Bıçak Sanatı - Forum

Mini EDC DTE Etkinliği için

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
Mini EDC DTE Etkinliği için
« : 22 Mart 2021, 02:17:12 »
Selamlar ustalarım, DTE için en sonunda bitirebildiğim EDC bıçağım ilk kılıf deneyimimle son bulmuş bulunuyor, kendisi hem ilk EDC bıçağım hemde ilk kılıf yapışım oluyor hatalarım var ise affola kare gibi olan yerden paracord bir ip geçirmeyi planlamıştım ama ben evde var sanarken yokmuş o yüzden o kısmı kesmeden bıraktım. Isıl işlemi ankara ostimde bir firmaya yaptırdım 2 adet bıçak vermiştim menevişleme dahil yapmışlar benim meneviş yapmama gerek olmadığını kendilerinin kırılgan bir bıçağı vermeyeceklerini söylediler. Küçük bıçakların kabzasının bu kadar yoracağını hiç tahmin etmemiştim. Cevizle başlayan maceram corianla bitti. Tamamen kendi tasarımım olan bıçakta namlu sırtında iki tane baş parmak koyma yeri planladım ikiside ele oturduğunda işlevsel gibi duruyor.

Kabzası corian diye almıştım ama epoksi tarzında birşey birbirine vurduğumda kırılacakmış gibi ses çıkmasına rağmen işlerken epoksi gibi tozlar çıktı. birde içerisinde gitmeyen beyaz görünümlü gibi pembeye çalan yerler çıktı.

Namlu 2500 kuma kadar elde perdah sonrasında polisaj yapıldı. (Mehmet Bülent Yıldız abime teşekkürlerimi sunuyorum polisaj ve ağız açtığı için.)

Çelik : N690 3 mm
Kabza : Corian
Sertlik : 59 Hrc

Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
Ynt: Mini EDC DTE Etkinliği için
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2021, 08:48:10 »
Ustam eline emeğine sağlık.
Birşey sormam gerekiyor gibi hissediyorum; Neden N690 kullandın?

Emrah06

• 337
« Yanıtla #2 : 22 Mart 2021, 09:48:00 »

Teşekkür ederim Orkun ustam. Bir arkadaşıma n690 dan bıçak yapmaya başlamıştım elimde karbon v.b. gibi çeliklerden yoktu n690 kullandım, bilmeden bir hatamı ettim ?

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #3 : 22 Mart 2021, 09:54:41 »

Teşekkür ederim Orkun ustam. Bir arkadaşıma n690 dan bıçak yapmaya başlamıştım elimde karbon v.b. gibi çeliklerden yoktu n690 kullandım, bilmeden bir hatamı ettim ?

Yok estf. ustam hata değil de, katılım şartlarında çelik seçimini karbon çelikleri olarak belirlemiştik.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #4 : 22 Mart 2021, 10:15:58 »

Yok estf. ustam hata değil de, katılım şartlarında çelik seçimini karbon çelikleri olarak belirlemiştik.

O zaman katılmam Orkun ustam olur biter dert etme bu kadar kendine  :2up Karbon çeliklerini herkez ulaşabilinsin diye belirlemiştiniz yanlış hatırlamıyorsam. Özellikle DTE için sipariş verdiğim bir çelik değildi zaten kendisi. Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.

Neyse bitmiş bıçağın üzerinden uyarın için çok teşekkür ederim, eğer kabul edersen sana göndereyim bıçağı güle güle kullan. 8)

Saygılarımla.

HüseyiN.TufekCi

• 267
  • hüseyin
  • Meslek: Elektrik
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2021, 10:40:50 »
Eline sağlık dostum. Bu kuralın o kadarda can sikacağını düşünmüyorum ki sonuçta bilmeden yapmışsın. Bence sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sonuçta emek harcamış mis gibi perdah yapmışsın ne olsun.Hayirli olsun
Beni ancak bir ÂMÂ gördü, göremeden anladı neler hissettiğimi.Dert size zeval olmaz. Bana ancak dilsiz anlattı dili olanın dile getiremediklerini.Teşbihte kusur olmaz.

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2021, 10:43:45 »
Abi eline sağlık bence kabza rengi de çok tatlı olmuş . Perdahta iyi olmuş aslında ama :)

Emrah06

• 337
« Yanıtla #7 : 22 Mart 2021, 11:05:57 »
Eline sağlık dostum. Bu kuralın o kadarda can sikacağını düşünmüyorum ki sonuçta bilmeden yapmışsın. Bence sıkıntı olacağını sanmıyorum. Sonuçta emek harcamış mis gibi perdah yapmışsın ne olsun.Hayirli olsun

Canımı sıktığım bir şey yok rahatım Hüseyin ustam. Teşekkür ederim.

Abi eline sağlık bence kabza rengi de çok tatlı olmuş . Perdahta iyi olmuş aslında ama :)

Teşekkür ederim Said ustam ama işte :) .... hayırlısı olsun bakalım

BulentYildiz

• 21
  • Meslek: Av Bayii
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #8 : 22 Mart 2021, 12:49:00 »
Eline sağlık Emrah kardeşim. Eğe ile çok güzel işler çıkarıyorsun, bant zımpara makinen geldiği zaman bakalım neler çıkacak.

Geçen toplantıda söylemiştin çelik n690 diye, bende bilmiyordum çeliğin karbon olması gerektiğini, yoksa atölyeye gelmişken göndermezdim "karbon şart" der el koyardım. 😀👍

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #9 : 22 Mart 2021, 13:57:22 »
Elinize sağlık gayet temiz iş çıkartmışsınız.

Etkinliğe katılmıyorum ama şahsi düşüncem şuan son viraja girilmiş zaman diliminde çeliğin çok önem arzedeceğini sanmıyorum. Baştan karbon bıçağı şartı, ısıl işlem imkanı olmayan ustalarımızı paslanmaz ile uğraştırtmamak, katılımın fazla olmasını sağlamak ve biraz da paslanmaz ile uğraşmış bir katılımcıya karbon çıktığında gönül koymasını engellemek maksatlı konuldu diye değerlendiriyorum.
Size çıkacak karbon bıçağını içten şekilde kabul edeceğiniz zaten aşikar. Şuan yanlış anlamaktan kaynaklı böyle bir hata lafı bile edilmeyecek bir konu bence ama yine de katılımcılar adına konuşmam çok doğru değil. Olacağını çok sanmıyorum ama itirazı olanlar var ise yazarlar muhakkak.
Tekrar elinize sağlık.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

Emrah06

• 337
« Yanıtla #10 : 22 Mart 2021, 15:17:12 »
Eline sağlık Emrah kardeşim. Eğe ile çok güzel işler çıkarıyorsun, bant zımpara makinen geldiği zaman bakalım neler çıkacak.

Geçen toplantıda söylemiştin çelik n690 diye, bende bilmiyordum çeliğin karbon olması gerektiğini, yoksa atölyeye gelmişken göndermezdim "karbon şart" der el koyardım. 😀👍

Abi senin canın sağ olsun bir n690 dan eğem ile sana da aynısından yapayım. Bant zımpara makinesi bitti bitecek gelecek derken ne zamana vakit olur bilemem.

Elinize sağlık gayet temiz iş çıkartmışsınız.

Etkinliğe katılmıyorum ama şahsi düşüncem şuan son viraja girilmiş zaman diliminde çeliğin çok önem arzedeceğini sanmıyorum. Baştan karbon bıçağı şartı, ısıl işlem imkanı olmayan ustalarımızı paslanmaz ile uğraştırtmamak, katılımın fazla olmasını sağlamak ve biraz da paslanmaz ile uğraşmış bir katılımcıya karbon çıktığında gönül koymasını engellemek maksatlı konuldu diye değerlendiriyorum.
Size çıkacak karbon bıçağını içten şekilde kabul edeceğiniz zaten aşikar. Şuan yanlış anlamaktan kaynaklı böyle bir hata lafı bile edilmeyecek bir konu bence ama yine de katılımcılar adına konuşmam çok doğru değil. Olacağını çok sanmıyorum ama itirazı olanlar var ise yazarlar muhakkak.
Tekrar elinize sağlık.

Teşekkür ederim ustam bıçağım hakkında yorumunuz için. Aklımın ucundan dahi geçmedi her hangi bir ustamın yapmış olduğu bıçağı karbon bu diyerek bir kenara atamam çelik her ne olursa olsun verilmiş bir emek var. Konusu açıldığı için bende yazma gereksinimi duydum, diğer ustalarımda yorumlarını belirtirler zaten, katılmayabilirim de önemli olan saygılı ve seviyeli bir şekilde muhabbet bu iş için birşeyler öğrenmek.

3 günlük Dünya'da 2 kuruşluk zevkim var bıçak yapmaya çalışıyorum diyeyim, yapıyorum demek için usta oldum demem gerekir. Gerisi inanın teferruattır gözümde.

Saygılarımla.

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #11 : 22 Mart 2021, 15:48:18 »
Öncelikle şunu netleştirelim, ben etkinliğin hakemi değilim abiler. ^-^ Görkem usta fikir verdiğinde ben de forum için elimi taşın altına koymak istedim. İşim gereği bilgisayar ve internetle sürekli haşir neşirim ve çok sık foruma yazabiliyorum. Bu etkinlik başlığına ayrıca ilgiliyim, hepsi bu. Bu kadar ilgi göstermemin sebebi sadece gönüllü olmak ve "etkinlik yapalım" , "kamp yapalım" , "buluşalım" gibi fikirlerin arkasında olup altını da doldurmaya çalışmak. Kendimce elimden gelen ilgiyi gösteremeye çalışıyorum. Bu noktada benim bireysel itiraz etmişliğim yok, öyle bir hakkım da yok. Buraya kadar sorun yoksa devam ediyorum.

Bana şahsen sorulsa, karbonun olduğu yerde N690 hayli hayli olur. Hem pahalı bir çelik, hem iyi bir çelik. Sıradan dandik bir paslanmaz da değil sonuçta. Ama katılım için uygundur demek de aynı şekilde benim haddime değil. Bunun kararını verebilecek kişi olmadığımı yukarda anlatmaya çalıştım.

Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.
Yanlız burada itiraz ediyorum, ben özellikle etkinliğe N690'la katılacağınızı anlamadım o konuşmalarda. Yada siz özellikle N690'la katılacağınızı söylemediniz. Yada ben o esnada uyuyordum, bilmiyorum. :) Kısacası ben toplantıda da onay vermedim, ki dediğim gibi onay mercii ben değilim.

İnşallah anlaşmışızdır ve ortak noktada buluşmuşuzdur. Herhangi bir sorun var mı?

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #12 : 22 Mart 2021, 15:58:27 »

Sen de özellikle sataşmaya çalışıyorsun, bir daha olursa kulaklarını çekeceğim. İstediğini alacaksın. ;)

Osman Kurt

• 6271
  • Yer: İstanbul / Gaziosmanpaşa
« Yanıtla #13 : 22 Mart 2021, 16:17:50 »
Elinize sağlık çok güzel olmuş umarımda katılırsınız.

Ben karbon çelik kuralını görünce hiç başlamadım. 8)

Atik abinin bıçağı bile gaza getiremedi. ;D
Bizim silahımız bilgidir, ve mermiler ise sözlerimiz. Lakin kurşun geçirmezmiş, sizin beyinleriniz.
İstanbul / Gaziosmanpaşa
Bütün ümidim gençliktedir.
Mustafa Kemal ATATÜRK
Instagram : osku1093

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
« Yanıtla #14 : 22 Mart 2021, 17:50:36 »

Sen de özellikle sataşmaya çalışıyorsun, bir daha olursa kulaklarını çekeceğim. İstediğini alacaksın. ;)

Öncelikle emrah abi konunu işgal ediyorum üzgünüm .

Burda sadece sitemimi belli ettim bunu siz değil ustalarım görsün diye ve kabul et perdahı sizden daha iyi. daha önce de konularda konuşuldu fakat forum herkese açık bir mecra o yüzden bir şey söylemedim. Asıl düşüncem şudur, Dte Konusu keşke (bana öyle geldi) daha önceki dtelerdeki gibi kimsenin kimseye karışmadığı daha ılımlı bir havada ilerleseydi. Özellikle orkun bey yukarıda kimseyi yargılayamam demenize rağmen , siz sürekli insanları perdah yapın vs diye uyarmasaydınız ,  kimse orada çocuk değil göndermeye utanacağı bir ürün yapmazdı . Ya kılıfıyla ya eğeyle çalışıyordur işi uzundur zaten çoğumuz hobiciyiz yani zamanıyla başka bir şeyiyle özenini ve emeğini gösterirdi. Hemde ben birine yaptığım bir yorum veya eleştiride kendim o kısmı veya işi güzel yapmaya başladıysam ve bir şey biliyorsam ona göre yorumumu yazarım .  Bu kısımla alakalı zaten eylem abi sağolsun konuda gerekeni söyledi..

Ayrıca sizden bir şey istemiyorum zaten sanırım böyle bir samimiyetimiz de yok .

Emrah06

• 337
« Yanıtla #15 : 22 Mart 2021, 17:54:58 »
Öncelikle şunu netleştirelim, ben etkinliğin hakemi değilim abiler. ^-^ Görkem usta fikir verdiğinde ben de forum için elimi taşın altına koymak istedim. İşim gereği bilgisayar ve internetle sürekli haşir neşirim ve çok sık foruma yazabiliyorum. Bu etkinlik başlığına ayrıca ilgiliyim, hepsi bu. Bu kadar ilgi göstermemin sebebi sadece gönüllü olmak ve "etkinlik yapalım" , "kamp yapalım" , "buluşalım" gibi fikirlerin arkasında olup altını da doldurmaya çalışmak. Kendimce elimden gelen ilgiyi gösteremeye çalışıyorum. Bu noktada benim bireysel itiraz etmişliğim yok, öyle bir hakkım da yok. Buraya kadar sorun yoksa devam ediyorum.

Bana şahsen sorulsa, karbonun olduğu yerde N690 hayli hayli olur. Hem pahalı bir çelik, hem iyi bir çelik. Sıradan dandik bir paslanmaz da değil sonuçta. Ama katılım için uygundur demek de aynı şekilde benim haddime değil. Bunun kararını verebilecek kişi olmadığımı yukarda anlatmaya çalıştım.

Yani buradan çıkartılacak senin kanaatin böyle bir kural olduğu ve ben istesem'de istemesem'de sen katılamazsın sonucumu çıkartmalıyım hala anlamadım, bıçağı sana hediye olarak göndereyim katılmayayım dedim ona'da bir şey yazmadın. Bana forum için şunu yaptım bunu ettim demene gerek yok zaten tüm ustalar gayretini gayet iyi bir biçimde anlıyorlar ve biliyorlar. Peki haddine olmayan bir konuyu neden ısrarla yazıp benden cevabını almışken uzatıyorsun.

Online toplantılarda da elimde n690 var DTE için yaptığım bıçağımda var Bursa ya sizin memleketinize göndereceğim olmazsa ısıl işleme dediğim de uyarsaydınız keşke hiç DTE için uğraşmazdım Orkun ustam.

Yanlız burada itiraz ediyorum, ben özellikle etkinliğe N690'la katılacağınızı anlamadım o konuşmalarda. Yada siz özellikle N690'la katılacağınızı söylemediniz. Yada ben o esnada uyuyordum, bilmiyorum. :) Kısacası ben toplantıda da onay vermedim, ki dediğim gibi onay mercii ben değilim.

İnşallah anlaşmışızdır ve ortak noktada buluşmuşuzdur. Herhangi bir sorun var mı?
[/quote]

Uyumasaydın Orkun keşke o noktada beni uyarsaydın mı diyeyim ? Ben 2 tane bıçak yaptığımı bunları böhlerin kendi ısıl işlem yaptığı yere göndermek istediğimi ve bunlardan birisinin tekrardan yazıyorum DTE için yetişmesini istediğimi ve ısıl işlem firmalarından çok çektiğim için herhangi bir aksilik olma durumunda mahçup olacağımı söyledim. Ustalarımı ve üstad larımı abilerimi ve kardeşlerimi n690 bir bıçakla katılıma girsin mi girmesin mi Emrah diye zaten rahatsız bile etmek istemem.

Onay mercimiz kim o zaman ona bir danışıp geri dönelim konumuza istersen mi yazayım ?

Bu yazıyı da benim konumda yazamazsın şahsi olarak algılarım sataşılacak bir durum yok ortada herkeze şunun çokta iyi değil bunun bitmemiş gibi yazarsan herkezden hakettiğin gibi cevap alırsın. İstediği neymiş ki sen vereceksin ? (Birbirinizi hangi seviyede nasıl tanıdığınız benim için önemli bile değil.)

Çok konuşup az iş yapan adamlardan birisin gözümde.

Ortak bi noktamız kalmadı diye umut ediyorum, ben ortak nokta aradıkça sen uzatıyorsun. Katılmıyorum DTE ye.

Ersin Özdemir

• 2384
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #16 : 22 Mart 2021, 21:18:15 »
Çok güzel olmus elinize sağlık su corian malzeme ben alışamadım bir türlü bende var çok çiziliyor diye kullanmadım. Ama sizinki güzel olmuş

Emrah06

• 337
« Yanıtla #17 : 22 Mart 2021, 23:04:03 »
Çok güzel olmus elinize sağlık su corian malzeme ben alışamadım bir türlü bende var çok çiziliyor diye kullanmadım. Ama sizinki güzel olmuş

Ersin ustam teşekkür ederim yorumun için. Corian malzeme dediğim gibi çok sertti ama işledikçe epoksi gibi işlendi. Tek sıkıntısı üzerindeki pembe olan yerler işledikçe çıktı kayboldu çıktı kayboldu derken 1000 kum ve polisaj ile bitirdik böyle bir görüntü oldu. Saygılarımla

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
« Yanıtla #18 : 22 Mart 2021, 23:15:18 »
Emrah ustam, güzel güzel yazıyorum. Neden kızdığını anlamadım. Hatta kızdın mı onu da anlamadım. İnsan ya “ortak noktamız yok + çok konuşup az iş yapan birisin” der, yada “bu N690 bıçağı sana hediye edeyim” der. Hem benle muhattap olma hem de sana hediye edeyim deyince aklım karıştı, neyse...

Bu paragrafı yazmak istemezdim ama, abi etkinliğin daha ilk sayfasında yazdık. Toplantıda aldığımız karar var ve bu karbon çelik olacağı. Sen diyebiliyor musun ki “ben size söyledim şu saatte aracımı TÜV muayenesine getireceğimi, keşke uyarsaydınız önce randevu alınacak diye” yada diyebiliyor musun ki “ben şu ülkeye gitmek istediğimi size önceden söyledim, uyarsaydınız pasaport ve vize gerektiğini”... Abi daha ilk sayfada yazıyor bu. Katılmak isteyen herkes o kriterlere uygun ürün hazırlar, bu kadar. O şartları okumayıp birinin neden uyarması gerekiyor ki? Bak dikkat edersen neden ben uyarmak zorundayım demiyorum, niye birinden bekliyorsun? Dediğin gibi aklı başında insanlarız, alınmış şartlar var. Yetişkin biri katılmadan önce okuyup bakar bana uyuyor mu, uymuyor mu diye.

Ben tutumun karşısında şaşkınım gerçekten. Bu tutumuna Sait’i de eklemene zaten anlam veremedim. O mesajını aldı, sana yönelttiğim bir söylem yok orada. Ama gene de bütün bu konuları birbiriyle karıştırıp bir suçlama yapacaksan ben konuyu uzatmamak için cevap vermeyeceğim. Söylemek istediğin birşey olursa özelden cep telefonumu yazabilirim. Daha fazla reklam olmaya gerek yok.

Emrah06

• 337
« Yanıtla #19 : 23 Mart 2021, 01:50:26 »
Yazdığın için yine yazma gereksinimi duydum, hani senden telefonunu alıp sana ağlayacağımı düşünüyorsan yanılıyorsun Orkun ustam, anlamadığın olay şöyle gelişti şu unutmayan herşeyi akılda tutan güzel hafızanı biraz zorla istersen,

1- İlk başta dedin ki n690 olmaz olamaz bu aykırı, kuralımız var tamam dedim saygı çerçevesinde sana hediye edeyim saygın var ise bu sanata seve seve kabul ederim ne demek ustam derdin. (anlamadın, anladın aslında işine gelmedi yazmadın abiler diye girip konuya kulak çekerimle sonladın).
2- Bıçağım kötü olmuş olabilir, bunun kararını sen zaten vermeyeceksin. Olacak olan juri ustalarımız gerekli yorumları yaparlar diyebilirdik.
3- Benim konum üzerinden başkasının kulaklarını çekiyorsun ve istediği şeyi verecekmişsin en çok sinirlendiğim yer burası sen hayırdır Ali kıran başkesen olarak mı tanınıyorsun buralarda diyesim geldi ve sinirlendim doğal olarak sonrasında da çok laf az iş yapan kişinin tekisin yazdım sana ve söylediğimin sonuna kadar da arkasındayım, sebebine geleceğim şimdi ;

Bu paragrafı yazmak istemezdim ama, abi etkinliğin daha ilk sayfasında yazdık. Toplantıda aldığımız karar var ve bu karbon çelik olacağı. Sen diyebiliyor musun ki “ben size söyledim şu saatte aracımı TÜV muayenesine getireceğimi, keşke uyarsaydınız önce randevu alınacak diye” yada diyebiliyor musun ki “ben şu ülkeye gitmek istediğimi size önceden söyledim, uyarsaydınız pasaport ve vize gerektiğini”... Abi daha ilk sayfada yazıyor bu. Katılmak isteyen herkes o kriterlere uygun ürün hazırlar, bu kadar. O şartları okumayıp birinin neden uyarması gerekiyor ki? Bak dikkat edersen neden ben uyarmak zorundayım demiyorum, niye birinden bekliyorsun? Dediğin gibi aklı başında insanlarız, alınmış şartlar var. Yetişkin biri katılmadan önce okuyup bakar bana uyuyor mu, uymuyor mu diye.

Bu yazını merak ediyorum neden DTE konusunda 2. sayfadaki gibi yazmadın ? Bu yorumu yazarak başka bir arkadaşı ustamı daha rencide ettin ve kırdın ?

Arkadaşlar anayasa yazar gibi komisyon kurup heyet ile madde yazmayalım. Şurada kaç kişiyiz zaten, hepimiz birbirimizle etkileşim içinde olmak, tanışıp birlikte paylaşımda bulunmak için forumu kullanıyoruz. Kanun açığı arar gibi "kesin önceden yapılmış bir profili sonradan modifiye edilip katılan olur" diye düşünüp madde mi yazmalıyız? Ayrıca bu durum bile sizin bahsettiğiniz hazır profil olmuş olmuyor. Hazır profil internette satılan bir başkasının tasarlayıp, kesip, işleyip, metal işlerinin bitirildiği profildir. Bizim istediğimiz ise katılımcıların bunları kendilerinin yapmaları. O zaman bu durumda şu maddeyi de eklemek gerekiyor. "Lama önceden dikdörtgen form verilmiş bir meteryaldir ve sonradan modifiye edilip bıçak yapılamaz." Bu kadar komik bir şey olabilir mi? 30cm'lik bir lamadan 17cm'lik boyun bıçağı çıkarılabiliyor da, 30cm'lik büyük bir başka bıçaktan 17cm'lik bir boyun bıçağı çıkarılamaz mı? Usta bunu kendisi tasarlayıp işleyecek. Buradaki ana hedefimize uyuyor sonuçta. Kendi el emeğimizle ürettiğimiz bir bıçağı arkadaşlarımız arasında hediyeleşmek. Tamamen iyi niyetle yapılan bir hediye etkinliği. Bu perspektifte değerlendirmekte yarar var. Yoksa Bülent ustamın dediği gibi adam bunu başkasına yaptırıp katılsa biz nereden bilecektik? Bunun polisi de olamayız sonuçta. Baki ustam gayet açık ve iyi niyetle başka bir metali hammadde olarak kullanıp "kendi üreteceği" bir tasarımla katılmak istiyor. Gerçekten kötü niyetle bile bakıp kusur aramak istiyorum ama bulamıyorum, üzgünüm. Daha da size nasıl ılımlı davranırım, size nasıl yaklaşmalıyım, sizi nasıl kazanabiliriz gerçekten bilmek istiyorum.

Senin duruşun şuan bana dik geliyor, güzellikle yazacak olsan bir ileti göndere tıklardın Emrah ustam DTE etkinliğimizin başında böyle bir kuralımız var istersen girme bıçağında kötü olmuş derdin kimin ne haltına yarayacak ki derdin seve seve yazacağımı sana yine yazardım bilmiyordum diye tekrardan kapanır gider di konu herkezin içinde reklam olacak malzeme gibi ortalarda dolaşırsan birinin ayağına dolaşırsın.

Fazla bu konuyu uzatma istersen sen yazdıkça daha da batıyorsun gözümde.

Tüm ustalarımdan hocalarımdan özür diliyorum. Bu konunun bu kadar neden uzadığını da hala anlamış değilim.