Bıçak Sanatı - Forum

Modern bir "Kurtlarla Dans" versiyonu

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
Modern bir "Kurtlarla Dans" versiyonu
« : 23 Aralık 2009, 03:10:45 »
Dün tüm atölye boğuşmalarından biraz uzaklaşayım diye sinemaya gittim. Salonlarda neler var diye de bakmadan ilk bulduğum filme daldım. Filim "Avatar" imiş...

Başta bir tür bilim kurguyu teknik efekt bulamacıyla içeriğinin mahfedildiği tipik Holywood aksiyonu izleyeceğimi yargısına kapıldım. Hikaye ilerledikçe her türlü ön yargımdan uzaklaşıp filmin içinde kayboldum adeta. EEfektler o kadar doğal işlenmişti, hikaye o kadar güzel verilmişti ki filme diyecek hiç bir şeyim yok. Sadece zaman bulduğunuzda mutlaka gidin diyebilirim. Sadece sinemada keyfi çıkabilecek bir filim ve sonuna kadar sürüklüyor. Aslında hikaye tipik bir "kızıl derili" hikayesi ancak heyşeyiyle büyüleyici. Kaçırmayın...  :2up

Kipmen Sanat web sitesi

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
Ynt: Modern bir "Kurtlarla Dans" versiyonu
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2009, 20:11:28 »
 tabii bazen insan günlük yaşama çok dalıp ne olup bittigini kacırabiliyor. Avatar hazırlanması en az 20 yıl sürmüş bir film . yanlış hatırlamıyorsam yönetmen görsel teknolojilerin bugunkü düzeyine gelene kadar sanırım 4 kere filme başlmış ancak yapılamıyacagını anlayınca sonraya bırakmış.  kesinlikle görsel bir şölen. renkler vs. ayrı bir dil yaratılmakla kalınmamış ayrı bir gezegen ve ekosistem oluşturulmuş. ben kurtlarla danstan ziyade bir başka kızlderilileri hatırladım sıkça.  amazon yerlilerini. binlerce farklı tür bitki hayvan böcek yırtıcı. unutulmuş pek çok dil. pekçok kabile. aynı şekilde olagan dışı bir dünyayı çok değil son 150 yılda mahvettik. hemde filmdeki holywood vari mutlu sonla değil üstelik.

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #2 : 28 Aralık 2009, 01:35:25 »
Geçen gün bir daha gittim  ??? . Sanırım bir daha gideceğim  ^-^

Amazon yerlileri ile ilginç bir belgesel izledim geçen gün BBC'de. Sonuçta tarım zamanla onları kıstırmış olsa da ilginç bir olay gelişmiş Brezilya'da. En yoğun yerli yerleşimleri olan Amazon ormanları bölgesi 1980'lerde bildiğimiz şarkıcı Sting'in çabalarıyla uluslar arasında tanınmış ve ilgi görmüş. Lobi faaliyetleri ile Brezilya hükümetini yerli yerleşimlerini özerk bölgeler ilan etmeye zorlamışlar. Tek bir insanın bu kadar fark yaratabileceği bir örnek yakın tarihten...

İlginç bir şekilde bu olay Brezilya'nın ekonomisinde belli bir iyileşmeye de neden oldu, zamanla yerlilerle çalışan bilim adamları Amazon ormanlarında kullanılan binlerce yıllık şifalı bitkileri ilaç olarak üretmeye başladılar. Günümüzde artık Brezilya ilaç sektörünün başlarında yeralıyor...

Kipmen Sanat web sitesi

deserteagle

• Eylem Cengiz, 45
  • 9424
    • www.eylemcengiz.com
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2010, 12:21:52 »
Avatar çok güzel. Ayrıca sadece sinemada izlenecek bir film.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben