Bıçak Sanatı - Forum

Son Yaptığım Bıçaklardan Seçmeler

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
Son Yaptığım Bıçaklardan Seçmeler
« : 26 Ağustos 2021, 20:52:19 »

Değerli forum sakinleri hobidaşlarım ustalarım,

Uzun süredir forumda aktif olamıyorum, konuları okuyorum ama bir türlü yeni konu açamadım. Bıçak yapma ile biraz daha yoğun ilgileniyorum artık.

Bıçak yaparken Sefa hocamın farklı olacaksın, el yapımı olduğu belli olacak. Mağzada bakkalda olan bıçaklar olmayacak öğütleri kulağımda çınlanıyor.

Yine Sefa hocamın uyarısı ile forumdan bir ustamızdan aldığım Metin Anan ustamızın bıçağına bakıyorum evirip, çevirip. Kusursuzluğuna, hatlarına, profilin formuna ergonomisine ve inceliğine tabi.

Bende acizane elimden çıkana kadar yaptıklarıma çok özen göstermeye çalışıyorum. Son zamanlarda yaptığım 1-2 bıçağı burada sizlerle paylaşak istedim. Umarım beğenirsiniz.

Bıçaklar 4116 , 2.5 mm çelik ile yapıldı. Saplar kompakt laminat ve karma malzemeler .

Hepinize sağlıklı günler diliyorum, forum buluşmasını iple çekiyorum.

Saygılarımla,

İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

dela

• *
  • 1422
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Son Yaptığım Bıçaklardan Seçmeler
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2021, 08:02:58 »
Eline sağlık Temur Ustam.
Açılın. Sahalara geri döndüm. olmuş.  :)
« Son Düzenleme: 27 Ağustos 2021, 09:55:44 Gönderen: dela »

orkunaydin350

• *
  • 1469
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2021, 08:10:47 »
Maşallah ustam eline koluna sağlık. Farklı ve özel olmaları için gerçekten emek verildiği belli, bir tarzı ve havası olan takımlar olmuş. Hem kullanımı, hem estetiği, hem ergonomisi, herşeyi düşünülerek yapıldığı belli oluyor. İştahım kabardı. :P

seckin.yaman

• 151
  • Meslek: Teknisyen
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2021, 08:54:17 »
Elinize emeğinize sağlık Hocam çok güzel olmuşlar

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #4 : 27 Ağustos 2021, 09:11:24 »
Ustam eline, emeğine sağlık. Sabah sabah gözüm gönlüm açıldı desem yeridir. Namlulardan ziyade kabzalara bayıldım dersem yeridir. Özellikle turkuaz olanlar aşşşırı güzeller. (EKLEME: Tekrar okudum da, namluları beğenmemiş gibi yazmışım. Namlular zaten güzel de kabzalar aşırı ilgimi çekti diyerek düzelteyim, aman yanlış anlaşılmasın hocam.)

Bu arada, forum buluşması mı var  ???
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

orkunaydin350

• *
  • 1469
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #5 : 27 Ağustos 2021, 10:17:24 »

Olası bir forum buluşması desek yanlış olmaz sanırım. :)
2 sene önceki DTE etkinliğinden beri hep bir buluşma planımız var ama 2 senedir de Covid sebebiyle yada herkesi aynı tarihe organize edememekten dolayı erteleniyor. Temur ustam gibi ben de buluşmayı dört gözle bekleyenlerden biriyim ama bakalım hayırlısı. İnşallah sağlıklı ve güvenli bir ortamda buluşma fırsatı buluruz da foruma da duyurup organizasyon yapabiliriz.

MustafaV

• 117
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #6 : 27 Ağustos 2021, 10:35:03 »
Olası bir forum buluşması desek yanlış olmaz sanırım. :)
2 sene önceki DTE etkinliğinden beri hep bir buluşma planımız var ama 2 senedir de Covid sebebiyle yada herkesi aynı tarihe organize edememekten dolayı erteleniyor. Temur ustam gibi ben de buluşmayı dört gözle bekleyenlerden biriyim ama bakalım hayırlısı. İnşallah sağlıklı ve güvenli bir ortamda buluşma fırsatı buluruz da foruma da duyurup organizasyon yapabiliriz.

Ben de o şekilde algıladım da yine de varsa bir şey kaçırmayayım diye yazayım dedim Orkun hocam.  ;D

Evet o DTE konusunu okumuştum, DTE ve buluşmanın bir arada olması aşırı mantıklı gelmişti. Covid her şeyi beter etti, etmeye de devam edecek gibi. Eski etkinlikleri okudukça ustalarla bir araya gelme fikri beni aşırı heyecanlandırıyor açıkçası.

Ayrıca bahsi geçmişken yazayım, 2022 DTE için oldukça heyecanlıyım. Açıklanana kadar kendimi geliştirmek üzere araştırma yapıyorum, fikirler oluşturuyorum. Elime de bir kaç farklı iş alabilirsem o zamana kadar, değmeyin gitsin keyfime.  8)
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

Temur.akin

• 441
« Yanıtla #7 : 27 Ağustos 2021, 14:20:00 »
Eline sağlık Temur Ustam.
Açılın. Sahalara geri döndüm. olmuş.  :)

Teşekkür ederim hocam. Valla özlemişim, iş paylaşmayı devam bundan sonra. Akşam toplantıyada geleceğim inşallah.

Maşallah ustam eline koluna sağlık. Farklı ve özel olmaları için gerçekten emek verildiği belli, bir tarzı ve havası olan takımlar olmuş. Hem kullanımı, hem estetiği, hem ergonomisi, herşeyi düşünülerek yapıldığı belli oluyor. İştahım kabardı. :P

Teşekkür ederim Orkun ustam, beğenildikçe uğraşması daha güzel oluyor. Kaliteli güzel işler çıkarmaya devam edeceğim. Çizgim bu olacak detaylı işler ufak kabza süprizleri vs bakalım . Beğenmene çok sevindim.

Elinize emeğinize sağlık Hocam çok güzel olmuşlar

Teşekkür ederim Seçkin ustam.

Ustam eline, emeğine sağlık. Sabah sabah gözüm gönlüm açıldı desem yeridir. Namlulardan ziyade kabzalara bayıldım dersem yeridir. Özellikle turkuaz olanlar aşşşırı güzeller. (EKLEME: Tekrar okudum da, namluları beğenmemiş gibi yazmışım. Namlular zaten güzel de kabzalar aşırı ilgimi çekti diyerek düzelteyim, aman yanlış anlaşılmasın hocam.)

Teşekkür ederim Mustafa ustam, yok yanlış anlamadım sıkıntı yok. Şef formlarında bana kalsa oynarımda kitle kabul etmiyor 😀😀. Ama onlarıda alıştıracağım.

Şaban Kurt

• 958
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2021, 23:04:51 »
Eline sağlık Abi kabzalara bende bayıldım gerçekten bıçağı gösteren kabzası her zaman ön planda hepsi güzel olmuş  :)
Gendarmerie Special Operation...

Temur.akin

• 441
« Yanıtla #9 : 12 Eylül 2021, 23:27:21 »
Eline sağlık Abi kabzalara bende bayıldım gerçekten bıçağı gösteren kabzası her zaman ön planda hepsi güzel olmuş  :)

Teşekkür ederim Şaban ustam, elimizden geldiği kadarıyla uğraşıyorum. Kabza konusunda sonuna kadar katılıyorum, fark katan, değer katan kabza gerçekten. Senin   Bıçaklarda göz kamaştırıyor.
Baraşılar sağlıklı günler diliyorum

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2021, 20:34:37 »
Ustam maşallah diyeyim bıçaklar harika, işçilik harika , kabzalar bir başka güzel olmuş her şey profesyonellik seviyesinde elinize emeğinize sağlık. Suyu da iyi verildiyse kullanmaya doyamaz insan bunları. Aşçı olup kullanasım geldi.Kompakt laminat malzemeyi nereden temin ediyorsunuz?  Bu malzemenin tozu sağlık bakımından zararlı  çalışırken gerekli tedbiri alıyorsunuzdur her halde.Yeni güzel eserlerinizi bekliyoruz. Kolay gelsin .

Temur.akin

• 441
« Yanıtla #11 : 12 Ekim 2021, 01:16:37 »
Ustam maşallah diyeyim bıçaklar harika, işçilik harika , kabzalar bir başka güzel olmuş her şey profesyonellik seviyesinde elinize emeğinize sağlık. Suyu da iyi verildiyse kullanmaya doyamaz insan bunları. Aşçı olup kullanasım geldi.Kompakt laminat malzemeyi nereden temin ediyorsunuz?  Bu malzemenin tozu sağlık bakımından zararlı  çalışırken gerekli tedbiri alıyorsunuzdur her halde.Yeni güzel eserlerinizi bekliyoruz. Kolay gelsin .

Güray hocam merhaba,

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Kompakt laminat malzeme WC arabölmesi yapan işyerlerinde olur. Onların fireleri istenebilir dükkanlardan. Mobilyacılar sites, sanayi sitelerinde bu tarz atölyeler vardır.

Bıçak yaparken; metal, ahşap, kompakt, stabilize yada mikarta işlerken mutlaka maske kullanıyorum. Facebook mengeneci metin usta gemi çıkmaları satar. Drager marka maskem var filtreli onu kullanıyorum. Gaz maskesi mantığı ile yanlarda filtresi olanlardan.

Yaptığım herşeyi bu forumdan öğrendim bol konu tarayıp okuyup, anlamadıklarımı sorarak.

Saygılarımla, sağlıklı günler diliyorum.

Güray GÜNEN

• 53
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Edirne
« Yanıtla #12 : 12 Ekim 2021, 11:10:56 »
Tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin gercekten forum bicak isine gonul verenlere cok seyler katiyor.Emeği gecenlere basta Sefa hocam olmak uzere cok tesekkur ediyorum. Ayrica tebrik ediyorum gerekli guvenlik tedbirlerini uyguluyorsunuz. Bazi videolarda goruyorum bicak ustalarinin bazilari ne gozluk ne maske kullaniyor önce sağlik diyorum.Hoscakalin .