Bıçak Sanatı - Forum

Daire testere çeliği 80crv2 den av bıçağı

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
Daire testere çeliği 80crv2 den av bıçağı
« : 04 Ekim 2021, 19:54:22 »
   Metal kesmede kullanılan daire testeresinden yaptığım avcı  bıçağı namlu 15 cm kabza 13 cm çelik kalınlığı 3 mm kabza ceviz kılıfı 2.8 mm vaketa deriden yaptım
« Son Düzenleme: 04 Ekim 2021, 20:12:25 Gönderen: Güray GÜNEN »

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Ynt: Daire testere çeliği 80crv2 den av bıçağı
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2021, 19:58:46 »
Ellerinize sağlık temiz bir iş olmuş.
Kılıfları kendim yapıyorum demiştiniz. İyiki de kendiniz yapma kararı almışsınız çok güzel eserler çıkmış ortaya  :2up

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2021, 20:15:02 »
Teşekkür ederim piksel düşük olunca ayrıntılı görünmüyor yapılan işler daha net görünse iyi olacaktı inceleme ve öneriler açısından.

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2021, 23:35:34 »
Peşinen elinize sağlık.
Kılıf hoşuma gitti.
Yakalamışken bölüm kurallarının verdiği cesaretle biraz eksik arayayım.  :)
Resim kalitesi ve sayısı değerlendirme yapmayı kısıtlıyor.
Rikasso çok dar.
Taşlama hattı yuvarlanmış.
Soruya gelirsek.
Kesici ağzın bu kadar yukarı kaymış olması hata düzeltme çabası mi? Tasarımın bir parçası mı?

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #4 : 05 Ekim 2021, 08:31:37 »
Mehmet hocam dediginiz dogru rikasso biraz dar oldu buna dikkat edecegim keskin agizin yukarida baslamasi bileme centiginden kaynakli bu celik ateste fazla kalinca yuzeyde problem olmustu duzeltmek adina epey ugrastim bu da taama hattinin biraz bozulmasina neden oldu.Ocagim olmadigi icin tavlama isinde sikinti oldu. Artik bir propan ocagim var. Daha guzel olacak isler insallah.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #5 : 05 Ekim 2021, 11:09:34 »
Teşekkür ederim piksel düşük olunca ayrıntılı görünmüyor yapılan işler daha net görünse iyi olacaktı inceleme ve öneriler açısından.

Güray hocam eline sağlık diyerek gireyim, bıçağa yorum yapmayacağım fakat piksel düşüklüğü ile ilgili bir önerim olabilir. Foruma yüklerken ister istemez kaliteden kısmamız gerekiyor. Fakat harici bir görsel yükleme platformu kullanarak çözülebilir bu sorun. Ben hizliresim.com kullanıyorum, oradan forum bağlantısı alarak direkt yazıma ekliyorum resimlerimi. Böylelikle daha kaliteli görmek isteyenler görüntüye tıkladıkları zaman harici bağlantıya yönlendirilerek orada daha büyük, yakınlaştırarak vs. görebiliyorlar. Bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #6 : 05 Ekim 2021, 13:27:08 »
Değerli kardesim onerin için tesekkur ederim.Bu forumda yapici elestirilerle herkes daha guzel işlere imza atacaktir diye dusunuyorum.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #7 : 05 Ekim 2021, 13:55:20 »
Değerli kardesim onerin için tesekkur ederim.Bu forumda yapici elestirilerle herkes daha guzel işlere imza atacaktir diye dusunuyorum.

Rica ederim sayın hocam. O:-)

Forumun düsturu bunun üzerinedir zaten hocam. Eleştiri her zaman forumu ileriye taşımış. Ben sadece eleştirecek nokta bulamadığım için, kuru kuruya eline sağlık dememek adına yorum yapmadığımı belirtmek istedim.

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2021, 18:40:13 »
Mustafa kardeşim bir arkadaşımın yardımıyla yaptığımız propan ocağının fotoğraflarının gönderiyorum .Bıçak işi yapacaksanız bant zımpara ve ocak çok gerekli ağız açmayı eğe ile de yapabilirsin ancak bir bıçak ağzı en az 4-5 saatinizi alır .Hazır ocak derseniz Abdulah Bayram kardeşimiz var güzel ocaklar yapıyor nette bakarsan görürsün . Bant zımparada forumdaki usta arkadaşlar yardımcı olurlar.Örs için bir parça tren rayı işini görür çok pahalı örs almana gerek yok hurdacılarda hesaplı bulabilirsen iyi olur tabi ki.Diğer aletleri edinmen kolay . Kolay gelsin diyorum imkanların var kardeşinin dükkanında bu işi yapabilirsin.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2021, 18:47:09 Gönderen: Güray GÜNEN »

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #9 : 06 Ekim 2021, 10:42:39 »
Mustafa kardeşim bir arkadaşımın yardımıyla yaptığımız propan ocağının fotoğraflarının gönderiyorum .Bıçak işi yapacaksanız bant zımpara ve ocak çok gerekli ağız açmayı eğe ile de yapabilirsin ancak bir bıçak ağzı en az 4-5 saatinizi alır .Hazır ocak derseniz Abdulah Bayram kardeşimiz var güzel ocaklar yapıyor nette bakarsan görürsün . Bant zımparada forumdaki usta arkadaşlar yardımcı olurlar.Örs için bir parça tren rayı işini görür çok pahalı örs almana gerek yok hurdacılarda hesaplı bulabilirsen iyi olur tabi ki.Diğer aletleri edinmen kolay . Kolay gelsin diyorum imkanların var kardeşinin dükkanında bu işi yapabilirsin.

Güray hocam vallahi yüreğinize sağlık gidip konuları okuyup burada bunları birleştirerek önerilerde bulunmak şu zamanda insana hayret verici geliyor, çok teşekkür ederim bu düşünceli tavırlarınız için. O:-)

Ocak işini sanırım propan ocağı şeklinde çözmeyeceğim, bu biraz daha uğraştırıcı geliyor bana. Direkt kömürlü ocakta dövme işlemi açısından da daha rahat olacağım için niyetim o yönde. Bir tane motor ayırdık, sadece mesai harcamayı bekliyor bant zımparaya dönüşmek için. Örs için ise hurdalığı dolaşma niyetim var, olmazsa kütük üzerine kalınca bir lamayı çakarak geçici bir örs yapabilirim. Bu sanırım Sefa hocamın bir önerisiydi. Ben biraz ekonomik davranmak niyetindeyim keza bütçe ayırmak konusunda sıkıntı yaşayacağım gibi. Bundan dolayı şimdilik amatör ve ilkel çalışma metodları yeterli oluyor diyeyim.

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam.  :2up

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #10 : 06 Ekim 2021, 11:04:56 »
Ocak isini cozmussun bant zimparayida yaptin mi gerisi kolay ondan sonra gelsin guzel bicaklar. :)

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #11 : 06 Ekim 2021, 11:44:27 »

Güray hocam vallahi yüreğinize sağlık gidip konuları okuyup burada bunları birleştirerek önerilerde bulunmak şu zamanda insana hayret verici geliyor, çok teşekkür ederim bu düşünceli tavırlarınız için. O:-)

Ocak işini sanırım propan ocağı şeklinde çözmeyeceğim, bu biraz daha uğraştırıcı geliyor bana. Direkt kömürlü ocakta dövme işlemi açısından da daha rahat olacağım için niyetim o yönde. Bir tane motor ayırdık, sadece mesai harcamayı bekliyor bant zımparaya dönüşmek için. Örs için ise hurdalığı dolaşma niyetim var, olmazsa kütük üzerine kalınca bir lamayı çakarak geçici bir örs yapabilirim. Bu sanırım Sefa hocamın bir önerisiydi. Ben biraz ekonomik davranmak niyetindeyim keza bütçe ayırmak konusunda sıkıntı yaşayacağım gibi. Bundan dolayı şimdilik amatör ve ilkel çalışma metodları yeterli oluyor diyeyim.

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam.  :2up

Örs için Hocam tren rayı tavsiye etmiş. Başlangıçta bende tren rayı kullandım. Kısa bıçaklarda sorun olmuyor ama bıçak biraz uzayınca, ray üzerinde burulmayı gidermek zor oluyor. Yada ben beceremedim. Rayı ters kullanarak sorunumu çözmüştüm. Hurdacılarda çelik kütükler bulunabiliyor.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2021, 13:54:49 »
Ocak isini cozmussun bant zimparayida yaptin mi gerisi kolay ondan sonra gelsin guzel bicaklar. :)

Tam olarak çözmesem de planı kurdum hocam, yarısı gitti işin yani. :)

Örs için Hocam tren rayı tavsiye etmiş. Başlangıçta bende tren rayı kullandım. Kısa bıçaklarda sorun olmuyor ama bıçak biraz uzayınca, ray üzerinde burulmayı gidermek zor oluyor. Yada ben beceremedim. Rayı ters kullanarak sorunumu çözmüştüm. Hurdacılarda çelik kütükler bulunabiliyor.

Mehmet hocam yanlış hatırlamışım, Soytürk ustam demiş bu yöntemi. Şurada Yasin ustam bahsetmiş, benim de aklımda o konudan kalmıştı zaten.

Geçen günlerde Soytürk ustanın canlı yayınında örs muhabbeti açılınca makas çeliğini kütüğün üzerine koyup birşeyler dövebilirsin demişti.

Ray konusunda ise sonradan geldi aklıma, eski çalıştığım iş yerlerinde türlü türlü CNC makineleri vardı, rayın üst tarafını hassas bir şekilde düzleştirebilirim sanırım. Tersini kullanmaktan daha iyi olabilir. Çelik kütüğü sertleştirmek de ne derece kolay olur benim açımdan bilemiyorum ama hurdacılar sanayine girdiğimde bakalım gözüme ilişen en mantıklı şey ne olacak...
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 13:56:32 Gönderen: MustafaV »

Güray GÜNEN

• 53
« Yanıtla #13 : 06 Ekim 2021, 18:32:34 »
Tren rayından yaptığım örsün fotoğrafını gönderiyorum Mehmet hocamın sonradan yaptığı gibi yaptım ben de yani vagonların geçtiği dar yeri alta getirip yanlardan köşebent kaynak yaptırarak yaptık güzel oldu yüzey geniş ve iş görür  şekilde oldu. Deri kılıfların  craft işlerini de onun üstünde yapabiliyorum .Köşebente delik açıp her iki taraftan buyuk bir kütüğe sabitleyebilirsin .Yabancı sitelerde gördüm raydan güzel örsler yaptılar tabi onlarda makine imkanları var cnc veya  frezeyle  yüzeyi gayet güzel düzleyebiliyorlar. Ama en masrafsızı yanlara köşebent kaynatıp alt yüzeyi yukarı getirerek yapmak herhalde.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2021, 18:48:44 Gönderen: Güray GÜNEN »