Bıçak Sanatı - Forum

Taşlama Makinesine Takılan Ağaç Kesici Kazasının Sonuçları

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Selamünaleyküm ustalarım, abilerim, kardeşlerim. Bugün bir kaç güvenlik konusu okuyunca madem bıçak işine tam girişemedik, bari forumda bir kaç şey yazayım, hem de insanlara tehlikeler konusunda hatırlatıcı olayım diye konuyu açıyorum. Biraz uzun yazabilirim, anlatacağım şeyleri kısaca anlatamama sorunum var, şimdiden belirteyim.  :D

Kendimi tanıtmıştım, demir doğramacı bir babanın çocuğu olarak el aletlerinin içinde büyüdük. Elime alıp da kullanmadığım el takımı kalmamıştır dersem yeridir. Hatta çocukken oyuncak niyetine bile oynardık. Üstelik lise ve üniversite zamanlarında okul masraflarını çıkartmak adına inşaatta boya, alçı, mantolama işlerinde 8 sene çalıştım. Yani elime aldığım aleti neredeyse ustalık derecesinde kullanabilirdim.

Yine inşaatta çalışırken merdivenlerin basamaklarını yerleştiriyoruz mdf tarzı sunta malzemelerden. Basamaklar merdivenin yanağında kullandığımız profillere tam oturmadığı için ölçüye göre taşlama aletinin ucuna takılan kesiciyle kesip biçiyoruz. Suntanın altına bir tane kova, suntaya ayağım ile basıyorum. Güvenlik falan hak getire yani. Akşam vakti, işi bitirelim de gidelim diye düşünüyoruz. Bir de aklımdan "Vakit çıkmadan eve gitsem de namazımı rahat rahat evde kılsam" diye düşünüyorum. Kafa hafiften dağılmaya başlamış anlayacağınız.

Tam bu esnada gözüm bi karardı, ne olduğunu anlamadım. Kolunuzu en arkaya götürün kendinizi zorlayarak, işte o kadar geriye fırladı kolum. Herhangi bir acı hissetmiyorum o anın sıcaklığıyla ama elimi gördüğüm anda kan beynime sıçradı. Sol işaret parmağımın yarısından ilerisi yok. O anda aklımdan bin bir türlü şey geçiyor, "Ulan ben muhasebeciyim, eli parmağı olmayan adamı çalıştırırlar mı hiç? Bu parmak koptu gitti ben ne yapacağım." falan bir sürü düşünce aklımda. Baktım ki kesici tam parmağımın eklemine denk gelmiş, eklem kemiğini kırınca parmak tutunamayıp aşağı bükülmüş. Bunu görünce hemen düzelttim. Tabi bu anlattıklarım neredeyse 1 sn falan sürdü.

O esnada ustam (öz eniştem olur) beni görünce kilitlendi kaldı. Hemen yüksek sesle elimi gösterince kendine geldi, aşağıya arabaya koşup hastanenin yolunu tuttuk. Gittiğimiz hastane çok kötü olduğunu, Konya'da bunu yapabilecek 2 hastane olduğunu söyledi. Koştur koştur neredeyse 20-30 km uzaktaki hastaneye gittik yine. Tabi bu esnada benim elimin acısı başladı fakat nasıl bir acı. Sabır çeke çeke hastaneye geldim, doktoru evinden çağırdılar, gelmesi gecenin 10unu buldu. Doktor incelemek zorunda elimi ama o yaptığı hareketler canımdan can alıyor. BU KISMI OKUYUNCA BİLE HASSASLAŞANLAR OKUMASIN Parmağımın üst tarafında hiç et kalmamış, kesici iyi pişmiş bir tavuk eti gibi parça parça etmiş. Kemik tamamen görülebiliyordu. Ertesi sabah parça siparişi geldi, ameliyata aldılar, kolum uyuşmadığı için komple uyuttular. Ameliyat 3 saatten fazla sürmüş. 2 parmağımda 50-60 arası dikiş var. Yapılan işlemin adı plastik cerrahi.

Hastanede 1 hafta kadar yattım, narkozun etkisinin tamamen geçmesi 2 gün kadar sürdü. 1 hafta kadar da sersem hissettim kendimi. Sonrasında eve çıktım ama üstümü giyemiyorum, tuvalete gitmek bile istemiyorum, duş alamıyorum, kış günü kazak giyiyoruz, dikiş iplerine değince inanılmaz bir acı hissediyorum, hayatımın en kötü günleriydi. Yaşım da genç, sanırım 19-20 civarıydım, psikolojik olarak da çöktüm iyice. Çalışamadım, evde yattım sürekli vakit geçiremedim, o ameliyatla yerleştirdikleri parçanın kaynama süreci sürekli sızılı geçiyordu. O günden sonra hep "Allah kimseye bir uzvunun eksikliğini yaşatmasın" diye dua ederim.

Şu anda sadece işaret parmağımda biraz hareket kısıtı var, bunun geçmeyeceğini söylediler. Zaten üstünden 9 seneye yakın bir zaman geçti, olup olacağı bu. Bir de aşırı hassaslık var elimde tabi ki. Bir yerlere çarpınca diğer yerlerimden daha fazla acıyor. Aşağıya elimin röntgenini ve şu anki hâlini koyuyorum, bıraktığım linkte de pansuman yapılırken çektiğim fotoğraf var. Görünce kendini kötü hissedenlerin bakmamasını öneririm. Kötü bir görüntü.

Uzun lafın kısası, yıllarca çalıştığım malzeme neredeyse parmaklarımdan edecekti. Bu kadar parçalayıcı bir malzemenin bileğime gelme olasılığını düşününce dehşete kapılıyorum resmen. Sürekli dikkat etmeliyiz, aletleri amacı dışında kullanmamalıyız. Kafamız dalgınsa işi bırakmalıyız. Koruyucu ekipmanları sürekli kullanmalıyız. İşimizi aceleye getirmemeliyiz. Gerçekten bir anlık göz kırpması sizin hayatınıza mal olabilir, Allah korusun.

https://drive.google.com/file/d/1rRlor1cDbQCmhjUoIiBd9FDjwO9px327/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1HQOJhg6G7epfa1j2PF2Ihte7PH57B6iP/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1khf9VET_6oUtreJ_ZABzBmY3TkpWAud2/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1bUSJjidyFDPbRf9C3Yma3vs36yoF41pA/view?usp=sharing

BU LİNKTE RAHATSIZ EDEBİLECEK GÖRÜNTÜ VARDIR. HASSAS BİRİSİYSENİZ BAKMAYINIZ!

https://drive.google.com/folderview?id=1c_D-Jy6HkqI4wvmLL1c5NaCBN0DSPcTH
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
Ynt: Taşlama Makinesine Takılan Ağaç Kesici Kazasının Sonuçları
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2021, 19:29:07 »
Öncelikle geçmiş olsun tatsız bir hikaye gerçekten, şimdi bir sorun yoktur umarım  :( Bu aletleri kullanırken biraz korkarak kullanmakta fayda var, rahatlık kötü sonuçlara yol açıyor dediğiniz gibi.

Yasin UZ

• 579
  • Yasin UZ - 1993
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2021, 20:03:26 »
Geçmiş olsun Mustafa. farkındalık oluşturmak adına faydalı bir paylaşım olmuş.
Allah kimseye göstertmesin. Malesef iş güvenliği hususunda ülkece tedbirsiz davranıyoruz.
Hiç bir güvenlik önlemi almadan çalışan kişilere ''Görüyon mu bak işte gerçek usta böyle olur'' gibi yakıştırmalar yapılmaya devam ettikçe daha çok canlar yanar..

mehmet_

• 1011
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2021, 20:17:06 »
Çok geçmiş olsun. Fotolara cesaret edip bakamadım.
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2021, 09:48:24 »
Öncelikle geçmiş olsun tatsız bir hikaye gerçekten, şimdi bir sorun yoktur umarım  :( Bu aletleri kullanırken biraz korkarak kullanmakta fayda var, rahatlık kötü sonuçlara yol açıyor dediğiniz gibi.

Teşekkür ederim Hüseyin Bey. Bir sorun yok şükür. Sadece yazdığım gibi biraz hareket kısıtı var ama bana hiç bir zararı yok. Tabi bazen sol elimde bir şeyleri uzun süre kavramam gerekirse (Boya sırığı, çekiç, fırça vs) biraz parmakta ve elde yorgunluk oluyor. Haricinde iyiyim. Ucuz atlattık diyebiliriz.

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2021, 09:52:23 »
Geçmiş olsun Mustafa. farkındalık oluşturmak adına faydalı bir paylaşım olmuş.
Allah kimseye göstertmesin. Malesef iş güvenliği hususunda ülkece tedbirsiz davranıyoruz.
Hiç bir güvenlik önlemi almadan çalışan kişilere ''Görüyon mu bak işte gerçek usta böyle olur'' gibi yakıştırmalar yapılmaya devam ettikçe daha çok canlar yanar..

Çok teşekkür ederim Yasin hocam. Aşırı tedbirsiziz hem de. Aslında bunun nedeni de biraz ülkemizin yapısıyla alakalı. Sürekli çalışmak, bir şeyleri hızlı bitirmek zorundayız. İskelede, çatıda güvenlik ipi olmadan çalışmalar, vinçlerin ayaklarını tam açmadan yük kaldırmalar, yol bir an önce bitsin diye hızlı gidip kaza yapmalar (özellikle kamyon ve otobüslerde) hep işin bir an önce bitmesini istememizden dolayı kaynaklanıyor. Bunun işveren açısından da bakıldığında sorunu var çalışan açısından da. Güvenliğe çok önem vermeliyiz.

Son cümlenizde de aşırı haklısınız. Biraz kabul görme, biraz gösteriş yapma isteğimiz de var aslında içimizde. En iyi usta evine sapasağlam giden ustadır, gerisi hikaye.

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2021, 09:54:42 »
Çok geçmiş olsun. Fotolara cesaret edip bakamadım.

Çok teşekkürler Mehmet hocam. Hassas iseniz son linke bakmayın. Yukarıdaki dört linkin ilk ikisi parmağımın şu anki fotoğrafları, son ikisi de röntgen fotoğrafları. Bunlarda rahatsız edici bir durum yok.

karemisola

• 615
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
Geçmiş olsun ustam.
Yine çok yakın ve genç bir arkadaşım 2 gün önce taşlamaya kaptırmış elini. Durumu tam bilmiyorum ama kötü diyorlar.
180 mm hafif bir makineye korumayı çıkarıp 230 taş takıyordu. Her gördüğümde aman dikkat et diyordum. O da "alışınca tehlikesi filan kalmıyor" demişti. Çocuk ta ortaokuldan beri kaynak çatı işi yapan biri.
8-10 bin devirlerde dönen herhangi birşeyin şakası hiç yok.

Murat AKIN

• 618
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
Öncelikle geçmiş olsun.

Kaza yapma riski en çok olan uygulama spiral taşına testere takıp kesme yapma.

Spiral taşı bir yere bağlı olmadığından ilerleme ve hareket kontrolu olmuyor.
Testere dişine kalın bir parça gelmiş gibi oluyor, taşı fırlattırıp atıyor. tek elle tutulduğundan yaralanmalara yol açıyor.

Şeref Acar

• *
  • 1567
  • Yer: sarıyer
Başka yerde uyarı yapmıştım burada da tekrarlayayım. Spirale, ağaç ucu takmıyoruz. Bunu kanun gibi kabul edin.

Ayrıca bu ağaç testerelerinin her türlüsünün tehlikesi büyüktür. Ve aklınıza gelmeyecek olaylar tam olarak bir anda meydana gelir.

Yatar daire testere parçayı sipere sıkıştırırsa arkaya mermi gibi fırlatır. Daha büyüğü var yazmayayım fobi yapar. Gönye kesmede makine durmadan elinizi bıçağın altına götürmeyin. Sunta kesmenin geriye doğru yürüme eğilimini unutursanız bacağınız gider. Bunların en güvenlisi şerit testeredir.

Siz siz olun marangoz makinalarını bir ustadan öğrenmeden kullanmayın.
Tekrar ediyorum neler yapacakları aklınıza bile gelmez.

MustafaV

• 748
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #10 : 17 Temmuz 2023, 21:41:14 »
Geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim. Şu an bir sıkıntısı yok, şükür. İyi kurtardık. Doktorum da şansıma çok iyi çıkmıştı o zaman.

Şeref ustama katılıyorum, bu alete bu kesiciyi takmamalıyız. Güçlü aletlerle çok dikkatli çalışmalıyız. Hatta eğeyle, zımparayla, mengeneyle bile çok dikkatli çalışmalıyız. Şakası yok. Daha geçen gün yine kesici taş patladı. Allahtan muhafaza takılıydı. Muhafaza, gözlük vb asla ihmal etmeyin. Sanayide çalışırım, ne kazalar oluyor neler. Aman dikkat lütfen.

orkunaydin350

• *
  • 1876
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 21 Temmuz 2023, 07:32:48 »
Çok geçmiş olsun, Allah bir daha yaşatmasın, hepimizi korusun.