Bıçak Sanatı - Forum

80crv2 İLK YAPTIĞIM AVCI BIÇAKLARINDAN

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
80crv2 İLK YAPTIĞIM AVCI BIÇAKLARINDAN
« : 11 Ekim 2021, 22:29:14 »
Çelik:80 crv2 daire testere çeliği
Kabza:2. kalite ceviz
Namlu genişliği :3.2 mm
Namlu boyu:12.4 cm
Çelik kalınlığı:3 mm
Kabza boyu:12.5 cm
Avda kullanmak üzere yaptığım kullanımı ele oturuşu ve keskinliği güzel bir bıçak. Omuzumdaki kas yırtığı  ağrısı nedeniyle perdahı istediğim gibi yapamamıştım.
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2021, 22:54:38 Gönderen: Güray GÜNEN »

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Ynt: 80crv2 İLK YAPTIĞIM AVCI BIÇAKLARINDAN
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2021, 23:43:27 »
Allah şifa versin hocam.
Ellerinize sağlık kabzanın yapısı çok hoşuma gitti eminim çok rahat bir kavrayış sunuyordur  :2up

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2021, 09:47:59 »
Ağrı sanırım eski zamandan, öyleyse geçmiş olsun, değilse Allah acil şifa versin diyeyim Güray hocam.

Elinize sağlık güzel bıçak. Kabza ergonomisi çok kullanışlı görünüyor. Amacı avcılıkta kullanılmak olunca perdah falan çok da önemli değilmiş gibi geliyor bana. Sonuçta işini başarıyla yapması önemli görüntüden ziyade. Bu şekilde dar taşlama hattı olan bıçaklar bana görüntüde aşırı tok, aşırı sağlam geliyor ayrıca.

Taşlama eşiğinin biçimi alışıldık dışında olmuş. Hoş duruyor ama acaba orada bileme çentiği olmasa daha mı hoş dururmuş diye düşünüyorum. O geçişteki bütünlüğü bozuyor gibi sanki. Kabzanın bitirişini neyle yaptınız acaba? Foruma yüklerken kaliteyi düşürdüğünüz için midir bilmiyorum, sanki kabaca vernik atılıp bırakılmış gibi bir görüntü verdi. Özellikle üstündeki nokta nokta parlamalar, yüzeyi pütürlü vernikten dolayı oluşmuş gibi hissettiriyor bana.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2021, 10:23:12 »
Mustafa bey tesekkur ederim spor yaparken tendon yirtilmasi olmustu  sag omuzda uzun surdu iyilesmesi. EVET dediginiz gibi bileme centigi olmasa belki daha guzel goruntu olurdu .Dar taslama dediginiz gibi daha tok goruntu verdigi gibi namlunun darbeli islerde daha mukavemetli olmasini da sagliyor. Arazide avcilikta kullanimda yikamak gerektigi icin casatti marka yat vernigi kullandim.Iki kat suya dayanikli ancak kucuk hava kabarciklari olmasini engelleyemedim.Kabza  kullanimda rahatlik sagliyor avuc icine guzel oturuyor.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #4 : 12 Ekim 2021, 11:41:38 »
Mustafa bey tesekkur ederim spor yaparken tendon yirtilmasi olmustu  sag omuzda uzun surdu iyilesmesi. EVET dediginiz gibi bileme centigi olmasa belki daha guzel goruntu olurdu .Dar taslama dediginiz gibi daha tok goruntu verdigi gibi namlunun darbeli islerde daha mukavemetli olmasini da sagliyor. Arazide avcilikta kullanimda yikamak gerektigi icin casatti marka yat vernigi kullandim.Iki kat suya dayanikli ancak kucuk hava kabarciklari olmasini engelleyemedim.Kabza  kullanimda rahatlik sagliyor avuc icine guzel oturuyor.

Güray hocam sadece Mustafa desen yeterli ^-^

Boyacılık zamanlarımda bolca vernik-yağlı boya işi yaptığım için bir kaç önerim olacak. Vernikte uygulama yaparken normal kestirme fırçasından ziyade yağlı boya fırçası almak (genelde tüyleri kılları siyah olur), alt katı zımparalamadan asla üst kata geçmemek, alt kat kemikleşmeden üst katı uygulamamak, koruyuculuğu fazla olur diye gerekli inceltmeler yapmadan kullanmamak gerekli. Bu şekilde olduğu zaman genelde kabarcık, akma gibi durumlarla karşılaşılmaz. Sizin nezdinizde okuyacak olan herkese kısaca bilgilendirme yapmış olayım.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2021, 11:43:40 Gönderen: MustafaV »

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #5 : 12 Ekim 2021, 12:02:23 »
Mustafa bilgiler icin tesekkur ederim.Fırcayla değil uygulamayi bir parça penye kumasla yapmistim .Verdigin bilgiye gore uygulama yapacagim . :2up

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #6 : 12 Ekim 2021, 12:16:48 »
Mustafa bilgiler icin tesekkur ederim.Fırcayla değil uygulamayi bir parça penye kumasla yapmistim .Verdigin bilgiye gore uygulama yapacagim . :2up

Kumaş, sünger gibi aletlerle uygulama yapılınca oluşması olağan hocam.

Burada yine sizin konu nezdinde hızlıca bir kaç bilgi daha yazayım, forumda pek görmedim önceden, okuyanlara faydası olsun. Bilginiz vardır, yoktur bilemiyorum. Ayriyeten fırçayı kullandıktan sonra verniği incelttiğiniz türde tiner ile temizlerseniz fırça da donup boşa gitmez. Bunun için de aşırı tiner kullanmaya gerek yok, öncelikle tineri bir kaba çok az dökersiniz, sonra fırçanın her tarafını tinerle iyice haşır neşir ettikten sonra çok az daha temiz tineri fırçanın üstünden dökersiniz, fırça tertemiz olmuş olur. 2 numara bir fırçada (misalen) 1 çorba kaşığı kadar tinerle böylelikle temizlik sağlanmış olur. Ve kaptaki temizliğe kullandığımız tinere başka yabancı madde girmemişse, bunu da verniğin tamamı kabına koyulduktan sonra üstüne birazcık dökeriz ki vernik kenarda durduğu sürece üstünde kabuklaşma olmasın. Tabi burada verniği aşırı derece inceltecekse yapmayı önermem, aksi takdirde uygulanması gereken kat sayısı artacaktır. Kabın ağzını da sıkı sıkıya kapattıktan sonra ters çevirirseniz ağzından içeri hava girme ihtimali kalmayacağından açılıp kullanılmış ürünün raf ömrü uzayacaktır.

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #7 : 12 Ekim 2021, 13:01:52 »
Kumaş, sünger gibi aletlerle uygulama yapılınca oluşması olağan hocam.

Burada yine sizin konu nezdinde hızlıca bir kaç bilgi daha yazayım, forumda pek görmedim önceden, okuyanlara faydası olsun. Bilginiz vardır, yoktur bilemiyorum. Ayriyeten fırçayı kullandıktan sonra verniği incelttiğiniz türde tiner ile temizlerseniz fırça da donup boşa gitmez. Bunun için de aşırı tiner kullanmaya gerek yok, öncelikle tineri bir kaba çok az dökersiniz, sonra fırçanın her tarafını tinerle iyice haşır neşir ettikten sonra çok az daha temiz tineri fırçanın üstünden dökersiniz, fırça tertemiz olmuş olur. 2 numara bir fırçada (misalen) 1 çorba kaşığı kadar tinerle böylelikle temizlik sağlanmış olur. Ve kaptaki temizliğe kullandığımız tinere başka yabancı madde girmemişse, bunu da verniğin tamamı kabına koyulduktan sonra üstüne birazcık dökeriz ki vernik kenarda durduğu sürece üstünde kabuklaşma olmasın. Tabi burada verniği aşırı derece inceltecekse yapmayı önermem, aksi takdirde uygulanması gereken kat sayısı artacaktır. Kabın ağzını da sıkı sıkıya kapattıktan sonra ters çevirirseniz ağzından içeri hava girme ihtimali kalmayacağından açılıp kullanılmış ürünün raf ömrü uzayacaktır.
Bu bilgi için yeni bir konu başlatmak iyi olur aslında.  :2up

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #8 : 12 Ekim 2021, 13:21:25 »
Bu bilgi için yeni bir konu başlatmak iyi olur aslında.  :2up

Belki bir bakarsınız her zamanki gibi Eylem hocam böler konuyu, yeni bir konu açıverir hazır yazılmışı varken :2up

Ben de yine bir konu oluşturabilirim müsait zamanımda, hatta Orkun hocam da baba mesleği olan marangozluktan ötürü epeyce katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Ama benim bilgilerim sadece boyacılık yaparken kullandığım kadarıyla, kapsamlı bir konu oluşturabilir miyim bilemiyorum.  ^-^

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #9 : 12 Ekim 2021, 13:53:53 »
Ne guzel bir durum bir konuda tecrube ve uygulama bilgisi olan burada yeri geldiginde konuyla ilgili  aciklamayla forumda konuyla ilgili tecrubesi olmayanlari aydinlatmis oluyor. Tekrar tesekkur ederim Mustafa.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #10 : 12 Ekim 2021, 14:06:35 »
Ne guzel bir durum bir konuda tecrube ve uygulama bilgisi olan burada yeri geldiginde konuyla ilgili  aciklamayla forumda konuyla ilgili tecrubesi olmayanlari aydinlatmis oluyor. Tekrar tesekkur ederim Mustafa.

Hocam bıçaktan saptık gidiyoruz ama yanıt gelince ben de yanıtlamadan duramıyorum. Forumda fırsat buldukça gezip eskileri okuyorum. Benim gördüğüm buradaki ustalarımızın forumun kuruluşundan beri hiç bir bilgisini esirgememesi, her konuda bildiği şeyleri sıralamasıydı. Forum böylelikle bu güne gelmiş. Biz de yeniler olarak eskilerin izinden gitmeliyiz ki sürekli gelişelim ve onlara layık olabilelim. Rica ederim ama buna dürten bu forumun bütün üyeleridir.  O:-)

orkunaydin350

• *
  • 1469
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2021, 15:24:18 »
Daha önce konuşulmuş konular aslında. Hatta gomalak cila, siyanoakrilat, pinoteks ve diğer bir çok sonlandırma yönteminin başlıkları var. :2up

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2021, 16:04:09 »
Daha önce konuşulmuş konular aslında. Hatta gomalak cila, siyanoakrilat, pinoteks ve diğer bir çok sonlandırma yönteminin başlıkları var. :2up

Gomalak, pinoteks, siyanoakrilat ile ilgili detaylı konular görmüştüm ama vernik ile ilgili detaylı konu görememiştim. Sadece "vernik mi şu mu" gibisinden kıyas konuları denk geldi. Demek ki ya benim eksiğim var ya da unuttum :)

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #13 : 12 Ekim 2021, 17:22:48 »

Gomalak, pinoteks, siyanoakrilat ile ilgili detaylı konular görmüştüm ama vernik ile ilgili detaylı konu görememiştim. Sadece "vernik mi şu mu" gibisinden kıyas konuları denk geldi. Demek ki ya benim eksiğim var ya da unuttum :)

İyiki görmemişsin Mustafa. Hatta gördüklerini de unut. Vernik işi, butik bıçak işine kazayla girmiştir. Yeri olmaması lazım. Kanaatim bu.  :D
Hele o ucuz bıçaklarda son damla hep kabza sonunda donar ya. Deme gitsin.  :D

Hocam bu arada koluna sağlık.  :)

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #14 : 12 Ekim 2021, 17:34:42 »
İyiki görmemişsin Mustafa. Hatta gördüklerini de unut. Vernik işi, butik bıçak işine kazayla girmiştir. Yeri olmaması lazım. Kanaatim bu.  :D
Hele o ucuz bıçaklarda son damla hep kabza sonunda donar ya. Deme gitsin.  :D

Hocam bu arada koluna sağlık.  :)

Amman hocam öyle seri üretim mantığında daldır çıkart yapacaksak hiç bulaşmayalım zaten  :)) Ben de nefret ederim o görüntüden. Ama altına iyi bir dolgu verniği uygulanmış son kat vernik de görüntü açısından güzel oluyor. En azından eski tip taban tahtası olan evlerde taban silme işi yaptıktan sonra, eski ahşap pencerelerin bakımını yapıp vernikledikten sonra yaptığım işe hayran kalırdım. :) Ha bana sorsanız, ben siyanoakrilat kaplamayı daha çok sevdim görüntü açısından. Sonuca bakarsak ikisi de kimyasallarla ahşabın dokunuş hissini ayrı yere çeken şeyler.

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #15 : 12 Ekim 2021, 21:52:46 »
Mehmet Hocam  teşekkür ederim geçmiş olsun dileğiniz için. Kabzayı sonlandırma  şekli tercih meselesidir. Ben avcı bıçağı olarak suyla fazla temas edeceği için daha güçlü koruma amaçlı vernik yaptım .Keten tohumu veya farklı yağla veya bakım kremi denilen kremle de sonlandırabilirdim o da var elimde . Mesela iroko dan yaptığım kabzayı yağ ile sonlandırdım.
Teknoloji gelişti sonlandırma için yeni malzemeler de kullanılabilir  tabi ki. Bu konuda önerilerinize açığım. Farklı malzemeleri kullanıp tecrübe edinmek te güzel . Her paylaşımda yeni bir öneri ve fikir alışverişi bu işte insanın ufkunu açıyor daha önce göremediğimiz şeyleri görmüş ,  bilmediklerimizi öğrenmiş oluyoruz.  Görüş bildiren herkese teşekkür ediyorum.

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #16 : 12 Ekim 2021, 23:09:55 »
Mehmet Hocam  teşekkür ederim geçmiş olsun dileğiniz için. Kabzayı sonlandırma  şekli tercih meselesidir. Ben avcı bıçağı olarak suyla fazla temas edeceği için daha güçlü koruma amaçlı vernik yaptım .Keten tohumu veya farklı yağla veya bakım kremi denilen kremle de sonlandırabilirdim o da var elimde . Mesela iroko dan yaptığım kabzayı yağ ile sonlandırdım.
Teknoloji gelişti sonlandırma için yeni malzemeler de kullanılabilir  tabi ki. Bu konuda önerilerinize açığım. Farklı malzemeleri kullanıp tecrübe edinmek te güzel . Her paylaşımda yeni bir öneri ve fikir alışverişi bu işte insanın ufkunu açıyor daha önce göremediğimiz şeyleri görmüş ,  bilmediklerimizi öğrenmiş oluyoruz.  Görüş bildiren herkese teşekkür ediyorum.

Hocam dediğiniz gibi kabza sonlandırma tercih meselesi. Benim de kabza sonlandırmada japon kaplama gibi günahlarım vardır. Ama bıraktım.
Sağlık nedenleri dışında sentetik olan şeyleri kullanmama gibi şahsi tercihim var. O yüzden stabile kabza falan hiç ilgimi çekmedi.
Ama bu vernik işinde bildiğim kadarıyla formaldehit salınımı gibi bir durum var. Ya zararsızını bulmak (varsa) lazım, yada kaçmak...  :)

Bildiğim ve uyguladığım sonlandırma yöntemleri derseniz. Şu anda iki tane. Cevizde Sefa Hoca formülü, diğerlerinde ketentohumu yağı. Başka da bildiğim yok. Keten tohumu yağını da, kabzayı her işi bitmiş halde (son zımpara dahil) en az 3 gün yağda bekletip, yağlı şekilde 2000 kum zımpara yapma şeklinde uyguluyorum.
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2021, 23:30:37 Gönderen: dela »