Bıçak Sanatı - Forum

Bıçak Yapım Kursu (İzmir)

korhan

• *
  • 3
  • Meslek: bilgi işlem
  • Yer: Türkiye
Bıçak Yapım Kursu (İzmir)
« : 30 Aralık 2021, 18:35:41 »
Herkese Merhabalar,

Formda incelediğim kadarıyla 2017 yılında İstanbul için bir konu açılmış, bende İzmir için böyle bir kursun açılmasını istiyorum. Sanırım 12 kişi altında Halk eğitim kurs açamıyor. İzmir de böyle bir kursun açılmasını isteyen kaç kişiyiz?
Prosedürle ilgili tecrübeli arkadaşlar var ise desteklerini rica ederim.

Herkese İyi Formlar.

dela

• *
  • 2114
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Bıçak Yapım Kursu (İzmir)
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2021, 21:36:45 »
Foruma hoşgeldiniz.
Foruma üye olmuş forumdaşların ilk paylaşımlarının, "merhaba" bölümünde kendilerini tanıtma gibi bir geleneğimizin olduğunu da bu arada hatırlatmış olayım.
12 kursiyerin isteği oluştuğunda, uygun öğretmen/usta öğretici bulunduğunda, halk eğitimi merkezlerince ücretsiz olarak verilen 296 saatlik 13 modülden oluşan bir kurs programı var.
En yakın halk eğitimi merkezine başvurabilirsiniz.
Halk eğitimi merkezinin ilk yapacağı şey eğitimde gerekli makina parkının sağlanabilecek olup olmadığı. Genelde en yakın, eski adıyla sanat okulu olan okullarla işbirliği yaparak aşarlar bu durumu.
12 kişi bulunamadığında, kursa devam etmeyecek arkadaşlarınız da kursa başvurabilir. Kurs 12 kursiyerle başlar. Burada önemli olan, kursiyer devamının 8 kursiyerin altına düşmemesi. (bu kısım arka kapı dolanma  ;) )
« Son Düzenleme: 30 Aralık 2021, 21:44:22 Gönderen: dela »

MustafaV

• 747
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2021, 10:19:21 »
Mehmet hocam peki düşündüğümüzde bıçak (yahut kılıç) yapım kursu çok fazla spesifik ve ülkemizde rahatça bu isimle açılabilecek bir kurs değil gibi geliyor. Ki yine spesifik olarak bu alanda halk eğitim merkezlerinin eğiticisi var mıdır, böyle bir eğiticilik belgesi-sertifikası var mıdır orası da tartışılır. Bana daha çok sıcak demir işçiliği ile ilgili bir kurs açılabilir gibi geliyor en iyi ihtimalle. Bu katılanların beklentisini karşılar mı?

Daha da kötü ihtimal ise meslek liselerindeki gibi metal teknolojisi alanı babında bir kurs açılırsa kim ne kadar devam eder acaba? Nihayetinde genel olarak metal işçiliği değil de bıçakçılık ile ilgili kişiler başvuracaktır gibime geliyor. Konuyu görünce bu soruları sormaktan kendimi alamadım.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 2114
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #3 : 31 Aralık 2021, 11:22:16 »
Eski bir halkeğitim idareci personeli olarak cevap vereyim Mustafa.
Halk eğitimi merkezlerinde açılan kurslar modüler sistem kurslarıdır. Herhangi bir isimle açılmazlar. Kursun adı, süresi, modülleri, öğretici ve kursiyer yeterlilikleri, kazanımlar bellidir.
Yeterli talep olduğunda, öğretici ve imkan varsa açarlar. Genelde de halk eğtimlerde bu imkan yoktur. Bu nedenle, Milli Eğitim Bakanlığının diğer kurumları, belediyeler veya özel sektörle işbirliği yaparlar.
Böyle alışageldik olmayan kursları kurum reklamı olarak görüp, açmayı da severler.  ;)

Burada da bu konu konuşulmuş.

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=10665.0

korhan

• *
  • 3
  • Meslek: bilgi işlem
  • Yer: Türkiye
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2022, 18:19:41 »
Mehmet bey, halk eğitimden aldığım bilgiye istinaden https://e-yaygin.meb.gov.tr/'den yapılan başvurular yeterli talebe ulaştığında kursun açılma ihtimali daha yüksek oluyormuş. Bende bu gün itibari ile talep de bulundum, umarım formda da İzmir de ikamet edip bu kursun açılmasını isteyen arkadaşlar vardır.

dela

• *
  • 2114
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2022, 19:02:50 »
Mehmet bey, halk eğitimden aldığım bilgiye istinaden https://e-yaygin.meb.gov.tr/'den yapılan başvurular yeterli talebe ulaştığında kursun açılma ihtimali daha yüksek oluyormuş. Bende bu gün itibari ile talep de bulundum, umarım formda da İzmir de ikamet edip bu kursun açılmasını isteyen arkadaşlar vardır.

Hayırlı olsun.
Bence forumda biraz vakit harcayın. Bir taraftan ufaktan ufaktan başlayın. Belki de kursa falan ihtiyacınız kalmaz.
Daha önce de belirttim. Şu anda ne biliyorsam/yapabiliyorsam kaynağı burasıdır. Usta yok. Kurs yok.  ;)