Bıçak Sanatı - Forum

Ankara Sıcak demir dövme atölyesi?

Eren

• **
  • 116
  • Yer: Ankara
Ankara Sıcak demir dövme atölyesi?
« : 08 Şubat 2015, 17:51:44 »
Herkese tekrar merhaba sormak istediğim Ankara da atölyesinde haftasonu  demir dövebileceğimiz bildiğiniz tanıdığınız usta var mı forumda ya da  atölyesinde demircilik konusunda kurs verebilecek kimse şöyle toplanıp 3-5 kişi çalışmayı izlmek için ya da var mı kimse ? teşekkürler

Kutsal

• 2123
  • Meslek: Çırak-48
Ynt: Ankara Sıcak demir dövme atölyesi?
« Yanıtla #1 : 08 Şubat 2015, 21:08:37 »
Nerede bizde o şans :D
 Istanbuldakileri  kiskaniyorum bu yönden,  daha organizeler.
Şaka bir yana,  ben, forumda öyle bir bilgiye  hiç denk gelmedim.
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2015, 08:44:27 »
Sıcak demir döven görmedim ama Mogan bıçak gibi bir şansınız var. Öğrenmek isteyen herkese bildiklerini öğretiyorlar.
Okinawian

Volkan

• 1053
  • A. Volkan PAZ
  • Meslek: Tekniker
  • Yer: Malatya
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2015, 08:58:48 »
Sıcak demir döven görmedim ama Mogan bıçak gibi bir şansınız var. Öğrenmek isteyen herkese bildiklerini öğretiyorlar.

Büyük nimet.  :2up
Emniyetsiz çalışmak, hastaneden sevk almaktır. Önce iş güvenliğimiz !!!

Kutsal

• 2123
  • Meslek: Çırak-48
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2015, 10:22:34 »

İlk fırsatta kapılarını çalacağım. ;D
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2015, 19:35:39 »
Var sıcak dövmeci  Ulusta 2 tane biri suluhanın içinde kurban ticaret ama  yanılmıyorsam dövme atölyemiz ostim de diyordu , öteki de  ulustan operaya inerken  solda ,arada bir yerdeydi .Daha ilk bıçak merakına gitmiştim yanların da memnun kalmadım hiç ; bıçak yaparmısınız , yok ; çelik var mı satacağınız , yok ; nerden bulurum , ostime bak bulursun   ; çeliği getirsem de siz sadece dövseniz ben sapını yaparım , yok :) . Kurban ticarete giderim de oraya bir daha ayak basmadım.Siz yine de bir yoklayın bakın ne var ne yok. Kolay gelsin.

forester

• 307
  • Murat pekdemir-1975
  • Meslek: müzmin işsiz ...
« Yanıtla #6 : 20 Şubat 2015, 16:22:57 »
Var sıcak dövmeci  Ulusta 2 tane biri suluhanın içinde kurban ticaret ama  yanılmıyorsam dövme atölyemiz ostim de diyordu , öteki de  ulustan operaya inerken  solda ,arada bir yerdeydi .Daha ilk bıçak merakına gitmiştim yanlarına da memnun kalmadım hiç ; bıçak yaparmısınız , yok ; çelik var mı satacağınız , yok ; nerden bulurum , ostime bak bulursun   ; çeliği getirsem de siz sadece dövseniz ben sapını yaparım , yok :) . Kurban ticarete giderim de oraya bir daha ayak basmadım.Siz yine de bir yoklayın bakın ne var ne yok. Kolay gelsin.

Adem Tören

• 1066
  • Meslek: mobilya
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #7 : 23 Nisan 2015, 21:13:26 »
Var sıcak dövmeci  Ulusta 2 tane biri suluhanın içinde kurban ticaret ama  yanılmıyorsam dövme atölyemiz ostim de diyordu , öteki de  ulustan operaya inerken  solda ,arada bir yerdeydi .Daha ilk bıçak merakına gitmiştim yanların da memnun kalmadım hiç ; bıçak yaparmısınız , yok ; çelik var mı satacağınız , yok ; nerden bulurum , ostime bak bulursun   ; çeliği getirsem de siz sadece dövseniz ben sapını yaparım , yok :) . Kurban ticarete giderim de oraya bir daha ayak basmadım.Siz yine de bir yoklayın bakın ne var ne yok. Kolay gelsin.
aynısı basıma geldı celık varmı yok ıkı cekıç ben salıyayım yok en ne var dedım tahra var dedı :d cektım geldım
Bir işi bilen yapar az bilen Akıl verir bilmeyen eleştirir yapamayan çamur atar

Triton

• *
  • 37
« Yanıtla #8 : 23 Nisan 2015, 22:51:44 »
Bit pazarının içinde de var bir atölye. Ama orası labirent gibi. Sora sora bulabilirsiniz ancak.

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #9 : 25 Nisan 2015, 13:54:16 »
Kızılcahamamda var bi kaç dövme işi yapan, satır balta gibi şeyler yapıyorlar bıçak da yapıyorlarmı bilmiyorum..

freasde

• 32
  • Meslek: makina tekniker
  • Yer: ankara
« Yanıtla #10 : 02 Mayıs 2015, 15:59:52 »
Ankarada dövme atölyesi cok az olanıda bu tarz olaylara pek sıcak bakmıyor.
Sizinle mi ugrasacagim olayına gidiyorlar.
 Bende simdi yaklasik bir yildir bekleyen amerikadan getirtdigim 1095 ve 15n20 var ama dövme atölyesi bulamadıgım icin üc arkas elimizde celiklerle bekliyoruz.
Gun gelir bir firsatini bulup dover ve damascus yapariz insallah 8) 8) 8)

Triton

• *
  • 37
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs 2015, 19:59:51 »
Suluhan'da Kurban Ticarete muhakkak uğrayın. Kurban usta'nın torunu şu an işin başında. Çok sıcak karşıladı beni geçen gittiğimde. Pazar günü dahi atölyede oluyorum demişti. En azından tanışmak için uğrayın derim.
Dövme bıçak, balta ve özel siparişler üzerine çalışıyorlar.
2 adet de bıçak almıştım. Aşağıda fotolarını paylaşıyorum. St52 demişti sanırım çeliği için.

« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2015, 20:03:17 Gönderen: sparus »

Murat AKIN

• 617
  • Meslek: Emekli teknik öğretmen
  • Yer: Tekirdağ
« Yanıtla #12 : 02 Mayıs 2015, 23:14:14 »

St52 demişti sanırım çeliği için.

St52 bıçak için uygun bir malzeme değil, çünkü çok az sertleşir.

Triton

• *
  • 37
« Yanıtla #13 : 03 Mayıs 2015, 02:29:52 »
İşin o kısmı hakkında fikir dahi yürütecek tecrübem yok maalesef :)
Mutfak kullanımı için aldım bu bıçakları. Gayet ağır ve keskin bıçaklar. Kullanmaya başlayalı yaklaşık 2-3 hafta oldu ve henüz bileylemedim.
Kaç hrc sertliğe erişilebilir peki bu çelikle?

murat_can66

• **
  • 468
  • Meslek: özel güvenlik
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs 2015, 09:22:56 »
arkadaşlar ankara konusu olunca  dün  ulusda  itfaya meydanını gezdim ordan ulusa çıktım ve bir reklamcı buldum çelik kapı üzerine isim yazıyorlarya pirince deneme maksatlı itfaye meydanından aldıgım 10 liralık çakı üzerine yazı yazdırayım dedim balcak kısmına reklamcı arkadaş çok iyi  karşıladı balcak kısmına yazı yazdırmak istedigimi söyledim tabi yazarız  dedi balçak bir tarafına ad soyad diğer tarafına 66 YOZGAT 66  yazmasını istedim olur dedi yazı şekli nasıl istiyorsun dedi  örnek gösterdi  bende beğendigim yazı şeklini gösterdim bu arada çay söyledi ben çay içerken yazıyı yazmaya başladı  yazı işi bitttik sonra boyadı çok güzel oldu yazı kuruması için beklerken sordum çelik üzerine yazı yazarmısınız dedim yazarım ama denemedim hiç dedi  yanlız çelik üzerine yazı yazmamı isterseniz ısıl işlemden önce getirin deneyelim  büyük ihtimalle yazarım dedi sıkıntı olmazsa ama daha önce yazmamış artı  figür  yaparmısınız  dedim kalıbım yok dedi  ama figür  isterseniz lazerci veya elle figür işleyen usta bulursanız kalıba işletirseniz onuda her büyüklükte işlerim dedi  tekrar sordum ustam  bu boya çıkarmı diye usta 3 veya 4 yıl çıkmaz çay için teşekkür ettin sonra borcumuz nedir ustam dedim 5 lira verseniz yeterli dedi  burdan yazıyı itinayla yazan ustama teşekkürleri bir borc bilirim arkadaşlar ustadan  kalıp ölçülerini alsam  kalıba figür işlemeye yardımcı olacak ustalamızdan yardım bekliyorum  foruma selamlar

freasde

• 32
  • Meslek: makina tekniker
« Yanıtla #15 : 12 Mayıs 2015, 12:38:01 »
Beyler iyi gunler
Ankarada bu dovme işini yapacagımız yer yok mu.

tolgaTR

• *
  • 3
  • Meslek: Avukat
« Yanıtla #16 : 14 Mart 2019, 10:56:18 »
Merhabalar,

Ankara'da Samanpazarı'nda Ömer Usta var. Tüm Gölbaşı taşçıları taşçı çekiçlerini ondan alıyor. Küçük sevimli bir cami var, taştan onun sol karşısı. Yakında dükkanı kapatıp Bala civarı köy evinde ufak tefek çalışmayla devam edeceğini söylüyorlar. Fiyatları piyasanın üstünde, ama işi iyi özellikle taş çekici (madırgada) Pazarlık yapmayı sevmez.   

Afyon'da Uzunçarşı'da 3 tane usta var. İbrahim Usta bizim / sizin aradığınız türden bir insan. (Telefonunu yazacaktım ama belki forum kurallarına aykırıdır diye yazmadım) Fotoğraf çekeyim dersen çektirir, ben denemedim ama iki de ben vurayım desen yardım eder. Fiyatları diğer demirci ustalarına göre ucuz, işi iyi (örn tek parça kazma - çapa yapan pek kalmadı o yapıyor, fiyatı şimdilerde 25 TL) Onun yanındaki usta çekiç, bıçak çalışmıyor. Dükkanı, gittiğinizde esnafa sorun çünkü herkesin gördüğü tek bir demirci dükkanı var (Beşkardeşler) onun yanındaki aradan girin, 10 m lik bir çıkmaz sokak. Sevimli, sohbet adamı, iyinetli. Beşkardeşler Demir'in ustası biraz ne tutturabilirsem tarzında, İbrahim Usta gibi içtenlik vb. göremedim.

Elbistan'da sanayide 2 ya da 3 tane usta var. Kazma - kürekte genelde kaynak kullanıyorlar. Selamlama iyiniyetli ama ürünleri az, genelde tarıma dönük.

Siverek'te demirciler çarşısı var. İçlerinde en iyisininin Ramazan Usta olduğunu söyleyebilirim. Taş balyozu - demiri alacaksanız inanılmaz yüksek fiyatlar söylüyorlar. Balyozda AKİ (Denizli) herkesin bildiği iyi markadır. Geçen yaz 1 hafta önce Akiden balyozu kg ı 6,5 TL den aldım, bizim esnaf aynı balyozun kg ına 15 TL diyordu. 7 - 8 kg lık kendi üretimleri balyozlaraysa 350 TL fiyat çekiyorlar. Ancak şunu söylemelim, sert taşlara (bazalt örneğin) karşı en kaliteli - en iyi su verme işlemini buranın esnafı yapıyor. En az körelme, en sert malzeme onlarda. Ramazan Usta, diğerlerine göre daha makul fiyatlı bir esnaf.

Antalya'da Mark Antalyanın oraya yakın bir sanayi var, yürüyerek 2 km falan. Orada 2 sıcak demirci var.

Hatay'da Müzeye yakın yerde birkaç esnaf var. İşleri iyi, fiyatlar normal. Esnaflığı - yardımseverliği yerinde.   

Aydın - Bozdoğan'dan Milas'a giderken yolda Kavakdere köyü var. Orada adı sanırım Mustafa Ali'ydi, yine sıcak dövmeci var. Taş çekiçleri çok kaliteli. Fiyatı orta. Önden gitmeden sipariş vermek gerekiyor.

Bozdoğan'da Arap Usta var. Dedeleri zamanında Medineden mi Mekkeden mi ya da Mısır'dan mı gelmişti. Duvarda fotoğrafları var. İşçiliği iyi.

Umarım işinize yarar. Selamlar.

mehmet_

• 1011
« Yanıtla #17 : 14 Mart 2019, 11:56:19 »
Merhabalar,

Ankara'da Samanpazarı'nda Ömer Usta var. Tüm Gölbaşı taşçıları taşçı çekiçlerini ondan alıyor. Küçük sevimli bir cami var, taştan onun sol karşısı. Yakında dükkanı kapatıp Bala civarı köy evinde ufak tefek çalışmayla devam edeceğini söylüyorlar. Fiyatları piyasanın üstünde, ama işi iyi özellikle taş çekici (madırgada) Pazarlık yapmayı sevmez.   

Afyon'da Uzunçarşı'da 3 tane usta var. İbrahim Usta bizim / sizin aradığınız türden bir insan. (Telefonunu yazacaktım ama belki forum kurallarına aykırıdır diye yazmadım) Fotoğraf çekeyim dersen çektirir, ben denemedim ama iki de ben vurayım desen yardım eder. Fiyatları diğer demirci ustalarına göre ucuz, işi iyi (örn tek parça kazma - çapa yapan pek kalmadı o yapıyor, fiyatı şimdilerde 25 TL) Onun yanındaki usta çekiç, bıçak çalışmıyor. Dükkanı, gittiğinizde esnafa sorun çünkü herkesin gördüğü tek bir demirci dükkanı var (Beşkardeşler) onun yanındaki aradan girin, 10 m lik bir çıkmaz sokak. Sevimli, sohbet adamı, iyinetli. Beşkardeşler Demir'in ustası biraz ne tutturabilirsem tarzında, İbrahim Usta gibi içtenlik vb. göremedim.

Elbistan'da sanayide 2 ya da 3 tane usta var. Kazma - kürekte genelde kaynak kullanıyorlar. Selamlama iyiniyetli ama ürünleri az, genelde tarıma dönük.

Siverek'te demirciler çarşısı var. İçlerinde en iyisininin Ramazan Usta olduğunu söyleyebilirim. Taş balyozu - demiri alacaksanız inanılmaz yüksek fiyatlar söylüyorlar. Balyozda AKİ (Denizli) herkesin bildiği iyi markadır. Geçen yaz 1 hafta önce Akiden balyozu kg ı 6,5 TL den aldım, bizim esnaf aynı balyozun kg ına 15 TL diyordu. 7 - 8 kg lık kendi üretimleri balyozlaraysa 350 TL fiyat çekiyorlar. Ancak şunu söylemelim, sert taşlara (bazalt örneğin) karşı en kaliteli - en iyi su verme işlemini buranın esnafı yapıyor. En az körelme, en sert malzeme onlarda. Ramazan Usta, diğerlerine göre daha makul fiyatlı bir esnaf.

Antalya'da Mark Antalyanın oraya yakın bir sanayi var, yürüyerek 2 km falan. Orada 2 sıcak demirci var.

Hatay'da Müzeye yakın yerde birkaç esnaf var. İşleri iyi, fiyatlar normal. Esnaflığı - yardımseverliği yerinde.   

Aydın - Bozdoğan'dan Milas'a giderken yolda Kavakdere köyü var. Orada adı sanırım Mustafa Ali'ydi, yine sıcak dövmeci var. Taş çekiçleri çok kaliteli. Fiyatı orta. Önden gitmeden sipariş vermek gerekiyor.

Bozdoğan'da Arap Usta var. Dedeleri zamanında Medineden mi Mekkeden mi ya da Mısır'dan mı gelmişti. Duvarda fotoğrafları var. İşçiliği iyi.

Umarım işinize yarar. Selamlar.

Kıymetli bilgiler bunlar. Teşekkürler paylaşımınız için. Bu arada hoşgeldiniz aramıza.
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

tolgaTR

• *
  • 3
  • Meslek: Avukat
« Yanıtla #18 : 14 Mart 2019, 18:01:02 »
Çok teşekkür ederim Mehmet Bey,

Esasen uzun süre önce katılmak istedim ama üyeliğimin onaylandığını anlayamadığım için sadece forumda yazılanları okumakla yeniyordum;D  Bir süredir sıcak demirle ilgili yapılan tüm imalatlara (bıçak, balta, eski köy evlerinin kapı menteşeleri, taş çekici vs) merak sardım. Henüz pratiğe geçemedim ama internetten çok kaynak buldum onları okuyorum. Bir yandan da bir başka hobi taş duvar örümü, ham taşın işlenmesi vs. Böylece taş çekici, murç, keski, balyoz, hangi taşa hangi malzeme vs derken duvar işçiliğiyle demircilik merakı dirsek teması halinde ilerliyor.

Ustalarıma ve foruma katılan tüm arkadaşlarıma Selamlarımı sunarım.