Bıçak Sanatı - Forum

Huş kabukları ve kuka saplı puukko

coktar

• 376
  • Meslek: Yönetici
  • Yer: İstanbul
Huş kabukları ve kuka saplı puukko
« : 13 Ekim 2021, 23:18:05 »
Merhaba.

Hiç de canım istemeden yapmış olmak için bir D2 Puukko yaptım. Neden öyle oldu bilmiyorum sanırım atölye çok pis ve bunalımdayım :) Kabzada ilk kez deneme amaçlı huş kabukları ve bir parça kuka kullandım. Başta ve sonda deri ile aralarda da pirinç. Kılıf şu ara yapamıyorum ama atölyeyi temizleyebilirsem inşallah onu da yaparım.
instagram: @hevesadami

dela

• *
  • 1481
  • Mehmet UYSAL
  • Yer: Mahmudiye / Eskişehir
Ynt: Huş kabukları ve kuka saplı puukko
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2021, 00:06:44 »
İstemeden yapılmış ama güzel olmuş. Eline sağlık. :)

orkunaydin350

• *
  • 1504
  • Orkun AYDIN
  • Meslek: Bilişim
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2021, 08:14:02 »
Cemre ustam eline sağlık. Kuka ilanını sürekli bir satıcıdan Facebook guruplarında görüyorum. Nasıl sence bir kabza malzemesi olarak değerlendirdiğinde? Sertlik, sağlamlık, işleme zorluğu, eldeki hissiyatı, vs...

MustafaV

• 177
  • Mustafa VAROL
  • Meslek: Muhasebeci
  • Yer: Konya
« Yanıtla #3 : 14 Ekim 2021, 09:20:59 »
Hocam eline sağlık. Tarz olarak puukkoları niyeyse bi beğenemedim gitti. Kazbada huş kabukları ve kukanın uyumu güzel olmuş. Huş kabuğu kullanımı çok güzel sonuçlar çıkarıyor, ben açıkçası çok beğeniyorum.

Diğer konunuzda da yazmışsınız, üstünüzdeki tabiri caizse ölü toprağını bir an önce atarsınız İnşallah. Diğer işiniz de aşırı güzel, severek yaptığınız nice işleri görürüz umarım.
Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

coktar

• 376
« Yanıtla #4 : 14 Ekim 2021, 11:33:34 »
İstemeden yapılmış ama güzel olmuş. Eline sağlık. :)
Sağolun Mehmet Ustam
Cemre ustam eline sağlık. Kuka ilanını sürekli bir satıcıdan Facebook guruplarında görüyorum. Nasıl sence bir kabza malzemesi olarak değerlendirdiğinde? Sertlik, sağlamlık, işleme zorluğu, eldeki hissiyatı, vs...
Aynen dediğin gibi ben de o ilanlarda görüp almıştım denemek için Orkun Ustam. Biraz tesbih merakım da olduğu için zaten kuka çok sevdiğim bir malzeme. Benim aldığım cinsin ortasında çekirdek olduğu için her tarafını bıçak için kullanmak mümkün olamıyor ama çekirdeksiz cinsleri de satılıyor. Kuka tesbihten biliyorum tornada işlerken çabuk bıçak köreltir serttir yani. Cilayı yedikten sonra da dokunuşu falan çok güzel. Açıkçası ben ara malzeme olarak çok beğendim. Su dayanımı da diğer ağaçlar gibi kısıtlıdır tabi. İşlemesi de keyifli, desenleri rengi güzel.
Bir hayvansever olarak geyik vs boynuz kullanmadığım için bence çok mantıklı bir ara malzeme.
Hocam eline sağlık. Tarz olarak puukkoları niyeyse bi beğenemedim gitti. Kazbada huş kabukları ve kukanın uyumu güzel olmuş. Huş kabuğu kullanımı çok güzel sonuçlar çıkarıyor, ben açıkçası çok beğeniyorum.

Diğer konunuzda da yazmışsınız, üstünüzdeki tabiri caizse ölü toprağını bir an önce atarsınız İnşallah. Diğer işiniz de aşırı güzel, severek yaptığınız nice işleri görürüz umarım.
Sağolun Mustafa Ustam inşallah. Bu arada huş kabuğu demişken evet bitince görüntü güzel oluyor da bence sağlamlık, su dayanımı ve işlemesi biraz keyifsiz geldi bana.

Şaban Kurt

• 972
  • Meslek: Kamu
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #5 : 20 Ekim 2021, 14:31:03 »
Elinize sağlık yakışıklı olmuş bende bir ara aldım yapayım diye huş kabuğu fırsat olmadı hiç ama görseli muazzam hele ki ahşabı  daha güzel :2up
Gendarmerie Special Operation...

mhmmd

• **
  • 107
  • Meslek: inşaat teknikeri
  • Yer: denizli (i) , akşehir (m)
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2021, 22:46:52 »
Elinize sağlık. Hayvan sever olduğunuz için geyik boynuzu kullanmak istemediğinizi belirtmişsiniz. Geyikler her sene boynuzunu döker yerine yenisi gelir. Bu boynuzlar ise doğa gezisi yapanlar, çobanlar ya da şansı yaver gidip tesadüfen bulanlardan temin edilirler. Fildişi, gergedan boynuzu gibi düşünmemek lazım.

coktar

• 376
« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2021, 07:32:18 »
Elinize sağlık. Hayvan sever olduğunuz için geyik boynuzu kullanmak istemediğinizi belirtmişsiniz. Geyikler her sene boynuzunu döker yerine yenisi gelir. Bu boynuzlar ise doğa gezisi yapanlar, çobanlar ya da şansı yaver gidip tesadüfen bulanlardan temin edilirler. Fildişi, gergedan boynuzu gibi düşünmemek lazım.

Sadece bu yolla elde edildiğine emin olamıyorum. Tesbihde de, bıçakta da, herhangi olmasa da olur bir süs eşyasında da hayvansal bir materyali tercih etmiyorum.

Ersin Özdemir

• 2382
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #8 : 06 Kasım 2021, 16:18:47 »
Pukkolari.pek.sevmem ama.kabzesi çok güzel olmuş , boynuz olayını bende tecrübe ettim çok ta beğenmedim açıkçası, ağacın o dokusunu hiçbiri vermiyor bence