Bıçak Sanatı - Forum

Şef

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Şef
« : 05 Ekim 2021, 20:29:51 »
Arkadaş almazan istedi. Buna ikna ettim.
Namlu yüzeyi korozyon etkisi.

Çelik : Daire testere
Toplam Boy : 31 cm
Kesici Ağız : 17,5 cm
Kalınlık : 2,8 mm
Genişlik : 5,5 cm
Kabza : Ceviz

« Son Düzenleme: 05 Ekim 2021, 20:33:51 Gönderen: dela »

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
Ynt: Şef
« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2021, 20:53:33 »
Mehmet hocam namlunun kabzaya girişinde kavalye mi kullandın ? Bir yabancı sitede görmüştüm o tarzı mı kullandınız diye merak ettim.

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2021, 21:09:06 »
Mehmet hocam namlunun kabzaya girişinde kavalye mi kullandın ? Bir yabancı sitede görmüştüm o tarzı mı kullandınız diye merak ettim.
Hocam yöntem bu.
Yakut bıçaklarının geleneksel sabitleme yönteminin biraz revize hali.

https://www.bicaksanati.com/forum/index.php?topic=14684.0

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #3 : 05 Ekim 2021, 21:24:12 »
Maşallah hocam bütün tarzları iyi kullanıyorsunuz, güzel ve sağlam işçilik. Elleriniz dert görmesin.Bilgi için de teşekkürler.

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2021, 21:25:31 »
Elinize sağlık Mehmet ustam bu daire testere amma büyükmüş maşallah kes kes bitmedi  :D

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #5 : 06 Ekim 2021, 08:55:47 »
Maşallah hocam bütün tarzları iyi kullanıyorsunuz, güzel ve sağlam işçilik. Elleriniz dert görmesin.Bilgi için de teşekkürler.
Sağolasın.

Elinize sağlık Mehmet ustam bu daire testere amma büyükmüş maşallah kes kes bitmedi  :D

Sağolasın.
Keşke hiç bitmese.  :)

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #6 : 06 Ekim 2021, 10:48:33 »

Hahha Yasin hocam konuya girer girmez direkt aklıma bu geldi. Testere de Maşallah ne güzel paslanmış, hususi bu deseni çıkartmak istese epey uğraşır insan. :D

Son toplantıda almazan ile ilgili güzel bir tartışma olmuştu, orada belirtmedim ama araştırmalarınıza hayran kalmıştım hocam. Bence görsel açıdan almazandan daha çekici bir tarz çıkmış.

Gözüme takılan bir şey var, acaba kabzadaki sabitleme yapılan pim (yahut kavalye. Acaba bunun bir ismi var mıdır?) biraz dışarıda mı kalmış? Yoksa fotoğraflar renk farkından beni mi yanıltıyor?
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
« Yanıtla #7 : 06 Ekim 2021, 11:56:44 »

Hahha Yasin hocam konuya girer girmez direkt aklıma bu geldi. Testere de Maşallah ne güzel paslanmış, hususi bu deseni çıkartmak istese epey uğraşır insan. :D

Son toplantıda almazan ile ilgili güzel bir tartışma olmuştu, orada belirtmedim ama araştırmalarınıza hayran kalmıştım hocam. Bence görsel açıdan almazandan daha çekici bir tarz çıkmış.

Gözüme takılan bir şey var, acaba kabzadaki sabitleme yapılan pim (yahut kavalye. Acaba bunun bir ismi var mıdır?) biraz dışarıda mı kalmış? Yoksa fotoğraflar renk farkından beni mi yanıltıyor?

Bu kadar korozyona uğramış elime geçmemişti. Değişik tecrübe oldu.
Forum dışında çok fazla araştırma yapmıyorum. Geleneksel bıçaklarda forumda varsa (özellikle Sefa Hoca daha önce mutlaka yapmıştır) oradan aşırma oluyor. Sefa Hoca'nın yaptığı bir almazana rastlayamayınca mecburen sağa sola bakmıştım.  :D
Kavelanın dışarıda kalması çok sorun değil. Kridashi ile fazlalık alınabiliyor. Şu anda bende değil bıçak da içime kurt düştü şimdi...  :)

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #8 : 06 Ekim 2021, 13:48:54 »
Bu kadar korozyona uğramış elime geçmemişti. Değişik tecrübe oldu.
Forum dışında çok fazla araştırma yapmıyorum. Geleneksel bıçaklarda forumda varsa (özellikle Sefa Hoca daha önce mutlaka yapmıştır) oradan aşırma oluyor. Sefa Hoca'nın yaptığı bir almazana rastlayamayınca mecburen sağa sola bakmıştım.  :D
Kavelanın dışarıda kalması çok sorun değil. Kridashi ile fazlalık alınabiliyor. Şu anda bende değil bıçak da içime kurt düştü şimdi...  :)

Ben forum dışında youtube videoları hariç bıçakla ilgili hiç bir kaynağa bakmıyorum ki videoların ne derece kaynak oldukları tartışılır bir konu. Sefa hocamın konuları bazen bana çok ağır geliyor, ben bunu sakin kafayla ileride okurum deyip kaydediyorum. :)) Soytürk ustamın Sefa hocam için kullandığı tabirini unuttum ama ansiklopedi gibi insan vallahi.

Benimki de iş yani değil mi, yapılıp gönderilmiş bıçakta gördüğüm şeye bak. :D
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur