Bıçak Sanatı - Forum

spiral taşı patlaması nasıl olur ?

Emrah kent

• 641
  • Meslek: karasör
  • Yer: izmir
spiral taşı patlaması nasıl olur ?
« : 22 Ağustos 2015, 19:10:26 »
umarım herkese bir fikir verir
https://www.youtube.com/watch?v=q3Y-zQ67y3k

Ali Yiğit Özkan

• *
  • 1294
  • Meslek: Tıp Yayıncılığı
  • Yer: Antalya
Ynt: spiral taşı patlaması nasıl olur ?
« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2015, 19:50:05 »
Work Safe Bc çok güzel ve uyandırıcı bir kanal. Tamda olması gerektiği ayarda iş kazalarını kurguluyor ve çok iyi anlatıyor güvenliğin önlemini bence.

Hemde Radiohead'ten Lucky ile güzel bir tanıtım yapmışlar, izlenesi.

https://youtu.be/C4S0rAZypzY

vözvölö

• 395
  • Onur Arkut
  • Meslek: esnaf
  • Yer: bolu gerede
« Yanıtla #2 : 25 Ağustos 2015, 11:27:45 »
Spiral tasi patlamasi nasil olur?
Cat diye oluyo, hatta senin hatan olmasina bile gerek olmuyo cogu zaman, senden onceki vatandas kesme tasiyla taslama yapmis oluyo yada tas ozurlu oluyo cat diye patliyo. Gozunuzde gozluk tasta da koruma takiliysa sikinti yok sahsen 2 defa patlatmisligim var. Sayet bunlar yoksa bi tanidikta oldugu gibi kopan bas parmaginizi ameliyatla dikerken bir taraftan da cimbizla gobeginize saplanan tas parcalarini temizliyorlar.

hgercek

• *
  • 39
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : 06 Aralık 2015, 17:42:23 »
6 ay once babam spiralle demir taslarken disk parcalaniyor. spiralin uzerinde koruma takili degil. parcalardan biri serce parmagiyla yanindaki parmagin arasindan girip bilege kadar kopariyor. parmak yerine dikildi ama parmak yerine boyna goze ya da herhangi bir atardamara gelse olmustu. bu isin sakasi yok.

Erdem Kırca

• 859
  • Meslek: İşçi
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #6 : 06 Aralık 2015, 21:15:44 »
Work safe tede eksik bilgi var tutma kolu yok kesme yaparken aci ve kesilen parcanin tasi sıkıştirmamasida onemli
Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok. Mevlana

Kurtulus.

• 87
  • Meslek: Makine sanayi
  • Yer: Aydın
« Yanıtla #7 : 08 Aralık 2015, 10:35:33 »
Bende şunu belirteyim

Avuç içi taşlamaya taktığımız cırtlı zımparalar var onlar ile sakın bıçak bilemeyin benim başıma geldi zımparayı taktığımız taban yumuşak olduğundan bıçak o yumuşak kısmın içine dalıyor ve bıçağı fırlatıyor.Bıçağın ağız kısmını zımparanın dönüş yönünün tersinde tutarsanız bu sorun oluşuyor.

Son cümlede anlatmak istediğim mesela spiralin bize yakın tarafı sağ tarafa doğru dönüyor bizim bıçağın ağzı sol tarafa bakacak şekilde değdirirsek zımparanın alt tabanı yumuşak olduğundan bıçak o tabana dalıp fırlıyor.

mehmet dülcek

• 3207
  • Yer: tuzla/istanbul
« Yanıtla #8 : 08 Aralık 2015, 13:54:54 »
Bende şunu belirteyim

Avuç içi taşlamaya taktığımız cırtlı zımparalar var onlar ile sakın bıçak bilemeyin benim başıma geldi zımparayı taktığımız taban yumuşak olduğundan bıçak o yumuşak kısmın içine dalıyor ve bıçağı fırlatıyor.Bıçağın ağız kısmını zımparanın dönüş yönünün tersinde tutarsanız bu sorun oluşuyor.

Son cümlede anlatmak istediğim mesela spiralin bize yakın tarafı sağ tarafa doğru dönüyor bizim bıçağın ağzı sol tarafa bakacak şekilde değdirirsek zımparanın alt tabanı yumuşak olduğundan bıçak o tabana dalıp fırlıyor.

??? ??? bıçak bileme mi ben normal profil için parça keserken bile kullanmaktan çekiniyorum kaldıki o hızda dönen bir alete kesici delici bir aletle yaklaşmak resmen ölüme davetiye çıkartmak tamam elimizdeki makineleri tam kapasiteyle kullanmak lazım ama sınırlarınıda bilmek lazım

deserteagle

• Eylem Cengiz, 46
  • 9486
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #9 : 08 Aralık 2015, 14:18:44 »
Avuç içi taşlamayı mümkün mertebe kaçınılmaz olduğu durumda kullandım. Dımışki yumurtası keserken, kaynak yerlerini temizlerken falan işim düştü. Profil demir keserken, bıçak taslağı çıkarırken şerit testere yada el testeresi, taşlamalarda şerit zımpara makinesi yada eğe sayesinde bu aletten kaçınabildim.

Her aletin ayrı bir doğası var. Örneğin şerit testerenin verdiği güvenlik hissi tepsi yestereye göre çok daha fazla. Bence Biraz da riskten yöntem olarak da kaçınmak gerek. Misal tuz çözeltisinde su vermek de gönlümün çok uzak olduğu bir yöntem. Atölye içinde küçük bir yanardağ bulundurmak canımın çekmediği bir risk.

Risk faktörünü geçtim; bilemek için böyle güçlü ve hızlı bir alet kullanmaya kendi kalite anlayışımdan dolayı karşıyım. Sırf ağızdaki 62~ HRC'lik suyu kaçırmamak için 4-5 saat boyunca su altında yavaşça bıçkıları biledikten sonra avuç taşlama ile bileme fikrine o kadar uzağım ki...
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

Kurtulus.

• 87
  • Meslek: Makine sanayi
  • Yer: Aydın
« Yanıtla #10 : 09 Aralık 2015, 19:24:57 »
Dediğiniz gibi  o hızda sürekli suya sokmak gerekiyor. Benim bilediğim bıçaklar keskin olmasına pekte gerek olmayan bıçaklar olduğu için sıkıntı olmuyordu.Yağ kir kazımak için boya kazımak için kullanıyorum o bıçakları.Tabi malum olaydan sonra spiralden uzak duruyorum.

karemisola

• 615
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #11 : 31 Aralık 2015, 11:38:00 »
Videoyu izlerken tüylerim diken diken oldu. Çok denk geliyorum bu şekilde büyük taş takıp çalışana.
Adama bişey deyince "bişey olmaz" cevabını alıyorum. Öylelerine denk gelince yapabildiğim tek şey ordan uzaklaşmak. Bari patlarsa bana bişey olmasın.

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://m.youtube.com/watch%3Fv%3DdNuEu2JUkkk&ved=0ahUKEwilppff8MfJAhVI_3IKHX9aAKkQtwIIGTAA&usg=AFQjCNHb0wOvMw9KFzX8yCOPw675h5HpPg

Bu sistemler riski bir miktar düşürüyor ama bana güven vermiyor nedense. Bence o taş %50 ihtimalle patlayacaktır yine de. Çünkü o devirlerde hızı ve momenti çok fazla olacaktır makinanın. Yeni taşta durdurabilir ama hatalı kullanılmış ve yıpranmış bir taşla tehlike devam etmekte.

Ayrıca çoğu kaza patlayan taşın saçılmasından değil sıkışan taşın tepmesinden de olabiliyor. Bir defasında duvardaki bir boruyu keserken kesimin son anında o ufak çıkıntıyı kesmeyip ya daha farklı bir açıdan çok dikkatlice veya daha güvenlisi testere veya keski ile ayırmak gerekir.
Ama ben dikkatsiz davranıp sonuna kadar kestim. Serbest kalan boru taşı da sıkıştırıp fırladı. Şans eseri elimde ufak bir sıyrıkla atlattım.

Velhasıl kelam en önemli şey makinanın üstündeki koruma parçası. O olmadan diyer herşey hikaye.
Diyer önemli şey üstünde yük olan veya iki tarafı biryerlere bağlı olan parçaları kesmeyin.

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #12 : 31 Aralık 2015, 16:17:52 »
ama bana güven vermiyor nedense. Bence o taş %50 ihtimalle patlayacaktır yine de. Çünkü o devirlerde hızı ve momenti çok fazla olacaktır makinanın

vidyoyu izeyip de onermedim . bende bu makineden var. Son 2 yıldır defalarca basıma geldi. patlamıyor. aynen vidyodaki gibi duruyor. %50 si falan yok yani. Ben tavsiye ediyorum.

karemisola

• 615
  • Yusuf Günenç
  • Yer: Hatay
« Yanıtla #13 : 31 Aralık 2015, 20:05:10 »
ama bana güven vermiyor nedense. Bence o taş %50 ihtimalle patlayacaktır yine de. Çünkü o devirlerde hızı ve momenti çok fazla olacaktır makinanın

vidyoyu izeyip de onermedim . bende bu makineden var. Son 2 yıldır defalarca basıma geldi. patlamıyor. aynen vidyodaki gibi duruyor. %50 si falan yok yani. Ben tavsiye ediyorum.

Ben de tavsiye ederim. :)

Madem sizde var sormak istiyorum taş sıkıştığında tepme oluyor mu? Motor duruyor mu yoksa boşta dönmeye devam mı ediyor

gokhand

• 1137
  • Meslek: Dış Ticaret
  • Yer: ankara
« Yanıtla #14 : 01 Ocak 2016, 00:57:27 »
Debriyaj benzeri bi sistemi var. Baski balata gibi. Vıjjjj diyo cok tiz bi ciglik gibi bir ses ve duruyor. Geri tepme falan da yok.

selimerd

• *
  • 46
  • Meslek: BANKACI
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #15 : 02 Şubat 2016, 14:04:13 »
bıçak profilini spiral taş dışında neyle çıkartabiliriz.

lama üzerine bıçak şeklini çizdik spiralla çizdiğimiz şekil üzerinden gidip kabasını çıkarmak için başka ne kullanılabilinir ?
ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız.

ecorotti

• 2744
  • Deniz - Yaş 38
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2016, 23:22:52 »
Metal testere de kullanılabilir.
Okinawian

rockes

• 112
  • Meslek: CNC Torna Operatörü
  • Yer: Eskisehir
« Yanıtla #17 : 29 Mart 2016, 18:55:37 »
Bende şunu belirteyim

aynı işlemi ben de yaptım ve benimde başıma geldi iyiki bıçağı sıkı tutuyordum sprialı de kardeşim tutuyordu ben elimden bıraksaydım bana veya kardeşime cok hızlı saplanabilirdi denemeyin bile o zımpara aparatları na bıçak sürmeyin.
Ekrem TURAN 91/ESKİŞEHİR

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

KorhanTheBeast

• *
  • 3
  • korhanuzun009@hotmail.com
  • Meslek: Ogrenci
  • Yer: Amasya merkez
« Yanıtla #18 : 03 Haziran 2016, 23:11:47 »
Videoyu işlemeden önce ucuz bir avuc taslama alcaktim ama artik korumali bir model almayi düşünüyorum içim gitti  ???

yılmaz.kerim

• 58
  • Meslek: öğrenci
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #19 : 09 Eylül 2016, 23:19:45 »
Bende şunu belirteyim

Bizzat bende yaşadım usta karşımda bıçak bileyliyordu o aletle sonra elinden kaçırmış birden karnıma birşey çarptı,Allah tan sap kısmı çarptı eğer sivri yer çarpsaydı...