Bıçak Sanatı - Forum

Eski Bir Kama

Eski Bir Kama
« : 03 Aralık 2021, 14:59:15 »
Normalde bu tür restorasyonlardan uzak duruyorum, kıramadığım bir arkadaştan istek gelince ve bıçağın üzerinde daha önceden saçma işler yapıldığını farkedince, kıramayıp kabul ettim.
Bıçağın ağzı daha önceden başkası tarafından, bileme yapılma amacıyla oldukça hırpalanmış, üzerinde taş izleri ve yüzeyde kalın çizikler vardı. Bunları uygun şekilde düzelttim. Yüzeyde bunun dışında, yüzeyi bozacak bir işlem yapmadım. Kaba ve ince temizlik hepsi bu. Sap manda boynuzu ve "kulaklı", benim bu güne kadar gördüğüm hem en estetik hem de işlevsel bir sap, epeyce deformasyona uğramıştı ve bu şekliyle çok fazla dayanma şansı yoktu, yine manda boynuzu talaşıyla macun yaparak bu deforme alanları tamir edip eksik kısımları tamamladım, tamir edilen kısımların tesviyesi ve parlatması sonrası arada hiç doku farkı olmayacak şekilde yenilenmiş oldu. Gerek formu gerekse işçiliğindeki sadelik benim hoşuma gitti gerçekten, Sizlerle de paylaşmak istedim. Öyle sanıyorum ki, zaman içerisinde bu formun aynısını yorum katmadan yapacağım. Son olarak, bıçağın sertliği çok çok iyiydi, yeterli ve dengeli bir ısıl işlem yapıldığının kanıtı, bunun da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca kılıf çok kötü durumdaydı ve dikişleri atmıştı, yeniden aynı dikiş formuyla ve uygun ip kullanarak diktim ve deri bakımını yaptım. Aşağıya kaba ölçülerini veriyorum, yapmak isteyen arkadaşlar olursa ışık tutacaktır. Son fotoğraflar işlem sonrasıdır.
Toplam boy: 460 mm
Namlu Boyu: 315 mm
Sap Boyu: 140 mm
Sırt kalınlığı balçak tarafında 9 mm
Genişlik ( balçak tarafında) 30 mm
Genişlik ( yalancı ağız tarafında) 33 mm

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2021, 15:26:54 Gönderen: sefaçabuk »

Arıklı işi Cemil usta

• **
  • 183
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Bıçakçı
  • Yer: Çanakkale
Ynt: Eski Bir Kama
« Yanıtla #1 : 03 Aralık 2021, 15:30:40 »
Ustam ellerine sağlık. Uyruğu ve yapımı ile ilgili bir bilgi varmı?
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2021, 16:07:37 »
Sağolasın,
o konuda bilgi yok ne yazık ki. Aile yadigarı olduğunu biliyorum o kadar.

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2021, 16:32:24 »
Sefa hocam eline emeğine sağlık. Sizin elinize geçmesi herkesin adına çok iyi olmuş bence. Restorasyon öyle herkesin yapacağı bir iş değil, malum. Sigara paketi kadraja girmese ben "Bu da kama irisiymiş herhalde. Baya saldırma gibi" diyordum. :D Bu aralar gördüklerimi oranlayamıyorum galiba.

Bence restorasyon dediğimiz iş böyle olmalı. Youtubeda son zamanlarda sıkça türeyen restorasyoncuların yaptıklarını izliyorum, kendi iddialarına göre (örneğin) 1. Dünya Savaşı dönemi bıçağı alıp elektroliz, yüzey taşlama, yeniden ağız açma, zımpara ve polisaj sonrası bildiğiniz yeni üretilmiş ürüne dönüştürüyorlar. Sapı iş görür olsa bile yeni sap yapıyorlar falan, ben cidden bu antikalara üzülüyorum videolarda gördükçe. Nihayetinde bunlar çalışması gereken makineler değiller, antika değeri olan el işçiliği ürünler. Genel kanı nedir bilemiyorum ama bana katılanlar olacağını düşünüyorum. Sizin konu nezdinde içimi döktüm, kusuruma bakmayınız.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Yasin UZ

• 579
  • Yasin UZ - 1993
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #4 : 03 Aralık 2021, 19:30:15 »
Sefa Ustam ellerinize sağlık, şahsen kama adına çok mutlu oldum sizin gibi bir ustanın ellerine düştüğü için çok mutlu olmalı  8)

Bu aralar gördüklerimi oranlayamıyorum galiba.

Eserlerde ne kadar ince işçilik ve detay varsa beynimiz, eseri gözle göremediği sürece büyük algılamaya meyilli oluyor. Buna beklenmedik el işçiliği diyebiliriz sanırım  :D

dela

• *
  • 2120
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #5 : 03 Aralık 2021, 19:48:04 »
Hocam eline sağlık.

İyi ki sizin elinizden restore edilmiş. Neler yapıyorlar. Neler...
Foruma üye olmuş, ama bir türlü merhaba bölümünden kendini tanıtıp aktif olmamış bir arkadaş var. Ali İhsan SÖKER.
Bir sebepten, bu tür formlardan zamanında epey görmüş olduğunu bildiğimden resimleri gönderdim.
Özetle söylediği şu.
Kamadan ziyade bu ve türevlerinin saldırma olduğu.
Ermeni ustalardan bizimkilerin öğrenip (Ben de birkaç örnek görmüştüm. Ermeni ustaların yaptıklarında motifler farklı oluyor.) yaptıkları ürünler olduğu,
Afyon yöresine ait olduğu ve "Afyon karaser" diye bilindiği.  (Google, bu isimde bir sonuç vermedi)

Varsa başka ayrıntı, kendisi aktif olursa bildiklerini anlatır.

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2021, 19:55:55 Gönderen: dela »

« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2021, 21:59:02 »
Çok sağolun arkadaşlar  :2up
Restorasyon çok hassas bir konu, mümkün olduğunca eski dokuya müdahale etmemekte yarar var.
Mehmet hocam, aslına bakarsan bence de kama değil saldırma, ama saldırma yazmak istemediğim için kama yazdım  ;)

İbrahim BAŞEĞMEZ

• 298
    • YouTube
  • Yer: ESKİŞEHİR
« Yanıtla #7 : 03 Aralık 2021, 22:41:52 »
Sefa usta ellerine sağlık. Kama için büyük olduğunu düşünüyordum ki son mesajda yazmışsınız.

selcuk.eren

• 208
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #8 : 04 Aralık 2021, 16:35:36 »
hocam aletin menşeini, tarihçesini vs. bilmediğinizi söylemişsiniz. fakat en azından antika mıdır? yada 30-40 yıllık mıdır? fikriniz var mı? yani üstündeki işlemeler ve işlemelerin önündeki oluklar, yapan adam tarafından bence çok ilginç yorumlanmış. işlemeler elle yapılamayacak kadar kusursuz (sanki günümüzdeki gravürcülerin teknolojik aletleriyle yapılmış gibi). oluklardaki estetik anlayışı da sanki günümüz zevkine hitap ediyor gibi. kısacası alet gerçekten çok eski ise, ustasına şapka çıkarmak kaçınılmaz gibi. selamlar.

Ersin Özdemir

• 2442
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #9 : 04 Aralık 2021, 20:47:27 »
Sefa hocam elinize sağlık , ben namlu üstündeki kanal, olukları çok beğendim ayrıca kabzenin sonundaki avuç hayasinin o oturma yeride çok güzel ,her halde çok guzel bir tutuş hissi vardır diye tahmin ediyorum.

« Yanıtla #10 : 04 Aralık 2021, 23:58:16 »
Selçuk, özellikle saptaki boynuz üzerindeki zamana bağlı tahribata bakılırsa en az 100-150 yıllık vardır diyebilirim, belki de daha fazla. İşlemelere detaylı bakarsan tam da elle yapılmış olduğunu görebilirsin, bence kusursuz bir işçilik yok, hatta kusurlu bir işçilik var ve elde yapıldığı çok belli  ;) Oluklara gelince, bu oluklar genellikle dövme yoluyla oluşturulup sonrasında tesviye edilen oluklar, kusursuzluk konusunda, kesinlikle kusursuzlar ve ayrıca estetik bence. Oluk açmak aşırı zor bir iş değil ve o dönemin aletlerini kullanarak şu anda da kusursuz oluk açılabiliyor, ben açtım diye övünmek adına söylemiyorum kesinlikle ama şu an üzerinde çalıştığım Wakizashi de de en az bu kusursuzlukta elde açılmış oluklar var ve hatta detaylarıyla bence bundan daha zor. Sonuç olarak aslında, denemediğimiz için çok zormuş gibi gelen işler ama aslında iş inada bindiğinde yapılabilen işler  ;)
Ersin, sağolasın, sap üzerindeki serçe parmak oyuğu bir efsane ve kesinlikle mükemmel bir tutuş sağlıyor, neredeyse "her bıçakta olmalı" türünden.

orkunaydin350

• *
  • 1876
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 06 Aralık 2021, 08:31:23 »
Hocam emeğinize sağlık, iyi ki size emanet edilmiş. Anladığım kadarıyla bu fotoğraflar siz müdehale etmeden önceki halleri değil mi? Saptaki kırıklara ve ağızdaki birbirine ters yöndeki çiziklere istinaden öyle düşündüm, doğru mu?

orhanbilgin

• 657
  • Orhan Bilgin
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #12 : 06 Aralık 2021, 15:10:57 »
Ellerine sağlık ustam. Bu tarz bir kulak ilk defa görüyorum. Çok özgün ve estetik bir esermiş

« Yanıtla #13 : 06 Aralık 2021, 17:49:14 »
Hocam emeğinize sağlık, iyi ki size emanet edilmiş. Anladığım kadarıyla bu fotoğraflar siz müdehale etmeden önceki halleri değil mi? Saptaki kırıklara ve ağızdaki birbirine ters yöndeki çiziklere istinaden öyle düşündüm, doğru mu?
Sagolasın Orkun, ilk yedi fotoğraf bana geldiği hali diğerleri işlemden sonrakiler.

Ellerine sağlık ustam. Bu tarz bir kulak ilk defa görüyorum. Çok özgün ve estetik bir esermiş
Çok sağol Orhan, ben de bu formda ilk kez gördüm, bence de estetik gerçekten.

selcuk.eren

• 208
  • Meslek: memur
  • Yer: balıkesir merkez
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2021, 23:35:12 »
yyyyani bazı adamlar var, normal akışın dışına çıkabilen hayal dünyalarında tüm bilgi ile tecrübeyi sentezleyerek, detayda veya tüm kompozisyonda özgün bir şey ortaya çıkarıp, malzemenin üstüne kendi şahsiyetlerini imza gibi işleyebiliyorlar. ülkemizde veya dünya ölçeğinde var böyle özel adamlar. bıçak üstünde yaptığı bir iki numarayla resmen size göz kırpıyorlar. bazen çok basit ama orjinal bir şey görüp, 'nasıl olur da şimdiye kadar bu basit ve çok güzel şeyi kimse düşünmemiş' demekten alamıyorum kendimi. bir de şu çarpıcı fikir var: sizin bir dönemde yaptığınız ve belki bir süre sonra yaptığınızı bile unuttuğunuz bir iş vesilesiyle, bir çok insan 100-150 yıl sonra, acayip ortamlarda sizden bahsediyor... falan. neyse fazla uzatmayayım. ustasının ruhu şad olsun. hocamızın da eline sağlık...

Şeref Acar

• *
  • 1567
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2021, 11:27:16 »
Hocam eline sağlık

Bir kez daha senden, çok önemli bir ders almış olduk. Örnek niteliğinde bir restorasyon olmuş.

« Yanıtla #16 : 07 Aralık 2021, 12:42:58 »
Sağolasın Şeref.

Abdullah BAYRAM

• magblozyVE
  • 344
  • Meslek: Elektrik Teknisyeni
  • Yer: Konya
« Yanıtla #17 : 22 Şubat 2022, 14:38:16 »
Kamanın asaletine hayran kaldım, namı diğer "Kemeraltı demircisi" Ali ağabey, antika niteliği taşıyan aletlerin genelde sertlik ve kalite konusunda problemli olduğunu söylemişti. Restorasyon yapılan bu kamanın sertlik konusunda iyi olduğunu duymak beni ayrıca sevindirdi, ellerine sağlık ağabey...

« Yanıtla #18 : 22 Şubat 2022, 15:00:50 »
Sağolasın Abdullah.

Mehmet GENÇ

• 2368
  • Mehmet GENÇ-1969
    • gencbicak
  • Meslek: Bıçak imalatı-Makine Teknikeri 0 536 215 93 26
  • Yer: Giresun Merkez
« Yanıtla #19 : 24 Ocak 2024, 15:52:40 »
Sağolasın,
o konuda bilgi yok ne yazık ki. Aile yadigarı olduğunu biliyorum o kadar.
Hocam bu karadeniz işi bizim giresun saldırması dediğimiz bıçağın birebir aynısı bende resmi var. Hep pilanladım ama fırsat olmadı
''Keskin Bıçak Ençok Sahibini Keser''