

Şaban Kurt

• 1185