Bıçak Sanatı - Forum

Dövme Çekici

Ali T.

• **
  • 232
  • Meslek: teknisyen-teknik öğretmen
  • Yer: Antalya-İstanbul
Ynt: Dövme Çekici
« Yanıtla #20 : 13 Nisan 2017, 22:04:49 »
Sefa hocam  çekiçlere olan merakımdan dolayı sap kısmıyla alakalı bir sorum olacak.Bir yazınızda akasyadan iyi sap olur demiştiniz.Akasyayı sap haline getirmek için dal kesmenin belli bir zamanı varmı? Ayrıca çatlamaması için nasıl kurutmalıyız.Bir kere çekicin sapı kırıldı ve kaza atlattım.Bu sebeple akasya ağacı antalyada da bulunduğundan bu ağaca yöneldim.Akdeniz yöresi köy kesimi genelde pelit denen bir dikenli ağacı tercih ediyor.Onun hakkında bilginiz varmı? Bu arada çekiciniz harika olmuş hocam.
Fakirlik insanı mucit eder...

« Yanıtla #21 : 13 Nisan 2017, 23:05:39 »
Sefa hocam  çekiçlere olan merakımdan dolayı sap kısmıyla alakalı bir sorum olacak.Bir yazınızda akasyadan iyi sap olur demiştiniz.Akasyayı sap haline getirmek için dal kesmenin belli bir zamanı varmı? Ayrıca çatlamaması için nasıl kurutmalıyız.Bir kere çekicin sapı kırıldı ve kaza atlattım.Bu sebeple akasya ağacı antalyada da bulunduğundan bu ağaca yöneldim.Akdeniz yöresi köy kesimi genelde pelit denen bir dikenli ağacı tercih ediyor.Onun hakkında bilginiz varmı? Bu arada çekiciniz harika olmuş hocam.
Ali, akasya sağlam lifleri olan bir ağaç ve gerçekten sağlam, hiç akasya dalı kurutmadım ama dişbudak dalı kurutmuşluğum var. Kendimce şöyle yaptım; dal yaşken dış kabuklarını sıyırdım ve düzgün kuruması için de balkon demirine düzgünce telle bağladım, kuruduğuna inanındığımda da söktüm. Gayet güzel ve düzgün kurumuştu. Akdeniz bölgesindeki makilerin hepsinin uygun dallarından sap olur, pelit,  piynar, karaçalı vs hepsi çok sağlam çalılar.

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #22 : 14 Nisan 2017, 06:08:09 »
Akasyadan super sap olur. Fakat "yalanci akasya" olacak. Bu agacin kökeni güney amerikadaki ormanlardir. Oradaki ismi Balta Kiran manasına gelmekte. Parka ve bahcelerde bolca bulunur dikenlidir.

Ali T.

• **
  • 232
« Yanıtla #23 : 14 Nisan 2017, 09:38:34 »
Sefa hocam Gökhan bey yardımlarınız için teşekkürler.Akasyayı deneyeceğim inş.Pelit yada piynar dediğiniz dikenli yapraklı bir ağaçtan sonbaharda çapa sapı yaptım.Kururken eğrildi.Üstüne ağırlık koyarak düzelttim biraz.Tel ile metale bağlama daha kolay ve mantıklı.Birde keser saplarında en pahalı kızılcık sap görüyorum.Kızılcık hakkında tecrübeniz varsa paylaşırmısınız?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #24 : 14 Nisan 2017, 10:12:17 »
Akasyadan super sap olur. Fakat "yalanci akasya" olacak. Bu agacin kökeni güney amerikadaki ormanlardir. Oradaki ismi Balta Kiran manasına gelmekte. Parka ve bahcelerde bolca bulunur dikenlidir.

Parmak boyunda çatallı dikenleri olan, tohumlarını taşıyan zarfı keçiboynuzuna benzeyen görünümdeki ağacı mı diyorsun? Katır tırnağı o.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #25 : 14 Nisan 2017, 10:15:21 »
...
Pelit yada piynar dediğiniz dikenli yapraklı bir ağaçtan
...
Bu da galiba kermes meşesi yada Ege'de (izmir) bilinen adıyla çıtırgan olsa gerek...
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2017, 13:36:14 Gönderen: Eylem Cengiz »
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ali T.

• **
  • 232
« Yanıtla #26 : 14 Nisan 2017, 12:53:26 »
Eylem bey pelit ve piynarın resimlerini araştırdım.Piynardan sap yapmışım isim olarak tam bilmiyordum .Piynar daha çok maki tarzı diken yapraklı ve kısa, pelit ise dikensiz uzun bir ağaç.Sizin çıtırgan dediğiniz piynarla aynı bitkiymiş.Piynarı çapa vs sap yapanlara tavsiye ederim gayet sıkı ve esneyebilen bir dalı var.Ama düz dalını bulması zor olan bir bitki.

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #27 : 14 Nisan 2017, 13:47:26 »
Bu arada bu adlar konusunda zırt pırt yorum yapan birisi oluşuma bir açıklama getireyim.

Yöresel olan şeylerin adlarının diğer yörelerdeki eşlerini çok zaman bilemiyoruz. Başka yöreye ait bilmediğimiz bir adla gelen tavsiye ise haliyle bize yabancı kalıyor o nedenle yöresel adları bulunan şeylerin bildiğim her yöredeki adını birarada anmaya çalışıyorum. Yoksa zinhar hiç bir yöredeki adlandırma diğerinden önde yada geride değildir, sadece fırsat bulup da farklı yöreleri gezip öğrenebildiklerimin bende kalmamasına çalışıyorum. :)

Çıtırgan'ı İzmir'e iş için gittiğimde bir büyüğüm vermişti. Bıçak muhabbeti yapmıştık, sağlamlık olarak çıtırganı yakıştırdığından vermişti. Düz, haydarlık bir sopaydı. Tabi şimdi azar azar eğe sapına falan dönüşüyor.
Namık Kemal
Instagram'da ben

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #28 : 14 Nisan 2017, 14:32:18 »

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #29 : 14 Nisan 2017, 15:10:08 »
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ali T.

• **
  • 232
« Yanıtla #30 : 14 Nisan 2017, 19:06:04 »
yöresel  olarak isimler değişiyor bunları öğrenmek güzel.İlerleyen günlerde bir madırga tipi çekiç yapma planım var onda kullanacağım sapıda kendim yapmak istiyorum inş.Bu O1 çeliği nette aradım ne mil ne kare bulamadım.Farklı isimlemi aratmalıyım ve nereden alabilirim?

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #31 : 14 Nisan 2017, 21:45:53 »
O-1 ne için, madırga mı? Onun yerine madırga için C45 yada 4140'ı önersem?
Namık Kemal
Instagram'da ben

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
« Yanıtla #32 : 14 Nisan 2017, 21:49:56 »
(Bunların kolay bulunabilmesinden dolayı)
Namık Kemal
Instagram'da ben

Ali T.

• **
  • 232
« Yanıtla #33 : 15 Nisan 2017, 14:43:07 »
elimde c45 kare profil var ama max 57 hrc gibi sertlik alındığından 59-60 hrc olabilecek bir malzemeye yönelmek istedim.C45 deneyiminiz varmı çekiçte?