Bıçak Sanatı - Forum

Damascus Pukko

Şaban Kurt

• 972
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
Damascus Pukko
« : 18 Mart 2021, 12:20:47 »
Merhabalar sanmaiden sonra birde damascus deneyeyim dedim ortaya bu çıktı saygılar.
Çelik 15N20
        O2 Böhler K720
        Dövme Levye
15N20 Elimde az olduğu için
Bir Ustamızdan rica ettim 40 cm tekstil makinalarında kullanılan bir
Çelik gönderdi muadilini bilmiyorum sordum bende analiz yaptırmadım ama bunu kullanıyorum dedi onu aralara koyup tekrar dövüp katladım toplamda 4 farklı Çelik kullandım.
Toplam Boy 220 mm
Kalınlık En ince 3 En kalın 5 mm
Kabza Stabilize Kızılağaç ve Liner

« Son Düzenleme: 18 Mart 2021, 12:29:00 Gönderen: Şaban Kurt »
Gendarmerie Special Operation...

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Damascus Pukko
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2021, 12:26:32 »
Eline sağlık Şaban Ustam.
Kısa zamanda çok şeyler denedin. Gelişim de bu zaten.  :2up

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 18 Mart 2021, 12:37:58 »
Elinize sağlık şaban ustam valla bende sabrınıza ve becerinize hayranım . Sessiz sessiz kusursuz işler çıkarıyorsunuz. Bu yüzden kendimle alakalı asıl yorum ve bilgileri sizlerden yüzyüze almak isterdim tecrübelerden faydalanmak adına .

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #3 : 18 Mart 2021, 12:44:20 »
Elinize sağlık Şaban ustam, çok güzel olmuş.  8)
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #4 : 18 Mart 2021, 13:46:03 »
Eline sağlık ustam, tebrikler. Güzel kaynamış görünüyor.
Kabzadaki siyah parçalar nedir? Tahminince damascus katmanlarındaki beyaz ince katmanlar hangi çelik? Aslında 4 değilde sanki 2 çelikle katmanlar yapmışsın gibi görünüyor. Muhtemelen kullandığın 3 çeliğin yapısı birbirine yakın fakat ince beyaz çizgiyi oluşturan çelikler diğerlerinden farklı.

Ebu zeyd

• **
  • 164
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Çoban+ sıcak demirci
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #5 : 18 Mart 2021, 14:12:43 »
MasaAllah ustam çok güzel görünüyor...
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

dela

• *
  • 1486
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
« Yanıtla #6 : 18 Mart 2021, 14:23:28 »
Şaban Ustam. Bıçağa odaklandığım için çukurlarla ilgili birşeyi farkettim ama unutmuşum. Foto yanılgısı da olabilir.
Eğer çukurluklardaki dolgu fazlalıkları balmumu değilse (ki  saç kurutma makinesiyle sıçak hava tuturak çözülebilir) bu tip
girintili dokunuşları ben kabzadaki tüm işler bittikten sonra yağ öncesi yaparak hallediyorum. Aslında daha pratik bir yolu vardır belki.   ::)
Gerçi basınçlı havayla çözersin gibi.  :)
« Son Düzenleme: 18 Mart 2021, 14:27:07 Gönderen: dela »

orhanbilgin

• 635
  • Orhan Bilgin
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #7 : 18 Mart 2021, 16:11:26 »
Ellerinize sağlık, çeliğin güzelliği, bıçağın bütünlüğü bir yana ben kızılağacın desenlerine hayran kaldım

Şaban Kurt

• 972
« Yanıtla #8 : 18 Mart 2021, 18:18:00 »
Eline sağlık Şaban Ustam.
Kısa zamanda çok şeyler denedin. Gelişim de bu zaten.  :2up
İnşallah daha çok denemeler yapabiliriz ustam çok sağolun 🙂
Elinize sağlık şaban ustam valla bende sabrınıza ve becerinize hayranım . Sessiz sessiz kusursuz işler çıkarıyorsunuz. Bu yüzden kendimle alakalı asıl yorum ve bilgileri sizlerden yüzyüze almak isterdim tecrübelerden faydalanmak adına .
Sağolun ustam elimizdeki geldiğince bişeyler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz seve seve tabiki teşekkür ederim.
Elinize sağlık Şaban ustam, çok güzel olmuş.  8)
Teşekkür ederim Emrah ustam sağolun 🙂
Eline sağlık ustam, tebrikler. Güzel kaynamış görünüyor.
Kabzadaki siyah parçalar nedir? Tahminince damascus katmanlarındaki beyaz ince katmanlar hangi çelik? Aslında 4 değilde sanki 2 çelikle katmanlar yapmışsın gibi görünüyor. Muhtemelen kullandığın 3 çeliğin yapısı birbirine yakın fakat ince beyaz çizgiyi oluşturan çelikler diğerlerinden farklı.
Teşekkür ederim Orkun ustam çeliklerin içerikleri birbirine yakın olduğu için kontrast aynı olmuş sanırım aslında kullanmayacaktım levye çeliğini dedim bir ihtimal farklı ton olur ama aynı çıktı
Sanırım Kılcal olan 15N20 daha parlak net diğerine göre bu Arada ahşabı yazmayı unuttum stabilize Maple Burl siyahlar.
Şaban Ustam. Bıçağa odaklandığım için çukurlarla ilgili birşeyi farkettim ama unutmuşum. Foto yanılgısı da olabilir.
Eğer çukurluklardaki dolgu fazlalıkları balmumu değilse (ki  saç kurutma makinesiyle sıçak hava tuturak çözülebilir) bu tip
girintili dokunuşları ben kabzadaki tüm işler bittikten sonra yağ öncesi yaparak hallediyorum. Aslında daha pratik bir yolu vardır belki.   ::)
Gerçi basınçlı havayla çözersin gibi.  :)
Ustam sormayın aklıma geldi polisaj attım
Dedim bu çukurlar dolacak vs korktuğun başıma geldi polisaj macunu
Basınçlı hava tabancası ile çıkarırım diye düşünüyorum bir deneyeyim saç kurutma makinasını ama polisaj macunu salar mı kendini bilmiyorum :)
MasaAllah ustam çok güzel görünüyor...
Teşekkür ederim ustam sağolun
Ellerinize sağlık, çeliğin güzelliği, bıçağın bütünlüğü bir yana ben kızılağacın desenlerine hayran kaldım
Teşekkür ederim sağolun varolun evet ton farkı vs çok acıyor bıçağı.

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #9 : 18 Mart 2021, 23:07:36 »
Elinize sağlık, form ve işçilik çok güzel olmuş. Sadece liner'lerin renk seçimi hafiften gözüme battı. Tabiki bu da göreceli bir husus. Onun haricinde on numara bir bıçak benim içinde.
İyi çalışmalar.
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2021, 00:45:21 »
Kabza damaskus işçilik herşey uyum içinde Muhteşem görünüyor 👏👏👏 :)

atikmehmet

• 1111
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
« Yanıtla #11 : 19 Mart 2021, 10:56:42 »
Ben bu bıçağa bayıldım. Şaban ustam ellerine sağlık. Namlu tek kelime ile harika. Bu tür işler çok hoşuma gidiyor. Sap desen ne işçilikli bi sap olmuş. Şu kızılağaç üzerindeki çatlağa sinir oldum yalnız. Böyle tasarım ve işçilikli bıçağa bu çatlak bana batıyor resmen. Birde bu noktalamalar daha yüzeysel karışık ve yoğun olsaydı daha mı hoş durur du acaba. Çok beğendim ustam. Ellerine sağlık.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
« Yanıtla #12 : 19 Mart 2021, 11:52:47 »
... Şu kızılağaç üzerindeki çatlağa sinir oldum yalnız. Böyle tasarım ve işçilikli bıçağa bu çatlak bana batıyor resmen. ...

Aynen, bu stabilizasyon işlemi çatlakları doldurması gerekmiyor mu? Neden boş kalmış?

Şaban Kurt

• 972
« Yanıtla #13 : 19 Mart 2021, 12:25:58 »
Elinize sağlık, form ve işçilik çok güzel olmuş. Sadece liner'lerin renk seçimi hafiften gözüme battı. Tabiki bu da göreceli bir husus. Onun haricinde on numara bir bıçak benim içinde.
İyi çalışmalar.
Sağolun ustam teşekkür ederim daha açık renkler kullanılarak ön planda olabilirdi.
Kabza damaskus işçilik herşey uyum içinde Muhteşem görünüyor 👏👏👏 :)
Teşekkür ederim ustam sağolun :)
Ben bu bıçağa bayıldım. Şaban ustam ellerine sağlık. Namlu tek kelime ile harika. Bu tür işler çok hoşuma gidiyor. Sap desen ne işçilikli bi sap olmuş. Şu kızılağaç üzerindeki çatlağa sinir oldum yalnız. Böyle tasarım ve işçilikli bıçağa bu çatlak bana batıyor resmen. Birde bu noktalamalar daha yüzeysel karışık ve yoğun olsaydı daha mı hoş durur du acaba. Çok beğendim ustam. Ellerine sağlık.
Ustam teşekkür ederim sağolun aslında noktalamalar yüzeysel fakat macun dolduğu için gölge düşürmüş kabzayı işlerden bişey yoktu biraz daha incelttikçe çıktı o çatlak bende sinir oluyorum dolduracağım orayı
... Şu kızılağaç üzerindeki çatlağa sinir oldum yalnız. Böyle tasarım ve işçilikli bıçağa bu çatlak bana batıyor resmen. ...

Aynen, bu stabilizasyon işlemi çatlakları doldurması gerekmiyor mu? Neden boş kalmış?
Normalde doldurması gerekiyor bazı yerlerinde mini
Çatlaklar var onlar dolu mesela ustam anlam veremedim bende  O:-)

Muhammed Kargı

• 113
  • AVCI..
  • Yer: Sivas
« Yanıtla #14 : 19 Mart 2021, 15:56:33 »
Ellerinize sağlık şaban ustam. Çok güzel bi çalışma olmuş. Damascusun hakkını vermişsiniz tebrik ederim...

coktar

• 377
  • Meslek: Yönetici
« Yanıtla #15 : 19 Mart 2021, 16:23:13 »
Şaban Ustam çok güzel olmuş epey de emek vermişsiniz takdiri hak ediyor. Güzel de bir kılıfı hak ediyor bu bıçak.
instagram: @hevesadami

Şaban Kurt

• 972
« Yanıtla #16 : 19 Mart 2021, 16:38:40 »
Ellerinize sağlık şaban ustam. Çok güzel bi çalışma olmuş. Damascusun hakkını vermişsiniz tebrik ederim...
Sağolun ustam teşekkür ederim elimizden geldiği kadarıyla
ortaya bişeyler çıkarmaya çalışıyoruz.
Şaban Ustam çok güzel olmuş epey de emek vermişsiniz takdiri hak ediyor. Güzel de bir kılıfı hak ediyor bu bıçak.
Teşekkür ederim ustam bugün kılıfa doğru yolculuğa çıktı baranleathercraft güzel bir tulum kılıf giydirecek inşallah sağolun.

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
« Yanıtla #17 : 19 Mart 2021, 17:44:23 »
Eline sağlık hocam, renk uyumu her zamanki gibi çok güzel. Yalnız namluyu yakınlaştırdığımda kesici ağızın girintili çıkıntılı sanki darbe almış gibi olduğunu gördüm.
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

Şaban Kurt

• 972
« Yanıtla #18 : 19 Mart 2021, 18:02:57 »
Eline sağlık hocam, renk uyumu her zamanki gibi çok güzel. Yalnız namluyu yakınlaştırdığımda kesici ağızın girintili çıkıntılı sanki darbe almış gibi olduğunu gördüm.
Sağol ustam teşekkür ederim pukkolarda kabzayı takmadan kabaca bileme yapıyorum kalın kumda kabzadan sonra sıfırdan ağız açmak zor oluyor kabza engel oluyor açıkçası kalın kumdan sonra herhangi bir işlem yapmadım ağızda kalan çapak ve sıvanmalar diğer bir değişle kılağı kalmış  darbe almış gibi gözüküyor fotoğrafta ağız temizliği sonrası tertemiz olur kılıfa gidecek diyede detaylı bilemedim.

mhmmd

• **
  • 107
  • Meslek: inşaat teknikeri
  • Yer: denizli (i) , akşehir (m)
« Yanıtla #19 : 19 Mart 2021, 21:32:02 »
Saban hocam gozlerim kamasti ellerine saglik. guzel bir kilifi haketmis artik, merakla bekliyorum.