Bıçak Sanatı - Forum

Ağır Hizmet Bıçağı

Şaban Kurt

• 958
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
Ağır Hizmet Bıçağı
« : 03 Ekim 2021, 19:25:57 »
Selamın Aleyküm geçmişte yapmış olduğum bir çalışmaydı forumda galiba paylaşmadım henüz atölye için yer bulamasamda paylaşım yapıp forumdan uzak durmayalım saygılar  :)
Çelik 1075
Kalınlık 4 mm
Toplam Boy 390 mm
Kabza Stabilize Kızılağaç

Gendarmerie Special Operation...

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
Ynt: Ağır Hizmet Bıçağı
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2021, 10:22:04 »
Şaban ustam atölye arayışında sana acil çözümler diliyorum Allahtan. Bıçak bayağı heybetli olmuş. Hatta neredeyse kılıç denecek seviyede bir şey :) Eline sağlık.

Gözüme takılan bir unsur var kusura bakmazsan belirtmek istiyorum. Bıçak üzerindeki desenler dremel-vari bir cihazla yapılmış sanırım, bu derece parlak bir yüzeyde hem izleri biraz belli oluyor, hem de yapay olduğu çok aşikar olmuş. Acaba biz genelde karartmalı işlerde gördüğümüz için mi gözüme garip kaçtı diyeceğim ama karartma ile sizce de asıl görünümüne kavuşmuş olmaz mıydı?
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Erhan Özkalgay

• 52
  • Meslek: Dönerci
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2021, 16:30:45 »
Elinize sağlık heybetli bir bıçak olmuş. Kabza delikleri de delerken patlamış sanırım. Japon yapıştırıcısı ile veya epoksi ile doldurup (kabzanın tozundan ekleyerek) tekrar zımpara yapsanız düzelir miydi acaba?

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2021, 17:44:07 »
Eline sağlık.
Nicelerine inşaallah.

Şaban Kurt

• 958
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2021, 17:59:25 »
Şaban ustam atölye arayışında sana acil çözümler diliyorum Allahtan. Bıçak bayağı heybetli olmuş. Hatta neredeyse kılıç denecek seviyede bir şey :) Eline sağlık.

Gözüme takılan bir unsur var kusura bakmazsan belirtmek istiyorum. Bıçak üzerindeki desenler dremel-vari bir cihazla yapılmış sanırım, bu derece parlak bir yüzeyde hem izleri biraz belli oluyor, hem de yapay olduğu çok aşikar olmuş. Acaba biz genelde karartmalı işlerde gördüğümüz için mi gözüme garip kaçtı diyeceğim ama karartma ile sizce de asıl görünümüne kavuşmuş olmaz mıydı?
Teşekkürler sağolun
Dövme çekiç izleri tarzında kararmış bir yüzey olmuş olsaydı diyorsunuz evet güzel olurdu fakat ben böyle daha iyi olacağını düşündüm karartma konusunda ise kullanıcının isteği üzerine böyle bıraktım normalde karbon çeliklerini hep karartırım nadirdir parlak bıraktıgım karartılmış bir yüzey istenseydi o zaman çekiç izleri daha uygun olurdu bence.
Elinize sağlık heybetli bir bıçak olmuş. Kabza delikleri de delerken patlamış sanırım. Japon yapıştırıcısı ile veya epoksi ile doldurup (kabzanın tozundan ekleyerek) tekrar zımpara yapsanız düzelir miydi acaba?
Teşekkürler kabza daha önce başka bir profil üstünde denenmiş istek üzerine değiştirdim ve çöp olsun istemedim bunun üstünde denedim delikler tutmadı yapılabilirdi elbette uğraşmak istemedim.

Şaban Kurt

• 958
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2021, 18:02:26 »
Eline sağlık.
Nicelerine inşaallah.
Sağol ustam teşekkürler.

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2021, 19:55:27 »
hem de yapay olduğu çok aşikar olmuş.
Çekiçle yapılan doku çalışmalarında genelde çekiç izleri birbirleriyle hep kesişen bir halde dip dibe duruyor. Bu eserde izlerin birbiri ile kesişmemesi iki oyuntu arasında düz bir kısım kalmış olması neticesinde bahsettiğin yapay görüntü oluşmuş bence.

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2021, 20:28:16 »
Elinize sağlık güzel olmuş, kabzada biraz çalışmanız daha iyi olurdu düşüncesindeyim. Epoksi ve ağacın kendi tozundan yapacağınız karışımla kabzadaki delikler kapanırdı zımpara yaptığınızda  daha  güzel bir görüntü verirdi. Model olarak güzel kallavi bir bıçak olmuş.

Şaban Kurt

• 958
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2021, 21:48:36 »
Elinize sağlık güzel olmuş, kabzada biraz çalışmanız daha iyi olurdu düşüncesindeyim. Epoksi ve ağacın kendi tozundan yapacağınız karışımla kabzadaki delikler kapanırdı zımpara yaptığınızda  daha  güzel bir görüntü verirdi. Model olarak güzel kallavi bir bıçak olmuş.
Sağolun teşekkür ederim.
Şunu belirtmek isterim pim yerleri kenarları epoksi dolu zaten sadece ahşap tozu olmadığı için dikkatli bakınca belli oluyor  , yapılalı epey bir zaman oldu işini yapıyor suan.
  Kabzanın ortasında görülen kısımlar delik değil yanlış anlaşılmasın ahşabın kendi delikleri zaten stabilize edilmiş ve o siyah kesitlerin içleri dolu pim deliklerinde yukarıda yorumda bahsetmiştim farklı bir bıçağa uygulanmış bir kabzaydı.
  Değişiklik  olunca bunda kullanıp kabzanın çöp olmasını istemedim sonuçta stabilize normal ahşaplara göre oldukça pahalı

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2021, 08:21:53 »
Tamamdir hocam ben ahsaptaki dogal yapi icin soylemistim fotografta ayrintilar iyi gorunmuyor siz gerekeni yapmissiniz ustam gule gule kullanin.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2021, 11:03:00 »
... kullanıcının isteği üzerine böyle bıraktım ...

Hocam ben bu bıçakların başkalarına yapılabileceğini hep unutup sanki eve, kendimize yapıyormuş gibi düşününce bunlar oluyor. Hiç aklıma gelmiyor bıçağın başkasına yapılmış olabileceği, bundan mütevellit kullanıcı isteklerinin farklı olabileceğini de düşünemiyorum yorumlarken. Başkasına bıçak yapabilecek kabiliyetin bende olmamasından sanırım :D Bu şekildeyse söz bize düşmez diyor, elinize emeğinize sağlık diyerek geri çekiliyorum.  ^-^

Çekiçle yapılan doku çalışmalarında genelde çekiç izleri birbirleriyle hep kesişen bir halde dip dibe duruyor. Bu eserde izlerin birbiri ile kesişmemesi iki oyuntu arasında düz bir kısım kalmış olması neticesinde bahsettiğin yapay görüntü oluşmuş bence.

Hocam zaten genelde dremel izleri ne olursa olsun belli oluyor, çekiç izi gibi olmuyor benim gördüğüm. Bana yapay gelmesinin sebebi parlaklıktı, sağ olsun Şaban ustam açıklamış.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2021, 11:05:05 Gönderen: MustafaV »
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur