Bıçak Sanatı - Forum

Dövme Bowie denemesi

coktar

• 369
  • Meslek: Yönetici
  • Yer: İstanbul
Dövme Bowie denemesi
« : 29 Eylül 2021, 21:41:08 »
Herkese merhabalar. Fırsat bulup 1060 çelikten pek tarzım olmasa da deneme amaçlı bir Bowie yaptım. Şömine mastiği ile hamon denedim ama yine başarısız oldum ve belirginleştiremedim. Muhtemelen hamon için pek uygun olmayan bir çelik seçtim ama ya tutarsa diye ümit ettim tutmadı :)

Kabzada da ilk defa derileri dizmeyi denedim. Muhtemelen son denemem olur çok uğraştırdı ve etrafı kirlettim. Ama görüntüsü bitince hoşuma gitti.

Kılıfı da her zaman olduğu gibi canımın istediği bir zaman yaparım artık.

Herkese selamlar...
instagram: @hevesadami

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
Ynt: Dövme Bowie denemesi
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2021, 00:51:03 »
Elinize sağlık. Çok temiz bir iş olmuş namlu yapısı çok hoşuma gitti. Müsadenizde gözüme çok takılan bir konuyu dile getirmek isterim.
Namlunun balçağa giren kısmı ile sap arasındaki fark bıçakta bütünlüğü bozuyor. Sanki namlu kabzaya girmemişte balçağa sonradan yapıştırılmış gibi bir durum var ortada.
Orantılı bir kabza namlu ilişkisinin gözünüzde canlanması açısından bir görsel ekliyorum  :)

coktar

• 369
« Yanıtla #2 : 30 Eylül 2021, 01:51:34 »
Açıkçası ben namlu ile sapı oyuktan bağımsız bir bütün olarak düşünmüştüm. Sizin dediğinizi de anladım, sanırım biraz nerenin referans alındığı ile ilgili namlu kalınlığı mı yoksa sapa giren kısmın kalınlığı mı. Bence güzel tespit teşekkür ederim.

AdnanErgün

• 272
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #3 : 30 Eylül 2021, 08:19:25 »
Güzel bir bıçak olmuş, elinize sağlık. Namlu bana direkt Wayne Morgan'ı hatırlattı, bilmem tanır mısınız, o buna benzer çok bıçak yaptı çok bariz bir üslubu vardır. Bana kalirsa bıçakta hamon oluşmuş, biraz karartma silme deneseniz mi acaba? 1060 yanlış hatırlamıyorsam hamon için çok da elverişsiz değil.
Tekrar elinize sağlık.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #4 : 30 Eylül 2021, 08:36:20 »
Hocam eline sağlık. Bana da balçakla kesici ağız arasındaki kısımda bir uyumsuzluk, göze batma durumu var gibi geliyor ama oraya odaklanmazsam her şey yolunda. :) Hamon da oluşmuş aslında, belki çıkarması biraz uğraştırdığı için siz mi erken pes ettiniz acaba?

Sabah işe gelirken aklıma takılmıştı, bunu görmem de nasıl güzel tesadüftür, denk gelmişken burada sizin nezdinizde cevaplayabilecek herkese sorayım. Deri dizme şeklindeki kabzalarda derileri birbirine yapıştırma işlemi uyguluyor muyuz yoksa deri, balçak ile namlu sonundaki parça arasında serbest bir şekilde, sadece sıkıştırma ile mi duruyor? Yapıştırma uyguluyorsak nasıl bir yapıştırma oluyor?
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1469
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 30 Eylül 2021, 08:54:26 »
Cemre ustam emeğine sağlık. Dövme olarak güzel şekil vermişsiniz. Yasin hocanın bahsettiği ricasso noktası benim de gözüme takıldı. Ben de ricassoyu biraz daha geniş olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Paint'de çok orantılı olmayan bir örnek yapmaya çalıştım.

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #6 : 30 Eylül 2021, 10:23:20 »
Eline sağlık.
Başarılı bir namlu ve kabza...
Basit bir namlu-kabza geçiş uyumsuzluğu bütün algıyı değiştirmiş.
Elimde birkaç tane eski kemer var. Birkaç sefer böyle kabzaya heveslendim. Üşendim.  :)

coktar

• 369
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2021, 12:10:50 »
Güzel bir bıçak olmuş, elinize sağlık. Namlu bana direkt Wayne Morgan'ı hatırlattı, bilmem tanır mısınız, o buna benzer çok bıçak yaptı çok bariz bir üslubu vardır. Bana kalirsa bıçakta hamon oluşmuş, biraz karartma silme deneseniz mi acaba? 1060 yanlış hatırlamıyorsam hamon için çok da elverişsiz değil.
Tekrar elinize sağlık.

Aynen ustam biliyorum ve çok da beğeniyorum yaptığı bıçakları hatta biraz da esinlenmeye çalıştım ama tabi ki onlar çok daha güzel.

coktar

• 369
« Yanıtla #8 : 30 Eylül 2021, 12:15:26 »
Hocam eline sağlık. Bana da balçakla kesici ağız arasındaki kısımda bir uyumsuzluk, göze batma durumu var gibi geliyor ama oraya odaklanmazsam her şey yolunda. :) Hamon da oluşmuş aslında, belki çıkarması biraz uğraştırdığı için siz mi erken pes ettiniz acaba?

Sabah işe gelirken aklıma takılmıştı, bunu görmem de nasıl güzel tesadüftür, denk gelmişken burada sizin nezdinizde cevaplayabilecek herkese sorayım. Deri dizme şeklindeki kabzalarda derileri birbirine yapıştırma işlemi uyguluyor muyuz yoksa deri, balçak ile namlu sonundaki parça arasında serbest bir şekilde, sadece sıkıştırma ile mi duruyor? Yapıştırma uyguluyorsak nasıl bir yapıştırma oluyor?
Aralara epoksi sürülüyor sadece sıkıştırma değil yani. Teşekkürler

coktar

• 369
« Yanıtla #9 : 30 Eylül 2021, 12:18:14 »
Valla herkes söyleyince benim de gözüme batmaya başladı :))) ben namlu enine göre kabza enini planlamıştım, oyuk sadece arada bileme çentiğinin büyüğü olarak kalacaktı :)

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #10 : 30 Eylül 2021, 12:19:02 »
Aralara epoksi sürülüyor sadece sıkıştırma değil yani. Teşekkürler

Teşekkür ediyorum hocam bilgilendirdiğin için. İşlerinde kolaylıklar diliyorum.  O:-)
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

coktar

• 369
« Yanıtla #11 : 30 Eylül 2021, 14:52:12 »
Valla herkes söyleyince benim de gözüme batmaya başladı :))) ben namlu enine göre kabza enini planlamıştım, oyuk sadece arada bileme çentiğinin büyüğü olarak kalacaktı :)

Ne demek istediğimi anlatmak için farklı bir açıdan fotoğrafladım

Yasin UZ

• 255
  • Yasin UZ - 1993
    • İnstagram
  • Meslek: Görsel Sanatlar
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #12 : 01 Ekim 2021, 00:11:41 »
Ne demek istediğimi anlatmak için farklı bir açıdan fotoğrafladım
Genele bakıldığında namlu ve kabza çizgisel olarak aynı düzeyde orantılı şekilde duruyor. Balçağa giren kısım biraz daha kalın olsa belki bu kadar göze batmazdı ama sanki bir japon şef bıçağı inceliği var  :)

Şaban Kurt

• 958
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #13 : 02 Ekim 2021, 23:26:22 »
Elinize sağlık gayet hoş egzotik duruyor eski tip usa kasaturalarına benzettim ilk bakışta  :2up
Gendarmerie Special Operation...