Bıçak Sanatı - Forum

Ortak atölye olmaz mı?

kcitak

• magblozyVE
  • 48
  • Meslek: Muhendis
  • Yer: Izmir
Ortak atölye olmaz mı?
« : 05 Ocak 2020, 23:03:34 »
Bıçakçılık v.b hobilere gönül veren insanlar için en önemli sorunların başında yer sorunu geliyor. Evlerin balkonlarında bu işi yapmak imkansıza yakın . Ayrıca komşuları ve çevreyi rahatsız etmek , çıkan artık v.b sorunlar. Ayrıca bazen alınan aletlerin çok az kullanılması ve sadece hobi için yatırılan maddi kaynaklar. Belli bir seviyeye gelen ustalarımız arkadaşlarımız bu yüzden atölye tutma yoluna kadar gitmiş. Ama özellikle çalışıp bu işi sadece haftada 3-5 saat ayırabilen insanlar için atölye tutmak epeyce masraflı.
İşte bu noktada ortak atölye fikri geliyor insanın aklına. Ne bileyim 4,5 kişinin masraflarını paylaştığı örneğin özel aletleri için kilitli dolabı olan. bazı aletlerin ortak kullanılabildiği uygun bir atölye fikri kulağa hoş geliyor bence. Böyle bir proje ticari olarak da düşünülebilir, paylaşım esaslı da olabilir. Çeşitli sorunlar insanın aklına gelebiliyor : Fakat bunları ortadan kaldırabilecek kurallarda konulabilir.
   Asıl olarak metal ağaç v.b hobilerle uğraşan çalışma hayatındaki kişilere belirli bir maliyet karşılığı kullanabilecekleri bir ortam oluşturmak. Aynı zamanda bu Ortak ATÖLYELERDE kurslar etkinlikler v.b  yapılabilir
   Bu konudaki fikir ve katkılarınızı merak ediyorum

orkunaydin350

• *
  • 1874
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Ortak atölye olmaz mı?
« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2020, 08:14:32 »
Fikir olarak güzel ama uygulamada ne kadar başarılı olur acaba? Anlaşamayan ortaklar gibi sıkıntılar, tartışmalar çıkabilir gibi geliyor. En azından ben bile babamla aynı atölyede geçinemiyoruz. :)) Ama workshop imkanı tanıyan bir işletme yada büyük bir esnaf olsa, orada çalışmak isterdim. Şehir merkezine yakın, ulaşımın kolay olduğu bir yerde, makinelerini hobicilere ücret karşılığında açan bir yer olsa hemen bant zımpara makinemi satıp oraya geçerdim.

kcitak

• magblozyVE
  • 48
« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2020, 12:53:49 »
Fikir olarak güzel ama uygulamada ne kadar başarılı olur acaba? Anlaşamayan ortaklar gibi sıkıntılar, tartışmalar çıkabilir gibi geliyor. En azından ben bile babamla aynı atölyede geçinemiyoruz. :)) Ama workshop imkanı tanıyan bir işletme yada büyük bir esnaf olsa, orada çalışmak isterdim. Şehir merkezine yakın, ulaşımın kolay olduğu bir yerde, makinelerini hobicilere ücret karşılığında açan bir yer olsa hemen bant zımpara makinemi satıp oraya geçerdim.
Orkun Bey tespitler yerinde. Bende öyle düşünüyorum. Ortak girişim zamanla anlaşmazlıklara ve sahipsiz kalmaya çok açık. Dediğiniz gibi workshop tarzı bir girişimcinin ön ayak olacağı yatırımı yapacağı kullanım kurallarını koyacağı bir işletme olabilir diyorum. Hobicilere uygun maliyetle bir atölye in kullanım hakkı verilecek. Böyle bir şeye çok ihtiyaç var bence. Örneğin İzmir de kimlerin böyle bir atölye ye ihtiyacı var. Fikirlerinizi bekliyorum

Hakan Polat

• 245
  • Meslek: muhasebeci
  • Yer: izmir bayraklı
« Yanıtla #3 : 06 Ocak 2020, 14:58:05 »
İzmir mi dedi biri.  :2up :2up

kcitak

• magblozyVE
  • 48
« Yanıtla #4 : 06 Ocak 2020, 16:23:30 »
İzmir mi dedi biri.  :2up :2up
Yeterli Bi talep varsa böyle bir girişim olabilir diye düşünüyorum

Bayram Sakarya

• **
  • 115
  • Bayram Barka
  • Meslek: Kalıpçılık Öğretmeni
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : 06 Ocak 2020, 16:40:27 »
Aslında böyle bir fikir uzun zamandır bende de var. Tabi biraz daha kapsamı farklı. Güzel bir mekanı üst katı kafe ve okuma salonu alt katı birkaç farklı hobi dalında uğraşanlara aylık abonelik şeklinde hizmet ve eğitim veren çok yönlü bir atölye gibi düşünüyorum.
Bakalım belki ilerde fikirlerimiz gerçeğe dönüşür. :)
"Kem alat ile kemalat olmaz"

orkunaydin350

• *
  • 1874
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : 06 Ocak 2020, 17:22:04 »
Şöyle bir durum da var, atölyede bir iş kazası olduğunda bunun sorumluluğu çok büyük. Gece gündüz farketmiyor, nöbetçi savcılığa bile ifade vermeye götürüyorlar sizi. Aynı olay evde başınıza geldiğinde sorun olmuyor ama. Bu durumda işletme sahibi legal olarak bir işgüvenliği uzmanı istihdam eder mi? Atölyede hobiciler bir kaza geçirse bu sorumluluğu iş kazasıdır diye alır mı? Yoksa illegal olarak mı bir atölye çalıştıracak? Bu durumda taraflar arasında nasıl bir anlaşma olacak? Biras sıkıntılı durumlar da var. :-[

kcitak

• magblozyVE
  • 48
« Yanıtla #7 : 06 Ocak 2020, 17:45:39 »
Ben iş güvenliği uzmanıyım :) :)
Atölye de tüm önlemleri alırız. Ayrıca atölye yi paylaşanlar kişisel çalışma ve güvenlik lerinden kendilerinin sorumlu olduğu na dair bir taahhütname imzalatılabilir.

kcitak

• magblozyVE
  • 48
« Yanıtla #8 : 06 Ocak 2020, 17:51:35 »
Aslında böyle bir fikir uzun zamandır bende de var. Tabi biraz daha kapsamı farklı. Güzel bir mekanı üst katı kafe ve okuma salonu alt katı birkaç farklı hobi dalında uğraşanlara aylık abonelik şeklinde hizmet ve eğitim veren çok yönlü bir atölye gibi düşünüyorum.
Bakalım belki ilerde fikirlerimiz gerçeğe dönüşür. :)
Aslında yapılabilecektir çok geniş. Dediğiniz gibi. Kafe.,eğitim salonu, kurslar, sunumlar, duşlar bile düşünülebilir. Çalışmadan sonra eve temiz gideriz ;)

CENGaver42

• 628
  • Cengiz
  • Meslek: öğretmen
  • Yer: konya
« Yanıtla #9 : 06 Ocak 2020, 23:30:18 »
Öncelikle Orkun arkadaşımın dediği gibi bir hizmet iyi olabilir. Hatta işletme sahibinin tecrübesinden acemiler yararlanmış olur. Benim gibi ufak ilçelerde yaşayanlar için bu seçenek zor.  Bu konuda fikrim daha farklı. Bir kaç arkadaş bir yer tutulabilir. Ancak her kişinin farklı alanı olmalı. Mesela ben bıçak yapmalıyım ama diğer arkadaşım deri hobisine sahip olmalı. Oda kılıf,cüzdan ,fişeklik, kuşluk ,bileklik vb. yapmalı. Ne bileyim biri ahşap çalışmalı. Hobi evi gibi. Zamanında Mardin'de görev yaparken arkadaşlar benzer bir çalışma yapmıştı. Bir taş ev tuttular biri saz çalardı bşri heykel yapardı biride resim yapardı. Bizde gider  çay demlerdik.
"Ne kadar usta olursan ol acemi olacagın pek çok gün olacak."

kcitak

• magblozyVE
  • 48
« Yanıtla #10 : 07 Ocak 2020, 14:10:42 »
1-Ana Fikir özellikle büyük şehirlerde çalışan kişilerin bu tür hobilerle uğraşmak için yere ihtiyacı olması
2-Bu gibi toplanma alanlarında kurs, sunum eğitim bir çok etkinlik yapmak için ortam oluşur
3-Bilgi paylaştıkça çoğalır. İsteyen arkadaşlar bir birine yardımcı olur. Ancak bazı çalışmaları kendine saklamak isteyenlere de saygı duyulmalı. O yüzden farklı masalar ve alanlar tahsis edilecek
4-Sinerji oluşmasına katkı olabilir. Bir arkadaş örneğin ahşapta iyidir, diğeri metalde gravürde paylaşım olabilir, ortak ürünler çalışmalar dahi oluşturulabilir.
5-İnsanlar bu ürünlerini paylaşmak göstermek isterler bu tür iletişim ortamları da oluşur.

Şaban Kurt

• 1182
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #11 : 07 Ocak 2020, 19:40:34 »
Fikir gayet güzel fakat o atölyeyle baş etmek mümkün olmaz alet edevat tek kullanıcı maximum 3 kişi
Şu bir gerçek ilk önce kafaların uyuşması lazım yani anlayışlı insanlarla bu iş olur sadece onlarıda bulmak zor
Ama şu olabilir eğer dükkan tarzı hali hazırda bir atölye varsa konuşulup kirası neyse verilip sadece siz ve dükkan sahibi tarafından kullanılsa daha güzel olur bir arkadaşım evde bu işleri yapamadığı için atölyeyi marangoz bir ustanın yanına taşıdı gürültü derdi yok etraf kir olacak derdi yok rahat rahat çalışıyor şuanda ortak abi kardeş bile birbiriyle geçinemiyor bu zamanda.
Gendarmerie Special Operation...

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #12 : 29 Mart 2020, 11:35:11 »
Benzer bir problemi biz de yaşıyorduk. Bir arkadaşım ahşap oyma işine meraklı, kaşıklar, kuksalar yapmak istiyordu; bense malum bıçak yapmak arzusundayım. Birlikte bir gecekondu kiraladık (kirası 200 TL) üç odalı, elektrik, su, tuvalet var, gürültü sorunu da yok. Masalari, makineleri, aletleri taşıdık, kurmaya başladık yavaş yavaş atolyeyi. Aynı ilde yakın yerlerde ikamet eden kişiler forum üzerinden haberleşerek bu şekilde problemi çözebilirler.

Metin KILIÇ

• Çırak
  • 930
  • Meslek: Memur
  • Yer: Muğla - Akyaka
« Yanıtla #13 : 24 Nisan 2020, 14:30:27 »
En son benim atölye vardı herhalde. Denk gelemedik.

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=9493.msg188254#msg188254

atölye isk

• *
  • 13
    • https://www.youtube.com/channel/UCQyaG-AiFq6YL9AbMzI9lQA
  • Meslek: Gelir Uzmanı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #14 : 14 Temmuz 2020, 14:00:50 »
Ben iş güvenliği uzmanıyım :) :)
Atölye de tüm önlemleri alırız. Ayrıca atölye yi paylaşanlar kişisel çalışma ve güvenlik lerinden kendilerinin sorumlu olduğu na dair bir taahhütname imzalatılabilir.

Taahhütname tek başına yeterli değildir. Öyle olsa hiçbir firma iş güvenliği uzmanı tutmaz ve taahhütname imzalatır.

Aykan06

• *
  • 3
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #15 : 16 Ocak 2021, 09:43:36 »
Bende aynı fikirdeyim anlaşamayacak bi durum yok giderler ortak olduğu sürece Ankara'dan hobi amaçlı ortak bi atölye tutmak isteyen varsa ben daima hazırım

murat_can66

• **
  • 468
  • Meslek: özel güvenlik
  • Yer: ankara
« Yanıtla #16 : 07 Şubat 2021, 03:50:11 »
Önemli olan burda atölye yeri değil bence yer kolay bulunur bunun resmiyeti nasıl olacak vergi levhası belediye ruhsatı artı atölye diyince üretim belgesi olcak sanırım sanayii bakanlıgından artı sigorta parası ne zamana kadar hobi olarak kalacak bu iş artı biri şikayet ederse nasıl olacak belge yokken bunları iyi düşünmek lazım bence

murat_can66

• **
  • 468
« Yanıtla #17 : 07 Şubat 2021, 04:09:42 »
Arkadaşlar para önemli değil önemli olan ne zamana kadar hobi ne zamana kadar merdiven altı çalışma resmiyeti nasıl olacak ne zamana kadar kaçak çalışma düzgün bir atölye kurulduğu zaman en az günde 5 bıçak yaptın kime satacaksın firma değilsin birşey değilsin herşey elinde patlar ortada kalırsın bu işten para kazanmak kolay değil para kazanmak kolay olsa herkes yapar bu işi tutar biryer yapar yapar satar öyle olmuyor resmiyeti çok sıkıntı  bu işi yapacak kişi  müsait evin olacak bahçende kömürlük  gibi bir yerin olacak ufak tefek aletlerle boş zamanlarında yapa bildiğin kadar ayda 3 bıçak veya 5 bıçak yapıp satarsan en iyi insan sensin

murat_can66

• **
  • 468
« Yanıtla #18 : 07 Şubat 2021, 04:23:56 »
Resmiyeti üretici olmak ayrı bileyci olmak farklı bileyci bile olsanız bıçak yapıp satamazsınız yasak vergide bileyci olarak gözüktügünüz için üretim yapamazsınız sadece tamir yani bıçak bilersiniz ve satarsınız firmadan aldığınız bıçakları benim bildiğim bu kadar yanlışım varsada af ola

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #19 : 07 Şubat 2021, 10:39:13 »
Sözüm meclisten dışarı, insanların menfaatleri için yapmadıklarını bırakmadıkları bu zamanda ortak hiç bir şey yapılmaz. Ticaret ile meşgul olduğum için insanlar beni o kadar şaşırtıyor ki sizler de bazen şahit oluyorsunuzdur. Her neyse bu konu uzar gider. Kısaca başlarda ben de güzel olacağını düşünmüştüm ama sonra etraflıca düşününce fikrim değişti. 1 makine 3-5-10 kişi. Bu gün olmasa yarın mırıltılar başlar ve bir yerde mutlaka patlak verir. Tatsızlık olur, kırgınlık olur vesselam. ^-^
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''