Bıçak Sanatı - Forum

Mini EDC DTE Etkinliği için

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
Ynt: Mini EDC DTE Etkinliği için
« Yanıtla #40 : 24 Mart 2021, 10:02:20 »
Adamın bıçak paylaşım başlığının altında alakasız şeyler konuşmamak için uzatmıyorum. Benim kendi gerekçem bu. Aynı zamanda sen ne kadar uzatsan da kimsenin fikrini değiştiremeyeceksin. Bunu bildiğim için ve senin yada başka birinin fikrini değiştiremeyeceğim için uzatmıyorum. Kısacası konuyu ne kadar uzatırsan uzat bir yere varmayacak ve sessiz kalan kişiler bu yüzden yazmıyor. Hani bunu en azından aklınızda tutun. Herkesin önünde klavye var.

Peki yukarda da yazdım, burada da kendimi tastikliyorum, daha da yazmayacağım diyorum ama gerçekten şunu öğrenmem lazım, bu soruyu sormak için yazıyorum. Hazır profil olabilir cümlesi nerede geçti? O kadar çok tekrarlanıyor ki önce bunu söyleyenlerin gerçekten okuma yada okuduğunu anlamama sorunu olduğunu düşünüyordum. Israrla hazır profil olabilir diyen kişi kim ve bunu nerede demiş hatırlamadığım için kendimden şüphe ediyorum. Lütfen biri bunu açıklığa kavuşturabilir mi?

Şimdiye kadar çok alakalı şeyler konuşmuşsunuz, arkadaşların size olan tavırlarından belli oluyor. Benim kimsenin fikrini değiştirmeye niyetim yok. Ben görmüş olduğum bir takım yanlışları eleştiriyorum. Eleştiririm. Mesele de bu zaten birilerinin işlerine geldiği gibi müdahil olup işlerine gelmediği zaman da ortadan yok olmaları. Dediğim gibi samimi olduğunuz x usta/arkadaş aynı şeyleri dile getirseydi ki getirdiler, tavrınız ne olacaktı ? Masal anlatmayı bırakın. Bir şeyi öğrenmek için sormadan önce açın konuyu bir okuyun. Akıl vermeye kalkmayın. Kimsenin anlamama sorunu yok. İşine gelmediğini anlamama sorunu var. Ha siz hiç okumadan yazmışsınız demek ki şimdiye kadar o yazılanları hatırlamadığınıza göre. Anlamamanız da gayet normal. Laf olsun torba dolsun. Yaz babam yaz...
« Son Düzenleme: 24 Mart 2021, 10:05:21 Gönderen: Muhammet Acar »
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
  • Meslek: Öğretmen
  • Yer: Konya, Akşehir (İ) / Kayseri (M)
« Yanıtla #41 : 24 Mart 2021, 11:43:41 »
Ben geçen seferki tartışmada da durmuş kendimi tutmuştum ama hakkaniyet namına susmak beni rahatsız etti.
Evvela Muhammet Bey bugüne kadar bana yönelik herhangi bir söyleminiz olmuş değil, bana karşı hiçbir kabalığınız, kalp kırmanız hatta karşı çıkmanız olmadı. Fakat ben sizin diğer arkadaşlara muhtelif konularda yazdığınız birçok mesajdan dolayı rahatsız oldum. Dinî hassasiyeti olan biri olduğunuzu bilmem ise beni daha ziyade üzdü. Zira o hassasiyet bu kabalığı izale etmeliydi. Kesinlikle şahsınıza karşı bir kinim düşmanlığım yok ya da tartışmada karşınızda olan kişilerle hizipleşmiş değilim bu söylediklerimi dışarıdan bakan biri olarak söylüyorum. 
Şunu anlamakta güçlük çekiyorum neyi paylaşamıyoruz? Nedir mesele? Neden bu kabalık, nobranlık? Tartışılacak bir mesele varsa mesele güzel güzel tartışılır fakat bu neyin asabiyeti?
Tartışmalara gelecek olursam bazı şeyleri ya yanlış hatırlıyorsunuz ya da aradaki farkı görmüyorsunuz, zira Setnogrom usta daha önceden kendi eliyle yaptığı bıçaklardan birini DTE için yeniden yapmak istediğini uygun görülürse katılmak istediğini yazmıştı, en son mesajlarda Hasan Bey ise hazır profil üzerinde uyarlama yapmış, buna ek olarak bıçağına muhtemelen kabza da takamayacağını belirtmiş. Pim delikleri olan bir bıçağın o şekilde etkinliğe katılması sizce uygun mu? o Bıçak tamamlanmış mı sizce? Evet kabza takmadan da bir tasarım yapılabilir ama Hasan bey resmen vaktim yok bıçağımı tamalayamayacağım demiş. Kaldı ki Cemre Bey Hasan Beyi kızdıracak gücendirecek kıracak bir şey de söylememiş. Hasan Bey kendi mesajına kabul edilmezse sorun etmem yazdığı hâlde Cemre Bey'in gayet nazik sorularına, cevaplarına alınıp gayet sert cevaplarla rest çekip gitmiştir. Kaldı ki Cemre Bey Hasan Bey'e vakti zamanında sizin Setnogrom ustanın sorusuna itiraz ediş gerekçenizle aynı gerekçeden bir itiraz etmiş, ben etkinliğe layık olsun diye 4 bıçak yaptım sizce bu hâliyle katılmak adil olur mu demiş. Siz de ben güzlerce profil çıkardım emek verdim diye itiraz ediyordunuz. Ha şunu belirtmeliyim, Hasan Bey bıçağını güzelce tamamlasa etkinliğe katıllmasında şek şüphe olmayan bir bıçak olsa ve hazır profilden yapıldığını söylese ben katılabilir oyu verebilirdim. Fakat o bıçak natamam. Setnogrom usta ise görüleceği üzere gayet güzel bir bıçak yapmış.  İkisi aynı şey değil. Ha diyorsunuz ki niye kimse Hasan Bey'le Cemre Bey'in tartışmasına müdahale etmedi, bana karşı çıkanlar niye Cemre'ye karşı çıkmadı? Hasan Bey kimsenin bir şey demesine mahal bırakmadı. Yani birileri kabalaştığı zaman insan onun lehine bir şey diyecekse de vazgeçiyor.
Konunusu üzerinde tartışmayı yürüttüğümüz Emrah Usta da Orkun Usta'ya gereksiz yere fevri davrandı, kabalaştı. Açıkçası çok şaşırdım ve üzüldüm zira kendisinden hiç belemediğim bir hareket bu güne kadar hep gayet saygılı mesajlarını gördüm hatta her mesajını Saygılarımla diye bitirmesi onun alameti farikasıydı, belki emek verip etkinliğe katılamayacağını öğrenmek sinirlendirmiştir olabilir fakat o şekilde cevap vermese daha iyi olurdu. Zira Emrah ustanın "bir hata mı ettim" sorusuna Orkun usta gayet saygılıca "estağfurullah sadece karbon çelik olma şartı koymuştuk" diye pürüzsüz bir cevap yazmış. Açıkçası iş tartışmaya gitmese kabul edilsin mi edilmesin mi diye oylansa ben Emrah usta lehine yine kabul edelim oyu verirdim. Ama tartışma buna mani oldu.
Sizin tartışma üzerine kendi lehinize kanıtlar çıkarmanızın ele avuca gelir yanı yok, forumda birileri istediğini söylüyor birileri susturuluyor, tekelleşme var, moderatörler işini yapamıyor vs.  bunlar asılsız şeyler. Kanıt sizsiniz her yerde herkese her istediğnizi söylüyorsunuz, Orkun Ustaya, Sefa ve Mehmet hocalara, muhtemel ve müstakbelen bana.  Bu insanlar yer yer sizinle aynı görüşte olmadıklarını byan etmek ışında bir şey yapmadılar halbuki siz hepsine onların size söylediklerinden kat kat ağır sözler söylediniz itham ettiniz vs. Moderatörler işşini yapmıyor yeri geldi mi "sus hop dedik birader demeleri lazım" diyorsunuz ya, iyi ki demiyorlar, herkes istediğini yazıyor, yazdığı ile kendi meşrebini, kşiliğini aşikar ediyor, okyanlar da kimin ne olduğuna dair bir hüküm veriyor. Ha dediğinizi yapacak olsalar bence "hooop dur bakalım" denilecek ilk kişi sizsiniz.
Şimdi tüm bunların toplamında şunu söylemek isterim Orkun Usta benim babamın oğlu değil veya Cemre usta veya Mehmet hoca, Sefa hoca veya başkası. Siz de, Emrah usta da Hasan Bey de benim hasmım, kanlım filan değilsiniz. Eğer şu anda birilerinin haklı bulacağı kimlerinin rahatsız olacağı bu mesajı yazıyorsam tek sebebi susmanının hakkaniyete yakışmayacağını düşünmemdir. Şimdi bana istediğinizi diyin. Ama tasiyem bir kendinizi muhasebeye çekin, neden herkes benim söylediğimin zıddına konuşuyor herkes yanlış bir ben mi doğuyum acaba diyin. Ya da hepsini geçtim ne söylerseniz söyleyin iyice tartıp söyleyin.

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #42 : 24 Mart 2021, 11:55:57 »
........."hazır profil de olabilir" demedi mi ? ............

Muhammet arkadaş.
Etkinliğin başındaki etkiliğe katılım için "hazır profil de olabilir" görüşü (kasdettiğim ağzı açılmamış profildi) bana ait ve bugün de aynı görüşteyim.
Ve bu sadece benim görüşüm. Her katılımcının da benim gibi veya tersini düşünme hakkı vardır.
Genel temayül neyse ona uyarım. Benim istediğim olmadı, ayrımcılık yapılıyor diyerek polemiğe falan da girip etkinlikten ayrılmam.

Vebal hassasiyetin olduğunu tahmin ettiğimden söylüyorum. Yeter...

Mehmet Ağabey.
Ben benim istediğim olmadı diye değil, bir çok konuda çifte standart uygulandığı için karşı çıkıyorum. Her üye görüşünü düşüncesini belirtir ortak karar alınır biz de eyvallah deriz. öyle iki üç kişinin lafıyla bu kervan yürüyorsa. Fazla uzun sürmez. Yoksa kimisi kızar, kimisi küser, kimisi de eleştirildiğinde zoruna gider. Ayrıca bu konuda benim size bir ithamım olmadı ama madem yazdınız size de bir iki kelam edeyim. Sorun hazır profil değil de profilin ağzının açılması mı yani. Ben sırf profili çıkarmak için iş güç arasında 1 hafta uğraştım, şimdi bu haksızlık değil mi ? Hani emek ? Onu geçtim hadi arkadaş hazır profilin ağzını açtı diyelim e bunun ısıl işlemi de var onu şimdi başka firmaya ustaya yaptırsa yine olmaz mı diyeceksiniz. Adam eski yaptığı bıçağı modifiye edip katılmak istediği zaman No Problem, lafı mı olur hiç. Herkes yapsın o zaman bir modifiye katılsın. Allah aşkına bırakın bu işleri. Bu çifte standart değil de nedir ? Burada profili çıkarıp ağzını başka ustaya açtırıp, ısıl işlemini de bir başka ustaya yaptıran arkadaşlar var. Şimdi bu arkadaşları ben anlıyorum kızmasınlar sonuçta herkesin makinesi ocağı yok imkanı doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve çalışıyoruz. Ama siz şimdi nasıl çıkacaksınız bu işin içinden. Adam bıçağı yapmış bitirmiş kim ne bilecek bunun ağzını sen mi açtın hazır mı aldın. Isıl işlemini Böhler mi yaptı Kamil mi yaptı. Yani siz ve sizin gibi bir çok kişinin yaşı benden oldukça büyük, saygısızlık etmek istemiyorum ama kusura bakmayın da bazen sırf yazmış olmak için yazıyorsunuz. Bence de yeter...

Bütün hayat tecrübem, mesleki birikimim nedeniyle seni görmezden gelmem gerekiyordu ama yapamadım. Hatamı kabul ediyorum.

Şaban Kurt

• 972
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #43 : 24 Mart 2021, 12:38:41 »
Elinize sağlık abi temiz olmuş kabza pimlerini ve kabza ortasındaki ovallik göze batıyor sadece tabi buda kişiye göre değişir genel olarak başarılı :)
Gendarmerie Special Operation...

atikmehmet

• 1111
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
« Yanıtla #44 : 24 Mart 2021, 13:07:35 »
Muhammet Ustam burda konuyu her okuyan ustamızın illaki bir fikri, itirazı nasihatı oluyor kendince. Ama insanlar bazen konu uzamasın, dallanmasın kapansın yanlış anlaşılmasın, tatlıya bağlansın diye yazmak istemiyorlar. Çünkü çoğu zaman ufacık şeylerden mesele büyüyor.

Olay özelinde Orkun Ustanın Karbon çeliği çalışmıyormuyduk demesi yada herhangi bir katılımcının Emrah Ustaya bu soruyu yöneltmesi çok doğal değil midir.
Emrah usta konuyu dile getirmiş, ben duymadım belki duydum hatırlamıyorum keza Orkun usta da bu şekilde söylüyor. Emrah ustanın açısından bakınca kendisi gayet haklı  bu mesleyi dile getirdiğimde birşey söylenmemişti de şimdi neden tekrar dile getiriliyor demesi de çok doğal. Ama üslubumuz haklılığımızın önüne geçmemeli. Ben burda Orkun Ustanın yanlış değerlendirildiğini düşünüyorum.

Sefa hoca peygamber değil doğru. Ama her zaman eleştirilsin her işe de yetsin mantığı aslında hatanın temeli.  Yeri geliyor Usta olsun yeri geliyor arkadaş olsun yeri geliyor abi olsun yeri geliyor baba olsun yeri geliyor yönetici olsun yeri geliyor hakem olsun yeri geliyorda geliyor. Yahu bu adam insan. Her tartışmaya yöneticilik etsin her konuya cevap versin nereye kadar. Hele "Hele bi dur gardaş, hayırdır " diyen bir karar mekanizması olmaz ise herkes işine geldiği gibi atar tutar." Denilmiş Burda ne isteniyor anlamadım Sefa hocanın eline sopa verip her konuşanın kafasına mı vurulsun. Hadi yapıldı o zaman da taraf tutuluyor oluyor işte. En basitinden bu durumda bu kadar rahat yorumlar yazabilir miydin sen söyle.

Ben söylemek istediklerinin bir kısmının arkasında durmak isteyen biri olarak bu tez canlılık ve keskin dilden rahatsız olanlardan biriyim. Muhammet ustam şu eteğindeki taşları bir döksen problem asıl nerdeyse onu konuşsak da bitse şu mesele. İnsanlar burada yazarken 5 düşünüp bir yazıyor. Ama her gelene bir laf sokup kenara çekilirsen olmaz. Belki mizacın serttir orasını bilemem ama seninde burada sana cavap verenler kadar üslubuna dikkat etmen gerekiyor.

Son olarak değiş tokuş etkinliklerinde her türden bıçak olur. Burada asıl olan emek harcanası ve gönülden gelerek bir şeyler yapmaya çalışmaktır. Orkun usta ve konuya dahil olan diğer ustalar da buradaki emek dağılımını dengelemek istedikleri için bazı yorumlar yapılmış olabilir. Ama her halukarda farklı emek yoğunlukları illaki oluşacaktır. Buna bazı ustalarımız katlanmak istemez bunun için de etkinliğe katılmaz. Yani eğer gerçekten bir haksızlık olduğunu düşünüyorsan katılmayabilirsin. Kimse de yadırgamaz.

Herşey bir kenara bizim kültürümüzde bi kahvenin 40 yıl hatrı vardır. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum dememiş mi Hz Ali. Her şeyi geçtin bu millete 10larca yüzlerce genç kazandırmış bir öğretmene konuşurken biraz daha dikkatli olalım.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

Muhammet Acar

• **
  • 397
« Yanıtla #45 : 24 Mart 2021, 13:30:42 »
Ben geçen seferki tartışmada da durmuş kendimi tutmuştum ama hakkaniyet namına susmak beni rahatsız etti.
Evvela Muhammet Bey bugüne kadar bana yönelik herhangi bir söyleminiz olmuş değil, bana karşı hiçbir kabalığınız, kalp kırmanız hatta karşı çıkmanız olmadı. Fakat ben sizin diğer arkadaşlara muhtelif konularda yazdığınız birçok mesajdan dolayı rahatsız oldum. Dinî hassasiyeti olan biri olduğunuzu bilmem ise beni daha ziyade üzdü. Zira o hassasiyet bu kabalığı izale etmeliydi. Kesinlikle şahsınıza karşı bir kinim düşmanlığım yok ya da tartışmada karşınızda olan kişilerle hizipleşmiş değilim bu söylediklerimi dışarıdan bakan biri olarak söylüyorum. 
Şunu anlamakta güçlük çekiyorum neyi paylaşamıyoruz? Nedir mesele? Neden bu kabalık, nobranlık? Tartışılacak bir mesele varsa mesele güzel güzel tartışılır fakat bu neyin asabiyeti?
Tartışmalara gelecek olursam bazı şeyleri ya yanlış hatırlıyorsunuz ya da aradaki farkı görmüyorsunuz, zira Setnogrom usta daha önceden kendi eliyle yaptığı bıçaklardan birini DTE için yeniden yapmak istediğini uygun görülürse katılmak istediğini yazmıştı, en son mesajlarda Hasan Bey ise hazır profil üzerinde uyarlama yapmış, buna ek olarak bıçağına muhtemelen kabza da takamayacağını belirtmiş. Pim delikleri olan bir bıçağın o şekilde etkinliğe katılması sizce uygun mu? o Bıçak tamamlanmış mı sizce? Evet kabza takmadan da bir tasarım yapılabilir ama Hasan bey resmen vaktim yok bıçağımı tamalayamayacağım demiş. Kaldı ki Cemre Bey Hasan Beyi kızdıracak gücendirecek kıracak bir şey de söylememiş. Hasan Bey kendi mesajına kabul edilmezse sorun etmem yazdığı hâlde Cemre Bey'in gayet nazik sorularına, cevaplarına alınıp gayet sert cevaplarla rest çekip gitmiştir. Kaldı ki Cemre Bey Hasan Bey'e vakti zamanında sizin Setnogrom ustanın sorusuna itiraz ediş gerekçenizle aynı gerekçeden bir itiraz etmiş, ben etkinliğe layık olsun diye 4 bıçak yaptım sizce bu hâliyle katılmak adil olur mu demiş. Siz de ben güzlerce profil çıkardım emek verdim diye itiraz ediyordunuz. Ha şunu belirtmeliyim, Hasan Bey bıçağını güzelce tamamlasa etkinliğe katıllmasında şek şüphe olmayan bir bıçak olsa ve hazır profilden yapıldığını söylese ben katılabilir oyu verebilirdim. Fakat o bıçak natamam. Setnogrom usta ise görüleceği üzere gayet güzel bir bıçak yapmış.  İkisi aynı şey değil. Ha diyorsunuz ki niye kimse Hasan Bey'le Cemre Bey'in tartışmasına müdahale etmedi, bana karşı çıkanlar niye Cemre'ye karşı çıkmadı? Hasan Bey kimsenin bir şey demesine mahal bırakmadı. Yani birileri kabalaştığı zaman insan onun lehine bir şey diyecekse de vazgeçiyor.
Konunusu üzerinde tartışmayı yürüttüğümüz Emrah Usta da Orkun Usta'ya gereksiz yere fevri davrandı, kabalaştı. Açıkçası çok şaşırdım ve üzüldüm zira kendisinden hiç belemediğim bir hareket bu güne kadar hep gayet saygılı mesajlarını gördüm hatta her mesajını Saygılarımla diye bitirmesi onun alameti farikasıydı, belki emek verip etkinliğe katılamayacağını öğrenmek sinirlendirmiştir olabilir fakat o şekilde cevap vermese daha iyi olurdu. Zira Emrah ustanın "bir hata mı ettim" sorusuna Orkun usta gayet saygılıca "estağfurullah sadece karbon çelik olma şartı koymuştuk" diye pürüzsüz bir cevap yazmış. Açıkçası iş tartışmaya gitmese kabul edilsin mi edilmesin mi diye oylansa ben Emrah usta lehine yine kabul edelim oyu verirdim. Ama tartışma buna mani oldu.
Sizin tartışma üzerine kendi lehinize kanıtlar çıkarmanızın ele avuca gelir yanı yok, forumda birileri istediğini söylüyor birileri susturuluyor, tekelleşme var, moderatörler işini yapamıyor vs.  bunlar asılsız şeyler. Kanıt sizsiniz her yerde herkese her istediğnizi söylüyorsunuz, Orkun Ustaya, Sefa ve Mehmet hocalara, muhtemel ve müstakbelen bana.  Bu insanlar yer yer sizinle aynı görüşte olmadıklarını byan etmek ışında bir şey yapmadılar halbuki siz hepsine onların size söylediklerinden kat kat ağır sözler söylediniz itham ettiniz vs. Moderatörler işşini yapmıyor yeri geldi mi "sus hop dedik birader demeleri lazım" diyorsunuz ya, iyi ki demiyorlar, herkes istediğini yazıyor, yazdığı ile kendi meşrebini, kşiliğini aşikar ediyor, okyanlar da kimin ne olduğuna dair bir hüküm veriyor. Ha dediğinizi yapacak olsalar bence "hooop dur bakalım" denilecek ilk kişi sizsiniz.
Şimdi tüm bunların toplamında şunu söylemek isterim Orkun Usta benim babamın oğlu değil veya Cemre usta veya Mehmet hoca, Sefa hoca veya başkası. Siz de, Emrah usta da Hasan Bey de benim hasmım, kanlım filan değilsiniz. Eğer şu anda birilerinin haklı bulacağı kimlerinin rahatsız olacağı bu mesajı yazıyorsam tek sebebi susmanının hakkaniyete yakışmayacağını düşünmemdir. Şimdi bana istediğinizi diyin. Ama tasiyem bir kendinizi muhasebeye çekin, neden herkes benim söylediğimin zıddına konuşuyor herkes yanlış bir ben mi doğuyum acaba diyin. Ya da hepsini geçtim ne söylerseniz söyleyin iyice tartıp söyleyin.

Aynı şeyleri tekrar et dur. Siz de sanırım diğer arkadaş gibi ya yazılanları okumadınız ya da okuduğunuzu anlamadınız. Ya da yine işinize geldiği gibi yazıp çiziyorsunuz. Yazılanları okursanız benim "karabasan" nick'li arkadaşın yapmış olduğu profil hakkında ne söylediklerimi görürsünüz, görüp anlatmak istediğimi anlardınız. Ki öyle bir düşünceniz olsa yazmadan önce bir durup düşünüp tartardınız değil mi.. Ben uygun olup olmadığı tartışılır demişim. Akıl vermek yerine yazılanları okuyup anlamaya çalışın. Diğer arkadaşların söylediklerini es geçip te bana kabalaşmaktan bahsetmeyin, onca sözler ithamlar edilirken niye sesiniz çıkmadı ? Yanlış kaba bir şey söydeğimi düşünmüyorum da bana ithamlarda bulunanlara ne diyeyim canım, cicim mi diyeyim. Kat kat ağır ne söylemişim ? Her şeyden önce dürüst olmak lazım. Siz bana öğüt verecek, nasihat edecek pozisyonda değilsiniz... Kimseyle alıp veremediğim yok, içimde fesatlık ta yok. Eğriye eğri, doğruya doğru diyorum. Ben kimseyi ayrı kefeye koymam, yalakalık ta yapmam, benim gözümde kimsenin birbirine bir üstünlüğü yok. Tek, Eşit.. Sadece yanlışları dile getirip eleştiriyorum. 3-5 kişinin karşı gelmesi onları haklı olduğu anlamını çıkarmaz. Doğruların hazmı zor olur..

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
« Yanıtla #46 : 24 Mart 2021, 15:32:44 »

Aynı şeyleri tekrar et dur. Siz de sanırım diğer arkadaş gibi ya yazılanları okumadınız ya da okuduğunuzu anlamadınız. Ya da yine işinize geldiği gibi yazıp çiziyorsunuz. Yazılanları okursanız benim "karabasan" nick'li arkadaşın yapmış olduğu profil hakkında ne söylediklerimi görürsünüz, görüp anlatmak istediğimi anlardınız. Ki öyle bir düşünceniz olsa yazmadan önce bir durup düşünüp tartardınız değil mi.. Ben uygun olup olmadığı tartışılır demişim. Akıl vermek yerine yazılanları okuyup anlamaya çalışın. Diğer arkadaşların söylediklerini es geçip te bana kabalaşmaktan bahsetmeyin, onca sözler ithamlar edilirken niye sesiniz çıkmadı ? Yanlış kaba bir şey söydeğimi düşünmüyorum da bana ithamlarda bulunanlara ne diyeyim canım, cicim mi diyeyim. Kat kat ağır ne söylemişim ? Her şeyden önce dürüst olmak lazım. Siz bana öğüt verecek, nasihat edecek pozisyonda değilsiniz... Kimseyle alıp veremediğim yok, içimde fesatlık ta yok. Eğriye eğri, doğruya doğru diyorum. Ben kimseyi ayrı kefeye koymam, yalakalık ta yapmam, benim gözümde kimsenin birbirine bir üstünlüğü yok. Tek, Eşit.. Sadece yanlışları dile getirip eleştiriyorum. 3-5 kişinin karşı gelmesi onları haklı olduğu anlamını çıkarmaz. Doğruların hazmı zor olur..
Affedersiniz, ben gerçekten durumun farkına varamamışım, sizden ne kadar özür dilesem azdır.
Sizin dürüst, bizim kaypak olduğumuz; sizin doğruya doğru, eğriye eğri dediğiniz bizimse her şeyi çarpıttığımız; sizin yanlışları dile getiren, derdi hakikatten başka bir şey olmayan, dosdoğru, alnı ak başı dik, kimseye eyvallahı olmayan cesur cengaver olduğunuz bizimse yalaka olduğumuz, sizin nasihate filan kesinlikle ihtiyacınız olmadığı ama forumun da moderasyonun da sizden feyz alması gerektiği gün gibi aşikar. Bu gerçekleri görmediğim için gerçekten çok üzgünüm. Zatıâlinize sonsuz hürmetlerimi arz ederim.

mehmet_

• 1006
« Yanıtla #47 : 24 Mart 2021, 16:59:53 »
"Madem ev sahibi ve apartmandaki diğer kiracılarla anlaşamıyorsun... E başka ev mi yok? Olmuyorsa daha ferah bir eve çık"
Dedim ve taşındım. Çok faydasını gördüm. Tavsiye ederim.
I stopped explaining myself when I realized people only understand from their level of perception.

https://www.instagram.com/atolye_dervis/

Muhammet Acar

• **
  • 397
« Yanıtla #48 : 24 Mart 2021, 18:20:39 »
Eyvallah, anlaşmak zorunda değilim. Benim için problem yok,
içim rahat vicdanım rahat. Benim bu konularda hatam, kusurum olmuş olsa size vazife düşmezdi şimdiye kadar çıkmış olurdum. Zoruna giden varsa önden buyursun..
« Son Düzenleme: 24 Mart 2021, 18:24:52 Gönderen: Muhammet Acar »

Soytürk Dönmez

• 4163
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #49 : 24 Mart 2021, 22:48:13 »
Sefa hocam kusura bakmasın demiyorum. Lafı eveleyip geveleyip kıvırdığımız yok. Söylediklerim gayet açık ve net. Onca kişi varken siz neden üzerinize alındınız " adamına göre muamele" lafını. Konularda tartışılırken moderatör yok, yönetici yok ama bir eleştiri, bir söz söylendiği zaman ortaya çıkılıyor. Asıl bu tavırlar samimiyetten uzak. Daha geçtiğimiz günlerde DTE etkilniğine katılan arkadaş hastası olduğu için bir şeyler yapmaya çalışmış etmiş, ha etkinlik için uygun olup olmadığı tartışılır o ayrı mesele ama hemen hazır profil diyip tü kaka etmenin anlamı ne. Zira konunun ilk başlarında da aynı tartışma olduğu vakit bazı abiler "hazır profil de olabilir" demedi mi ? Sonuç ne oldu ? Adamın gönlü kırıldı, belki bu işten soğudu bilinmez. Hani yöneticisiniz ya neden oraya da müdahale etmediniz ? Neden " arkadaşım geçmiş olsun, Allah sağlık sıhhat versin. Ama bu şekilde de olmaz kusura bakma" demediniz ? Bana samimiyetten bahsetmeyin. Her söylediğimin arkasındayım. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. Bu söylediklerinizi diğer zatı muhteremlere de söylediniz mi acaba ? Tabi ki hayır. Hak edenin Hatırı olur, hak edene gönül verilir... Eyvallah..

kimsenin avukatı değilim sadece hocayı yakinen tanıdığım için yazma ihtiyacı duydum  maddi manevi hiçbir çıkarı menfaati yokken yada burdan bizden öğrenecek bir şeyi yokken her akşam  bu forumda olan biteni okumak insanlara cevap vermek için en az 1-2 saatini ayıran bu forumun temellerini  atan hepimizin bildiği birçok şeyin temelini de  atan sefa hoca dan  bahsediyoruz  öyle ulu orta tarafmış falan diyip  eleştirebileceğin biri değil bence sen hocayı hiç anlamamış hiçbirşey öğrenememiş hiç tanımamışsın 😉

Bu yazdıklarınız sizin düşünceleriniz ve bu yazdıklarınız o kişinin haklı olduğu anlamına gelmiyor. Sefa hoca olmasa da bu iş bir şekilde devam eder, ama öyle ama böyle. Sefa hoca olmaz Ahmet hoca olur, Mehmet hoca olur. Katkısı var tabi o inkar edilemez ama eleştirilecek konuda her insan eleştirilir, kimse bana eleştiremezsin diyemez. Haşa peygamber mi bu kişi.

Ya yuhhh, sen ne hakla bu şekilde yazabiliyorsun, hiç mi edep görmedin, bu kadar mı alçaldınız ayıp ya, bunlar nasıl laflar, herkese bunu diyebilirsin ama Sefa ustaya bunu diyemezsin, bunu adı apaçık NANKÖRLÜKTÜR, yazıklar olsun bu kadar emeğe kedi gibi  gözlerini yummak ne diyeyim senin gibiler buraya layık değil burada da barınmamalı, basıp gidin nereye gidecekseniz gidin ama yeriniz burası değil o kesin, ben moderatör olsaydım iki laf ettirmezdim senin gibilere...

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #50 : 24 Mart 2021, 23:27:49 »
...............
Teşekkür ederim yorumunuz için Mehmet ustam...

Ne demek Emrah. Ben teşekkür ederim.
Zaten polemik çok küçük başladı, bu hale geldi.
Sağolun ki sürdürmediniz.  Said'de, Orkun'da sürdürmedi. Size yakışan da bu.  :2up

Merhaba Mehmet hocam, demek ki sürdürmeyerek suskun kalarak bir yere varılamayacağını anladım sebebine gelince dün geceden beri yazıldı, okudum sakince yazmadım benim de öyle süslü kelimeler ile kaçak güreşmeler ile işim yok, kendimi tutamadım uzatmak istemiyorum ama yan cebime koyayım, gibi işlerle hele hiç işim yok ben içimde birdir dışımda, kimseye karşı bir yanlışım olmamıştır forumda.

Taki yönetimden şikayetçi arkadaş çıkana kadar ;

Adamına göre muamele VAR forumda. Bunu daha önce DTE etkinliğinin ilk sayfalarda tartışılanlar ile son mesajlarda yazılanlar tastikliyor. Ve malum Emrah ustanın konusu. Bazı şahsiyetler her şeyi söylemekte kendini özgür hissediyor, klavye başında bu çok basit, farkındayım. Bu kadar kolay olmamalı, bu sıkıntı forumun aktif yöneticisinin olmamasından kaynaklanıyor. Forumda biri bir şey yazdığı vakit " Hele bi dur gardaş, hayırdır " diyen bir karar mekanizması olmaz ise herkes işine geldiği gibi atar tutar. Neyse..

( Sefa hocam kusura bakmasın, kendisine saygısızlık etmek istemem, saygım sonsuz.Kendisiyle daha önce de konuşmuştum bu meselelerden ötürü fakat son yazılanlar, konuşulanlar aslında sonucun pek değişmediğini gösteriyor. )

Sefa hocamla konuşmuş derdini anlatmış ikna olmamış olamamış birisi neden mi ?

Sefa hocam çok özür diliyerek yazıyorum, siz bende sizler gibiyim arkadaşlar diyerek girdiğiniz her muhabbette içim içime sığmıyor gerçekten de, ama bu forumda sadece siz yoksunuz diğer yöneticiler de var ve müdahele etmek istemiyorlar anladığım kadarıyla. Birileri arkadaşın dediği gibi hizaya sokmak lazım buradakileri, yoksa hiç sevmediğim bir komutanımın bir lafı vardı bana Emrah askerler nerede içerdeler komutanım oturtma Emrah oturtma boş kaldıkça şeytanın aklına gelmeyen şeyler senin başına gelir haberin olmaz derdi çim yoldururdum bütün arkadaşlarıma. Evet herkez mutlu mesutmuş gibi gözükse de işin aslı anlıyorum ki öyle değil anayasa gibi madde koymadık diyen arkadaş bana bıçağımla ilgili katılamazsın deyip, merci kararı ben değilim dedi eyvallah dedim hediye etmek bile geldi içimden dostça gerçekten ve samimice kesin ve net bir şekilde, kendi yaptığım bıçağa baktım katılanların ustalarımın bıçaklarına baktım elimden bu gelmiş şuan ki bu imkanlarım ile ne yapabilirim dedim. Önemli olan seviyeli muhabbet için arkadaşlık dostluk ve ortak noktamız hobimiz olan belki de dertleşeceği kimse olmadığından bıçaklara sarmıştır kendini, bakıp sevinen benim gibi birilerini görüyorumdur diye ümit ederken,

Kulak çekme mevzusu girdi işin içine ki, zaten canım sıkılmış vay be ben neden her sayfasında değişebilen maddelerle, ve bu maddeleri de kendince istediği gibi oynarım istersem buda var istersem buda olabilir gibisinden davranış biçimi ile karşılaşınca otomatik olarak benim beynime giden damarlar durdu.

Kendimi devlet dairesi gibi bir forum sitesi (benzetmemiz tüvtürk ve pasaport işlemleri için yurtdışı olduğundan yazdım) unutup, fevri davrandım. Olabildiğimce sakinliğimi korudum desem yeridir, hangi muhabbetimizde sizden bile görmediğimiz hal hatır ve gönül koymayacağımı bildiğim kişilerdensiniz kulağını çekerim diye bir hareket (sizin haylaz öğrenciniz gibi hissediyorum kendimi) yapmazsınız.

Benim fevri davranıp arkadaşı rencide edecek davranışımdan ötürü herhangi bir ceza alacaksam bu noktaya beni bu şekilde iten sürükleyen daha fazlasıyla yaklaşan kişiye yönetimden benden fazla ceza almasını da isterdim doğrusu bu işin adaleti başka türlü çözülmeyecek sanki ikili muhabbet seninle ilgisi yok demeyin sakın, herhangi bir ustamın açmış olduğu bir konuda, mevzum bıçağımın etkinliğe katılıp katılmaması değil ;

Sen de özellikle sataşmaya çalışıyorsun, bir daha olursa kulaklarını çekeceğim. İstediğini alacaksın. ;)

demesiyle insan yazarken 2 kez 3 kez düşünür ya saygılı seviyeli bir forumdayız, devlet dairesinde de değiliz, bunu yazarsam bu konuyu açan adam alınmaz mı ? darılmaz mı ?

Bu konumu daha çok uzatmıyorum ama tecrübelerimin gereğince forum kuruculuğu, forum yöneticiliği, çoğu foruma üye olduğumu ve hiç kimse ile bir münakaşa için de olmadığı mı tekrardan belirtmek istiyorum. Bu konuda ceza alacaksam almayım razıyım, ama bu arkadaşın bu tavrı beni bu tavırlara ittiğini söyleyebilirim,

Hala itmeye devam ediyor ki, yazma batıyorsun gözüme dedikçe,

Adamın bıçak paylaşım başlığının altında alakasız şeyler konuşmamak için uzatmıyorum. Benim kendi gerekçem bu. Aynı zamanda sen ne kadar uzatsan da kimsenin fikrini değiştiremeyeceksin. Bunu bildiğim için ve senin yada başka birinin fikrini değiştiremeyeceğim için uzatmıyorum. Kısacası konuyu ne kadar uzatırsan uzat bir yere varmayacak ve sessiz kalan kişiler bu yüzden yazmıyor. Hani bunu en azından aklınızda tutun. Herkesin önünde klavye var.

Peki yukarda da yazdım, burada da kendimi tastikliyorum, daha da yazmayacağım diyorum ama gerçekten şunu öğrenmem lazım, bu soruyu sormak için yazıyorum. Hazır profil olabilir cümlesi nerede geçti? O kadar çok tekrarlanıyor ki önce bunu söyleyenlerin gerçekten okuma yada okuduğunu anlamama sorunu olduğunu düşünüyordum. Israrla hazır profil olabilir diyen kişi kim ve bunu nerede demiş hatırlamadığım için kendimden şüphe ediyorum. Lütfen biri bunu açıklığa kavuşturabilir mi?

Sana gerekçeni soran olmadı ki neden hala konuma yazıyorsun ? Sessiz kalan ustalarım da sağolsunlar yazmaya başladılar sayende onlara da sırasıyla cevap vereceğimden emin olabilirler,

Seni aydınlatmayacaktım ama yine yazayım fevrilik yapıyorum;

Muhammet arkadaş.
Etkinliğin başındaki etkiliğe katılım için "hazır profil de olabilir" görüşü (kasdettiğim ağzı açılmamış profildi) bana ait ve bugün de aynı görüşteyim.
Ve bu sadece benim görüşüm. Her katılımcının da benim gibi veya tersini düşünme hakkı vardır.
Genel temayül neyse ona uyarım. Benim istediğim olmadı, ayrımcılık yapılıyor diyerek polemiğe falan da girip etkinlikten ayrılmam.

Vebal hassasiyetin olduğunu tahmin ettiğimden söylüyorum. Yeter...

Mehmet hocam söylemiş ve sen yazmadan 6 mesaj üstte yazmış kimse seni tiye alıp cevap vermemiş ama benden istediğini alacaksın ;)

Adnan Ustam, sizde ilk mesajları okumamışsınız sanırım, tüm hocalarımdan ustalarımdan özür diliyorum diye yazdığımı algılamayıp tartışmaya dönüşen noktayı kendinize çekip, suskunluğunuzu bozup konuya dahil olmanızdır, bu kadar süslü cümleleriniz yerine empati kurdunuz mu hiç ? Bu yazılanlara anlam veremediğinizi düşündüğünüz oldu mu ? Paylaşamadığımız çekiştirdiğiniz şeyin bir bir parçası olmak hoşunuza mı gitti orasını gerçekten anlayamadım ve sizin gibi edebiyatı güzel kullanan birine gerçekten bende size yakıştıramadım. Ben sizin kadar türkçeye hakim olmaya bilirim ama derdimi öyle yada böyle bir şekilde anlatmasını bilirim.

Yani Orkunu biliriz kulak çeker içinden söverde kulak arkası mı ederiz dediniz ? Benim kabalaştığımı düşünüp arkadaşa sonuna kadar haklı mı dediniz hırsızın hiç mi suçu yoktu etkinlik için emek verilen bir şeyi karalayıp çöpe atmak bu sanata olan saygınız bu kadar mıydı çok merak ediyorum doğrusu kabalaştığım için oy alamaz benden diyorsunuz ya size karşı ön yargılıda değilim hatta dün akşamdan beri yazılanları okuyup tekrar tekrar anlamaya çalışıyorum çıkar yol bulamıyorum gerçekten ama bu yorumunuzdan sonra zaten taraf tuttuğunuz o kadar açık ve netki anlatamam, senden gelecek olan oy diye bir şey yok zaten DTE de değil bu bıçak artık. Keza beni anlamayan gereksiz yere itamlar da başkalarının yaptıkları ile beni bir tutan birisine emek verdiğim şeyin gitmesine vicdanım rahatsız olur.

Muhammet Ustam burda konuyu her okuyan ustamızın illaki bir fikri, itirazı nasihatı oluyor kendince. Ama insanlar bazen konu uzamasın, dallanmasın kapansın yanlış anlaşılmasın, tatlıya bağlansın diye yazmak istemiyorlar. Çünkü çoğu zaman ufacık şeylerden mesele büyüyor.

Olay özelinde Orkun Ustanın Karbon çeliği çalışmıyormuyduk demesi yada herhangi bir katılımcının Emrah Ustaya bu soruyu yöneltmesi çok doğal değil midir.
Emrah usta konuyu dile getirmiş, ben duymadım belki duydum hatırlamıyorum keza Orkun usta da bu şekilde söylüyor. Emrah ustanın açısından bakınca kendisi gayet haklı  bu mesleyi dile getirdiğimde birşey söylenmemişti de şimdi neden tekrar dile getiriliyor demesi de çok doğal. Ama üslubumuz haklılığımızın önüne geçmemeli. Ben burda Orkun Ustanın yanlış değerlendirildiğini düşünüyorum.

Sefa hoca peygamber değil doğru. Ama her zaman eleştirilsin her işe de yetsin mantığı aslında hatanın temeli.  Yeri geliyor Usta olsun yeri geliyor arkadaş olsun yeri geliyor abi olsun yeri geliyor baba olsun yeri geliyor yönetici olsun yeri geliyor hakem olsun yeri geliyorda geliyor. Yahu bu adam insan. Her tartışmaya yöneticilik etsin her konuya cevap versin nereye kadar. Hele "Hele bi dur gardaş, hayırdır " diyen bir karar mekanizması olmaz ise herkes işine geldiği gibi atar tutar." Denilmiş Burda ne isteniyor anlamadım Sefa hocanın eline sopa verip her konuşanın kafasına mı vurulsun. Hadi yapıldı o zaman da taraf tutuluyor oluyor işte. En basitinden bu durumda bu kadar rahat yorumlar yazabilir miydin sen söyle.

Ben söylemek istediklerinin bir kısmının arkasında durmak isteyen biri olarak bu tez canlılık ve keskin dilden rahatsız olanlardan biriyim. Muhammet ustam şu eteğindeki taşları bir döksen problem asıl nerdeyse onu konuşsak da bitse şu mesele. İnsanlar burada yazarken 5 düşünüp bir yazıyor. Ama her gelene bir laf sokup kenara çekilirsen olmaz. Belki mizacın serttir orasını bilemem ama seninde burada sana cavap verenler kadar üslubuna dikkat etmen gerekiyor.

Son olarak değiş tokuş etkinliklerinde her türden bıçak olur. Burada asıl olan emek harcanası ve gönülden gelerek bir şeyler yapmaya çalışmaktır. Orkun usta ve konuya dahil olan diğer ustalar da buradaki emek dağılımını dengelemek istedikleri için bazı yorumlar yapılmış olabilir. Ama her halukarda farklı emek yoğunlukları illaki oluşacaktır. Buna bazı ustalarımız katlanmak istemez bunun için de etkinliğe katılmaz. Yani eğer gerçekten bir haksızlık olduğunu düşünüyorsan katılmayabilirsin. Kimse de yadırgamaz.

Herşey bir kenara bizim kültürümüzde bi kahvenin 40 yıl hatrı vardır. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum dememiş mi Hz Ali. Her şeyi geçtin bu millete 10larca yüzlerce genç kazandırmış bir öğretmene konuşurken biraz daha dikkatli olalım.

Atik Mehmet ustam, size de yazmak istedim ama gerçekten samimice hak verdiğiniz için teşekkür ederim. Kimse yanlış değerlendirilen ustanın tavrını konuşmuyor neden olduğuna anlam veremiyorum, neden verilmediğini de sorguluyorum sadece. Tabiki içgüdüsel olarak kendimi savunacağım bir şekilde elbette. Neden bazı şeyleri görmezden geliyorsunuz mesela, sen katılım kurallarına uymadın tamam abi, şii sende akıllı ol kulaklarını çekerim gibi ? yani bu davranışta herkez beni fevri suçlu güçlü olarak görüyor ama sizin konunuzda sürekli yapıyor ve her taşın altına elini koyuyor diye bu arkadaşa ses mi çıkartılmıyor ustam bunu merak ediyorum ?

Ben forum için yaptıklarını inkar etmiyorum yapabilir, olabilir ama herkeze ahkam kesme gücünü nerden alıyor onu anlamıyorum.

Diğer katılımcı olan ustalarım olsun katılımcı olmayan ustalarım olsun görüşlerini belirtirken harcanmış bir emek var ortada bilmeden yapılmış çelik seçimi var ama emeğin hakkı yenmez derken, siz veya bir başka ustam beni uyarmış olsaydınız n690 la giremezsin Emrah diye size de aynı şekilde bıçağı hediye edeceğimi söylerdim ve konu gerçekten kapanırdı. Uzadıkça uzadı yazma dedim yazdı. Anlamadım dili sivri olanda tutunamıyor suskun kalanda :) yazdıklarım masumca iç dökmekti sadece.

Sefa hocam konusun da tek yönetici o değil bu forumda bende sizlerle aynıyım diyen bir insan ki nezaketinden şüphem yok olamazda.

Ağır ithamlarda bulunmuş olabilirim, keşke etkinliğe hiç girmeden eğem kırılsaydı da diyorum.

Eyvallah, anlaşmak zorunda değilim. Benim için problem yok,
içim rahat vicdanım rahat. Benim bu konularda hatam, kusurum olmuş olsa size vazife düşmezdi şimdiye kadar çıkmış olurdum. Zoruna giden varsa önden buyursun..

Muhammet ustam benim konumdasın üstüme vazife olarak aldım ve sana da bir kaç cümle yazayım dedim elimdeki klavye olduğu sürece yukarıda yazdıklarımı itina ile okuyacağından şüphem yok ki şurada DTE gününü bekliyorum o toplantıya bende katılacağım şuan ki yazdıklarımdan dolayı bazı kişiler istese de istemese de, senin gözünde herkez suçlu bende dahil olmak üzere, geçen toplantıda bazı gerginlikler olmuştu hatırı sayılı bir çok güzel bir ustam bile başka bir ustama yanlış anlaşılmalardan dolayı özür dileme nezaketinde bulundu yine çok sevindim saygı duydum, umuyorum ki bazı kişiler bu özürü hakettiği kişilere vereceklerdir. Ama bunu herkezi suçlamadan gerek kalmadan anlatmak lazım.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sözü fazla uzatmadan yazayım içimde kalmasın, Keşke ustalarımdan bazıları bazı kişilerle sende bende dahil olmak üzere muhatap olmadan bıçaklarını DTE konusuna ekleseydi senin emeğin çok benim emeğim daha da çok muhabbetlerine girilmeden eskiden nasıl olduysa o şekilde olmasını gönlüm isterdi ama olmadı çoğu ustamın kalbi kırıldı umudunu yitirdi ve etkinlikten ayrıldı sitemini anlıyorum. Ve ben bu etkinliği ilk duyduğumda emin olabilirsin ilk tepki verendim sanırım, sebebine geldiğimde ben ege ile iş yapıyorum benim yaptığım bıçak ya beğenilmezseydi onu da muhtemelen hatırlamayacak çoğu ustam canları sağ olsun Soytürk ustam aynen şöyle demişti Emrah kardeşim sen yap yeter ki verilen emeği kim olsa görür anlar o kadar da değil olmasıydı içimi rahatlatan nokta kuralları bile anlamadan iş yapmışım haberim yok adam olmaz benden. :)
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

Şeref Acar

• *
  • 1378
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #51 : 24 Mart 2021, 23:31:27 »
Öncelikle herkesten özür dileyerek başlıyorum.

Dte’nin kuralları belliyken kurallara uymayıp da
garip çocukça tavırlarla, kendi hatasını Orkun ustaya
yıkmaya çalışan Emrah bey! Kurallar belli kendi kafanıza
göre bıçak yapmayın.

Kılıf şart olmamasına rağmen biz kılıf yapamadığımız
için kutu hazırlıyoruz. Kimisi efsane kılıflar hazırlıyor.
Sizin karbon çeliği kuralını delmedeki yavuzluğunuz
beni hayrete düşürdü.

Anladığım kadarıyla Orkun Aydın’a bilenmişsiniz.
Bunun sebebi de Orkun Aydın size daha iyi bıçak
yapmanız için yapıcı/kibar bir şekilde eleştiriler yapıyor.
Bu zorunuza gitmiş. Sait sen de dahilsin. Muhammet Acar da.
Kusura bakmayın Orkun Aydın’ın işçiliği de tasarımları da
hepinizden çok daha iyi. Biraz mütevazi olun.
Ayrıca üslubunuza dikkat edin.

Bir diğer husus Dte konusunu Görkem başlatmış.
Ama Görkem forumda tecrübesiz olduğu için Orkun Aydın
Dte’nin organizasyonunu üstlenmiş. Evet bir nevi forumda
da Orkun Aydın bir çok konuda organizasyonu üstlenmiş,
sorumluluk almıştır. Kendisine bir kez daha FORUM adına
teşekkür ederim.

Neden her bıçağa yorum yapıyor derseniz. Kendisine kızmayın
bunu bizzat ben kendisinden rica ettim. Kusura bakmayın ama
Sefa hoca gibi Atik usta gibi Mehmet hoca, Şaban abi gibi
adamların bıçaklarıyla değiştokuş etkinliğine giriyorsunuz
e yani biraz daha özenli olun. Dte’nin ciddiyetini farkedememişsiniz.

Emrah bey senin en üstteki başlığa gelince yaptığın bıçağın
dteye katılmasına red oyu vermek istiyorum.
Her ne kadar sap ve namlu berbat olsa da belki kabul
edebilirdik. Bitekim bana geçen sene gelen kiridashi de
ne namlu ne de sap düzgün değildi. Ama güzel bi niyet vardı
ki kabul ettim. Ama senin bu tavrını kabul edemeyiz.

Herkes eleştiriye açık olacak. Burası FORUM, burada
herkes fikrini beyan edebilir... Muhammet Acar bile

Ha Muhammet Acar sen bi ara milli bayramı da provoke etmiştin dimi?
Sahi ne demiştin, tarihi unutturmalı bişeydi, neydi o?
Hala provokasyondasın. O nankörlük ettiğin adamlar seni
hala forumdan atmamış, nezakete bak.

Şeref Acar

• *
  • 1378
« Yanıtla #52 : 24 Mart 2021, 23:40:44 »
eğer kabul edersen sana göndereyim bıçağı güle güle kullan. 8)

Saygılarımla.
[/quote]
Bu cümle ve andırdıkları kinayeler hiç bir şekilde kabul edilir değil.
O kadar forumda bulunmuşsunuz ama şu cümle yakışıyor mu size Emrah bey.
Çok üzücü!

Emrah06

• 337
« Yanıtla #53 : 24 Mart 2021, 23:55:34 »
Elinize sağlık abi temiz olmuş kabza pimlerini ve kabza ortasındaki ovallik göze batıyor sadece tabi buda kişiye göre değişir genel olarak başarılı :)

Şaban ustam yorumun için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Öncelikle herkesten özür dileyerek başlıyorum.

Dte’nin kuralları belliyken kurallara uymayıp da
garip çocukça tavırlarla, kendi hatasını Orkun ustaya
yıkmaya çalışan Emrah bey! Kurallar belli kendi kafanıza
göre bıçak yapmayın.

Kılıf şart olmamasına rağmen biz kılıf yapamadığımız
için kutu hazırlıyoruz. Kimisi efsane kılıflar hazırlıyor.
Sizin karbon çeliği kuralını delmedeki yavuzluğunuz
beni hayrete düşürdü...

Şeref Bey, anlamadığınız ve itham ettiğiniz konuyu tekrar okuyun isterseniz. Çocukça olacak ama siz neden uzatıyorsunuz ?
DTE de olmayan bir bıçak için red oyu verdiğiniz içinde için yaptığınız yorum için teşekkür ederim.
Ben senin takdirini kazanmak için yapmadım bu bıçağı gönüllerimiz bir olsundu amacım 2 mesaj üstte de açık açık yazdım ama gelipte Cemre ustamın bile çekildiği bir DTE katılımdan bahsediyorsunuz bu sinirle sanırım buraya benim konuma yazıyorsunuz ayıp ediyorsunuz net bir şekilde. Bundan da kinaye çıkartmazsınız umuyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2021, 00:30:23 Gönderen: Emrah06 »

Şeref Acar

• *
  • 1378
« Yanıtla #54 : 25 Mart 2021, 00:33:02 »
Hayır Emrah bey asıl siz Orkun abiye ayıp
ediyorsunuz. O adamın forumda o kadar emeği var.
Ne Orkun abi ne de Sefa usta gibi sorumluluk
alıp elini taşın altına koyan adamların bizlerden
bir menfaati yok. Tekrar söylüyorum ilk iletilerinize
bakın, objektif bir şekilde okuyun, Orkun Aydın’a yanlış yaptınız.

Muhammet Acar

• **
  • 397
« Yanıtla #55 : 25 Mart 2021, 00:38:42 »
Sefa hocam kusura bakmasın demiyorum. Lafı eveleyip geveleyip kıvırdığımız yok. Söylediklerim gayet açık ve net. Onca kişi varken siz neden üzerinize alındınız " adamına göre muamele" lafını. Konularda tartışılırken moderatör yok, yönetici yok ama bir eleştiri, bir söz söylendiği zaman ortaya çıkılıyor. Asıl bu tavırlar samimiyetten uzak. Daha geçtiğimiz günlerde DTE etkilniğine katılan arkadaş hastası olduğu için bir şeyler yapmaya çalışmış etmiş, ha etkinlik için uygun olup olmadığı tartışılır o ayrı mesele ama hemen hazır profil diyip tü kaka etmenin anlamı ne. Zira konunun ilk başlarında da aynı tartışma olduğu vakit bazı abiler "hazır profil de olabilir" demedi mi ? Sonuç ne oldu ? Adamın gönlü kırıldı, belki bu işten soğudu bilinmez. Hani yöneticisiniz ya neden oraya da müdahale etmediniz ? Neden " arkadaşım geçmiş olsun, Allah sağlık sıhhat versin. Ama bu şekilde de olmaz kusura bakma" demediniz ? Bana samimiyetten bahsetmeyin. Her söylediğimin arkasındayım. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. Bu söylediklerinizi diğer zatı muhteremlere de söylediniz mi acaba ? Tabi ki hayır. Hak edenin Hatırı olur, hak edene gönül verilir... Eyvallah..

kimsenin avukatı değilim sadece hocayı yakinen tanıdığım için yazma ihtiyacı duydum  maddi manevi hiçbir çıkarı menfaati yokken yada burdan bizden öğrenecek bir şeyi yokken her akşam  bu forumda olan biteni okumak insanlara cevap vermek için en az 1-2 saatini ayıran bu forumun temellerini  atan hepimizin bildiği birçok şeyin temelini de  atan sefa hoca dan  bahsediyoruz  öyle ulu orta tarafmış falan diyip  eleştirebileceğin biri değil bence sen hocayı hiç anlamamış hiçbirşey öğrenememiş hiç tanımamışsın 😉

Bu yazdıklarınız sizin düşünceleriniz ve bu yazdıklarınız o kişinin haklı olduğu anlamına gelmiyor. Sefa hoca olmasa da bu iş bir şekilde devam eder, ama öyle ama böyle. Sefa hoca olmaz Ahmet hoca olur, Mehmet hoca olur. Katkısı var tabi o inkar edilemez ama eleştirilecek konuda her insan eleştirilir, kimse bana eleştiremezsin diyemez. Haşa peygamber mi bu kişi.

Ya yuhhh, sen ne hakla bu şekilde yazabiliyorsun, hiç mi edep görmedin, bu kadar mı alçaldınız ayıp ya, bunlar nasıl laflar, herkese bunu diyebilirsin ama Sefa ustaya bunu diyemezsin, bunu adı apaçık NANKÖRLÜKTÜR, yazıklar olsun bu kadar emeğe kedi gibi  gözlerini yummak ne diyeyim senin gibiler buraya layık değil burada da barınmamalı, basıp gidin nereye gidecekseniz gidin ama yeriniz burası değil o kesin, ben moderatör olsaydım iki laf ettirmezdim senin gibilere...

Hakikaten YUHHH, edebi sizden öğrenecek değiliz.. Sen ne hakla bunları yazıyorsan ben de o hakla yazıyorum. Eleştirilecek her ne varsa, kim varsa eleştiririm. Sizi de eleştirebilirim mesela, binlerce liralık bıçak yapıp satıyorsunuz daha O2 nin ötektik üstü mü altı mı olduğunu geçtiğimiz toplantılarda öğrendiniz. Herkes işine geldiği gibi kafasına göre atıp tutuyor. Şuna yazamazsın, buna yazamazsın. Yapma ya. Size her şey mübah, ama başkası bir cümle etti mi yoook dur orda, sen kim oluyorsun...

Emrah hocam, sizinle alakalı bir problem yok. Bana göre herkes suçlu değil. Ben eleştiririm üstüne alınan alınır, yarası olan gocunur, yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor zaten. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar mış.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #56 : 25 Mart 2021, 01:03:24 »
Hayır Emrah bey asıl siz Orkun abiye ayıp
ediyorsunuz. O adamın forumda o kadar emeği var.
Ne Orkun abi ne de Sefa usta gibi sorumluluk
alıp elini taşın altına koyan adamların bizlerden
bir menfaati yok. Tekrar söylüyorum ilk iletilerinize
bakın, objektif bir şekilde okuyun, Orkun Aydın’a yanlış yaptınız.

Şeref bey benim doğrum kendime doğrudur sana çocukça gelebilir uzatmayalım istersen, benimde burada herhangi bir menfaatte bulunmadığımı, Sefa hocamın tantosunun bile bana çıktığı takdirde kabul edemeyeceğimi o beni aşar dediğimi hocam kıyıdan köşeden yatan bir bıçağınız varsa onu gönderin Sefa hocamdan, Emrah onun sapı yok olsun hocam onu da ben sizden öğrendiklerim ile yapmaya çalışırım dediğimi ve yine olmaz öyle şey kime çıkarsa ona gidecek dediğini dün gibi hatırlıyorum. Bu konuşmalarıma tüm online toplantıdakiler şahittir sen neyin peşindesin ? Orkun abine mi yaranmak istiyorsun al tepe tepe kullan çeksin kulaklarını.

Yani benim söylediğim senin görüşünün çokta önemli olmadığı DTE için birisi çıkıp Soytürk ustam emek vermemişsin der insan üzülür dediğimde tamda senin gibi bir ustaya yakışmayan cümleleri kullanmasından bahsediyordum ama gerek kalmadı onu da gördüm.

insanın başına ne geliyorsa dürüstlüğünden geliyor nerde bela var çekiyorum, ama olsun görecek günlerimiz daha çok var.

Kimseye terbiyesizlik yapmak peşinde değilim tüm ustalarımdan ve hocalarımdan tekrardan özür diliyorum.

coktar

• 377
  • Meslek: Yönetici
« Yanıtla #57 : 25 Mart 2021, 01:14:15 »
Anlayana...
instagram: @hevesadami

AdnanErgün

• 275
  • ae - 1992
« Yanıtla #58 : 25 Mart 2021, 02:08:19 »

Adnan Ustam, sizde ilk mesajları okumamışsınız sanırım, tüm hocalarımdan ustalarımdan özür diliyorum diye yazdığımı algılamayıp tartışmaya dönüşen noktayı kendinize çekip, suskunluğunuzu bozup konuya dahil olmanızdır, bu kadar süslü cümleleriniz yerine empati kurdunuz mu hiç ? Bu yazılanlara anlam veremediğinizi düşündüğünüz oldu mu ? Paylaşamadığımız çekiştirdiğiniz şeyin bir bir parçası olmak hoşunuza mı gitti orasını gerçekten anlayamadım ve sizin gibi edebiyatı güzel kullanan birine gerçekten bende size yakıştıramadım. Ben sizin kadar türkçeye hakim olmaya bilirim ama derdimi öyle yada böyle bir şekilde anlatmasını bilirim.

Yani Orkunu biliriz kulak çeker içinden söverde kulak arkası mı ederiz dediniz ? Benim kabalaştığımı düşünüp arkadaşa sonuna kadar haklı mı dediniz hırsızın hiç mi suçu yoktu etkinlik için emek verilen bir şeyi karalayıp çöpe atmak bu sanata olan saygınız bu kadar mıydı çok merak ediyorum doğrusu kabalaştığım için oy alamaz benden diyorsunuz ya size karşı ön yargılıda değilim hatta dün akşamdan beri yazılanları okuyup tekrar tekrar anlamaya çalışıyorum çıkar yol bulamıyorum gerçekten ama bu yorumunuzdan sonra zaten taraf tuttuğunuz o kadar açık ve netki anlatamam, senden gelecek olan oy diye bir şey yok zaten DTE de değil bu bıçak artık. Keza beni anlamayan gereksiz yere itamlar da başkalarının yaptıkları ile beni bir tutan birisine emek verdiğim şeyin gitmesine vicdanım rahatsız olur.

Ustam bak ben sen dibine sonuna kadar haksizsin Orkun Usta her yaptığında haklı demiyorum. Beni mazur gör esasen senle alakalı bir şey yazma niyetim yoktu  fakat konu kabaliktan açılinca en güncel iki örneği verdim. Tartışmada haklılık haksızlık hususunu bir kenara koyarak tatsızlığın nerede başladığını ve nihayetinde nerelere evrildigini önemsiyorum ben. Ustam şimdi geriye dönüp bakarsan ilk taşı atan sensin bence orkun usta böyle bir şart vardı dedikten sonra yazdığın ilk cevap kabaydi, Orkun ustanin ona yazdığı açıklama cevabına verdiğin cevap ise resmen hakaret barındırıyordu, yani konuyla alakalı ilk mesaj sert, ikincisi ise "çok konuşup az iş yapan" vs. Hakaretler ya da hadi hakaret demeyelim.de ağır sözler barındırıyor. Yani benim.acimdan önemli olan gerginliği kimin başlattığı idi o mesajda. Ha fakat benim bunlarla alakali size bir cevap yazma.niyetim.yoktu ben tamamen Muhammet Acar'a cevap vermek için mesaj yazdım. Umarım anlatabilmisimdir. Bahsettiğim.mesaj silsilesini aşağıda alintiluyorum.

Ustam eline emeğine sağlık.
Birşey sormam gerekiyor gibi hissediyorum; Neden N690 kullandın?

Teşekkür ederim Orkun ustam. Bir arkadaşıma n690 dan bıçak yapmaya başlamıştım elimde karbon v.b. gibi çeliklerden yoktu n690 kullandım, bilmeden bir hatamı ettim ?

Yok estf. ustam hata değil de, katılım şartlarında çelik seçimini karbon çelikleri olarak belirlemiştik.

O zaman katılmam Orkun ustam olur biter dert etme bu kadar kendine  :2up Karbon çeliklerini herkez ulaşabilinsin diye belirlemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Özellikle DTE için sipariş verdiğim bir çelik değildi zaten kendisi. Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.

Neyse bitmiş bıçağın üzerinden uyarın için çok teşekkür ederim, eğer kabul edersen sana göndereyim bıçağı güle güle kullan. 8)

Saygılarımla.

Bundan hemen sonra yazdığınız cevap daha da ağır. Sonuç olarak tüm mesajlara art arda baktığımda önce hatırlatan, sonra konuya açıklık getirmeye çalışan bir Orkun ile hemen öfkelenip sert konuşan bir Emrah görüyorum. Benim sizin adınıza üzüldüğüm ve şaşırdığım nokta bu.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #59 : 25 Mart 2021, 04:11:58 »
Anlayana...

Cemre ustam özür diliyorum, sizin yazdığınız bir cümle olsaydı çok daha değerli olurdu. Montaigne yi tanımıyorum ne dediğinin bir önemi yok ama konu benim konum olduğundan ;

Hz. Ali der ki: "Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz."

Ben bunu biliyorum.

Saygılarımla.

Ustam bak ben sen dibine sonuna kadar haksizsin Orkun Usta her yaptığında haklı demiyorum. Beni mazur gör esasen senle alakalı bir şey yazma niyetim yoktu  fakat konu kabaliktan açılinca en güncel iki örneği verdim. Tartışmada haklılık haksızlık hususunu bir kenara koyarak tatsızlığın nerede başladığını ve nihayetinde nerelere evrildigini önemsiyorum ben. Ustam şimdi geriye dönüp bakarsan ilk taşı atan sensin bence orkun usta böyle bir şart vardı dedikten sonra yazdığın ilk cevap kabaydi, Orkun ustanin ona yazdığı açıklama cevabına verdiğin cevap ise resmen hakaret barındırıyordu, yani konuyla alakalı ilk mesaj sert, ikincisi ise "çok konuşup az iş yapan" vs. Hakaretler ya da hadi hakaret demeyelim.de ağır sözler barındırıyor. Yani benim.acimdan önemli olan gerginliği kimin başlattığı idi o mesajda. Ha fakat benim bunlarla alakali size bir cevap yazma.niyetim.yoktu ben tamamen Muhammet Acar'a cevap vermek için mesaj yazdım. Umarım anlatabilmisimdir. Bahsettiğim.mesaj silsilesini aşağıda alintiluyorum.

Ustam eline emeğine sağlık.
Birşey sormam gerekiyor gibi hissediyorum; Neden N690 kullandın?

Teşekkür ederim Orkun ustam. Bir arkadaşıma n690 dan bıçak yapmaya başlamıştım elimde karbon v.b. gibi çeliklerden yoktu n690 kullandım, bilmeden bir hatamı ettim ?

Yok estf. ustam hata değil de, katılım şartlarında çelik seçimini karbon çelikleri olarak belirlemiştik.

O zaman katılmam Orkun ustam olur biter dert etme bu kadar kendine  :2up Karbon çeliklerini herkez ulaşabilinsin diye belirlemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Özellikle DTE için sipariş verdiğim bir çelik değildi zaten kendisi. Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.

Neyse bitmiş bıçağın üzerinden uyarın için çok teşekkür ederim, eğer kabul edersen sana göndereyim bıçağı güle güle kullan. 8)

Saygılarımla.

Bundan hemen sonra yazdığınız cevap daha da ağır. Sonuç olarak tüm mesajlara art arda baktığımda önce hatırlatan, sonra konuya açıklık getirmeye çalışan bir Orkun ile hemen öfkelenip sert konuşan bir Emrah görüyorum. Benim sizin adınıza üzüldüğüm ve şaşırdığım nokta bu.

Bundan sonra orkunun konuma yazdığını neden alıntılamadınız Adnan Hocam, mazur görüyorum sizin gibi kelimeleri çok güzel kullanabilen bir kişinin gerçekten ama gerçekten tamamen okumadan yargıladığınızı düşünüyorum gerçekten sizin alıntıladığınız yeri tekrar ederek söylüyorum, içtenlikle hediye etmekti amacım ve alıntıladığın yerde benim sizi en çok etkileyen Saygılarımla sözümü ya bu adam böyle demek istememiştir diye düşünebilirdiniz hüzünlenmiş ve sigara yakmış birisi olarak yazımda da devamı ;

Öncelikle şunu netleştirelim, ben etkinliğin hakemi değilim abiler. ^-^ Görkem usta fikir verdiğinde ben de forum için elimi taşın altına koymak istedim. İşim gereği bilgisayar ve internetle sürekli haşir neşirim ve çok sık foruma yazabiliyorum. Bu etkinlik başlığına ayrıca ilgiliyim, hepsi bu. Bu kadar ilgi göstermemin sebebi sadece gönüllü olmak ve "etkinlik yapalım" , "kamp yapalım" , "buluşalım" gibi fikirlerin arkasında olup altını da doldurmaya çalışmak. Kendimce elimden gelen ilgiyi gösteremeye çalışıyorum. Bu noktada benim bireysel itiraz etmişliğim yok, öyle bir hakkım da yok. Buraya kadar sorun yoksa devam ediyorum.

Bana şahsen sorulsa, karbonun olduğu yerde N690 hayli hayli olur. Hem pahalı bir çelik, hem iyi bir çelik. Sıradan dandik bir paslanmaz da değil sonuçta. Ama katılım için uygundur demek de aynı şekilde benim haddime değil. Bunun kararını verebilecek kişi olmadığımı yukarda anlatmaya çalıştım.

Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.
Yanlız burada itiraz ediyorum, ben özellikle etkinliğe N690'la katılacağınızı anlamadım o konuşmalarda. Yada siz özellikle N690'la katılacağınızı söylemediniz. Yada ben o esnada uyuyordum, bilmiyorum. :) Kısacası ben toplantıda da onay vermedim, ki dediğim gibi onay mercii ben değilim.

İnşallah anlaşmışızdır ve ortak noktada buluşmuşuzdur. Herhangi bir sorun var mı?
Abi eline sağlık bence kabza rengi de çok tatlı olmuş . Perdahta iyi olmuş aslında ama :)

Sen de özellikle sataşmaya çalışıyorsun, bir daha olursa kulaklarını çekeceğim. İstediğini alacaksın. ;)

Ard arda iki mesaj ve hediye edeceğim kelimesini bile kaale almadan bu forumda şunu yaptım bunun peşindeyim gibi bana karşı tavır takınan bir orkun sonraki mesajında ise başka bir ustaya neymiş ima etmişmiş, kulaklarını çekeceğim yazan yine orkun kimse bunlara takılmazken benim taş attığımı mı gül attığımı mı düşünüyorsunuz ?

Sonrasında inkar etmiyorum madem bu arkadaş bu kadar rahat takılabiliyor bende takılayım dedim ve dediğimin sonuna kadar da arkasındayım. Kimseye bilendiğim yok burada ki ustalarım bıçak hakkında yorumlarını yaparken sizler genelleme yapalım yüklenelim arkadaşa nasıl olsa forumun çoğunluğu bizden olur ezeriz. Yok öyle Dünya takıntılıyım dediğimde gerçekten takıntılıyımdır. Çok laf az iş yapan birisi var karşınızda. Madem çok yazmak bu forumda iş görüyor Muhammet Acar'ıda tanımam etmem oda şuanda yazıyor forumda.

Ama Sefa hocamı çok daha iyi anlıyorum ben hepinize tek tek cevap vereceğim. Vebal alıyorsunuz. Benim günahlarımı taşıyacak o omuz hiç birinizde yok. 2 sene sonra bu muydu diyeceksiniz diyeceğim belki de aklımıza gelmeyecek ama ömrümüzden 2 sene daha gitmiş olacak. Benim bunu öğrenmem 36 senemi aldı.

Neyse hayırlı geceler diliyorum herkeze,

Saygılarımla.