Bıçak Sanatı - Forum

Shobu Tanto

Shobu Tanto
« : 14 Haziran 2017, 20:34:22 »
Arkadaşlar belki böyle sürekli Tanto sıkmıştır bilemiyorum ama yine de son bitirdiğim tanto yu paylaşayım dedim. Yüzeyinde hamon var. Habaki, Fuchi ve Kashira bakır, Tsuba pirinç. Sapta ve kın da akçaağaç , kın ağzında bufalo boynuzu kullanıldı. Gerekli veriler ve fotoğraflar aşağıda.

Toplam boy: 365 mm
Namlu: 232 mm
Genişlik: 27,5  mm
Kalınlık: 5,3 mm
Çelik: W2
Isıl işlem: tablodaki gibi
Menevişleme: 230 derece.

Kutsal

• 2114
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
Ynt: Shobu Tanto
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2017, 20:54:37 »
Hocam ellerinize sağlık, gözlerimiz bayram etti.
Son ürünlerde namlunun ucunu (kissaski sanırım) böyle biraz daha sivrice yapıyorsunuz gibi geliyor bana. Kafalarda belli bir kalıba sıkışmış bir tanto yapısı olsa da, geleneksel modeller arasında böyle daha sivrice olanlar da var bildiğim kadarıyla. Sanırım shobu buna işaret ediyor olabilir. Bunu tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?
Tekrar ellerinize sağlık.
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

yunus_cbn

• 1147
  • Yer: Manisa
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2017, 21:02:47 »
Ellerinize sağlık sayın hocam bugüne kadar yaptığınız hiç bir esere bakmaktan sıkıldığımı hatırlamıyorum aksine sanki baktıkça daha da güzelleşiyorlar. Tekrar ellerinize sağlık Sefa çabuk imzalı Harika bir işçilik daha olmuş  :2up
Beni bu guzel havalar mahvetti

Ali T.

• **
  • 232
  • Meslek: teknisyen-teknik öğretmen
  • Yer: Antalya-İstanbul
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2017, 21:21:29 »
Ellerinize sağlık sayın hocam bugüne kadar yaptığınız hiç bir esere bakmaktan sıkıldığımı hatırlamıyorum aksine sanki baktıkça daha da güzelleşiyorlar. Tekrar ellerinize sağlık Sefa çabuk imzalı Harika bir işçilik daha olmuş  :2up

+1
Fakirlik insanı mucit eder...

Sait

• 349
  • Meslek: Tıbbi Satış Mümessili
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #4 : 14 Haziran 2017, 22:45:04 »
Ya ustam sen ne yapıyorsun ya gene müthiş olmuş böyle işler yapıp seviye değil ulaşılamaz bir sınır çiziyorsun maşallah ellerine sağlık :)

Salim Türk

• *
  • 6974
  • 1976
  • Meslek: Web tasarım ve programlama (Makine Öğretmeni)
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #5 : 14 Haziran 2017, 23:30:54 »
Böyle işler sıkmaz bizi :) Bu tanto bana çok sevimli geldi nedense. Ellerine sağlık Hocam.

« Yanıtla #6 : 14 Haziran 2017, 23:34:32 »
Hocam ellerinize sağlık, gözlerimiz bayram etti.
Son ürünlerde namlunun ucunu (kissaski sanırım) böyle biraz daha sivrice yapıyorsunuz gibi geliyor bana. Kafalarda belli bir kalıba sıkışmış bir tanto yapısı olsa da, geleneksel modeller arasında böyle daha sivrice olanlar da var bildiğim kadarıyla. Sanırım shobu buna işaret ediyor olabilir. Bunu tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?
Tekrar ellerinize sağlık.
Valla işin açığı, yapmaya başladığımda ilk aklıma hangi namlu formu geliyorsa ona devam ediyorum  ^-^ hiç bir özel nedeni yok yani, haklısın bu Shobu da geleneksel bir tip ve namlu formu böyle olduğu için Shobu deniyor. Çok teşekkürler .

Ya ustam sen ne yapıyorsun ya gene müthiş olmuş böyle işler yapıp seviye değil ulaşılamaz bir sınır çiziyorsun maşallah ellerine sağlık :)

+1

Böyle işler sıkmaz bizi :) Bu tanto bana çok sevimli geldi nedense. Ellerine sağlık Hocam.

Çok teşekkürler arkadaşlar, sağolun.

Soytürk Dönmez

• 4163
  • Meslek: Dövme Bıçak
  • Yer: İstanbul-Büyükçekmece
« Yanıtla #7 : 14 Haziran 2017, 23:46:16 »

+1000

Ellerine emeğine sağlık ustam, sonunda bırak sevdirmeyi bir bakmışsın bende tanto yapmışım  :D  Keşke o kadar sabrım olsa  ::)

Kutsal

• 2114
  • Meslek: Çırak-48
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2017, 00:21:24 »
Bir de hamon yaparken patern oluşum sekline, dağ, dalga, sedir vb., önem veriyor musunuz, yani planlı bir patern yapıyor musunuz hocam?
https://instagram.com/bulent.kutsal?igshid=viq8lfcnxydl
------------------------------------------------------
Those who do not move, do not notice their chains.Rosa Luxemburg.

mustafaramazanoyar

• 808
  • Bende kesin karbon eksikliği var :)
  • Meslek: Arkeolog, Boulderer
  • Yer: manisa/salihli
« Yanıtla #9 : 15 Haziran 2017, 00:31:04 »
Sefa ustam ellerinize sağlık gerek habakinin orantısı gerek hamon desenleri şahane olmuş
Kınına da yakışan on numara tanto olmuş  :)
Hakuna Matata

armagan baran

• 659
  • Instagram #brnleatherart
  • Yer: Balıkesir/Kırklareli
« Yanıtla #10 : 15 Haziran 2017, 00:33:18 »
Hocam ellerinizle emeginize sağlık harika çalışma .  Maşallah nazar değmesin diyelim de siz sürekli bıçak yapın .Biz de bıkmadan seyredelim

Temur.akin

• 441
  • Meslek: İnşaat Müh.
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #11 : 15 Haziran 2017, 02:15:59 »
Sefa hocam,
Meslek lisesinde (inşaat bölümü olmasına rağmen) atölye çalışmalarında hocalarımız, atölye temizliği ve düzeni çok önemli diyip, en büyük notu temizlikten verirlerdi. Sonradan bunun nedenini kavradım.
Sizin bu eserlerinizi yaptığınız atölyeyi labaratuar olarak gözümde canlandırmamı sağlıyor. Atölyenizden birkaç kare fotoğraf görmeyi çok isterim.
Hiç bir başarı tesadüf değildir. Siz bıçak yapın, biz dönüp dönüp tekrar bakalım hocam, ilmek ilmek işlenmiş detaylara.
Elinize sağlık.
Saygılarımla,
İşte bu bizim hikayemiz, öyle saf öyle çelik...

Ersin Özdemir

• 2384
  • Meslek: Satış pazarlama ( Makine teknikeri ) Astas
  • Yer: İstabul- Edirne
« Yanıtla #12 : 15 Haziran 2017, 03:20:44 »
Harkulade  ??? :2up

Aytuğ Talha

• 235
  • Hattat-Kemankeş..
  • Meslek: İnşaat Mühendisi
  • Yer: Amasya
« Yanıtla #13 : 15 Haziran 2017, 09:48:48 »
Elinize sağlık Sefa Ustam..

atikmehmet

• 1111
  • Mehmet ATİK - 1984
  • Meslek: Şehir Plancısı
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #14 : 15 Haziran 2017, 09:49:33 »

:2up Hocam ellerinize sağlık. Bende bu tantoyu daha zarif ve hoş buldum. Sayanın zarifliğinden kaynaklanıyor galiba.  Saya üzerindeki boya ve nasıl yapıldığı bahsi bir yerlerde geçmişmiydi acaba. Bir yerde yüzey akrilik boya ve akrilik vernik kullanmışsınız ama sonuç farklı gibi geldi.
Nece yitik biçek erse öz sapın yonumas
www.instagram.com/atik_mehmt/
www.mehmetatik.com

« Yanıtla #15 : 15 Haziran 2017, 18:09:21 »
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim, sağolun.

Bir de hamon yaparken patern oluşum sekline, dağ, dalga, sedir vb., önem veriyor musunuz, yani planlı bir patern yapıyor musunuz hocam?
Hamonu yaparken planladığım hiç bir şey olmadı şimdiye kadar, hep rastlantısal oluyor.

Sefa hocam,
Meslek lisesinde (inşaat bölümü olmasına rağmen) atölye çalışmalarında hocalarımız, atölye temizliği ve düzeni çok önemli diyip, en büyük notu temizlikten verirlerdi. Sonradan bunun nedenini kavradım.
Sizin bu eserlerinizi yaptığınız atölyeyi labaratuar olarak gözümde canlandırmamı sağlıyor. Atölyenizden birkaç kare fotoğraf görmeyi çok isterim.
Hiç bir başarı tesadüf değildir. Siz bıçak yapın, biz dönüp dönüp tekrar bakalım hocam, ilmek ilmek işlenmiş detaylara.
Elinize sağlık.
Saygılarımla,

Temur, aslında çalışırken çok dağıtırım, aklına gelebilecek ve o an işe yarama olasılığı olan her şey masanın üzerinde olur. Hatta öyle olur ki bir metrelik masanın üzerinde bana çalışacak en fazla 30 cm lik alan kalır. Çok iyi bir örnek değilim yani, ama temizlerim ve temizlik yaparım  ;)

:2up Hocam ellerinize sağlık. Bende bu tantoyu daha zarif ve hoş buldum. Sayanın zarifliğinden kaynaklanıyor galiba.  Saya üzerindeki boya ve nasıl yapıldığı bahsi bir yerlerde geçmişmiydi acaba. Bir yerde yüzey akrilik boya ve akrilik vernik kullanmışsınız ama sonuç farklı gibi geldi.

Mehmet, saya üzerinde 400 kuma kadar zımpara ardından üç kat akrilik mat siyah, kuruduktan sonra 2 kat akrilik mat vernik attım.

Emrah

• 1431
  • Meslek: Elektrik Pano
  • Yer: Antalya-1980
« Yanıtla #16 : 15 Haziran 2017, 21:52:33 »
Bu güzellikleri seyir eylemekten kim sıkılır ki? Elinize sağlık Hocam
Her zaman doğru söyle ki, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmayasın...

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9426
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #17 : 16 Haziran 2017, 14:05:59 »
Ustam eline sağlık.  8)

Hamonun bu görünüşünü seviyorum. Hamonda olsun, ocak kaynaklı bir desende olsun aşırı kontrastlı, aşırı koyu görüntüye bunu yeğliyorum. :2up

Geleneksel usulde sadece cilalama mı var ustam? Asit yada başka bir patinasyon  yok mu?
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Brac

• 624
  • Burak/1984/İstanbul
  • Meslek: Endüstriyel ve Mekanik Tasarım
« Yanıtla #18 : 16 Haziran 2017, 15:40:11 »
Sefa hocam muhteşem oluyor tüm tantolar  takım olarak acayip güzel duruyor elinize sağlık :2up

coktar

• 377
  • Meslek: Yönetici
« Yanıtla #19 : 20 Mart 2021, 11:44:53 »
Yakın zamanda tanto yapmaya çalışacağım için Sefa Ustamın yaptığı eski tantolara bakıyordum, bu vesileyle bir iki detay sormak istiyorum.

1) Tantolarda ikinci bir kesici ağız kesinlikle olmalı mı? Kesinlikle olmamalı mı? Ya da oladabilir mi? Ben fotoğraflarda ikinci bir ağız yok gibi gördüm ama emin değilim.

2) Bir videoda saya içinde namlunun temas ettiği yüzeyin ince bir kumaş yapıştırılarak kaplandığını gördüm. Çizilmemesi için çok mantıklı geldi ama elzem midir? Nasıl bir kumaş ve yapıştırıcı seçilebilir?

3) Bakır bir Habakinin lehimlenmesi için en ideal metal hangisidir? Bakırsa bakır, pirinç ise pirinç mi kullanmalıyım? Ton farkı olmaması için hiç bilgim olmayan bir konu olduğu için soruların içinde en saçması bu olabilir.

4) Son olarak sabitlemek için kullanacağımız pimin tek taraflı şişirilerek sıkıştırılması sağlamlık açısından yeterli midir? Daha doğrusu özetle pimi nasıl yapmalıyım?

Yazarken çok saçma oldu diye utandım ama yapacak bişey yok başa gelen çekilir, üye yapmayacaktınız beni :)
« Son Düzenleme: 20 Mart 2021, 11:47:55 Gönderen: coktar »
instagram: @hevesadami