Bıçak Sanatı - Forum

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... Sonraki Sayfa
1
Sabit Namlu / Edc seri ve Nessmuk
« Son İleti Gönderen: Şaban Kurt Bugün, 00:52:58 »
Merhabalar öncelikle Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramınız kutlu olsun :)
    Renkli ve farklı bir çalışma olduğu için forumdada paylaşmak istedim işler standart ilerlediğinde forumdada paylaşma gereksinimi duymuyorum açıkçası.
   Bolca edc ve iri bir nesmuk görselleri ile biraz forumu renklendirelim  :)

Çelikler N690 4116 ve 80Crv2
     Toplam boy 160 mm
     Kalınlık 3,85 4.2 mm arası
     Kabzalar ceviz, zeytin, huş, söğüt, mango,kestane çoğu stabilize diyebilirim.

Nesmuk 260 mm
     Kalınlık 4.2 mm
     Kabza Stabilize Huş.

2
Ay etkisi bildiğimizden çok daha fazla demek. Biraz daha detaylı bilgiler rica ediyorum. Belki burada belki ayrı bir makale olarak olabilir.

3
Sabit Namlu / Ynt: Yakut O1 (K460)
« Son İleti Gönderen: dela 10 Mayıs 2024, 20:31:42 »
Hocam eline sağlık
Yakut işinde kalitesin, bravo
Sağolasın.  :)
4
Bahçecilik sebze ve meyve dikimlerinde buna dikkat edenler çoktur.

Toprak altına atılan sebze tohumlarıyla toprak üstü yetişen sebzelerin ekim zamanlarını ayın durumuna göre düzenliyorlar.
5
Mercek Altında / Ynt: Hüsran
« Son İleti Gönderen: Yasin UZ 09 Mayıs 2024, 18:26:18 »
Cem Hocam teşekkür ederim  :)
6
Yazıyı okumadan ben de hemen başlığa ve Şeref ustamın sözlerine istinaden yazayım;

Bi tanıdığım var, ağaç kesim, bakım, aşılama işleriyle bolca uğraşır ve geçen hafta muhabbet arasında bunu anlatmıştı. Ekinlerin ekim-söküm zamanları, ağaç budama ve kesme zamanlarıyla ilgili. Ay eskimeye dönünce ayın gel-git etkisi sebebiyle ağaca yürüyen suyun daha az olacağını söylemişti. Direkt aklımda oturmuştu. Eskiden bunlar bilinen yöntemlermiş, kendisi de yine eski nesilden birilerinden öğrenmiş.

Çalışmayı da hemen arşive aldım, müsait bir zamanda okuyacağım Şeref ustam paylaşımın için çok teşekkürler.
7
Mercek Altında / Ynt: Hüsran
« Son İleti Gönderen: cem eser 09 Mayıs 2024, 09:32:28 »
Öncelikle söylemeliyim ki çok şık bir çalışma olmuş. Büyük talihsizlik olmuş. Geçmiş olsun.
8
Bizimle de paylaştığın için çok teşekkürler ustam. Henüz gönderini okumadım, içeriğinde var mı bilmiyorum ama ben de aynı şeyleri eski ustalardan(dedem) çıraklarına(babam) ve birbirlerine aktarılırken duydum. Kesilen ağaçların tomruk ve kalas haline geldikten sonra kurtlanmasının en büyük sebebi de buymuş.

Araştırmayı okumak için sabırsızlanıyorum, bakalım bende kalan bu eski bilgi gerçekten doğru mu heycanı içindeyim. :2up
9
Merhaba arkadaşlar

Mahalleden bir abim böyle araştırmaları çok sever. Bu gün bana bir akademik çalışma göndermiş. Ben de bunu forumla paylaşmak istedim.

Çalışmada ağaçlardaki suyu ay döngüsüne göre test etmişler.

Ay eskisinde kesilen ağaçların yeni ayda kesilenlere oranla daha az suya sahip olduğu ile ilgili geleneksel bir inanış varmış. Bu eski dünyanın muhtelif yerlerinde eski ustalardan kalma bir bilgiymiş, ben de yeni öğrendim. Çalışmada bu test ediliyor.

Tabi ki tek başına bir etken değildir bu. Mesela ağaçların kış aylarında daha az suya sahip olduğunu duymuşuzdur, bununla birlikte bakı faktörü de geleneksel olarak bilinir. Kuzey yöne bakan ağaçların daha sıkı olduğu söylenir.

Çok uzatmayayım okunacak çok şey var; https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/195898
10
Sabit Namlu / Ynt: Yakut O1 (K460)
« Son İleti Gönderen: Şeref Acar 08 Mayıs 2024, 22:23:33 »
Hocam eline sağlık
Yakut işinde kalitesin, bravo
Sayfa: [1] 2 3 ... Sonraki Sayfa