Bıçak Sanatı - Forum

Anket

Forumdan nasıl haberiniz oldu? Kimden, nereden öğrendiniz?

Benim yada arkadaşımın google, yahoo vs ile arama yapınca karşım(ız)a çıktı
189 (64.7%)
Benim yada arkadaşımın başka bir forum sayesinde haberim(iz) oldu
46 (15.8%)
Benim yada arkadaşımın bicaksanati.com'a üye bir arkadaşı sayesinde haberim(iz) oldu
34 (11.6%)
Diğer (Ehehe, forumu kuranlar da mecruren buraya dahil oldu)
23 (7.9%)

Toplam Oy Verenler: 291

ANKET: Forumdan nasıl haberiniz oldu?

Yıldöner Aykurt

• *
  • 11
  • Komutan arkadan gelirse, asla lider olamaz. Attila
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Fethiye / MUĞLA
Ynt: ANKET: Forumdan nasıl haberiniz oldu?
« Yanıtla #60 : 10 Şubat 2017, 16:00:58 »
Bıçak yapımı ve çelik hakkında bilgi ararken haberim oldu.

Saygılar..
Ufka bakıyorum, iyi şeyler her zaman yakınımda olmuyor..

fatihsekmen

• *
  • 24
  • Instagram - fatihsekmenn
  • Meslek: Öğrenci
  • Yer: Zonguldak
« Yanıtla #61 : 12 Şubat 2017, 22:54:10 »
Sıcak Demir dövme hayalimi gerçekleştirmenin ardından bu işi ustanın tecrübesinin dışında daha bilinçli ve daha bilimsel nasıl yapabiliriz düşüncesiyle arama çubuklarında gezinirken rastlayarak haberim oldu, çok da iyi oldu :)
Instagram - fatihsekmenn

deniz_efe

• *
  • 4
  • Meslek: Elektrik/Elektronik Teknisyeni
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #62 : 25 Şubat 2017, 23:53:49 »
Hobi amaçlı; bağ budama makası ve aşı kaması araştırırken denk geldim ve üye oldum.

Lykia_horus

• 43
  • ozan şahin ANKARA
  • Meslek: İs Mak yed
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #63 : 23 Mart 2017, 22:42:29 »
Ufacık bir hevesle başladı bıçak yapımı, bir , iki, üç derken forum sayesinde hep Yen'i bir bıçak yapma isteği doğdu içimde. Yorum yapan destek veren bilgili ustalarıma çok teşekkür ederim.

Dogan27

• 92
  • Doğan
  • Meslek: Karışık
  • Yer: Gaziantep
« Yanıtla #64 : 23 Mart 2017, 22:48:54 »
Serdar kılıç belgesellerini izlerken bıçağa karşı bir zaafım olduğunu anladım. Bir bölümünde bıçak yapıyorlardı bende nasıl yapılır diye google amcaya sordum burayı gösterdi.

Hüseyin ÖKSÜZ

• *
  • 8
  • Meslek: Askeri Personel
« Yanıtla #65 : 21 Kasım 2017, 17:13:54 »
2015 yılının yanlış hatırlamıyorsam Temmuz Ağustos ayları tanıştığım bir abim sayesinde başlıyor hikaye. Ona yardım ederken bir ara bir inatlaşma sonucu bende yaparım demiş bulundum. Tabi o da benimle dalga geçti. Hemmen apar topar kuçakladım kullanılmayan bir land makasını. başladım makası hırpalamaya. Makas resmen yalvarıyor yeter diye.  Dedim bu iş böyle olmaz. 2 ocak 2016 da ısparta da bir bıçakçı ustasının yanına gittim. Selamünaleyküm-Aleykümselam. Dedim usta ben bıçak yapçam bana çelik ver. Usta yanındaki arkadaşları ile beraber (toplamda 3 kişi olmak üzere) başladılar bana yüklenmeye. Senin ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu? Yapamazsın edemezsin. Ona su vermesi var dövmesi var. Yapamazsın kesinlikle. Çocuk oyuncağı mı bu iş? gibi kelimelerle beni sıvamaları sonucu attılar dükkandan. İşin ilginci şu "senin yaptığını sat bana ben şekil vereyim" diyorum onu da yapmadı. Gurur yaptı kanımca. Neyse attılar beni dükkandan. Tabi bu benim suratımı kızartmakla beraber içimde hırs ve inatta oluşturdu. Dedim illa vardır bu işin meraklıları çelik ne kullanıyorlar? sapı nasıl yapıyorlar?balçak nedir?ısıl işlemleri nasıl yapıyorlar vs. İnternet'teki yoğun çabalarım sonucu buldum forumu. İyikide bulmuşum. bir sonraki iznimde adama yaptığım bıçağı gösterdim. Adam şok. :))

Şeref Acar

• *
  • 1556
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #66 : 21 Kasım 2017, 17:49:44 »
2015 yılının yanlış hatırlamıyorsam Temmuz Ağustos ayları tanıştığım bir abim sayesinde başlıyor hikaye. Ona yardım ederken bir ara bir inatlaşma sonucu bende yaparım demiş bulundum. Tabi o da benimle dalga geçti. Hemmen apar topar kuçakladım kullanılmayan bir land makasını. başladım makası hırpalamaya. Makas resmen yalvarıyor yeter diye.  Dedim bu iş böyle olmaz. 2 ocak 2016 da ısparta da bir bıçakçı ustasının yanına gittim. Selamünaleyküm-Aleykümselam. Dedim usta ben bıçak yapçam bana çelik ver. Usta yanındaki arkadaşları ile beraber (toplamda 3 kişi olmak üzere) başladılar bana yüklenmeye. Senin ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu? Yapamazsın edemezsin. Ona su vermesi var dövmesi var. Yapamazsın kesinlikle. Çocuk oyuncağı mı bu iş? gibi kelimelerle beni sıvamaları sonucu attılar dükkandan. İşin ilginci şu "senin yaptığını sat bana ben şekil vereyim" diyorum onu da yapmadı. Gurur yaptı kanımca. Neyse attılar beni dükkandan. Tabi bu benim suratımı kızartmakla beraber içimde hırs ve inatta oluşturdu. Dedim illa vardır bu işin meraklıları çelik ne kullanıyorlar? sapı nasıl yapıyorlar?balçak nedir?ısıl işlemleri nasıl yapıyorlar vs. İnternet'teki yoğun çabalarım sonucu buldum forumu. İyikide bulmuşum. bir sonraki iznimde adama yaptığım bıçağı gösterdim. Adam şok. :))
Güzel hikaye
Hepimiz aşağı yukarı bu tür küçük usta egolarıyla
karşılaşmışızdır. Sizin hikayenizde de azmin
kazanması sevindirici olmuş.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #67 : 22 Kasım 2017, 00:42:18 »
Güzel hikaye
Hepimiz aşağı yukarı bu tür küçük usta egolarıyla
karşılaşmışızdır. Sizin hikayenizde de azmin
kazanması sevindirici olmuş.
+1
Bu işler hokus pokus değil. Azim varsa, adım adım, sindire sindire ilerlenirse, araştırma, deneme yapmaktan, ter dökmekten kaçılmazsa illa ki başarılır.  8)
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

CANER AKSU

• 75
  • 44
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #68 : 22 Kasım 2017, 01:56:16 »
Önce Soytürk Dönmez ile, sonra Gökhan Bakla ile tanıştım. Sonra hop... Burdayım. Pek de iyi ettim.

Hakan Polat

• 245
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #69 : 22 Kasım 2017, 10:35:01 »
    İzmir'de geziniyordum. Çok güzel bıçaklar vardı av dükkanlarında. Ömürlük bir bıçak alayım dedim. Bora bıçaklar gözüme çarptı lakin fiyatı bana göre bayağı pahalı idi. O parayı gözden çıkardım ve almaya karar verdim. Başladım para toplamaya...
    Sonunda parayı topladım. Tam gidip almaya niyetlendiğimde aklıma bıçağı araştırmak geldi ve bıçak hakkındaki bir kaç yoruma denk geldim. O yorumlara da bu sitede denk geldim ama açıkçası daha siteyle tanışma aşamasına geçemedim. İyice düşününce bıçağa vereceğim paranın çok fazla olduğunu ve buna rağmen sağlam bıçak ihtiyacımı karşılamayacağına karar verdim. Sonra başladım İzmir'de turlamaya. Sanayide gezinirken bir kaç yere soruyordum. Sezgintay'a denk geldim ve aldım bir parça çelik.
     Lazerde kestirdim ve demircide ağız açtırdım, su verdirdim. Lakin ''ben yaptım'' diyemedim ve bu beni araştırmaya, bu siteyi öğrenmeye ve kurcalamaya itti. İlk çelik aldığım yerin aslında benim için uygun olmadığını, demircinin su verirken aslında ocakta paslanmaza su vermeye çalıştığını, hangi çeliği seçmem gerektiğini öğrendim ve yeni bilgileri hala öğrenmeye devam ediyorum.

Benim siteyle tanışma faslımda işte böyle...   O:-)

sercanvsbaran

• *
  • 8
  • Meslek: Elektronik bölümü brother yetkili servis
  • Yer: Gaziosmanpaşa istanbul
« Yanıtla #70 : 04 Aralık 2017, 10:58:38 »
Sürekli bıçak yapımı videolar izlerken soytürk ustada bahsedince çok faydası olur demisti bende öyle üye oldum :)

arel

• *
  • 13
  • Meslek: any smithing
  • Yer: greece
« Yanıtla #71 : 13 Şubat 2018, 02:02:33 »
çok zaman geçti, detay hatırlamıyorum, ama google ile aramaydı.

Bayram Sakarya

• **
  • 115
  • Bayram Barka
  • Meslek: Kalıpçılık Öğretmeni
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #72 : 16 Aralık 2018, 17:03:13 »
Kendime göre bir hobi arayışı içerisindeydim. Hüsnü hat çalışan bir talebe olarak hat kalemtraşları ve dövme bıçaklarla ilgili bilgi ararken forumla karşılaştım ve hemen üye oldum :) Gerçi bıçak yapmaya daha yeni başladım ama üç yıldır foruma üyeyim, severek ve merakla takip ediyorum.

:2up :2up :2up
"Kem alat ile kemalat olmaz"

mehmt

• 38
  • Meslek: Oto kiralama danışmanı
  • Yer: adana
« Yanıtla #73 : 17 Ocak 2019, 22:18:00 »
Arkadaş sayesinde sağolsun çok faydalı site

ugurluahmet

• *
  • 45
  • Meslek: Makine Mühendisi
  • Yer: Erzurum
« Yanıtla #74 : 12 Ağustos 2020, 21:45:26 »
internette bıçak yapımı hakkında bilgi ararken deryaya düştüm :)