Bıçak Sanatı - Forum

Kanca Dövme Perçin Çekici Restorasyon(umsu)

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Kanca Dövme Perçin Çekici Restorasyon(umsu)
« : 11 Mart 2024, 11:40:07 »
Herkese merhabalar ustalarım.

Kendime bir tane perçin çekici almam gerektiğini düşünüyordum, bir kaç hırdavatçı gezdim fakat istediğimi bulamamıştım. Buradaki en büyük yerel hırdavatçılardan biri yeni yerine taşınmıştı, gezerken rafların arasında bu arkadaşı buldum. Sanki birisi kullanıp kullanıp bırakmış gibi, çok kötü görünüyordu. Kasaya gittiğimde şakasına "Bunu ustalardan birisi falan burada mı unuttu, satıyor musunuz" bile demiştim hatta. Ne stokta buldular, ne fiyat verebildiler. En son kaportacı çekicinden çıkalım deyiverdiler, 120 liraya sahip olmuş oldum bu arkadaşa.

Ben duymadım ama yeğenim yanımdaydı, o duymuş konuşurlarken, adamlar "90larda alınan malzemelerden depoda kalanlar bunlar" diyormuş. Tarihi de olan bir malzeme yani.

Üzerindeki kötü görünen siyah boyayı kazımak, hatları düzeltmek, aşırı duran dövme izlerini kaldırmak için komple zımparaladım. Makinede 400 üstüne elde 400 zımpara yaptım, sonra siyah görüntüyü sevdiğim için asitledim. Asitte yine biraz fazla tutmuşum, kumlama gibi bir yüzeyi oldu ama bu hoşuma da gitti açıkçası. Isıl işlemi yok sanıyorum, eğe her tarafında bana mısın demedi talaşı kaldırdı. Kendime güvenmemem ve malzemeyi bilmememden ötürü ısıl işleme girişmedim. Nihayetinde sadece perçin işlerine kullanırım.

Sapta eski verniği kazıdım, marka logosunu korudum, hafiften damarların belirginleşmesi için pürmüzle yakarak üstüne Sefa hocamın karışımdan uyguladım.

Kendi yaptığım çok bir iş yok ama çıkan sonuç hoşuma gitti. Eski bir malzemenin kullanılacak olması, hayata dönmesi sizin de hoşunuza gidecektir diye düşündüğümden paylaşıyorum.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1876
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Kanca Dövme Perçin Çekici Restorasyon(umsu)
« Yanıtla #1 : 11 Mart 2024, 12:54:00 »
Hayırlı olsun hocam, güle güle kullan. :2up

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #2 : 11 Mart 2024, 13:54:13 »
Teşekkür ederim Orkun hocam, sağ olasın. ^-^

dela

• *
  • 2120
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #3 : 11 Mart 2024, 15:32:17 »
Mustafa hayırlı olsun.
Yakut döversin artık.  :)

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2024, 16:59:39 »
Aaa doğru ya benim aklımdan yakut tamamen çıkmış hocam. Ama bu vaziyetteyken olmaz, pirinç şişirirken bile hafif hafif ezilmeler olmuştu, bıçak döveceksek ısıl işlem şart bence. Ama şimdi kanıma girdin hocam, yarım yuvarlak eğelerden kalanlar vardı. ;D

Teşekkürler hocam.