Bıçak Sanatı - Forum

Uddeholm Sleipner Çelik Lama

kibrit

• **
  • 99
  • Yer: İstanbul
Uddeholm Sleipner Çelik Lama
« : 09 Ocak 2018, 14:35:29 »
Merhabalar, bu çeliğin ısıl işlem bilgilerini bulamadım,hangi ortamda vakumlu vakumsuz kaç derecede yapılır,bilen varmı acaba?

Osman Kurt

• 6285
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

kibrit

• **
  • 99
Ynt: Uddeholm Sleipner Çelik Lama
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2018, 15:38:54 »
Burdan ben bulamadım malesef  :'(

Osman Kurt

• 6285
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2018, 15:44:53 »
1030-1050c derecede 30dakika demleme  gerekiyor oksijensiz ortamda. Menevişi 200-250 derecede 2x2saat yaparsanız 59-60hrc 540derecede yaparsanız 62-63 HRC sertlik elde edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2018, 15:48:08 Gönderen: Osman Kurt »
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

kibrit

• **
  • 99
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2018, 17:02:30 »
Teşekkür ederim,D2 çeliğiyle aynı o zaman

yunus_cbn

• 1147
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2018, 18:50:30 »
Vayy demek yüksek menevisleme seviyor kerata 😀
Beni bu guzel havalar mahvetti

kibrit

• **
  • 99
« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2018, 22:28:51 »
1030-1050c derecede 30dakika demleme  gerekiyor oksijensiz ortamda. Menevişi 200-250 derecede 2x2saat yaparsanız 59-60hrc 540derecede yaparsanız 62-63 HRC sertlik elde edebilirsiniz.
Derece arttıkça menevişde,sertlik düşmesi lazım değil mi ?
Bu tam tersi oldu

Osman Kurt

• 6285
« Yanıtla #7 : 09 Ocak 2018, 23:00:07 »
Yüksek alaşımlı çeliklerde bu tür durumlar oluyor.Metalurji bölümünde Emre Kipmen ustaya ait birkaç yazı var bu konu hakkında.

Örnek olarak elimde bulunan yüksek niobyum içeren bir paslanmazın meneviş-sertlik grafiğini koyayım.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram

Sercan ÖZDEMİR

• 106
  • Meslek: Met. Mlz Müh.
« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2018, 09:29:06 »
Kalınltı östeniti gidermek için yüksek sıcaklık menevişi önerilir. mümkünse vakum fırınında.

https://www.uddeholm.com/files/PB_Uddeholm_sleipner_english.pdf
#1 in High Performance Tool Steel

kibrit

• **
  • 99
« Yanıtla #9 : 19 Ocak 2018, 19:06:26 »
Peki bu çelik için önerilen su verme ortamı nedir?

Yağ mı yoksa basınçlı hava mı?

Ersin erbil

• *
  • 48
  • Meslek: CNC isleme CMM ölçüm tezgahları
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #10 : 07 Şubat 2018, 20:35:50 »
Arkadaşlar Merhaba bu çelikten av bıçağı yapmak istiyoruz daha önce bu çelik le çalışan oldu ise değerli görüş lerini almak isterim D2 ile kıyaslarsak durum nedir şimdiden teşekkürler

yunus_cbn

• 1147
« Yanıtla #11 : 07 Şubat 2018, 22:03:36 »
Çeliğin kompozisyon farkını mi soruyorsunuz yoksa uzun kullanım testini mi?

Ersin erbil

• *
  • 48
  • Meslek: CNC isleme CMM ölçüm tezgahları
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #12 : 08 Şubat 2018, 08:18:23 »
Yunus bey merhaba bu Çeliğin sağlamlığı esnekliği dayanımı ağız tutuşu D2 ile kiyasladigimizda bu çelikgin farkları nelerdir bu çelikten av bacağı olurmu

yunus_cbn

• 1147
« Yanıtla #13 : 08 Şubat 2018, 19:26:46 »
Sleipner d2’nin modernize edilmiş halidir diyor Uddeholm.

yunus_cbn

• 1147
« Yanıtla #14 : 08 Şubat 2018, 19:57:57 »
Şu an benimde elimde bir lama var daha yapmak kısmet olmadı ne olur ne olmaz duruma göre değerlendiririz elimde bulunsun diye almıştım. Ben hiç yapmadım ve kullanmadım yani saha tecrübem Yok celik hakkında. Benim gözümde d2 gerçekten ısıl işlem prosesleri takip edilirse müthiş bir Çelik yani kategorileri cok farklı bile olsa ben m390 dan bile fazla seviyorum d2 yi. Ama genel manada talepler doğrultusunda en çok kullandığım Çelik yüksek paslanmazlik direncinden dolayı n690’dır o ayrı. Demem o ki d2 efsanedir eger Uddeholm d2’’nin daha iyisi diyorsa av bıçağı olmaması gibi bir şey zaten düşünülemez. D2’nin artıları neydi? Yüksek sertlik, yüksek ağız tutuşu, içindeki devasal karbürler sayesinde keskinliğini neredeyse her daim muhafaza edebilmesi...
D2’nin eksileri neydi; yarı paslanmaz grubunda kaldığı için iyi bakılmazsa kararma yapması(bu belki de en büyük eksiği), bileyleme zorluğu, ısıl işlem zorluğu, ve de son kullanıcı için en büyük sıkıntılarından birisi ise kırılganlığı(darbeli çalısmaya uygun olmaması ve buna bağlı olarak 25 cm in uzerine çıkılmasının riskleri)
 Benim anladığım kadarı ile Uddeholm diyor ki; ey bıçak severler ben sizin d2’yi ne kadar çok sevdiğinizi biliyorum ama çeliğimin risklerini de bilmiyorum o yüzdendir ki sizin icin ben bunun Yeni versiyonunu yapıyorum. İlk önce de dev karbon yapısını değiştirip ince mikroyapi oluşturdum, carbon miktarını d2’de ortalama 1,5 ken sleipner da 0,9a cektim, manganez d2 de 0,6 iken sleipner da 0,55 yaptım, krom d2 de 12 iken sleipner da 7.8 e cektim, molibden d2 de maksimum 1,2 iken sleipner de 2,5 e çıkardım, vanadyum d2 de 1,1 iken sleipner de 0,5 e düşürdüm ve ortaya bu çıktı demiş. Yani sleipnerde, d2’nin o dev karbur yapısını dağıtıp inceltip kırılmalara karşı çok daha sağlam hale getirmişler. D2 den iyi midir degilmidir? Onu kullanınca göreceğiz 😀
Tabiiki yukarıdaki benim yorumum Sefa hocamızın görüşlerini düşüncelerini de bilmemiz lazım sonuçta işin ehli ben değilim. Benim yorumum kısıtlı bilgilerim iledir. İllaki Sefa hocamın olaya noktayı koymasi gerekir diye düşünüyorum