Bıçak Sanatı - Forum

Damascus Sandal-1

Damascus Sandal-1
« : 19 Ocak 2021, 17:12:17 »
Baktım uzun süredir forumda iş paylaşmamışım, bu iş de biraz değişik olunca paylaşayım dedim  ;) Küçük bir bıçak oldu amaaslında büyük olarak başlamıştı, malzeme de boşluk çıkınca geriye kalan çelikle de ortaya çıkan bu oldu, bence iyi de oldu. Demek ki çeliğin içinde bu varmış  ^-^ sap malzemesi de doğada bulduğum bir sandal ağacı kökü, renkler de kendi doğal renkleri. Balçak tarafında ve kuyrukta pirinç malzeme kullandım. Balçağın hemen arkasında ince bir abanoz, sonrasında ise sığır kemiği var, beyaz parça o.

Çelik: 15N20+1075 Damascus.
Tam Boyu:215 mm
Namlu: 105 mm
Kalınlık: 4 mm
Sap: Sandal Ağacı Kökü
Menevişleme: 220 derecede, iki kez bir saat.

« Son Düzenleme: 19 Ocak 2021, 17:14:32 Gönderen: sefaçabuk »

dela

• *
  • 1474
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Damascus Sandal-1
« Yanıtla #1 : 19 Ocak 2021, 17:56:21 »
Elinize sağlık.
Sizin çalışmalara güzel olmuş falan demek ayıp oluyor da yine de diyeyim. Güzel olmuş.  :)

Bir sorum olacak. DTE için yaptığım bıçakta kemik kullanmıştım. Gittikçe beyazdan kirli beyaza doğru ilerliyor.
İlk yapıldığı gibi tutmanın bir yolu var mı?

Muhammet Acar

• **
  • 397
  • Meslek: ...
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #2 : 19 Ocak 2021, 18:53:41 »
Sefa hocam eline emeğine sağlık. Çeliğin desenleri çok hoşuma gitti, bazı karman çorman olmuş damascuslar gibi değil. Kabza desen o da öyle renk uyumu süper. ✋🙂👍
'' Gayret bizden, tevfik Allah'tan. ''
'' Nasıl yaşarsanız, öyle ölürsünüz. Nasıl ölürseniz, öyle dirilirsiniz. ''

« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2021, 20:29:41 »
Elinize sağlık.
Sizin çalışmalara güzel olmuş falan demek ayıp oluyor da yine de diyeyim. Güzel olmuş.  :)

Bir sorum olacak. DTE için yaptığım bıçakta kemik kullanmıştım. Gittikçe beyazdan kirli beyaza doğru ilerliyor.
İlk yapıldığı gibi tutmanın bir yolu var mı?
Estağfurullah Mehmet hocam, sağolasın  ^-^ hocam, geçen sene paça yapmıştım bu kemik oradan kalma, saatlerce kaynamış bir kemik yani. Öyle bembeyaz duruyor, kullanımda renk değiştireceğini sanmam, yüzeyi iyi parlatınca gözenek kalmıyor ve renk değiştirmiyor, aklıma gelen tek çözüm bu.

Sefa hocam eline emeğine sağlık. Çeliğin desenleri çok hoşuma gitti, bazı karman çorman olmuş damascuslar gibi değil. Kabza desen o da öyle renk uyumu süper. ✋🙂👍
Sağolasın Muhammet, bu daha önce Rapier bir kılıç yapmıştım oradan arta kalan bir damascus, aslında burgu desenliydi ve burgu zaten sade bir desen haklısın. Sandal ağacı da sürprizli bir ağaç zaten.

Şaban Kurt

• 972
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2021, 21:53:24 »
Sefa hocam elinize sağlık fakat
Sandal ağacını doğada bulup çelikle kavuşturmak bana göre paha biçilemez bir zevk ve hiç bir malzeme kullanılmamasına rağmen rengarenk bir ahşap çok hoş
Şahane olmuş elleriniz dert görmesin  :)
Gendarmerie Special Operation...

serdarhavsut

• 391
  • Meslek: Geri dönüşüm
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #5 : 19 Ocak 2021, 23:17:53 »
Elinize sağlık hocam , yine harika bir eser ortaya çikarmışsınız,  kullanılan malzemeler arasındaki uyum harika, bu sandal ağacının aldığı renge bayılıyorum, bulabilirsem benimde çalışmayı çok istediğim bir ağaç, tekrar elinize sağlık  :2up
Çalışmadan , yorulmadan , öğrenmeden , rahat yaşama yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler , evvela haysiyetlerini , sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Huseyin KESKİN

• 574
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: sivas/gürün(samsun)
« Yanıtla #6 : 19 Ocak 2021, 23:43:01 »
Elinize sağlık ilk gördüğümde stabilize ahşap sanmıştım, gerçekten harika renkleri var ??? Hele de sizin işçiliğinizle buluşunca göze daha da hoş geliyor elinize sağlık :)

« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2021, 00:57:50 »
Sefa hocam elinize sağlık fakat
Sandal ağacını doğada bulup çelikle kavuşturmak bana göre paha biçilemez bir zevk ve hiç bir malzeme kullanılmamasına rağmen rengarenk bir ahşap çok hoş
Şahane olmuş elleriniz dert görmesin  :)
Sağolasın Şaban, Sandal ağacı kökleri aslında buralarda seralarda yakıt olarak kullanılıyor, içinden taş çıktığı için hızarlar kesmiyor, denk gelirse alıyorum.

Elinize sağlık hocam , yine harika bir eser ortaya çikarmışsınız,  kullanılan malzemeler arasındaki uyum harika, bu sandal ağacının aldığı renge bayılıyorum, bulabilirsem benimde çalışmayı çok istediğim bir ağaç, tekrar elinize sağlık  :2up
Çok sağol Serdar, teşekkürler.

Elinize sağlık ilk gördüğümde stabilize ahşap sanmıştım, gerçekten harika renkleri var ??? Hele de sizin işçiliğinizle buluşunca göze daha da hoş geliyor elinize sağlık :)
Teşekkürler Hüseyin, sağolasın.

Şeref Acar

• *
  • 1376
  • Yer: sarıyer
« Yanıtla #8 : 20 Ocak 2021, 01:16:56 »
Ustam eline koluna sağlık 🙏🏻🙏🏻
Saygılar...

veysel açarı

• 207
  • Meslek: Paramedic
  • Yer: Manisa akhisar
« Yanıtla #9 : 20 Ocak 2021, 02:28:38 »
Eline sağlık ustam çok estetik

orkunaydin350

• *
  • 1503
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #10 : 20 Ocak 2021, 08:35:03 »
Sefa hocam elinize sağlık, bir kurtarmaya göre çok şık olmuş. Planlanıp bu boylarda bıçak yapılsa da böyle olurdu heralde.
Ağaç sanki stabilize işlemiyle renklendirilmiş gibi, şansa mı böyle denk geldi acaba yoksa tüm sandal ağacı kökü bu şekilde midir?

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #11 : 20 Ocak 2021, 10:57:19 »
Hocam elinize sağlık ağacın renkleri beninde ilgimi çekti başka başka türleri karıştırmış gibi .

Basat

• 211
  • Meslek: Memur
  • Yer: Tatvan
« Yanıtla #12 : 20 Ocak 2021, 11:03:29 »
Elinize sağlık, süper ötesi işçilik.
Şunu merak ettim, namlu başka işten kalan parça olmasaydı bu profilde yine yanak genişliğini aynı mı yapardınız ?
Başarılı olan insanların ortak özelliği, çok çalışmalarıdır.
———————————————————-
https://www.instagram.com/avci_knives/

« Yanıtla #13 : 20 Ocak 2021, 11:50:49 »
Ustam eline koluna sağlık 🙏🏻🙏🏻
Saygılar...
Sağolasın Şeref.
Eline sağlık ustam çok estetik
Teşekkürler Veysel.
Sefa hocam elinize sağlık, bir kurtarmaya göre çok şık olmuş. Planlanıp bu boylarda bıçak yapılsa da böyle olurdu heralde.
Ağaç sanki stabilize işlemiyle renklendirilmiş gibi, şansa mı böyle denk geldi acaba yoksa tüm sandal ağacı kökü bu şekilde midir?
Sağolasın Orkun. Sandal ağacı genellikle Akdeniz e özgü bir ağaç ve genellikle kırmızı kahverengi Akdeniz topraklarında yetişiyor, hem Sandal hem de Keçiboynuzu ağaçlarının köklerinde bu renkler var. Benim gözlemim, toprak içerisindeki, toprağa rengini veren mineraller aynı zamanda bu ağaçların köklerinde de renklenmeye neden oluyor. Yani bu iki ağaçtaki renkler çok tesadüf değil, daha önce kullandığım sandal köklerinde de benzer renkler vardı, hepsinin fotoğrafları forumda duruyordur hala.
Hocam elinize sağlık ağacın renkleri beninde ilgimi çekti başka başka türleri karıştırmış gibi .
Sağolasın Sait.
Elinize sağlık, süper ötesi işçilik.
Şunu merak ettim, namlu başka işten kalan parça olmasaydı bu profilde yine yanak genişliğini aynı mı yapardınız ?
Teşekkürler. Aslında elde kalan parça bu yanak genişliğinden biraz daha fazlaydı ama gözümde oluşan form bu olunca ben o fazlalıkları da almış oldum, yani soruya "evet" diye yanıt verirdim  ;)

atikmehmet

• 1110
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
« Yanıtla #14 : 20 Ocak 2021, 13:15:49 »
Ellerinize sağlık hocam. Ben ahşaptan çok namlu formuna ve genel uyuma bayıldım. Damascusun desenleri de bu bütünlüğü tamamlamış. Bence form o kadar güzel olmuş ki özellikle açık renk hangi ahşap kullanılırsa kullanılsın yine güzel bir sonuç çıkardı diye düşünüyorum. Fabrikasyon ürünle farklılık burda galiba. Malzeme bazen nasıl sonuçlanacağına kendisi karar veriyor sanki. Tekrardan ellerinize sağlık.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

orhanbilgin

• 635
  • Orhan Bilgin
« Yanıtla #15 : 20 Ocak 2021, 13:44:17 »
Eline sağlık Sefa ustam, seyirlik bir iş her zamanki gibi. 2011de bana bir parça sandal ağacı göndermiştin ilk defa o zaman çalışmıştım bu ağaçla. Karakteristik kırmızılık işlendikten sonra çok çok daha güzel bir hal alıyor

Emrah06

• 337
  • Meslek: Bim Management
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #16 : 20 Ocak 2021, 14:27:51 »
Sefa Hocam ellerinize sağlık, çok güzel bir damascus bıçak olmuş.
Ateşe dayanabildiğin kadar günah işle...

Ebu zeyd

• **
  • 163
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Çoban+ sıcak demirci
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #17 : 20 Ocak 2021, 17:33:48 »
Üstadım muazzam bir üstadımızsiniz bilgiyi paylaşmanız büyük incelik. Bir sualim olacak bahsettiğiniz ağaç resimdeki agacmi eğer bu ağaç ise bu ağaç kurudukca simsiyah olur ve çok sert bir ağaçtır. Rengini muhafaza etmeyi nasıl başarıyorsunuz. Lakin bu ağaç değil ise kusura bakmayın :))
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)

« Yanıtla #18 : 20 Ocak 2021, 17:51:20 »
Ellerinize sağlık hocam. Ben ahşaptan çok namlu formuna ve genel uyuma bayıldım. Damascusun desenleri de bu bütünlüğü tamamlamış. Bence form o kadar güzel olmuş ki özellikle açık renk hangi ahşap kullanılırsa kullanılsın yine güzel bir sonuç çıkardı diye düşünüyorum. Fabrikasyon ürünle farklılık burda galiba. Malzeme bazen nasıl sonuçlanacağına kendisi karar veriyor sanki. Tekrardan ellerinize sağlık.
Sağolasın Mehmet, bence de haklısın, aslında malzeme biraz da kendisi karar veriyor formuna ;) neredeyse her işte böyle.

Eline sağlık Sefa ustam, seyirlik bir iş her zamanki gibi. 2011de bana bir parça sandal ağacı göndermiştin ilk defa o zaman çalışmıştım bu ağaçla. Karakteristik kırmızılık işlendikten sonra çok çok daha güzel bir hal alıyor
Sağolasın Orhan, inanırmısın Sen söylediğinde bile hatırlayamadım, gerçekten Anadolumuzun çok güzel bir ağacı.

Sefa Hocam ellerinize sağlık, çok güzel bir damascus bıçak olmuş.
Sağolasın Emrah, özletme kendini  ;)

Üstadım muazzam bir üstadımızsiniz bilgiyi paylaşmanız büyük incelik. Bir sualim olacak bahsettiğiniz ağaç resimdeki agacmi eğer bu ağaç ise bu ağaç kurudukca simsiyah olur ve çok sert bir ağaçtır. Rengini muhafaza etmeyi nasıl başarıyorsunuz. Lakin bu ağaç değil ise kusura bakmayın :))
Çok sağol Cemil, söylediğim ağaç tam olarak Senin fotoğrafını koyduğun ağaç, gerçekten çok sıkı dokulu ve sert bir ağaç. Aslında kök harici dalları kurudukça sarıdan kırmızıya doğru kızaran bir ağaç, ben siyahlaştığını görmedim, belki yaşadığı toprakla ilgisi vardır ama kökleri hiç bir işlem yapmadan kuruyana kadar bekliyorum ve ondan sonra kesiyorum. Başka yaptığım bir işlem yok bunun dışında.

Ebu zeyd

• **
  • 163
  • Cemil- Murat
  • Meslek: Çoban+ sıcak demirci
  • Yer: Çanakkale
« Yanıtla #19 : 21 Ocak 2021, 08:20:22 »

Çok sağol Cemil, söylediğim ağaç tam olarak Senin fotoğrafını koyduğun ağaç, gerçekten çok sıkı dokulu ve sert bir ağaç. Aslında kök harici dalları kurudukça sarıdan kırmızıya doğru kızaran bir ağaç, ben siyahlaştığını görmedim, belki yaşadığı toprakla ilgisi vardır ama kökleri hiç bir işlem yapmadan kuruyana kadar bekliyorum ve ondan sonra kesiyorum. Başka yaptığım bir işlem yok bunun dışında.
[/quote]

Üstadım sizin kadar tecrübe sahibi değilim lakin ağacın içinde bulunduğu toprak ve şartlar etkiliye bilir sanırım benim gördüğüm ağaçlar parçaları doğada kalmış hava koşulları ile kuruyan ağaçlar. Yağmur,kar,sıcak ve soğuğun etkisi bide dediğiniz gibi toprağın etkisi ile olabilir . Bu ağaç olduğuna çok sevindim lakin çevremde inanılmaz bir ağaç güruhu mevcut. Bir sap malzemesi daha çıktı :)) teşekkür ederim üstadım
Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenlere müjde vardır. (Bu) kullarımı müjdele.
(39-Zümer 17)